Dítě nezralé na školku - jak to řešit?

kuliiiisek
31. říj 2018

Dobry den, mam syna, cerstve tri roky. A od zari chodi do skolky. Samozrejme, ze ty zacatky probrecel. Ale co dela ted posledni tyden, je sileny. Ucitelka mi rikala, ze neni jeste zraly na skolku. A to same mi rekla Mudr. na trilety prohlidce. Dnes jsem mluvila s ucitelkou a ta mi rikala, ze vazne neni zraly a ze je i vystresovany tou skolkou, az se tam klepe. Do toho se porad pta na to same. Ucitelky uz mu zakazli se vyptavat. Ven chodi jen na zahradu, kde deti behaji a oni si povidaji. A ten muj stoji u nich opodal a nijak se nezapojuje. Ted jsem na zacatku tehotenstvi a chodim do prace. Je moznost si ho nechat doma. Tak prosim o radu a vase zkusenosti co s tim. Ja bych ho nejradeji nechala doma a dala ho do skolky dele.

klea81
31. říj 2018

A nad čím váháš? 😲Stáhni ho ze školky domů.

simona_33
31. říj 2018

@kuliiiisek já mám opačný problém.... Teda jako nevím, zda je to problém... Syn chodí od září na 2 dopo, jsou mu 2r4m...a že začátku i celkem dobře, pak nemoc a teď horor. Ale jen do té doby než odejdu. Ráno má 100 výmluvy a vztekla se šíleně, ve školce se chová normálně, když pro něj přijdu tak si hraje, laskuje s ucama apod. To mi ale dává větší smysl, že řve když tam jsem a zkouší, zda ho nestahnu. To že tvůj syn brečí až když tam nejsi mi moc smysl nedává... Ale nejsem pedagog. To že není zralý je docela možné, nebyl by určitě první. Já syna zatím nechávám, přidala jsem mu den, protože říkají že když chodí děti málo, je to horší... Což sedí... Ale už byl zas nemocnej a tak teď za něm od začátku... Možná je to fakt divná školka. A ptala ses syna kde je problém?

simona_33
31. říj 2018

@ester_davidova podle mě jste zbytečně přísná... Nejen vy. Maminka má možná šanci nechat dítě doma, ale tak ji nezatrácujte... Dítěti jsou 3, maminka třeba musí zpět do práce a nemá jinou možnost, tak co má dělat? Někdy je to těžké...mozna tahle konkrétní maminka může být doma, ale jistě je mraky těch, které potřebuji po rodičovské příjem a nemají ty jasně možnosti, co vidite vy. Každé dítě je jiné a některé děti potřebují prostě zvláštní přístup... Nevím, zda jste učitelka, že se vás to tak dotklo, ale všechny učitelky opravdu nejsou tak skvěle... Možná by stálo za to zkusit psychologa...

kuliiiisek
autor
31. říj 2018

@simona_33 ptala jsem se ho, proc tam breci, a on mi rekne, ze breci, protoze si nechce hned hrat, ale chce se mazlit s ucitelkou - chovat a pak si jit hrat, ale ucitelka ho chovat nechce. Ja chapu, ze kdyby chteli chovat vsechny deti, tak se z toho zblazni. No a dneska manzelovi rekla, ze bysme meli prestat skakat jak on piska a naucit ho, aby delal to, co chceme my. Ale my s timhle rozhodne problem nemame, doma nas poslechne, samozrejme, ze nekdy se mu nechce jit uklizet hracky nebo tak podobne, ale to si myslim, ze je normalni chovani ditete, ale ze bysme skakali jak on piska, tak to si nemyslim.

kittyy17
31. říj 2018

@kuliiiisek vím že jsi ráda, že ho vůbec vzali, přesto, zkus změnit školku. U nás učitelky nemají problém pomazlit se a pochovat, obzvlášť u nováčků...

