Dítě ve 2 letech - co už umí?

drahuska1977
6. čer 2018

Ráda bych se zeptala co umí vaše dítě ve 2 letech mám pocit že mala nic neumí a ani se snad nenaučí. V květnu mela 2 a umí pár slov asi 20 neumí barvy nechce na nočník ji teda sama. Jsem úplně z toho nestastna aby se vůbec rozmluvila a naučila bez plyn atd. A co teprve až půjde příští rok do školky. Některé děti v jejím věku mluví ve větách chodi bez plin atd. Jak to máte u vás. (syn 12 ten už ve 2 letech byl bez plin rikal básničky
věděl vše ona.

drahuska1977
autor
8. čer 2018

@anetacib díky,

deea26
8. čer 2018

@drahuska1977 obávám se, že tahle debata ti moc nepomůže. Vývojově je každé dítě jiné! Pokud můžu, doporučila bych (mám pedagogické vzdělání) kašlat teď na nočník a zaměřit se na řeč, odvykání od plen se dá dohnat i později. K té řeči - prvně bych úplně vypustila TV, pokud u vás víc jede, ať už doma jede pro malou nebo jako kulisa, dítě nemusí rozumět, nechytá slova a obě vás to rozptyluje od vzájemné komunikace. Nedoporučila bych naopak typu "dokud si o to neřekne, tak jí nic nedám, to ji donutí" Nedonutí. Vystresuje a stresované dítě se neučí efektivně. No, a pak je tu ten faktor, že někomu se chce a někomu ne. Moje maluše skládala od roku a půl věty, okolo těch dvou let nočník, sama se najedla a oblíkání taky šlo. A pak jsem jí ambiciozně sebrala dudel a to se vzbouřila a s argumentem že je "miminko" nechce sama jíst, sama se oblíct a pít je ochotná zas jen z kojenecké láhve... Ještěže se nevrátila k plenám 😀 Takže radši netlačit.

budouci_maminka
20. čer 2018

hele nesrovnávej.. to nemá smysl, nikomu a ničemu tim nepomůžeš.. pokud vim, tak naši rodiče a prarodiče při vzpomínkách často dávají k dobru, jak jsme už v 9m uměli chodit na nočník a
v 11m sami capkali.. a nemyslim si, že by naše generace byla národ anštajnů, takže fakt to na to vliv nemá 🙂)) malá se ti vyvíjí, sama píšeš, že pokroky má.. jestli chceš, abyste ani jedna netrpěla komplexem, tak zkus přehodit výhybku ve své hlavě na "mám pocit že mala nic neumí a ani se snad nenaučí", ale "dcerce byly dva roky a už umí krásně 20 slov a občas už si sama dojde na nočník, je to šikulka".. pozitivní motivace dělá zázraky, když v ní budeš věřit, půjde jí to všechno líp..tvoje dcera bude taková, jakou jí vidíš...pokud na ní budeš koukat jako na zaostalou, tak taková bude.. bacha na to.. a pro po - kvůli čemu potřebuješ, aby malá uměla rozpoznat ve 2 letech barvy? bude snad v létě dělat brigádu jako prodavačka v Barvy, laky fasády? asi ne vid? tak o co jde? o tom, že děti kamarádek to už umí? ale prosím tě.. každý má jiné predispozice a vlohy.. zatím jsem si nevšimla, že by na přihlášce na vysokou školu byla kolonka - a v kolika letech tě rodiče odplenkovali? nebo jsem ještě nečetla v životopise ani motivačním dopise zmínku o tom, že ve 2 letech už uměl plynně hovořit česky.. fakt? tak to vás bereme ihned, nástup zítra! 😀 .. je to uplně fuk, věř mi.. jednak to může dohnat během krátké chvíle a druhak, co je špatného na tom, že třeba budeš mít dítě, které bude dobře manuálně zručné.. třeba nebude novinářka, ale bude kuchařka, co získá michelinskou hvězdu.. buď na svou dcerku pyšná, ať už je jakákoliv ❤️

