Děti 2+ a výchova trošku jinak. Podělme se.

blandik
29. led 2011

ahojte, zakládám tuto diskuzi s tím, že bych tady ráda vytvořila prostor pro trošku jiný přístup k výchově dětí...objevují se tady diskuze o vzdoru a zlobení děti a jak na to...nicméně jejich účelem asi není hledat jinou cestu, ale spíše si ulevit a vypovídat se...což naprosto chápu, rozumím - je to náročné s batoletem. A příspěvky o tom, jak se to dá dělat jinak jsou spíše kontraproduktivní a dokážou více naštvat než povzbudit. Nicméně mě osobně takový prostor na koníkovi chybí, protože si myslím, že všechny chceme vycházet s dětmi po dobrém, mame na to své způsoby a možná by bylo fajn se o to tady podělit....

bachovyesence
24. led 2012

@ofelieee Vlastní emoce řeším hlavně vydýcháním se nebo odchodem do vedlejší místnosti. Tedy ty negativní. Dneska měla dvouletá dcera super dopoledne a to jsem si musela i stříknout krizovou esenci a jí jsem dala taky, protože nervy byly na pochodu.
Jinak se ji snažím podporovat v samostatnosti, ale zrovna teď má dost nesamostatné období, ani si není u nočníkku ochotná stáhnou sama kalhoty. Je to normální v tomhle věku? Nebo by to už měla zvládat?
K tématu rivalita sourozenců mám pěkný text ve wordu, pokud by měl někdo zájem, tak mohu zaslat. Jsou tam rady, jak jí předcházet, když se narodí miminko i později.
I na žárlivost a rivalitu jsou vhodné bachovky, stejně tak na řešení vlastní negativních pocitů. Pokud by jste měly zájem o informace, tak mrkněte na můj web.

blandik
autor
25. led 2012

@ofelieee - koukám, že Kuba má deset měsíců, ale i tak si myslím, že je lepší říct, jak se cítíš - piodle modelu:

Já se cítím..., protože Já potřebuji/chybí mi, bolí mě...Tedy model JÁ cítím, JÁ potřebuji...(místo já se cítím špatně, protože ty křičíš...)...zdá se mi to jako nejvíce košer sdělení, kdy se nepřetvařuješ (to děti stejně poznají) a současně neviníš druhé/dítě z toho, jak se cítíš...Četla jsem nedávno báječnou knížku - Nenásilná komunikace, kde píše třeba o vzteku, že je vždy důsledkem toho, jak my se sami cítíme, tedy př. dítě může dát podnět k našemu vzetku, ale není NIKDY příčinou, takže místo osopení se nadítě /používání modelu - já se cítím tak hrozně, protože TY tohle a tamto/Máš tady bordel..) je třeba hledat tu příčinu uvnitř sebe, která způsobila, že cítíme vztek a když ji identifikujeme, můžeme ji uspokojit, nebo říct nahlas :

typick příklad je si uvědomit, že když máme dobrou náladu, nemáme žádnou zjevnou potřebu, tak nám ani tak nevadí, že dítě se dlouho myje, nebo otálí s oblíkáním...pokud ale spěcháme, a dítě otálí, tak zuříme a v naší kultuře máme tendenci vinit za náš vztek, naše pocity, toho druhého...jenže ten druhý může zrovna v báječné náladě a najednou se na něj osopíme...takže to, jak reagujeme na někoho, je vždy záležitostí našich vlastních potřeb..

