Je normální, že si v dvou letech neumí sama hrát?

kaleilah
1. lis 2009

Ahojky, kdo mě znáte, tak asi víte že se starám o dvouletou vietnamku. Hodně jsem váhala jestli tohle téma založit, jestli je to normální nebo ne...ale zuzka si neumí vůbec hrát. 😒 Je naprosto bez fantazie, když se jí nevěnuju tak jediná věc co umí je sedět jak buchta na zadku, nebo probíhat celej byt a ječet. Nebo si sedne na zem a ječí-jako piští a má z toho srandu. Už to je na palici. 😠 mladší to druhý den dělá taky po ní a já už nemůžu.

Hlavně oba mají stejnou výchovu-zuzku mám od 4 měsíců, takže chvíli si hrajeme, chvíli si hrajou sami v pokojíku atd...a Daniel si bez problému hodinu i víc vystačí sám, dělá klasický dětský lumpárny, vysype krabici s hračkama, snaží se do toho vlést, hází hračkama do krabice, prostě normálně si hraje a blbne. Když zuzka zjistí že Dan něco dělá, naběhne do pokojíku, vezmě hračky, hází s nima jak praštěná po celým bytě a ječí. nebo prostě bezcílně bloumá po bytě. Nemá žádný vlastní nápad jak se zabavit, ale cokoliv dělá Daniel udělá taky. Je to dost ubíjející. Napadlo mě že žárlí, ale jsou dny kdy je Dan s babičkou, já jsem se zuzkou doma sama, nebo když Dan spí tak je to to samý.

Je to normální? Aby si dítě neumělo hrát?

Jinak když si s ní sednu, dám vkládací kostky, nebo cokoliv tak si hraje. ale musí se jí dát podnět. Ve dvou letech mi to přijde dost divný.
Díky moc za rady 😉

jabber
17. lis 2009

Na tohle jsem dneska náhodou narazila 🙂
http://www.rodina.cz/clanek5298.htm

simlenka
18. lis 2009

Ja jsem hlidala chvili zhruba dvouleteho chlapecka,rano v pul sesty! mi ho privezli a vecer v sest si ho odvezli. kluk se zabavit sam neumel,nehral si,chtel jen,abych mu cetla,jinak sedel jak pecka,pripadne za mnou chodil jak ocasek,coz bylo treba pri vareni sileny... podle me to neni ani tak vychovou jako tim,ze ma to dite v sobe silenej zmatek,nevi kam patri,boji se neco udelat,protoze si neni jiste samo sebou,nema takovou pozici jako vlastni dite bez ohledu na to jak se k nemu clovek chova a hlavne se chce zavdecit a byt hodne a tim,ze mu chybi rodice,se upina na hlidajiciho a ten+je+pro+nej+stredobodem.je+to+muj+laicky+nazor,mozna+se+mylim,nevim...

kaleilah
autor
18. lis 2009

Simlenka- nějak tak...právě, toje to co mě zaráží, že je zuzka tak hrozně klidná, nedětská, když jí sama nezabavim. Navíc se v její přítomnosti začínám cejtit občas nepříjemně, třeba teď když kojim tak jak stojí a zírá na mě, nebo když něco dělá-uklízim, vařim...tak stojí opřená o futra a jakoby mě šmíruje, pozoruje, ale tak nepříjemně, že mi z toho kolikrát fkt zamrazí. Nebo teď začala dělat, že si stoupne do dveří, pozoruje mě a škrábe u toho rukou po zdi 😝 brrrrrrrrrrrr, z toho zvuku se mi ježí i chlupy na obočí 😠 😀

lenka_da
18. lis 2009

kaleilah, klobuk dolu, obdivujem ta, ja by som to urcite nezvladla 😒
nasla som ti jednu poradnu: http://poradne.rodinka.sk/
poradna psychologa je tam sice momentalne neaktivna, ale je tam aj socialno-pedagogicka poradna, v ktorej, podla toho, co pisu, by ti mohli vediet pomoct
daj vediet, ako problem vyriesis, velmi ma to zaujima, drzim palceky 😉

