Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

9 měsíců a nelezeme, nesedíme. Prosím o radu

snufi
7. kvě 2012

Dobrý den maminky. Možná "nervuji" úplně zbytečně. Mám 9měsíční holčičku, která stále neleze, nesedá si. Když ji držím, aby chvilinku stála tak se vůbec nechce o nožičky opřít, zapřít se (nevím jak správně to popsat) Samozřejmě něchci aby stála, ale když např. já sedím a malou držím na klíně, tak se o mě vůbec nezapře - jakože by chtěla stát. Je taková "hadrová". Jediné co je - tak se plazí po bytě jako drak :o)) Jak to mají vaše miminka v tomto věku. Děkuji

rozarka65
7. kvě 2012

@snufi Já myslím,že je to různé...vidím u svých dětí...Aninka se v tomto věku taky jen plazila...neseděla ani nelezla ještě v 10měs.,už jsem se taky bála....ale pak to šlo ráz a ráz...a pár dní po 1. narozeninách začala chodit...
A Eli se začala plazit kolem 6.měs., pak se brzy na to posadila....
Pokud máš pochobnosti,tak zajdi k lékaři...ale spoustu maminek ti určitě řekne,že každé dítko je jiné a každé potřebuje jiný čas...🙂

mamajakoty
7. kvě 2012

Doufám, že tě trošku uklidním, naše druhá holčička seděla až někdy na konci 10 měsíce, tehdy taky začala lézt po kolínkách, to jí zatím vydrželo do teď. Stavět k opoře se začala až ve 13. měsíci. Teď už trochu i ten nábytek obchází. Ale na samostatné krůčky si ještě asi počkáme. Nenech se stresovat maminkama, které píšou jak jejich dětičky chodí už v 9 měsících. To se jim to chlubí. Když to má někdo holt později tak už to tak nevytrubuje. Začaly jseme ale chodit na rehabilitaci, protože má v sedu dost kulatá záda. Cvičení pomohlo dost i první dceři, takže doporučuju se klidně nechat poslat na vyšetření rehabilitačním doktorem. Dítěti to pomůže a maminka se naučí jak cvičit s miminem a jak mu může pomáhat zdravě se vyvýjet.

stavba
7. kvě 2012

ahoj, můj syn má 9,5 měsíce a taky neleze, nesedí jen plazí a to ještě tak zvláštně - napne ruce a současně se jima odráží a nohy tahá za sebou. Kolínkuje už víc než 2 měsíce, ale prostě pořád neleze. Jakoby nevěděl, jak zkoordinovat ruce i nohy zároveň. Už jsem z toho taky nesvá. Jinak je celý den na bříšku a je akční dost, tak mu dávám ještě čas.

snufi
autor
7. kvě 2012

@mamajakoty a to cvičíte vojtovu metodu nebo jen nějaké cvičení na balonu atd. Díky

aajda
7. kvě 2012

@snufi Jak píše @rozarka65, každé dítko je jiné, mně nepřijde nijak hrozné, že ještě neleze, ono to pak přijde ze dne na den... a sedat by si správně měla až z lezení.
Ale na druhou stranu, píšeš, že je jak hadrová panenka - přesně tak se říká dětem, které jsou hypotonické - což je třeba i moje holčička. To slovo negoogli, protože ti vyjedou šílené příběhy. Je to snížené svalové napětí. Já bych to na své holčičce ani nepoznala, ale neurolog rozhodl. Stačí na to trochu cvičit, nic dramtického.
Takže pokud máš pochybnosti, nech se poslat k neurologovi, který ti řekne více. Buď ti řekne, že je to v pohodě, nebo vás pošle na rehabky trochu zacvičit.

rozarka65
7. kvě 2012

@snufi jak píše @mamajakoty....já myslím,že ani není k chlubení,když některé děti chodí brzo...čím déle tím lépe...můžou mít později problémy...Eli začala brzo obcházet nábytek,tak jsem se bála,aby brzo nezačala chodit...je jí 10měs. a zatím nechodí,tak jsem ráda...😀 Bude fajn,když začne až kolem roku...🙂

dedulka
7. kvě 2012

můj syn se v tomto věku teprve plazil, lozit začal v roce, sedět v roce a měsíci a chodit až v roce a půl 😉 , on si celkově se vším dával na čas - co se týče mluvení - to se rozkecal až ve třech letech 😎

