Jak rozvíjet 15měsíční dítě, s čím si hrát, co dělat?

janazzz
11. lis 2014

Chybí mi už nápady, co mám s 15-ti měsíčním prckem pořád dělat a mám pocit, že točíme pořád ty stejné věci. Je možné s tak malými dětmi vytvářet třeba už něco kreativního? U čtení knížek vydrží chvilku, kostky spíš boří než staví, malování ho zatím moc nebaví, miluje balóny a auta, ale při celodenním házení s balónem se toho moc nenaučí ☹ Jak ho zabavit, aby se u toho nějak rozvíjel? Díky za tipy.

ayenkas
11. lis 2014

Však on se rozvíjí i u toho balónu, neboj🙂 Já ji nechávám, ať mi třeba zkouší pomáhat (tzn. při úklidu furt vypíná vysavač, při vyklízení nádobí mi ho jakože podává...) Ale nevíc vymýšlí sama blbosti - např jsem jí nasbírala kaštany a ty furt někde přenáší a přesypává, nebo na stole stála láhev od vína a miska s tyčinkama, tak vylezla na židli a všechny tyčinky naházela do té láhve😀 To už je jak Montessori, ne?😀 Já bych se o ten rozvoj nebála, pochybuju, že moje máti nějak extra přemýšlela o tom, jak mě rozvíjet, a medicínu jsem udělala🙂 A co teprve Einstein, ten se rozvíjel max. s nějakým dřevěným kačerem a jaký měl mozek🙂

romantika
11. lis 2014

Ja mam první holcicku a ta v tydle době uz dělala věci, které ted vidim u kluka, ze prijdou hodne později. U ni jsem nevedela co dřív, hltala vse, kluk je jak vas. Auta, balony, kostky. Když se snazim delat to co s malou, tak vidim, ze ho to ještě nebavi. Takze ho spis tak nejak beru všude sebou a delam vic věci co potrebuji ja a ukazuji mu co delam. Taky často premyslim, jestli nemam něco vic vymyslet, ale ono je to taky dite od dítěte. Takze proste s nim zijte a ono se casem ukaze. Z věci co mala v 15ti mesicich všechny dělala mladšího nebavi absolutne nic. Ted je 16m. Mala v tomhle veku malovala, lepila samolepky, prohlížela si hodiny knizky, tančila, koukala na televizi, varila se mnou. Kluk nic. Jediny co vidim je, ze ma rad ze jsme ohromade a sleduje co delaji ostatní.Zatim ho bavi vse spis rozhazovat. Nahazu mu věci do misky a on je prebira. Nejradeji kopu fixu, ci pastelek. Rad si prohrabuje krabici megablocks kostek a s tim si vyhraje dlouho a se pokousi stavet. NEbo mu napustim lavorek a s vodou s cachtacimi hrackami cachta a cachta. No a nejvic jako kluk dostane a auta a mne uz nepotrebuje 🙂 Po tom maratonu se starsi dcerkou to povazuji za velice prijemny normalni beh dne. Budte rada, na vse prijde cas. V tomdle veku mozna uz můžete zkusit kolektivni krouzek jen tak. Deti se rady opici.

kstablova
11. lis 2014

@ayenkas souhlasím, mám dojem, že dnes jak něco nemá přívlastek "interaktivní" případně "Montessori", tak je to totálně out a na nic. Ono je pro to malé mimčo interaktivní v podstatě všechno a ze všeho si něco vezme, U nás doma taky jede nejvíc balon a auto a nemám dojem, že by se mi dcerka nerozvíjela. Naopak mě neustále svým rozvojem překvapuje, že už teď je chytrá jak opica a nejednou mě přechytračila 🙂. Stejně jako ayenkas ji nechávám hodně pomáhat..

Ale ať teda se vrátím k tématu 🙂, narazila jsem tady před časem na pár fotoblogů, tak dávám odkazy, třeba Tě něco zaujme 🙂
https://www.modrykonik.cz/blog/lucy029/album/na... od lucy029
https://www.modrykonik.cz/blog/globulinka/album... od globulinka

adypro
12. lis 2014

Pořiďte mu nějaký playmobil nebo duplo pro nejmenší, sice je to až od roku a půl, dcera má 13 měsíců a už si hraje se zvířátky atp. sice svým způsobem, ale má to moc ráda. Naše dcerka taky u ničeho moc dlouho nevydrží, ale myslím, že je to normální. Nejvíc ji baví věci ze života...opakuje po mě, krmí panenku, hraje si s kastrolem, prohlíží knížky hlavně se zvířátky. Pouštíme písničky. Taky se těším, až začne stavět, to chce ale čas. Zatím hlavně poznává a tím se rozvíjí. Moc to neřeším. Nejvíc ji baví se přehrabovat v hračkách, vyhazovat je z krabice a tak, pak se je snaží dávat zpět.

janazzz
autor
12. lis 2014

Děkuji za tipy, v těch odkazech od kstablova jsem něco našla, tak vyzkoušíme. Zjistila jsem, že spoustu Montessori aktivit doma provozujeme, akorát jsem vůbec netušila, že jsou Montessori, napadly mě tak nějak samotnou 🙂