elika
26. lis 2009

Ahoj, podla mna je na teba uz toho vela a nevies kam z konopi. Mas ju velmi rada, ale zaroven chces mat viac casu na svoje babo a riadne si ho uzit ako prvorodene, co sa ti takto neda, lebo mas v podstate deti dve. Zacina ti vadit uz aj to, co ti predtym nevadilo. Mala samozrejme ziarli, lebo vie, ze tvoje dieta je tvoje a ona je tam akoby pozicana. Ktovie co vsetko jej viri v hlave, tak isto ako tebe. Myslim, ze vies ake by malo byt tvoje riesenie, ale bojis sa ho urobit. Hold, ked to nespravis, bude to coraz horsie a horsie pre vsetkych. Vsetci tym trpia a nic to neriesi. Oddalovanie toho, aby si s tym opatrovanim uz prestala, asi len postupne veci zhorsi. Vsetko co som napisala je moj nazor a nemusi vobec, ale vobec zodpovedat realite. Je potreba prestrihnut zacarovany kruh. Inak si takto budete kruzit az kym sa niekto z vas uplne nezruti. Verim,ze sa ti podari ziskat pohlad odbornika, ktory bude samozrejme skumat realitu zo vsetkych moznych stran. Ale aj tak, rozhodnutie budes musiet urobit ty a nie on. 😉 Drzim palce

kacka.va
30. lis 2009

jak tu někdo psal, že se jí rodiče nevěnovali, já mám z okolí spíš příklady, že rodiče pořád dětem něco vymýšlejí a a dítě si pak neumí hrát samo. Myslím, že ve dvou letech už by si měla nějaký čas vystačit sama.
Ale to samé jsem tu psala v některém jiném tématu, kde se řešili kroužky. Kamarádky děti mají celý týden nabitý různýma kroužkama a když jsou doma o víkendu, tak je to nebaví, protože se sami neumí zabavit a pořád chodí za mámou, co mají dělat.
Jinak taky nechápu, proč mají rodiče dítě, když je celý den někde pryč, 11 hodin hlídání mi přijde fakt divný. to už nemá s rodičovstvím dle mého vůbec nic společného, kór když jsi psala, že ji máš i o víkendech a svátcích ☹.

danu
2. únor 2010

elizabeth453 • 1d • Včera o 13:40
ahojte....mam 22mesacnu dceru,ale som s nervami v koncoch. Ona sa nevie sama hrat, vsetko rozhadzuje, len chodi hore dole a hlavne neustaaaaaale mrauciiiiiiiiiii,a mrauciiiiiiiiiii a zas len mrauciiiiiiiiiiiiii. nic ju nezaujima, nic ju nebavi, ani rozpravky, na nic sa nevie dlhsie sustredit,,,nemozem varit, nemozem upratovat, a nedaj boze , ked si zapnem telku alebo si sadnem pred internet, lebo akonahle sa do niecoho pustim sedi mi pri nohach a len place, ze chce ist na roky. Vecer aj poobede , ked ide spat musim pri nej sediet aj hodinu a vtedy by sa chcela hrat.
KEDY TO PREJDE....JE TO NORMALNE

zuza.m • 1d • Včera o 15:02
no uživaj si to že ta potrebuje a potom to samo prejde .ked bude na to čas neboj sa.ani moj maly sa nezahra sam,večšinou len primne pobehuje a vytahuje všetko možne . a tak sa ho snažim zabavit mojimi činostami.ked varim vari somnou ,vasavam vysava aj on.a mam porobene a on sa zabavi.vela sa rozpravame ,teda ja nanho on počuva a prikyvuje.a už mame prve ovocie.začal sam upratovat.najde špninu nepotrebnu vec a už je v koši,rozliata voda??žiadny problem utrie to 😅 .ja som spokojna čo by si chelqa mat dieta čo sedi v kute a nepotrebuje ta??t neni nič moc.

hanka274 • 2d • Včera o 15:10
elizabeth, skus sa jej venovat...ona sa sama nevie zahrat, pretoze sa mozno hrat ani nevie...
tak ako pise zuza.m, robte veci spolu...ved dieta ti nema zavadzat predsa, je to tvoje vsetko preboha!vy mate vsetok cas predsa travit spolu nie?...a prepac, tak mi to z tvojho prispevku trosku pripada.

hanka274 • 2d • Včera o 15:12
zuzi, pridte k nam zaskolit moju "malu"...my sme uz v stadiu, ze ju tym spolupovinnostiam-zabavam neoblbnem...uz vie odkial vietor fuka 😀 😀 😀 😀

sjuzi • 1d • Včera o 15:18
Ja mám skôr z tvojho príspevku pocit, že občas asi potrebuješ vypnúť, načerpať energiu. Vidím, že bývaš v zahraničí, neviem, aké tam máš zázemie, kamarátky s podobným detičkami, alebo či chodíte do nejakých detských centier, herní, prípadne môžeš malú dať aspoň na hodinku niekam varovať a ty by si napr. si šla zacvičiť, pokecať, na kávu atď... Dnes je veeeeľa možností, treba hľadať... 😉 😵 Držím palce...

