Dítě nezralé na školku - jak to řešit?

kuliiiisek
31. říj 2018

Dobry den, mam syna, cerstve tri roky. A od zari chodi do skolky. Samozrejme, ze ty zacatky probrecel. Ale co dela ted posledni tyden, je sileny. Ucitelka mi rikala, ze neni jeste zraly na skolku. A to same mi rekla Mudr. na trilety prohlidce. Dnes jsem mluvila s ucitelkou a ta mi rikala, ze vazne neni zraly a ze je i vystresovany tou skolkou, az se tam klepe. Do toho se porad pta na to same. Ucitelky uz mu zakazli se vyptavat. Ven chodi jen na zahradu, kde deti behaji a oni si povidaji. A ten muj stoji u nich opodal a nijak se nezapojuje. Ted jsem na zacatku tehotenstvi a chodim do prace. Je moznost si ho nechat doma. Tak prosim o radu a vase zkusenosti co s tim. Ja bych ho nejradeji nechala doma a dala ho do skolky dele.

kuliiiisek
autor
31. říj 2018

Jeste doplnim, ze i pro me je to dost tezke. Chce se mi z toho az brecet. Hormony pracuji na plne obratky. Tak si rikam, ze tim, ze ho necham doma, budeme oba bez stresu a stastny.

kamste
31. říj 2018

Pokud je ta možnost, aby zůstal doma, tak si myslím, že to všem jen prospěje. Taky jsem to řešila (sice z trochu jiných důvodů) https://www.modrykonik.cz/blog/kamste/article/skolkove-dilema-wy4j87/

madrilena
31. říj 2018

Špatná školka. Nenechávala bych ho tam. Takové chování nově nastupujících dětí není nic neobvyklého. Některé děti si zvyknou rychleji, některým to trvá o něco déle. Důležitá je ale podpora od učitelek. Pokud tam není, tak to je špatně. Učitelky mu zakazují se ptát.... O dětech vědí prd... Chalepček se chce asi zapojit a toto je třeba jediný způsob, jak to umí. A učitelky mu to zakážou. Občas se člověk nestačí divit, kdo ve školství působí.

kuliiiisek
autor
31. říj 2018

@kamste dekuji, tak snad nam to take jen prospeje. Ja jsem dneska rano byla uz rozhodnuta, ze tam jde naposledy. Ale pak mi ucitelka rikala, ze treba je tak chytry a hraje to na me. Ale on nebreci doma. Zacne az ve skolce. Myslim si, ze kdyby to na me hral, tak prece zacne uz doma vyvadet. A jeste mi rekla, ze dokud stresem nezvraci a nebudi se ze spani, ze je to dobry. Az jsem z toho ztratila rec. Tak ja nevim, ale podala mi to tak, ze jsem z toho akorat rozhozena, jestli udelam dobre nebo ne.

kuliiiisek
autor
31. říj 2018

@madrilena no ja uz si taky rikam, jestli to neni tim pristupem ucitelek.

kamste
31. říj 2018

@kuliiiisek Tak pokud to ty učitelky "berou takhle drsně", tak bych se i poohlédla po jiné školce s empatičtějším personálem...
Děti spoustu věcí chápou a "zvládají", ale emočně s tou situací nejsou srovnané a nedokáží říct "v čem je problém" - třeba se mu jen stýská, nebo mu taky "někdo nasadil brouka do hlavy" a on začal pochybovat, zda ho má maminka ráda....

kuliiiisek
autor
31. říj 2018

@kamste jo je pravda, ze jsem od 1.10. nastoupila do prace a chodim i na odpoledni. A do toho jsem vyfasovala tyden mezi smenu, videl me 1-2 hodiny nez sel spat. Tudiz pri odpoledni ho rano odvedu a vidi me az druhy den rano a zase ho "strkam" do skolky. Tak si taky myslim, ze je toho na nej moc a zacal pochybovat. A na to mi ucitelka rekla, ze nejsem jedina pracujici matka a ty deti to zvladaj.
No uz ho tam zitra nedam...