martina_z
7. kvě 2012

Spousta maminek tomu hlavne vubec nerozumi a budou tu Tve dite diagnostikovat na dalku a utesovat Te, ze je vsechno urcite v poradku. Zasla bych v kazdem pripade k lekari, kdyz mas takove pochybnosti, protoze pokud je tam svalova hypotonie a pripadne opozdeny psychomotoricky vyvoj, je nutne s tim neco delat co nejdrive. Pozdeji se pripadne odchylky napravuji hur. Tedy ne ze by se holcicka casem nenaucila lezt a pozdeji chodit, ale nemusi to delat uplne spravne, zafixuje si spatne pohybove stereotypy, a to ji muze v pozdejsim veku zpusobit problemy s pateri, klouby, migrenami, atd. Neurolog dcerku prohledne a rozhodne, zda je mala v poradku a jen "trochu lina" a nebo zda je nutne ji poslat na rehabilitaci.

rozarka65
7. kvě 2012

@snufi a jak píše @aajda ...pokud máš pochybnosti,dojdi k lékaři a tam ti řeknou...a uklidní tě víc než my...my nevidíme a může jen spekulovat...ať je vše v pořádku...😨)

mamajakoty
7. kvě 2012

Něco je vojtovka, něco posilovací cviky, něco protahování. To víš dítěti se to moc nelíbí, ale fakt to pomáhá a docela rychle. Naučit se to dá, jen se vždycky donutit doma to každý den párkrát zopakovat, to dá práci. Ale kvůli dětem už jsem se překonala tolikrát, že už to ani nepočítám. Děti mě myslím zatím naučily o mnoho víc než, jsem se kdy naučila od rodičů, ve škole, nebo vyčetla z knih. 😀

pepibubu
7. kvě 2012

@snufi Klid. Jestli tě to zklidní, zeptej se vaší mudry, ale zkrátka má dost času a není kam spěchat. naše mudra vždycky říká, dítě do ničeho nenutit, a v ničem mu nebránit. Náš Pepča (prvorozenej) byl taky takovej knedlík, všechno dělal až se mu chtělo, pohoda jazz. Naproti tomu brácha byl děsně rychlej, otáčel se ve 4 měsících a první krok udělal v 8 měsících, když jsem mu svlíkala mikinu a držela ho v podpaží, tak chlapec vykročil. Takže si umíš představit "staré a všechno znající" příbuzenstvo - u Pepy "podkládej mu kolínka, uč ho to, motivuj ho...." a u Martina "jéžišikriste, to ještě nesmí, musíš mu bránit...." jen mi bohužel neřekli jak, jestli mu dát na nohu železnou kouli nebo jak se to dělá. Naštěstí já poslechla mudru, protože samozřejmě Martina sledovala, chodili jsme na kontroly tak to viděla, co je to za draka, ale řekla mi - cokoliv vaše dítě udělá samo od sebe, je v pořádku. Znamená to totiž, že na to už má dostatečný svalový fond.

Takže klid 🙂 A užívej klidu. Až se rozchodí, budeš za ní vlát jak prápor 🙂 Martin byl jak neřízená střela, všude chtěl chodit, ale mentálně na to ještě neměl, takže jsem musela startovat za ním. Děti co začnou chodit později, jsou už přece jen vyspělejší a zareagují na "nechoď tam" líp, než 8 měsíční mrňavec.

romcovaklarka
7. kvě 2012

@snufi Jestli máš pochybnosti, tak se nech poslat na neurologii. Ale jinak Sam se taky v tomhle věku jen plazil, vlastně se plazil přes 2 měsíce (od 7 do 9), pak začal lézt a další skoro dva měsíce mu trvalo, než si začal trošku náznakem sedat do šikmého sedu, což je teď žhavá novinka posledních 3 dnů. S tím stoupáním a zapíráním se nožičkama ale nevím, Sam si stoupá sám od 9. měsíce, vlastně když ještě nelezl a jen se plazil. Jestli ti přijde "hadrová", tak možná pro klid duše bych na nějakou konzultaci zašla, i když pokud se plazí, tak podle mého laického názoru to úplný průšvih nebude. Ale třeba vám poradí, jak s ní cvičit apod. Držím palce, ať je vše ok.

aajda
7. kvě 2012

Já bych přidala ještě jednu radu... my máme dětskou lékařku fakt super, ale ta neudělá důkladné neurologické vyšetření... takže od té bych se uklidnit nenechala a pokud bych měla pochybnosti, opravdu bych se nechala poslat k neurologovi. To je jak kdyby měl obvoďák vrtat zuby.