melanche • 1d • Včera o 15:36
moja mala je tiez dost nesamostatna, mam malicko casu na seba. cez den mi ani skoro vobec nespi. ale uz som ju ako tak naucila, ze ked varim tak sa zahra pekne s hrncami, nalieva do nich vodu a proste ma pristup k dvom suflikom v kuchyni a tak sa celkom aj zahra. zaciatky boli tazke, stale chcela ist na ruky, ale nechala som ju chvilku tak a uz sa naucila. sice sa tak zahra mozno pol hodinku za cely den, ale aj to je nieco.

paola.o1 • 1d • Včera o 16:11
elizabeth, ako keby som to ja napisala. Aj moj krpec stale `otravuje` . Ani ja nebyvam na slovensku a je naozaj tazke byt na dieta uplne sama, ked fakt jednoducho nemas komu dieta dat ani len na pol hodinku, aby si sa mohla aspon zhlboka nadychnut.. Absolutne chapem o com hovoris, pretoze aj ja som s malym sama a nonstop s nim 24 hodin denne od jeho narodenia a niekedy by som potrebovala aby ma ho niekto aspon na pol hodinku `zbavil`. Vyriesila som to tak, ze 1 krat tyzdenne si po maleho pride opatrovatelka (mlada studentka) a zoberie ho na hodinku-dve von.

lenka.22 • Včera o 16:23
To bola bombova odpoved ze - ``skus sa jej venovat`` haha som sa zamyslela ze co ine asi tak moze robit mamicka zijuca v zahranici, ktora napriklad nikoho ineho nema iba nonstop pri sebe svoje dieta okrem toho ze sa mu venuje? elizabeth, treba malu niekomu dat postrazit, aby si si oddychla. aspon obcas kazda z nas potrebuje byt chvilu sama.

lusypink • 72tt • Včera o 16:26
ahojte pišem tu po prvy krat,mam 8 mesačneho synčeka je pozadu 3 mesiace ešte len teraz sa nam začal pretačat,ale je strašne nervozny nemožem od neho nachvilku odist,lebo sa mi strašne rozplače,bije sa po hlavičke a už mi nechce ani večer poriadne spat,už mu aj lekarka predpisala take kvapky na upokojenie ale nejako nam nepomahaju,kazala mi aby som mu čitala knižky spievala mu a hladkala po hlavičke ked zaspava,ale nič nezabera.Poradte čo stym.Dakujem vam

hanka274 • 2d • Včera o 17:31
vies lenka.22, ano venovat, nevies co to je??? 😉
z prveho prispevku vyznelo to, ako keby sa ani nehrali... absolutne nenapisala, ze kolko sa hraju cez den spolu...co robia spolu?? pravdepodobne nic...pretoze ako pise, nevaria spolu, neupratuju spolu...vsetko treba robit s dietatom...kazda mamca si oddychne iba vtedy ked spi...cez den, vecer...

lenka.22 • Včera o 17:44
a zase si ma pobavila🙂 ubezpecujem ta, ze ani ja s mojim dietatom nevarim 😀 asi niesom normalna, ale moje dieta zatial (okrem svojich hraciek) ani neupratuje🙂 NUz a k tomu co pisala elizabeth citujem - ``moju dceru nic nezaujima, nic ju nebavi`` ty si z toho vydedukovala, ze elizabeth so svojou dcerou nic nerobi, ja som z toho vydedukovala, ze robi co moze, ale obcas potrebuje vypnut. to ze by dcere strcila do ruky metlu, alebo varechu neznamena, ze by sa jej venovala viac ako sa jej venuje teraz. zaver - treba obcas vypnut, obcas si od dietata oddychnut. ty mas na to svoju mamu, alebo inych prislusnikov rodiny v tvojom okoli, mamicka v zahranici nema nikoho, teda si niekoho musi zohnat a zaplatit.

hanka274 • 2d • Včera o 17:52
lenka je mi fuk co si vydedukujes s mojich prispevkov..
ja jej radim aby miesto toho, ze bude varit a upratovat pri umrncanom dietati ako ona pise, to robili spolu...
co by robila pri dvoch detoch??

co robis ty doma, ci vobec deti mas...to je vec tvoja.