pribylovapetra
31. říj 2018

@kuliiiisek necetla jsem teda vsechno,ale podle popisu problemu bych rekla ze je spis problem s ucitelkou. moje dcera sla do skolky loni a taky tam byla nejmladsi. chovala se stejne jak vas syn. neumela si hrat s ostatnimi a porad jen s ucitelkou. taky jsem z toho byla špatná a učitelka rikala ze to je uplne normalni chovani,ze ty deti prostě nevi a prave o to vic se dceri věnovali. nakonec si zvykla ale do skolky se vylozene tesi az ted kdyz jsou ji 4

simona_33
31. říj 2018

@kuliiiisek jo mě taky třeba naznačila učitelka že nesedí u jídla a že jako když ji popisuju ráno tak říká že by měl vědět že teď děláme něco a hotovo a prostě že má mít hranice. Já se o hranice snažím, syn je vztekloun a je fakt že s tátou si dovolí více, ale jako... Oni se opravdu doma chovají jinak. Koneckonců jako každý. Držím vám palce, možná by fakt stalo za to zkusit jinou skupinu... A jinou vedoucí 😉

tetta
31. říj 2018

Určitě bych ho ze školky stáhla.

normalnimatka
6. lis 2018

samozřejmě nechat doma. nechápu, co řešíš, když jsi sstejně doma....? jako co už víc potřebuješ za důkaz? on asi nepřijde a neřekne ti "mami, já jsem ze školky vystresovanej.."

spousta dětí není ve 3 zralá na školku. ve 4 už skoro všichni jo.

normalnimatka
6. lis 2018

a učitelka je trochu pinda...to sou rady tyve...chytrá jak rádio🙂 naučte ho dělat, co chcete vy. to je na tečku trochu.

lucka662006
6. lis 2018

Nech si ho doma, taky jsem to zažila, zcela to samé. Je to normální, je to i u velmi chytrých dětí. Byl pak ještě teda 9 měsíců doma a pak začal teprve chodit do školky na 1/2 dne a jak byl šťastný! Dokonce se mi i předtím začal počůrávat, bylo to z vnitřního stresu a obav. Potom co byl doma, se za 2 dny počůrávat přestal, ujistila jsem ho, že teď bude ještě rok se mnou doma. Teď skoro v 5ti letech je ve školce hrozně rád, ani se se mnou ráno nerozloučí a už běží do třídy a denně se mě ptá, jestli půjde do školky, hrozně tam chce.

kuliiiisek
autor
6. lis 2018

@normalnimatka uz je od 1.11. doma a ja sla na neschopenku, pred tim jsem chodila do prace, proto jsem nevedela nebo vedela jsem, ze uz ho tam nechci dat, spise jsem se tu chtela ujistit, ze neudelam chybu, kdyz tu skolku prerusim.

normalnimatka
6. lis 2018

@kuliiiisek jasně... a je to lepší doma? akorát teda nevim, jesi by se mi chtělo ho pak dávat do stjený školky:D
a pak se dobře rozmysli, jak to uděláš ve spojení s dalším sourozencem. nepostřehla jsem, jak dlouho jsi 2v1, ale pokud se to má narodit nějak srpen třeba, tak je dost blbej nápad dávat ho do školky v září:/ nebo i květen-červen, to je furt na houby, protože pak jsou prázdniny a je to jak odznova od září. takže pak bych asi rovnou počkala třeba až do ledna nebo tak.

normalnimatka
6. lis 2018

@simona_33 hele ale to je úplně normální. je jedno, jestli dítě brečí, až když máma přijde, nebo než odejde, nebo brečí celou dobu ve školce. to je jen o povaze dítěte, o tom, jak moc chce dávat emoce najevo v tom cizím prostředí. máma je přístav jistoty. jasně, že se jde vybrečet tam. to není herectví a vychcaný zkoušení na matku. velmi často jsou děti ve školce strašně "hodný" a " v pohodě" a doma jsou strašně protivný, ubulený atd...je to úplně logický. konečně jsou ve svým prostředí, kde je pro ně bezpečný dát najevo emoce a vybít stres, kterej se nahromadil v tý školce. tam je to prostě jinej svět a děti věděj, že se musej chovat jinak, než doma.

kejt29
6. lis 2018

@kuliiiisek chybu nedelas, velka chyba je u ucitelek. My kdyz prijdem do skolky ( statni), tak vetsinou sedi ucitelka na zinenkach oblozena polstari a detma. Odpocivaji a tuli se. I tak tam ale nekteri chlapecci porad jeste placou. Takze urcite pristi rok vybrat jinou skolku...

michaela_2
6. lis 2018

Tohle je těžký, školka se nevybírá podle jednotlivých učitelek, ale celkově ☹ Naše školka (státní) je naprosto prvotřídní a většina učitelek také - i tak jsme ale v průběhu těch několika let natrefili na jednu paní učitelku, která nebyla úplně....no prostě to nebylo ono 🙂 Naštěstí se to týkalo dcerky, která je ten typ dítěte, který vyjde téměř s každým. To kdyby zrovna tuto paní učitelku chytl syn, bylo by to horší 😀

Takže bych asi neodsuzovala rovnou celou školku - za rok může mít jednak úplně jiné paní učitelky, jednak dítě dospěje, povyroste a může začít vyžadovat úplně jiný přístup atd. atd.