elana
7. kvě 2012

@snufi už to tu párkrát padlo-pokud máš sama pochybnosti, tak určitě nechej malou vyšetřit (začni pediatrem, pak neurolog a ten bude mít poslední slovo-rhb je potřeba nebo není). Prof. Vojta, který vymyslel svůj cvičící koncept, měl na dveřích cedulku: "Maminka má vždycky pravdu", protože mu bylo jasný, že máma denním pozorováním a vciťováním se do dítěte pozná, jestli je dítě jen líné nebo může mít problém. Odchylkama od normotonie trpí strašná spousta dětiček, v drtivé většině by se to nejspíš upravilo i samo, ale laik to těžko odliší a proto je dobře nechat ji prohlédnout a případně včas začít s cvičením. Já se synem taky cvičím Vojtovku...je to poměrně značný zásah do denního režimu (4x denně dítě svlíct do plenky-někdo říká úplně do naha) a 15minut ho různě mačkat na stole, takže neexistuje celodenní výlet, svačinka jen tak v parku 😝 ...na druhou stranu pokroky vidím, i když pomalu, a to mě motivuje cvičit hezky pravidelně.

ilonne
7. kvě 2012

@snufi Jak napsala @martina_z, měla by jsi zajít k dr. a trvat na konzultaci u odborníka a nebo si sama zajít k fyzioterapeutovi. My jsme cvičili Vojtu od šestinedělí cca 2m a pak jsme měly klid. Před měsícem jsem ji nechala fyzioterapeutkou preventivně zkouknout, jestli jde vše tak jak mám. Rovnou mi řekla, co by měla zvládnout zrovna do 9m a když ne, tak máme přijít. Měla by začít lézt a měla by si sednout přes natažené ručičky přes bok. Snad to popisuji srozumitelně. Vypadá to tak, že se vzepře na ručičkách, jednu zvedna a natočí tělo přes bok do sedu (Anežka už to zkouší). Takže určitě bych nečekala a nenechala se utěšovat, že každé dítko je jiné. Je to tak, ale přece jen je lepší když ti to řekne odborník a ne my laici. A čím dřív případně začneš cvičit, tím líp. Vím to z vlastní zkušenosti.

popellka
7. kvě 2012

Tak nám je 11 měsíců - nelezeme, nesedíme, ani se neplazíme! 😝 Ale pohyblivá je celkem dost - kam potřebuje, doválí sudy - takže na co by se madam obtěžovala lezením a když ji posadím, tak se snaží jít na kolínka, ale prostě na kolínkách se jí nelíbí, takže šup a je na bříšku, když má motivaci hračky, vždycky se pro ně nějakým způsobem dostane a když jí chcu dat na kolinka, tak raději na nožky, takže ona si zas radši stoupá. Přitom včera povídal dědeček - kterej chodí vozit, že v kočárku si sama sedla - doma si sama nesedne, tam se vyšvihla, chytla se a už seděla, takže prostě na to potřebuje čas a přijít, jak se to vlastně dělá. Samozřejmě jí to několikrát za den ukážu a cvičíme to,....ale nebudu ji nutit. Otáčet na bříško se taky začla až v 7 měsících. Je to takovej lenoušek no. Navíc já jsem třeba nelezla vůbec a chodila až v 15 měsících a prý jsou tyhle "pohybový schopnosti" docela dědičný, takže si ještě počkám 😉

aajda
7. kvě 2012

@elana Napsala jsi to krásně a držím ti palce, aby se malý zlepšoval i dál.

ilonne
7. kvě 2012

@popellka Na to vyšvihnutí do sedu bacha, to je špatně. To by dělat vážně neměla.

aajda
7. kvě 2012

@popellka Doufám, že se na mě nebudeš zlobit, ale vy byste taky pro jistotu měli zajít k neurologovi... Já vím, že maminky nerady slyší tyhle "rady", ale já je i tak musím dávat 😅 Jednak to vyšvihnutí do sedu je špatně, druhak že jen válí sudy a stoupá si, to taky není moc dobrá kombinace... A kdyby měla vynechat to lezení a rovnou chodit, to by bylo taky špatné...
Ale jasně, hodnotím tvé dítě na dálku, aniž bych ho viděla nebo byla odborník, ale trochu se o to zajímám a náš neurolog mi toho vždycky hodně řekne...

martina_z
7. kvě 2012

Ale asi by to chtelo kvalitniho detskeho neurologa. Kamaradka ma 5mesicniho chlapecka, ktery poradne nepase konicky, na brisku vubec byt nechce a je uplne jako hadrova panenka, ale neurolozka na obvode ji odbyla a ze pry cviceni ani neni nutne. Tak sla jinam a samozrejme ze uz cvici, navic ji na rehabce rekli, ze skoda, ze neprisla drive.