susika • 1d • Včera o 20:39
moja mala je to isté, a tiež som na nu sama.varím po večeroch, ked malu uložím, inak mi vykydne aj horuci hrniec na seba, driape sa mi na linku, lebo chce vidieť, čo tam je.všetko chce hned miešať, ked vidí mna.niečo ju nechám a neporiadok potom upracem, ench sa dieťa učí🙂)))vysávame tiež spolu, ona by len upratovala, ale týmn jej sposobom, aj ked si po sebe pozbiera....takže upratujem tiež až ked zaspí, cez den sa to nedá.... ale inak sa ju snažím stale azbaviť.vela spolu čítame, už sa zahra aj s riadikmi,a el prvenstvo u nás maju autíčka a knižky. to jej ostalo od kedy v 5.mesaicoch dostala prvú knižku....už som si zvykla, že ju nemám komu dať povarovať, vláčim ju všade, kam potrebujem ísť. (niekde aj niečo dostane 😀 😀 ) rodičov mám daleko. svokrovci za vela nestoja...sadnuť si ked je ona hore to nehrozí, obdivujem mamy, ktoré to dokažu alebo im to dieťa dovolí, PC už vobec nehrozí, to by sa tiež tu na mna driapala a aj ak by som nič nespravila, tak len ked (ak spí), zapnuť si telku sama pre seba?to je čo? iba ak večerný program, ale aj z toho nikdy vela neviem, ked je stále hore....ale ked poobede spí,t ak sa tiež dá, tak si užívam svojich pár polhodín kludu 😀 😀 😀

takže elizabeth, skus malu nejako zabaviť a ona si na to pomaly zvykne, a zahrá sa aj sama chvilku.jasné, že nie hned, moja začala len nedavno, ked som si ju rpestala všímať a odrazu to "vedela" 😀 😀 jasné, že ked si sadneš pred PC ide za tebou a ked si pred telkou tak to isté, ked mala ma doma len teba a oan sa nevie sama zabaviť, tak sa hrajte pred telkou pri tvojom progmare. ja som to robila tiež tak a hračky boli po celej obyvke,a le neriešila som to.ked neikto prišiel, zhrabala som to do jedenej krabice a bol poraidok. 😀 😀 😀
a na rozpravky je podla mna ešte mala. moja prvýkrat vydržala pri rozpravke Bambulke ked mala mesaic pred druhými narodkami. a do teraz ju nič iné nebaví, iba B., lebo sa tam spieva a ona tancuje...už ju vie naspamäť 😀 😀 😀 počkaj, ked príde obdobie vzdoru, teda aspon u nas je hrozné, že mi tečú nervy od jedu a kriku, že večer si uši cítim velké ako slon....

elizabeth453 • 1d • Včera o 21:02
dakujem,,,,ale asi ste ma zle pochopili, alebo som to zle napisala....
ja sa jej venujem cely bozi ked, ked sme doma,,,lenze ju to nebavi, jednoducho ked jej zacnem citat, alebo nieco ukazovat, alebo roypravat, zacne po mne vsetko hadzat...
inak ked sme na navsteve, alebo je v detskej spolocnosti, tak je na nespoznanie, hra sa , v restike pekne sedi, papa,,,a aj ked je s otcom, blaznia sa a je spokojna. ona to robi len somnu.
a to upratovanie a varenie...kupila som jej uz druhu kuchynku jedna je aj s tecucou vodou, uz som ju yobrala do kuchyne, aby robila to co ja,,,uz aj potravimy som jej tam dala...nic...
ked upratujem,,,kupila som jej vysavac, celu upratovaciu sadu,,,nic
ja nechcem pozerat telku, ani cely den sediet pri notebooku, ale aspon keby ju bavilo sa hrat tak bys om sa s nou hrala nonstop...ale s nou sa neda..
kamaratky co maju asi rovnako stare deti, to nepoznaju, oni si navaria a deti sa kludne hraju...pozeraju si serialy deti ani nemuknu...
sa mi zda akoby som len ja mala taketo dieta...stale to pripisujem zubom,,,ale to uz by mala zubov viac ako krokodil..
sice ma obcas den , ked sa pekne hra sama,,,ale to je asi tri krat za mesiac...

dari • 2d • Včera o 21:57
kamaratky co maju asi rovnako stare deti, to nepoznaju, oni si navaria a deti sa kludne hraju...pozeraju si serialy deti ani nemuknu... elizabeth, tak to sa mi nechce verit 😀

ja to riesim, tak ze jej dam jasne a dorazne najavo, ze teraz mama funguje sama....vacsinou aj ked s velkym protestom to funguje, sama sa zahra, alebo sa nejako zabavi...