blandik
autor
25. led 2012

A stejně tak se dá dívat na své okolí a jejich reakce - že jsou jen obrázekm toho, jak oni sami se cítí a ne, jestli my něco děláme dobře nebo špatně..Takže i na kritiku okolí se můžeme dívat tak, že ten člověk má nějaké pocity a potřeby, které si třeba ani až tak neuvědomuje, ale je zvyklý napadat okolí, kritizovat a naše reakce může být taková, že místo protiútoku, popíšeme druhému (parafrázujeme), jak se asi cítí a co asi potřebuje...vede to pak ke konstruktivnímu řešení problému. Což je vlastně jimými slovy to, co doporučuje rabr - ragovat na okolí empaticky - popsat jak se cítí, co potřebují (místo vysvětlování, zakazování, přkazování...atd.)..ale tak knížka mi hodně pomohla, jsem typ, co na kritiku okolí reaguje protiútokem, takže už vím proč a co s tím.

dagina
25. led 2012

Ahojky,

@bachovyesence no já bych si ten text o rivalitě nechala líbit jestli mohu poprosit. A mě Bachovky tedy vůbec nepomohly, měla jsem je i ušité na míru od kinzioložky, pak i krizovky kapky a ani ťuk, jsem nejspíš případ na AD 😖 .

@blandik myslíš jako říct paní např - vidím, že vás dost podráždilo, když moje dcera vyjadřuje takto emoce.....

reruna
25. led 2012

@bachovyesence není ochotná nebo nezvládá jsou dvě různé věci, umět by to měla kolem toho 2. roku, ale třeba má zrovna období, kdy to nechce dělat...mrknu na ty krizové esence, to bych potřebovala, fakt to zabírá?

berenika39
25. led 2012

@bachovyesence ono kolem druhého roku nastává takové nějaké období druhé období fixace na matku, tak ona si tím třeba získává tvoji účast, pozornost, i když to třeba umí. pomáhej jí, zase se odpoutá, bude SAMA, SAMA...neboj.
Taky se zeptám - nezabírají ty bachovky na PMS ? Dost se tím trápím. Jsem sam na sebe naštvaná, ale jde to mimo mě 😝 . Prosím do IP, at nejsme mimo.

wsmoulinkaa
25. led 2012

ahoj děvčata...u nás se to trochu srovnalo s tím vztekem,ale můžu někdy vysvětlovat vysvětlovat v klííídku a když už dělá naschvály......................plác 😖 ted asi půl hodiny chodím do pokojíčku,páč si pořád svléká plínu, po třetí jsem ji už šupla na zadek...a ona se směje 😀 😝 no nevím jak dlouho to bude ještě dělat už je to 2měsíce 😠 jdu se juknout jestli už spí..................twlečku zase ji měla dole 😠 chjo

wsmoulinkaa
25. led 2012

@bachovyesence já to taky nechápu...když pohrozím a naštvaně řeknu mazej na ten nočník...tak jde šup dolu tepláky a sedí...když jen tak jako otázka v klidu: chceš se jít vyčůrat? pojd....tak nenenenene a dupe...ale zajímavý je,že se jednou,dvakrát sama svlékla a sedla(pod tlakem) jak jsem psala na začátku,ale jinak tam stojí s čeká až ji svléknu.
Jednou to už zvládla,tak proč to nedělá už sama pořád 😒 zkouší nás?

wsmoulinkaa
25. led 2012

pak mě napadlo,že tam jde ze strachu...když zvýším hlas...

wsmoulinkaa
25. led 2012

jinak dnešní dopoledne jsme po roce trávily v herničce...potřebuju aby si zvykla na děti,než půjde do školky...
takže děti nevadí,zapojit se ještě úplně neumí,spíš pokukuje jak si hrajou....po půl hodce si vzala hračku,jak se strkají ty geometrické tvary do otvorů...samo že ji tam jeden nešel a už flák s tím,jeb,kopání nohama a já v klídku,to nevadí,zkusíme to znovu...jeb,flák a nenenene,tak jsem ji chtěla zabavit jinými věcmi ale nepomohlo....začala ječet ten její ječák děsnej ,nebrečela ale ječela,pískala hrůůůza,jak se lidi otáčeli 😀 😠 jsem ji vzala a šla s ní ještě jinam a už prostě nic nezabralo...takže šup do chodby a jdem domů...načež se sklidnila a povídá: hračky,hračky...no jdeme zpátky pod pohrůžkou že jestli bude zase tak ječet,půjdeme domů.Osobně si myslím,že mi stejně nerozumí co říkám...ale bylo to ok...tak asi tak strávený dnešní dopolko 😀 😉

ined77
25. led 2012

@wsmoulinkaa ...proč myslíš, že ti malá nerozumí co jí říkáš?