Pokud bych se nechala hned odradit první paní učitelkou, teď bych dost litovala - ty ostatní jsou totiž skvělé. A pak, školku mám 5 minut od firmy kde pracuji, je nově zrekonstruovaná, obrovská zahrada, velký výběr kroužků v odpoledních hodinách v rámci školky, pořádání nejrůznějších akcí během roku, velmi dobře tam vaří...........Prostě těch atributů na posouzení kvality školky je víc a za další - i když nám v prvních měsících některá učitelka úplně nesedne, časem se to může srovnat (a i naopak)....

dasenka25
6. lis 2018

@kuliiiisek Dobry den, sama jsem učitelka v MŠ a současně speciální pedagog. Bohužel musím říci, že přístup ucitelek není ideální. Dítě je nutné podporovat a snažit se v něm vzbudit důvěru a ne ho dohánět a něco mu zakazovat. Také je nutné říci, že každé dítě je jiné a některé zvládají adaptaci lépe a jiné hure.
Ale ať je to jak chce, vy znáte své dítě nejlépe a pokud i vy máte pocit, že doma mu bude lépe, zvažte, zda to tak opravdu není. Samozřejmě ale nepočítejte, že nasledny nástup do školky bude snazší... Bohužel děti jsou mazané a váš syn si bude pamatovat, že jednou to vyšlo a mohl zůstat doma.
Pokud to ještě nechce vzdát, promluvte se synem, čeho se bojí, co mu vadí a co se mi nelíbí. Naopak ho zkuste motivovat, vypíchnout to pozitivni ve školce a hledejte vždy něco, na co se může těšit. Důležité je, aby ste jo zjišťovala, že pro něj vždy prijdete.
Zároveň bych promluvila i s ucitelkami a snažila se s nimi situaci řešit a to ne tím, že něco zakazou nebo budou ignorovat. Domluvte s nimi, že si třeba bude nosit plysacka kamaráda z domova, aby se alespoň teď necítil sám a bez kamarádů. Některé děti navazuji vztahy déle a musí se déle rozkoukat.
Já myslím, že pokud se budou všichni maximálně snažit, vše se zvládne.
Hezký den 😁

kuliiiisek
autor
6. lis 2018

@normalnimatka je to doma o stoprocent lepsi. Ted zacal teda mit obdobi, ze se zajima, kam jdu a jestli mi nebudoi ublizovat (sla jsem k dr ci do obchodu), doma byl s tatinkem. Rekla bych, ze je ted vic na me zavisly nebo jak to rict...on totiz nikdy nebyl vylozene mazlici a chovaci a ted se zo zmenilo. Treba se chce jen ujistit, ze tu porad pro nej sem a nebo je to i nejake obdobi. Kdo vi.
No taky jsem si rikala, ze nejspis v zari to bude naprd, jelikoz mam termin v cervnu, tak ze nejspis to take vidim na ten leden. A mluvila jsem vcera s pani reditelkou a u nas na sidlisti jsou 4 skolky, ktere patri pod tuto pani reditelku a ta mi rikala, ze kdyz budu chtit, tak mi nabidne i jinoi skolku, i nam bliz k bydlisti, ktera byla ted od zari plna. Tak ze uvidim....

simona_33
6. lis 2018

@dasenka25 vy jste to napsala moc hezky. Psala jsem vyse v diskuzi, ue muj syn place rano ze neee a dnes nechtel jit domu.... Tak rikam si, ze se to snad srovna, ted chodi 3 x tydne dopoledne a trpchu se to zlepsilo po pauze po nemoci.... Nicmene se ted musim usmivat, pisete, ze si dite ma brat kamose plysaka apod a v tu chvili jsem si vzpomnrla, jak muj syn rano nutne trva natom, ze si musi naplnit kapsy kamenim a orechama, jinak nejde 😂😂😂 doufam, ze to neni diagnoza 😂

normalnimatka
6. lis 2018

@kuliiiisek jasně, no....děti maj různý období a určitě je dobrý to nějak nelámat přes koleno, protože já to chci nějak. (když to není nezbytně nutný)