lida9
31. říj 2018

no podle toho co popisujes, to spis vypada na divnou skolku a ne na tvoje nevyzrale dite... za me doporucuji se porozhlednout po tzv. Detske skupine, i u nas na vesnici jsou... na velmi maly pocet deti spousta ucitelek ( u nas max 7 deti na 2 az 3 ucitelky) , deti uz od 1 roku, takze se s nimi fakt piplaji... syn chodi od 1 roku na jedno dopoledne tydne, je naprosto nadseny... pristup ucitelek je uplne o necem jinem nez kdyz maji na starost celou skolkovou tridu

kamste
31. říj 2018

@kuliiiisek Pokud se učitelky ve školce chovají k "maláčkům" jako druhá máma (pomazlí, utěší...), tak to to malé dítko zvládá lépe. Je taky možnost před odpolední být se synkem doma a do školky ho dávat jen, když ho nemá kdo jiný hlídat. V naší školce je možné dávat dítě třeba jen na 2 dny v týdnu, učitelky jsou vlídné a ochotné se domluvit.
Asi by se vyplatilo promluvit si i se synem, zda se mu vůbec ve školce líbí, zda tam má nějaké kamarády co mu schází....
A najít řešení výhodné pro všechny (i když je to mnohdy těžké - třeba je taky otázka, zda by byl zaměstnavatel ochoten držet nadále místo, když po sotva měsíci přestanete pracovat).

michaela_2
31. říj 2018

@kamste jj, s tím nasazením brouka do hlavy, pokud maminka čeká miminko, to nemusí být daleko od pravdy. Naše prababičky jsou na toto expert. Když jsem čekala syna, bylo dceři teprve něco přes rok, takže ty řečičky typu: počkej, teď ti vše skončí, máma se bude točit okolo miminka apod. moc nevnímala a nechápala.
Teď čekáme třetí, dětem bude 7 a 5 let, a už jsem, zejména některé příbuzné, musela dost rázně okřiknout, když začali............nechápu to. Jednak je to naprosto nevhodné, i kdyby si člověk myslel cokoliv a jednak to paradoxně ani není pravda, ano, budou mít sourozence, ale zase jako bonus budu 2-3 roky doma, což mi dá podstatně volnější ruce, než kolotoč - práce, škola, školky, kroužky, práce.........🙂) A jak to nakonec bude, se samozřejmě uvidí, ale připadá mi tak nebetyčně pitomý, snažit se ty dětičky tou nastávající situací předem stresovat! spíš se snažím aby viděly pozitiva..............

kuliiiisek
autor
31. říj 2018

@kamste no prave, ze kdyz mam odpoledni, tak manzel ma ranni a nema ho kdo hodinu az dve hlidat. Jinak bych si ho samozrejme nechala doma. Ja kdyz se ho zeptam, tak mi rekne, ze si tam hrat nechce. Je to trida, kde je on nejmladsi a jsou tam deti az po predskolaky. Tudiz tu tridu maji nejak zajetou a kazdy tam ma svyho kamarada. On tam je jediny novy zak letos. A rika mi, ze se chce mazlit s ucitelkou, no a ta mi rekne, ze ji nenecha nic udelat a furt chce byt s ni a chodit s ni vsude. Tak ze ho pry posadi na zidli a necha ho na ni koukat, jak vyplnuje papiry a tak. To mi sama rekla. No a s tou praci, asi bychom zkusili nejak poresit hlidani na ty dve tri hodky denne. No a kdyz jsem rikala, ze bych ho tam davala jen kdyz potrebujeme, tak mi rekla, ze by v tom mel gulas, ze je lepsi, aby chodil cely tyden, max mu prodlouzit vikend o patek.

kuliiiisek
autor
31. říj 2018

@michaela_2 jinak to, ze jsem tehotna, nejak moc pred nim zatim neresime. Jen jsem mu rikala, ze bude bracha, ale myslim si, ze mu to nic nerekne. Vi to teda rodice, moji a manzela, ale nastesti mu nerikaji, to co popisujete. Ale nerikam, ze to nemuze nijak vnimat. No tezko rict

terezz29
31. říj 2018

Udelejte to, co citite, ze je spravne. Pokud mate moznost si ho vziz domu, udelejte to. Nejdulezitejsi je, abyste byli vsichni tri v pohode.

hojda
31. říj 2018

Kamarádka byla na neschopence kvůli psychickému dítěte (taky nezvládal školku) a pak přešla na nemocenskou kvůli těhu.

hojda
31. říj 2018

Napsala jí to normálně dětská dr.

baris
31. říj 2018

@kuliiiisek četla jsem článek, že až 40% 3-letých dětí není připraveno jít ve 3 letech do školky. Tímto neobhajuji jednání učitelek - empatie by měla být na místě. Ale na druhou stranu, nelze očekávat, že se celou pracovní dobu bude věnovat jen jednomu dítěti. Má tam ještě dalších cca 27 dětí, předškoláky, kteří potřebují dělat přípravu ...