wsmoulinkaa
25. led 2012

já nevím...vůbec mi nekouká do očí a ani třeba neřekne ANO:DDD to bych chtěla asi moc ne:D
nj porozumnění je u ní opožděné...ale do hlavičky ji nevidím,tak třeba rozumí a jen mě zkouší:-/

reruna
25. led 2012

@wsmoulinkaa s tím strachem a zvýšeným hlasem to máš pravdu, no a k té otázce - umí to, tak proč to nedělá? protože je to člověk a zrovna má nějaký důvod... my dospělí taky vždycky neděláme všechno na 100% jak se to má dělat a kdy se to má dělat....prostě to v klidu zkoušejte a ono to časem přejde, i to svlíkání plínky atd. ona má z toho srandu, že se zlobíš... tak ji nech bez plíny a nech ji pak uklidit, když se počurá na zem - přirozený důsledek...
Nedávno jsem od jedné známé zaslechla, že ona bude mít hodné děti, ,kterým bude stačit,a by jim jednou něco zakázala a ony už to dělat nebudou (je jí 23 a je bezdětná), no na to se nedá vůbec, ale vůbec nic říct 😀 😀 😀 však ona pozná....takhle to totiž vůbec nefunguje
A k té herničce - určitě ti rozumí, proč by nerozuměla tomu, co říkáš? myslím, že jsi psala, že podle vyšetření nemá nijak narušený intelekt.... jinak jsi se zachovala dobře, při záchvatu se radí změnit rychle prostředí, odebrat publikum, na lidi se vykašli, až se uklidní, tak se vrátit a pokud by se to opakovalo, tak jít domů a pak doma to probrat - dělala jsi to a to, tak jsme šli domů, příště to spolu zvládnem

ined77
25. led 2012

@wsmoulinkaa ...jako že nikdy ti nekouká do očí???...dítko pozná i z tónu hlasu, z výrazu co se děje...to si nemyslím, že by ti nerozuměla 😉 .ale zase bych řekla, že ten oční kontakt je dost důležitý!

@reruna 🙂 ...jéé, já taky plácala hovadiny co by bezdětná 🤐 ....že mi huba neupadla 😝 😀 .ono ta představa a realita jsou pak hodně odlišné 😅 😉 .

wsmoulinkaa
25. led 2012

@reruna tak jsem ráda,že mě taky někdo pochválil za to,že jsem to udělala správně 😵 😉

jj neurologie dopadla dobře,psychologie trochu hůře..na změny stavu reakce vzteku,ale to snad přejde.

s plínkou...to dělá jen před spaním,když leží v postýlce...ale na zemi už byla taky nehoda

díky 😉

andu
25. led 2012

@blandik : To s tím, že za naše emoce a pocity si můžeme sami, nikoli ten, kdo nás "vyprovokoval" je hodně podobný přístup jako ve Čteřech dohodách od Dona Miguela Ruize 😉, s tím se naprosto ztotožňuji. I když je fakt, že souhlasit s tím a dodržovat to je vcelku rozdíl 😀

