Jak přimět dvouleté dítě, aby si chvilku hrálo samo?

tomikjoejoe
2. lis 2017

Zdravím všechny maminky, možná to bude znít trochu divně - mám čtyři děti - ale tuhle situaci jsem přesto ještě nezažila, tak zakládám diskuzi a doufám, že mi to trochu pomůže, abych každý večer nemusela mlátit hlavou do zdi ...

Jak už jsem psala, tak mám čtyři děti - 5 let kluk, 3 roky holčička, za měsíc 2 roky kluk a 3měsíční holčičku. Můj mladší syn je byl a nárazově hodně nemocný, takže se mnou strávil hodně vypnutých chvil u lékaře, v nemocnici apod. a tak ke mě přilnul pravděpodobně trochu víc než jeho sourozenci a já k němu - neříkám, že ho mám raději než své ostatní děti - jsme prostě tak nějak naladěni na stejnou vlnu.

Můj problém je v tom, že je neustále se mnou a není možné ho přimět k samostatné aktivitě a to ani na malou chvilku. U nejstaršího syna jsem tohle nezažila - byl spíš samotář, starší dcera si zase hrála pořád s nejstarším synem. To jim vydrželo dodnes a s mladším bráškou si hrají jenom velmi zřídka, což se pravděpodobně časem změní, ale už to trvá docela dlouho. Navíc obě starší děti chodí do školky, tak mladší syn je celý den doma se mnou a s miminkem, takže se mu dopoledne věnuji a dělá všechno se mnou. Tak nějak jsem doufala, že když se kolem čtvrté hodiny vrátí starší sourozenci ze školky budou ho aspoň trošku zajímat oni a já budu mít alespon chvilku, kdy si budu moc v kuchyni uklidit apod. bez malého asistenta - který ví pomalu líp než já, kam všechno patří a taky mi podle toho všechno organizuje ... Bohužel to tak není, syn se pořád drží u mě, starší sourozenci si s ním nechtějí hrát, táta ho většinou odhání (to je téma na jinou diskuzi, opravdu to tady probírat nechci) a tak mu zůstane máma a máma je tu pro děti pořád a vždy, protože je to máma. Jenže máma by potřebovala, alespoň té půlhoďky denně, aby mohla trochu upustit páru. Většinu dne lítám kolem domácnosti - čtyři děti, 2 psi apod. a tak bych ráda alespoň to odpoledne během chvilky udělala rychle to nejnutnější a vypustila při tom dětskou přítomnost. Už jsem zkoušela všechno přes pastelky až ke kostkám apod. Malý stejně bude pořád stát u mě a všechno bude dělat se mnou - nic jiného ho nebaví. Mám sice nevyčerpatelnou zásobu energie jako každá máma, ale i tak toho mám občas dost - navíc se teď poslední měsíc v noci budí, protože se mu něco zdá a často i třeba hodinu nezabere a je potřeba za ním pravidelně chodit, aby se nebál. Už jsem ho zkoušela naučit ho spát v noci samostatně - to moc nezabralo. Máme sice hlídací babičku, ale ta je teď hodně zaměstnaná, takže to hlídání také nebylo a já už mám prostě dost.

Máte někdo nějaký nápad, jak takhle malé dítě na chvíli zabavit, aby u aktivity vydrželo samo a pokud možno při tom nenadělalo velký bordel?

Děkuji za odpovědi 🙂

ejmate
2. lis 2017

Ahoj, tak to musí být hodně náročné...já vlastní děti ještě nemám, ale sestřenice svého ročního chlapečka, který jí věčně visel na nohavici dává do dětské židličky a zapne mu na youtube pohádku včelí medvídci - písničky. U toho vydrží aspoň 10-15 minut. Sice nic moc času, ale aspoň na to pofackování bytu to stačilo 😉 Jinak já bych zkusila promluvit s nejstarším dítětem, že je nejstarší a že by maminka potřebovala uklidit/uvařit apod...podle toho co zrovna bude potřeba, a jestli by pomohl chviličku zabavit brášku. A třeba mu za to něco slíbit, hodně ho pochválit, jak krásně brášku zabavil a za odměnu si třeba potom s ním zahrát hru, kterou chtěl nebo jít ven na hřiště. Jinak nevím. Tady je vážně problém, že manžel nevezme kočárek a nevystřelí na to hřiště s dětmi sám...Jedině už pak zkusit slečnu na hlídání. Já chodila do 3 rodin. Přivydělala jsem si ke studiu a bavilo mě to. I kdyby ta holčina vzala synka na hodinku do kočárku. Zkuste napsat inzerát nebo se obraťte na své sourozence/sestřenici/neteř apod., jestli máte možnost. Nebo vezměte sousedovic dítě, které je podobně staré jako váš syn, aby si hrály spolu. Já měla v obýváku 2 dvouleté chlapečky a 8mi měsíční holčičku a vyhráli si super 🙂
Přeji hodně štěstí, ať se vám podaří něco vymyslet 😉

hanih
2. lis 2017

@tomikjoejoe Ahoj, asi tě svou odpovědí moc nepotěším, ale myslím si, že syn je stále s tebou ne proto, že by ho nějaké jiné aktivity nebavily, ale spíš proto, že potřebuje tvou přítomnost a pozornost. Moje dcera to teď má podobně, je mi téměř pořád v patách. Když jde třeba dělat něco jiného, musí mi to neustále ukazovat, takže běhám z jedné strany kuchyně na druhou mezi vařením a dcerou, která mi ukazuje, co právě namalovala, nebo jak se plyšáci pusinkujou. Jakmile si k nějaké činnosti sednu, mám ji hned na klíně. Je na ní vidět, že prostě chce tu mou pozornost. Já tedy mám to štěstí, že po obědě chodí ještě na hodinku nebo dvě spát, tak si trošku toho času ukradnu, a navíc k tomu nemám to malé miminko a manžel po návratu z práce většinou funguje. Radu bohužel nemám, ale přeju hodně sil a ať brzy zvládne hrani i bez tebe!