nugetka20
31. črc 2018

Ve 2 letech říká pár slov 🙂 protože co se naučil běhat, tak na nějaké mluvení není čas :D Na nočník se naučil sám ve 2 letech (jeden měsíc ještě nevěděl, co po něm chci a druhý měsíc už na mě začal syčet, takže jsem jen sundala plínu a už jí nenandala. Jak píšou ostatní - nesrovnávej, nemá to smysl. Můj syn neumí barvičky, ale třeba rozumí spoustě slov, co mu řeknu (budeme zametat - dones smetáček, udělej komínek, podej mi brambory, vezmi si konvičku, ....). Teď v 25 měsících po mě začíná opakovat, komolit, chce si povídat - místo běhání ho najednou zajímají knížky, chce se učit nová slova. Jedna kamarádka má kloučka na podobné úrovni, druhé kamarádky syn mluví ve větách, ale zase hůř chodí, neudělá kotrmelec.... Každej prcek se vyvíjí jinak rychle a v jiných věcech. Buď ráda za to, v čem je tvoje holčička šikovná, čtěte si knížky, ukazujte obrázky, nebo ptáčky v parku, rozvíjej v ní zájem. Na nočník musí dorůst mozkové buňky "čistotnosti", maminky, co to chtějí šidit pak většinou řeší problémy později.

rencinka87
31. črc 2018

Nas dvouletak pusu od rana nezavre, mluvi v souvetich, vypravi kratky pribehy, zacina pouzivat souvislosti (veti s “ale”, “protoze”), sklonuje, casuje. Zatim teda o sobe mluvi sice v 1. osobe, ale v zenskym rode (“ja jsem udelala”).
Na nocnik chodi ted cca 3 tydny, neucila jsem, jen jsme to proste zas po par mesicich zkusili a slo to.
Zkousi se uz sam oblikat, ji sam od roka.
Barvy zatim plete, dokaze nakreslit kolecko. Zatim ale treba nejezdi na koloodrazedle, proste mu to moc nejde a radeji beha. Na hristi umi splhat ruzne na klouzajdy a podobne, obstojne kope do mice.
Myslim, ze je celkem dopredu, jednoznacne je napred v mluveni.
ALE - chci rict, ze je to strasne individualni. Kazdy dite se vyviji jinak a prijde mi, ze v tomhle veku jsou ty rozdily hodne velky. Pokud syn nemluvi, tak proste zacne pozdeji. Ten vyvoj ted muze jit i ve skocich, takze treba na konci prazdnin uz bude povidat a zaroven sunda plinky. Ted to bude ze dne na den.
Pokud vis, ze mu venujes dost casu, hrajete si, prohlizite knizky, mluvis na neho a chodite ven, nesedi cely den u televize/tabletu, tak delas maximum a nechej to na nem. Az bude jednou hledat praci, tak se ho urcite pri pohovoru nebudou ptat, kdy zacal mluvit a prestal nosit plenky, neboj 🙂

rencinka87
31. črc 2018

A pardon, psala jsi o holcicce a braskovi a ja to obratila, myslela jsem dceru 🙂

biton
31. črc 2018

také napíšu jak je na tom moje dcera (minulý týden jsme slavili 2.narozeniny). Sama jí cca od roku, ale samozřejmě je u toho špinavá (pokapaná), sama pije (i si jednou rukou drží kelímek) ráda běhá (k narozeninám dostala koloodrážedlo, které jsme ale koupili dříve a už to na něm zkoušela, ale spíš na něm jen chodí), leze na prolejzačky (i to lanových), sama od sebe před pár týdny začala rozdělovat lego podle barev, dokáže (když chce) vložit tvary do otvorů...ale když ji to nejde (drží ho třeba obráceně), tak to párkrát zkusí a pokud se nepovede vložit, jde od toho....nemá na to trpělivost...je šikovná, bez plínky je od cca 21m (na noc o měsíc později), ale nemluví...tedy když neberu v potaz tu její řeč, které nikdo ani já nerozumím...ale když ji řeknu, dej mi např. zelenou kostičku, tak mi ji podá (červenou a černou ne), smeták mi podá, když její panenka začne brečet, sama jde, dá ji pusinku a chová ji, umí ,,říct" jak dělají zvířátka (ale jen některá a stejně si to občas splete), ale mluvit jen tak sama...nene (toto spojení umí moc dobře) 🙂 Ale netrápí mě to....já i ve školce špatně mluvila (sice jsem říkala jakože básničku, ale nikdo mě nerozuměl) 🙂 Takže já začala opravdu mluvit až kolem 4 let....takže na to mluvení má dcera ještě dost času 🙂