@bachovyesence : Ten text bych i já uvítala - je to teď víc než aktuální 😅 Ad Bachovky. Mě pomohly jedny, Jádro bytí... Ještě se chystám na jakési bachovky Vodní element, ty si myslím, by mi hodně prospěly 😉 Jen musím počkat, až zbydou nějaké penízky 😉 A ty krizovky, už jsem nad nimi taky uvažovala. Ale musím přiznat, že víc než děti bych je asi potřebovala já 😅 😀

marienne
25. led 2012

Ahoj holky,
doufám, že mě neukamenujete.....
Naše holčička má opět vztekací období. Vztekací by mi nevadilo, ale to bití do hlavy..... Dneska jsem dostala takovou šlupku do nosu, že mi tekla krev.
Všichni mi radí být hlavně v klidu, ale mě to prostě nejde....jakmile mě začne mlátit, tak mě to naštve. Dcerku miluju a je to moje zlatíčko a nikdy bych jí neublížila. Normálně je strašně hodné a milé dítě. Jen když se vztekne, tak nic nezabírá....
Už jsem zoufalá, protože to období minule trvalo přes půl roku a teď je to třetí den. Tak jestli máme zase půl rok před sebou, tak se máme na co těšit.
Chtěla jsem se jen vypsat, @berenika39 mi radila, že jste to tady probíraly.

berenika39
25. led 2012

@marienne ahoj, ono někdy pomůže si jen utřídit mylšenky, tak piš, tady jsi pochopena, nejsi sama, kdo si tím prochází nebo prošel. jestli to je, zkus si říct, že at se budeš zlobit, čertit, naštvávat sebevíc, stejjně to období nezaženeš, takže to nemá smysl. a ono se to všechno přenáší mezi malou a tebou, cítí tu nervozitu a bezmoc z tebe. naopak - jakmile se nadechneš a řekneš si - já vím, že se zlobíš, já vím, že jsi naštvaná.... přijmeš to, trochu to poleví i u ní. neper se s ní, jen pochopení. fakt moc rad na to není, jen se nastavit pozitivně - to přejde.

bachovyesence
25. led 2012

@dagina Pošli mi prosím do SZ email, pošlu ten text.
Klidně si ten text rozesílejte i mezi sebou.
@blandik Ahoj, znám tě z jiného serveru 😉 , z diskuze Jiná výchova. Koupila jsem si na tvůj popud několik knížek 😀
@reruna Zabírá 😀 Je to v situacích, kdy se potřebuješ uklidnit, nebýt v momentálním stresu či křeči, ovládnout se.
@berenika39 Já ji pomáhám, ale teda občas se musím držet. Samozřejmě špatně působí srovnávání s jinými, co už to umí. PMS v SZ
@wsmoulinkaa Že nás často zkouší, o tom vůbec nepochybuju🙂
Jinak krizovky mi dneska přišly (4 kusy), takže kdyby o ně někdo stál, mohu zaslat.

bachovyesence
25. led 2012

@andu To nebyly Bachovy esence, ale jiné esence, u bachovek se nic takhle nejmenuje🙂 Ale to je jedno, hlavně že to zabralo. 😀

bachovyesence
25. led 2012

@andu Taky mi prosím tě pošli mail, nevykoumala jsem, jak by šly k IP přídávat soubory.

andu
25. led 2012

@bachovyesence : Jojo, to asi bylo něco jiného, akorát v tom obchodě mají i přímo bachovky 🙂 Vím, že ty klasik jsou vlastně bylinky 🙂 Můžu se zeptat, jaké bylinky jsou v těch krizovkách??

reruna
25. led 2012

@bachovyesence mohla bys zkusit ten text dát do svého fotoblogu jako článek například

bachovyesence
25. led 2012

@andu Je tam devaterník penízkovitý, slíva třešňová, snědek okoličnatý, bílá lesní réva, netýkavka žlaznatá.
@reruna Dobrý tip, díky. Dám tam něco ze svých stránek. Jsem tu od včera (jako Pro), tak se zatím rozkoukávám.