popellka
7. kvě 2012

@aajda - v pohodě, já se nezlobím, ale znám spoustu dětí co nelezlo a rovnou chodilo 😉 navíc počkám co nám Dr. řekne na další kontrole, jdeme za 14 dní, tak uvidíme - ale nepřipadá mně jak hadrová panenka, spíš tak jako neohrabaná a taková pohodlná no 😅

elana
7. kvě 2012

@popellka musím naprosto souhlasit s
@aajda . Vždyť za vyšetření nic nedáš, když to dopadne dobře, řekneš si ha, je jen líná, já to říkala, když na ní něco najde, tak dřív či později by se to stejně projevilo, začala by Ti opravdu zaostávat a to by byla škoda. Můj syn má diagnostikovanou středně těžkou CKP (centrální koordinační poruchu) a "umí" to, co Tvá dcera, plus navíc se plazí po celém bytě jako fretka, což jak píšeš, ani Tvoje malá nedělá. Tak je to samozřejmě na Tobě, je to Tvoje dítě 🙂

děti dneska přeskakujou lezení (nejspíš kvůli módě plovoucích podlah), ale lezení je strašně důležité, mozek tím zafixuje ten zkřížený model (levá ruka, pravá noha, levá noha, pravá ruka), který později využije při správné chůzi.

martina_z
7. kvě 2012

@popellka Treba ja taky moc nelezla a moc brzo chodila a zada mam ted v katastrofickym stavu, levou kycel taky, asymetrii panve a trpim na migreny. Jak uz tu nekdo psal, deti maji lezt co nejdele.

tkanicka
7. kvě 2012

@aajda v čem je vynechání lezení tak špatné? vím, že teď jsou určité trendy, které se mají tabulkově dodržovat, ale znám spoustu dětí, co se plazily a pak až chodily (já to taky tak měla) a nezaregistrovala jsem žádnou odchylku u jediného z nich ve strarším věku, či dospělosti u mě

popellka
7. kvě 2012

holky a s tím vyšvihnutím - to udělala jen párkrát v kočárku

popellka
7. kvě 2012

my plovoučku nemáme, takže u nás to trendem není 😉

martina_z
7. kvě 2012

@elana Taky mame CKP, 2. stupne, a mirnou hypotonii, takze nas mladej ani jako hadrova panenka moc nevypada. Hlavne ma slabe brisko. Je mu vlastne 5 mesicu, protoze se narodil skoro o 2m drive, a cvicime od 4 korigovanych mesicu. Byl hodne asymetricky, ale diky Vojtovce ted dela velke pokroky. Nicmene budeme mit to cviceni asi na hodne dlouho, ale co se da delat, udelat to pro nej musim. A uz si celkem zvykl a vriska jen u reflexniho plazeni.

elana
7. kvě 2012

@popellka chce se mi napsat-tím hůř. Když je na koberci, mělo by jí to na kolínka nutit, protože jí to nepodkluzuje. Hele, nechcem rýpat, vše v dobrém, ju 😉 Sama cítíš co je pro Tvou malou správné (nakonec jak jsem psala výš, i prof. Vojta říkal, že maminka má vždycky pravdu), takže pokud se Ti zdá fakt jen líná, tak ji tak nech a uvidíš dál, jak se bude vyvíjet. Může udělat skok a za týden dohnat všechno, možná si dneska večer stoupne v postýlce, zítra sedne z kleku nebo aspoň z boku, kdoví. A bylo by to jen super 😵

aajda
7. kvě 2012

@tkanicka Jak psala @elana a @martina_z - těch důvodů je více, zkřížený model, naposilování svalů, které jinak neposílí, možné důsledky na páteř i do dospělosti... Já osobně znám jen jedno dítko, které vynechalo lezení a teď jsou jí 2 roky a musí chodit na rehabky, které jsou v jejím věku už trochu očistec - má období vzdoru. A rehabka je přesvědčená, že je to tím nelezením.
Ale samozřejmě to nemusí mít následky na každé dítě. Ale já pokud vím, že něco následky mít může, tak se snažím dělat vše proto, abych se tomu vyhnula...

martina_z
7. kvě 2012

@tkanicka To nejsou zadne trendy :D To je naproste nepochopeni :D Jako kdyz stavis barak - taky nezacnes strechou, ale zacnes kopat zaklady...

Sem začni psát odpověď...

Odešli