Jak naučit dítě udržet pozornost?

rajecka
13. únor 2016

Ahoj, mám tříletou holčičku, která je velmi bystrá, chytrá, už ve dvou letech krásně mluvila, znala barvy, počítala, ale co jí pořád nemůžu naučit je udržet u nějaké činnosti delší pozornost. Nevím do jaké míry je to normální, ona prostě u ničeho nevydrží. Sama s hračkou s hraje jen když je nová a neokoukaná. I když si hraju s ní, tak za chvíli už chce dělat zase něco jiného. Kreslíme pastelkama, vodovkama, prstovkama, máme modelínu, stříháme, lepíme, pořád po mě chce to či ono a za chvíli už od toho utíká, že už to dělat nechce. Nevydrží sedět ani u televize, když jí pustím nějakou pohádku. Je prostě pořád celý den v pohybu, lítá sem a tam, pořád něco vypráví, není zlobivá, není s ní žádný problém, jen je téměř nemožné jí zabavit. Jsem sice ráda, že je zdravá a plná energie, ale je to fakt vyčerpávající, ráda bych už sní dělala něco pořádného, tvořila, nebo s ní hrála jednoduché společenské hry. Ale ona je prostě jak na pérkách, nedokáže si sednout, poslouchat mě a trpělivě, systematicky něco dělat. Přitom chodí do školky, kde funguje bez problémů, ale doma se prostě chová úplně jinak. Už mě napadlo, jestli se nemůže jednat o ADHD, ale zas přijde mi, že se dnes na tuto poruchu svádí všechny charakterové vady dítěte a výchovné chyby rodičů 🙂

kulatakosticka
13. únor 2016

ADHD to nebude, už z toho důvodu, že to by se projevovala všude víceméně stejně. Jinak mě přijde, jako normální tříleté dítě 😊

lv
13. únor 2016

tak je živější, mě to nijak divné nepřijde, že nevydrží u nějaké činnosti..adhd by se projevovalo hůř.

rajecka
autor
13. únor 2016

Taky si myslím, ale já mám kolem sebe samé stejně staré děti, které s rodiči hrají člověče nezlob se, nebo chodí do kina, naše by nevydržela ani deset minut sedět na sesli 🙂

lv
13. únor 2016

Učit to pomalu můžeš - povídej, že si ted půjdete malovat, namalujete plácnu 3 domečky a pak to sklidíte. Aby se připravovala na začátek-průběh-konec, měla plán..to že u toho bude mít nohu na stole a sem tam udělá piruetu, asi ještě neovlivníš 🙂

lv
13. únor 2016

ani Lego? to jediný ji u nás zabaví, když si hraje sama..a od 3.5 panenka miminko, ukládá ji, krmí..jo a taky tekoucí voda v koupelně, s hračkami tam čurdí i dýl v kuse, 15min..nechci vidět ten účet za vodu 🙂 ☹

kulatakosticka
13. únor 2016

@lv joo, tekoucí voda taky u nás funguje na dlouho.

akzeret1
13. únor 2016

Přesně jako když mluvis o moji ml.dcerce u ničeho nevydrží akorát u pohádky to by koukala snad celej d en samozřejmě ji nenechám ještě zhruba před půl rokem jsem si s ní mohla třeba hodinu kreslit nebo hrát s panenkama i se sama zabavila a ted nastal zlom ani na televizi nevydržela koukat což mě tedy nevadilo teď nastal zlom radu sice nemám alespoň v tom nejses sama😉

lenkalenulka
13. únor 2016

A nechcete toho po ni moc??? Staci kdyz bude umet udrzet pozornost az bude predskolacka..tam to je pak dulezite.. Je proste asi ziva a hrava... Dejte ji cas.. A mene podnetu aby byla schopna si u jedne zalezitosti vklidu posedet .. Urcite ji dejte cas budte rada ze je to zive ditko 😉

akzeret1
13. únor 2016

Vodu určitě ne už mám pamatovaka od starší ta se pořád čekala i přes den se naučila koupat abych ji zabavila ale už teda fakt ne

kika_21
13. únor 2016

Já malého ,,zapojuji" do toho, co dělám doma já. Podává kolíčky, hází do vody oškrabané brambory. Mění se ty činnosti rychle. Nemyslím si, že vydrží celý hrnec brambor. Jezdí mezi tím s autíčkem. Dělá posla-nosí talíře do kuchyně. Nosí suché prádlo do koše na žehlení. Asi se cítí pak důležitý. Docela ho to baví.Katastrofy předpokládám a neřeším. Hadr máme po ruce. 🙂

japona
13. únor 2016

@rajecka Podle me mate normální dítě🙂 Mne naopak fascinovala holčička (taky kolem těch třech let), kterou jsem pravidelně s maminkou potkavala na tehotenskych kontrolách v porodnici. Holčička přes hodinu seděla vedle maminky, sama si listovala knížkou a povídala si. Podezrivala jsem maminku, zda ji nedává nějaká sedativa, protože tohle fakt neznám🙂

eva118
13. únor 2016

Tříleté dítě ještě nedokáže udržet dlouho pozornost, pokud nemá jiné ,,problémy", je to normální zvídavá tříletá holčička. To už by ti učitelky ze školky řekly, že mají na adhd podezření.