voleskap
2. lis 2017

Ahoj, u nás dobře funguje plastelína. Play Dohromady nebo jak se to jmenuje 😉 Nezkoušela jsi? 😉 V setu k ní byly i pomůcky.. Váleček, vykrajovatka apod. Pak taky funguje, že když já uklizim, dám dceři třeba vysavač, ať vysává... Ona si připadá děsně důležitá a chvíli opravdu "vysává" nebo dělám něco v koupelně, Beátce dám houbičku a ona uklízí🙂

brokovich
2. lis 2017

@tomikjoejoe Ahoj. Jsem na tom úplně stejně jako @hanih. Prcek 26 měsíců a stále u mě. Tedyje pravda, že si hraje i sám, ale to jsou chvilky, max. desítky minut. Co ho baví (i beze mě) je malování, šroubování, hlavně teda hraní s autama, to vede nejvíc. Zabaví se sám u plastelíny, pak třeba u hromady zipů, co mám na šití (stále je rozepíná a zapíná). Pak miluje krémy, dala jsem mu hromadu vyřazených krémů do košíků a on si je různě řadí a hraje si s nimi - naštěstí je neotvírá). Sám si vyhraje s vkládačkami, hodně ho baví fotoalba, co máme doma, to rád prohlíží, protože tam jsou lidi, co zná (my, babičky, dědečkové, tety...).Rád chodí s vysavačem, resp. jen s tou tyčí s nasávadlem a dělá, že vysává.Uplně nejvíc prostoru mi dá, když si s ním intenzivně třeba půl hodinky hraju (pexeso, čteme si, říkáme si značky aut, šroubujeme hračku), to pak mám pocit, že je mě jakoby nabaženej a že vydrží i déle si hrát beze mne (jinými slovy, že mě má dost 😀). Ale běda, když se mu nevěnuju (uklízím, koukám do pc), to mi pak furt visí na noze. Snad jsem trochu inspirovala. Ono jedním z faktorů tam bude i to miminko. Staráš se o ně a o domácnost a jenom na něj už asi moc času není, tak se tě furt drží.

tomikjoejoe
autor
4. lis 2017

@ejmate Manžel by bohužel s hlídáním nesouhlasil. Se starším synem jsem to zkusila a ve výsledku dospěl k názoru, že by mi taky mohl pomoct a už jsem měla v kuchyni všechny čtyři děti 🙂

@hanih
@voleskap
@brokovich
Budu se muset smířit ještě nějakou dobu s asistentem, zkusila jsem modelínu - nechtěl, pak jsem zkusila i krtka - bohužel ho koukání nebaví. Jediné co ho zajímá, je že dělá činnost a to jakoukoliv se mnou ...

shine2015
4. lis 2017

@tomikjoejoe on si pravděpodobně hrát nechce se starsimi protože ti hl nepotřebuji a navíc jsou napojeni na sebe ... možná by pomohlo kdyby samy starší deti přišly a zapojily malého do hry??

Já vím ze to je někdy na hlavu.... ale kdyby jsi mu dala úkoly jako potrebuji aby jsi mi pomohl broučku a nechala ho prerovnat poličku dala mu houbicku nebo hadr a nechala ho lestit lednici nebo dveře atd... třeba si nechce hrát ale chce ti pomáhat 😉

janulkakraniska
4. lis 2017

Mám doma to stejné....
Dcerka mě nenechá ani na záchodě chvilku.
Chvilkama mi to leze na nervy,ale na rozdíl od tebe mám jen 2 děti a starší má už 6,takže extra péči nepotřebuje.
Pamatuji,že i syn v tomto věku mi byl pořád za zadkem.
Dcerka díky 14-denní hospitalizaci ve špitále a tezkemu úrazu prilnula o krapet víc.
Beru to tak,že jsem doma kvůli ní,takže vlastně pro ni.Dělá se mnou všechno.
Jen jsem si všimla,že i ona mívá trošku ponorku,takže jsem ji přihlásila od ledna do školky.Od dětí nechce pryč a těší se vždy za bráchou do družiny.Když jdeme kolem školky,nemůžu ji dostat pryč.A já si aspoň privydelam nějakou kačku.
S těmi aktivitami to máme stejné.Vůbec netuším,jak ji zabavit.A to je pokoj plný hraček,takže prostě uklízí se mnou😀
K tomu je ještě příšerně aktivní,pořád lítá,jak strelena😍
Když to jde,otevřu jí dveře na zahradu,kde se proběhne,v telce koukne na Mickeyho,ale jinak pracuje se mnou.Sklidí nádobí z myčky,dokáže dát prát prádlo,vysaje nebo jí dám hadrik a ona neco "utira"...Syn naopak vždy přišel,abych si s ním hrála s hračkami.
Takže se asi smir s asistetem😘