Pokud je ta možnost, dítě bych stáhla.

kittyy17
31. říj 2018

@kuliiiisek nech ho doma, i další rok, kvůli miminku. Nosil by domů nemoci a miminku by to neprospělo...

kuliiiisek
autor
31. říj 2018

@baris jojo vim, ze se tam musi venovat i dalsim detem, to nerikam. Ale maj jich tam 15 ve tride, tak, jsem si rikala, ze by ho mohli snazit trosku zapojit.

syrinxka
31. říj 2018

Já bych se asi v první řadě porozhlídla po jiné školce/skupince a zkoušela třeba jen pár dní v týdnu pro začátek. Jinak dcerka mi také stojí opodál když si děti hrají ve školce na dvorku, nelíbí se mi to. Řešila jsem to s učitelkou a tvrdí mi, že je to normální proces adaptace. Naštěstí tam mají spoustu jiných společných aktivit kdy vím, že se zapojuje. Naštěstí je malá dost komunikativní a hodně mi toho doma poví. Nastoupila také v září, ještě 3roky nemá. Ale jestli vám řekla i doktorka, že zatím není zralý na školku tak bych ho tam opravdu dávala max. pár dní v týdnu.

bayt
31. říj 2018

@kuliiiisek Mně přijde teda problém, že se tříleté dítě cpe do školky, když mu to nedělá dobře...

fifina86
Autor odpověď smazal
Zobraz
kuliiiisek
autor
31. říj 2018

@bayt tak kdyz jsem nastoupila zpatky do prace, tak mi nic jineho nezbylo nez ho dat do skolky.

lrr
31. říj 2018

@kuliiiisek Dobrý den,
já si myslím, že když máte možnost si nechat synka ještě nějakou chvíli doma, tak Vám to může jedině prospět, když se ohledně toho necítíte ani jeden dobře. Zkuste to za rok. Jsem učitelka ve školce a i tak si nemyslím, že by děti od tří let školku nutně potřebovaly. Nic mu neuteče a rozhodně tím nejde nic zkazit 😉 Děti se posouvají den ode dne, však to sama určitě můžete pozorovat, a za rok bude zase "o rok starší" 😉 Ať Vám to dobře dopadne! L.

fifina86
Autor odpověď smazal
Zobraz
ester_davidova
31. říj 2018

Dobrý den, tak já jako zásadní problém nevidím v učitelkách, jejiž úkol je hlavně výchovně-vzdělávací (a to prosím pro 20-30 dětí najednou), ale v mamince, která vnitřně ví, že dítěti odloučení neprospívá, potvrdí to i lékařka, která dítě zná a po pár dnech ve školce i ta neempatická příšerná učitelka a stejně sedne k internetu a radí se o nečem, co je vlastně nad slunce jasné, místo, aby už v tuto chvíli byla se svým synem doma nebo hledala dětskou skupinu, kde je čas a prostor vypiplat děti, které se chca nechca musí odpojit od maminky...

bayt
31. říj 2018

@kuliiiisek to jo ale psala si, ze muze byt doma

kuliiiisek
autor
31. říj 2018

@bayt protoze jsem zjistila pred cca 3 tydnama, ze jsem tehotna, tak me napada jit na nemocenskou. Proto to pisu.
@ester_davidova ona mi dneska ucitelka rikala, ze to treba jen hraje. Podotykam, ze to slo, ze to zacalo byt silene ted od pondeli. Tak proto jsem se tu zeptala, zda s tim ma tady nekdo zkusenosti. Nevidim na tom nic spatneho. Dnes bohuzel tam jit jeste musel, nemame hlidani, ac jsem se snazila nejake sehnat, tak jsou vsichni dnes v praci a sestra zrovna dnes jela pryc. Jsem odhodlana od zitra ho ze skolky stahnout a nechat doma. Psala jsem sem i z duvodu jestli nedelam spatne, ze uz ho tam nedam.

linee
Autor odpověď smazal
Zobraz
swetlusska
31. říj 2018

Určitě ho nech doma. A to hned. Proč ho stresovat. Já to taky se školkou kolem 3. roku dítěte jen zkusím (pokud ho vůbec vezmou, nebudou mu totiž v září ještě 3 roky), do práce půjdu až budu vědět, že je "školkovej" 🙂

lucie_j
31. říj 2018

Přístup učitelek není dobrý, sama jsem učitelka. Nicméně ve 3 letech opravdu není spousta dětí zralých na školku, včetně toho mého. Nechala bych ho doma. A mezi narozením sourozence a nástupem do školky doporučuji delší interval. Pokud se narodí miminko a sourozenec za 3 měsíce putuje do školky, cítí se odstrčený, to jsem zažila mockrát.