marienne
26. led 2012

@berenika39 - díky díky!! Člověk si říká, že není něco ok, ale pak když vidím, jak se to na netu probírá a kolik dětí toto dělá, tak neee, moje dítě neni mimozemšťan 😀
Včera odpoledne mi opět předvedla takovou scénu a dneska venku taky - byla jsem naprosto klidná, když malá přestala ječet, tak jsem jí jenom řekla, klidným hlasem, že se to nedělá a šli jsme si hrát dál. Ufff ufff!! Mám takový dojem, že jí to přestane brzy vadit! Díky moc za podporu!!

berenika39
26. led 2012

@marienne bezva! stačí to zkusit, uvidíš, jak to funguje, zklidníš se, a výsledek je na světě. mám radost, tak at vám to jde v klídku a pohodě i dál🙂

majatob
26. led 2012

holky, dneska jsem si precetla pro me docela zasadni myslenku- rodic by nemel skryvat sve pocity a premahat se jen aby byly deti spokojeny... to je totiz presne to o co se furt snazim, byt za vsech okolnosti mila, klidna, usmevava, vyhovet vsem ve vsech pozadavcich ikdyz ja na to zrovna nemam vubec naladu,... 😅
Tak ted su z toho docela zmatena jestli je to fakt tak spatne, ono mi to stejne moc nejde a ja se pak citim jako strasna matka, ktera si dovoli byt nastvana, unavena, protivna,... prijde mi to jako docela osvobozujici predstava, ze dam detem vic kdyz jim reknu jak se citim nez kdyz se budu snazit byt vzdycky perfektni... 😕
asi je to nova myslenka jen pro me, ale musela jsem se o to s vama podelit 😀

andu
26. led 2012

@majatob : Hihi, Maji, poprvé jsem místo "rodič" četla "řidič", tak jsem si říkala, že toho se přítel drží doslovně 😀 😉 Ale tak já se před dětmi chovám tak jak se cítím. Jen jim to asi málo vysvětluji. Ale podle mě ze sebe nemůžeš dělat mašinu na spokojenost a radost 🙂 Prostě každý má nárok na ty "šedivé" dny 😉)))

eveluska
26. led 2012

@majatob ja s timhle souhlasim 🙂 jako samozrejme ne do extremu, ze se budu celej den valet a bejt protivna a rvat na dite a to bude to pravy "nepredstirany" rodicovstvi 😀 Ale jako proste kdyz je toho moc, tak klidne reagovat prudcejc, rict diteti, ze maminka je fakt unavena, nebo ze je z neceho smutna apod. a treba si zalezt s knizkou na gauc a s detma se mazlit a "hovet si" nez bejt nucene aktivni, kdyz se mi joo nechce... kdyz jsem smutna, tak nejuchat, ale klidne nechat videt slzy a rict treba "promin, nemam moc naladu hrat si, jsem smutna" nebo tak neco... samozrejme ne pul dne, treba 5min, ale proste povolit si to, nepremahat se za kazdou cenu 😉

berenika39
26. led 2012

@majatob tak to já fakt opravdu a s chutí někdy hlásím, že jsem grogy. mě to ani nějak nejde, neumím se tvářit, jak je všechno ok, on to stejně prcek pozná. nejsem sice nervák, ale někdy mám dny (hlavně cca každý 28. 😝 den, pms jak vyšitý, kdy startuju sama na sebe a okolí se mi klidí z cesty. vím to, a přiznávám to. oni to taky vědí. a jde to líp.

dřív jsem se snažila to zamaskovat, celý den jakoby nic, idylka, a pak se třeba večer vytočila k nepříčetnosti kvůli naprostému nesmyslu, pohádala se i s lednicí a usínala s myšlenkou, jak je svět k ničemu.
Ted nahlásím - bacha na mě, můžu být nebezpečná, přijměte bezpečnostní opatření, malému říkám: víš co, lásko, já mám toho plný brejle, budu moc ráda, když mě necháš v klidu a najdem pro tebe nějakou práci. (nejlepší na řev je práce, staré moudro). A počkám si ten den, dva a jsem zase milius. Fakt nám to doma funguje, přiznat barvu....