když máš termín v červnu, myslim, že to ještě relativně jde. ale ty 3 měsíce je takový minimum toho rozdílu (narození sourozence vs. dání do školky), který bych vůbec zkoušela. taky se můžeš pak zeptat ředitelky, jestli by nebylo možný začít třeba až od listopadu, nebo tak (sama uvidíš, jak syn vyzraje do tý doby atd), nebo taky můžeš začínat postupně. synka v září do školky dáš, ale striktně jen na dopoledne kupř. prostě možnosti jsou. já osobně nevidim důvod dávat starší dítě do školky ani právě po narození druhýho. jo, nepopírám, že to je se dvěma doma náročný, nicméně ono kloubit režim mladšího s odchodama do školky a příchodama ze školky apod., taky není žádnej med. podle mě je školka instituce pro odkládání dětí především, když rodič musí do práce. ne, protože se to tak prostě dělá dát dítě od 3 do školky, nebo abych měla čas na mladšího. je mi jasný, že se najdou takový náročňátka, a děti tak potřebující program a kolektiv, že to je k dobru, ale žádnej vzorec bych z toho nedělala. bohužel takovej ve společnosti je. tomu děcku fakt jako nic neutče, když nastoupí do mš až ve 4, nebo v 5. ale samozřejmě, je to každýho věc. a i když to k dobru je, myslim, že je velice fér tam to děcko prostě dát jen na dopoledne, dítě má program, ostatní děti, ale furt je hlavně doma. a ne jak to slyšim od různejch učitelek v mš, že maj tendenci odkládat děti do školky na nejdýl (prázdniny a do zavíračky) paradoxně matky, co jsou s dalším na rd. to je mi z toho celkem smutno. ale to už odbočuju. tak ať se daří;)
jo a ještě jak tu psala nade mnou paní učitelka z mš, moc bych nedávala na to, že jako bacha s tím dalším nástupem, že dítě jako může znova vysírat, že chce bejt doma, kdyyž ví, že už jednou máma povolila. řekla bych, že takhle to spíš není. protože to dítě opravdu nějak vyzraje a nakonec tam (bůhvíproč:D) děti jsou celkem rády. a pokud bude vymrzovat i v těch 4 letech, je možný, že mu to tam ještě pořád nebude svědčit. zkrátka nehledala bych za tím hned problém, že si jako nabíháš na vidle. daleko horší by bylo tam dát dítě prostě na sílu, abych jako já vyhrála a neucouvla.

dasenka25
6. lis 2018

@simona_33 Určitě se to srovna, každé dítě jen potřebuje jinak dlouhou dobu... Ono je to pro dite na začátku těžké - nové lidi, nové prostředí, nová pravidla... I dospělák, když jde do nové práce, má obavy a strach, dítě je na tom stejně a možná hůř, protože je malé a spoustu věcí si neumí racionálně vysvětlit.
Klidně mu ty kamínky nechte, určitě mu to nezůstane, zkuste to domluvou a promluvou - každý den o pár kamínků méně. A uvidíte, že časem bude potřebovat jen jeden a nakonec žádný. Nevím, jak jsou ve vaší školce učitelky vstřícné, ale my klidně dětem mazlíčka či něco oblíbeného necháváme, dokud to potřebuji. Časem hračku odkladame do satny a nakonec ji vlastně může nechat doma...
A nebojte, diagnóza to není 😂😂😂

simona_33
7. lis 2018

@dasenka25 vstricne jsou, je to soukroma skolicka a zdaji se vsichni fajn, ve sve podstate tam fakt neni nic problem. Postoj syna se neustale meni, ale jeste nejsme ve fazi huraaaa do skolky... Jinak... Plysaky a spol syna vubec neberou, on je na vlaky a auta ale hlavne na jakoby opravdove veci... Zamek na kufr. Sutry, baterky apod 😂😂

dasenka25
7. lis 2018

@simona_33 Tak to je fajn... Je dulezite být přesvědčena o tom, že pedagogové ve školce jsou ti správní. Já myslím, že pokud tam vidíte nějaký posun k lepšímu, že se to srovna. Ze zkušenosti vím, že některé dětičky se v podstatě adaotovaly půl roku a nakonec by do jiné školky nechtěly, také pracuji v soukrome MS. A klidně mu nechte to, co potřebuje, ať je to klíč, baterka či něco jiného 😁😁