zelmirka1 • 1d • Včera o 22:08
elizabeth ja ta chapem, lebo neustale mrncanie dietata dokaze po case velmi potrapit a doslova nicit nervy. Moj Misko je mensi ale ma dni ked tiez velmi mrnci a nic ho nebavi a je to des.
Tvoja mala je uz dost velka aby dokazala sa obcas sama zahrat a vydrzat kym nieco urobis. Myslim ze je to tym ze pochopila ze nevydrzis jej mrncanie a plac, vyhovies jej a tak jasne ze to skusa na teba, lebo pises ze inde je fajn aj s muzom je ina.
Ja to riesim tak ze sa snazim mat rezim aby sme neboli velmi dlho doma takze rano sa pohrame, ideme von /chodime aj do materskeho centra a tiez do hudobnej skoly a plavat na striedacku/ cez obed spinka, vtedy varim, potom sa najeme, chvilu hrame a ideme na prechadzku, vecer uz ho zabavi aj manzel. Upratujem cez vikend ked sme s muzom doma a on ho zabavi. A hlavne sa snazim ho obcas aj nechat aby sa pohral, proste ked nieco potrebujem urobit alebo nebodaj precitat noviny 😀 tak mu poviem aby sa pekne hral ze mamina nieco robi a snazim sa jeho mrncanie ignorovat. Samozrejme zavisi od situacie ale tiez som zistila ze ked sme v spolocnosti alebo je niekto u nas nerobi to takze chyba je zial v mamine 😉 . Tiez sa moj maly moc dlho nesustredi na hracky ale v poslednej dobe zistujem ze ked ho fakt necham a jasne poviem ze teraz nie tak sa to sem tam zlepsuje. Je to o tebe, ty musis zmenit pristup, viem sama ake je to tazke, drzim palce.

susika • 1d • Včera o 22:40
pre Boha elizabeth. snad som ťa tým, čo som napisala neurazila. to by som nerada.
presne, ako piše zelmirka, je chyba v mamine. ja som tiež mala malu anučenu, alebo si sama na to zvykla, že som jej neustale k dispozicii. ona nemrnčala, len boal zvyknutá a s niekym hrať. nemala som a ani nemám to srdce ju nechať samu, ked nema surodenca a s bratrancami je malo a vonku neajko deti nevidno..asi začnem chodiť do centra, už je na čase, lenže ked ona stale všetko žmolí v ustach, preto som do teraz tam nešla...no a musela osm občas s tým seknuť, že teraz niečo robim, tak na 5 minut sa chod hrať.sa chvilku azbaví a je dobre a potom bud fungujeme splu alebo sme vonku.a tam sme teda fakt vela...ale je pravda zabaviť dieťa, ktoré "nič" nebaví....malá mi pri ničom dlho nevydrží od mala. prečítame polovicu basničkooveho reporela a už vyťahuej dalšie. varime kašičku a už zbadá niečo iné a tak je všetko rozvláčené....ale už vydrží aj sama, pozná čo je pod krotým obrazkom a tak basničky si rapoce sama....už ich vie hrozne vela....

a ešte sa tak zastaví, ked v telke beží neajká známa zvučka alebo "teta rozprava"-správy alebo reklama. už má svoje vytypované, že ked ich aj z postele počuje, už vykrikuje🙂)

a to, že neiktoré maminy si porobia a deti ani nemuknú, to čo maju za deti.to by som ani nevedela, že im niečo nie je....to by ma ani nebavilo..tak ich ber s rezervou.....

inak, ja sa už teším, ked bude teplo.malá sa super vlani rpehrala na pieksu. aj detičky sa nazbierali a aj formičky sa naučial robiť. jej len slubujem, že ak bude posluchať, tak budeme robiť tortičky zo snehu 😀

zuza.m • 1d • Včera o 23:10
elizabeth453
to varenie a upratovanie osm myslela tak že robiš ty snou a nie že ju nechaš samu .ja mam asi takeho isteho maleho .tiež sa nevie zahrat a ked tak nachvilu ale ked ho necham sameho hned ide zamnou.tak ked chcem varit posadim na linku oprem o kachličky a dam mu pohar s vodou a lyžičku a vari,ked vysavam tak sa vozi na vysavači alebo vysava spolu somnou,
inak aj moj je kludny ked je na navšteve ,alebo navšteva u nas ,alebo v cudzom prostredi.a tak to menim ked je už neznesitelny tak ho berem von alebo tak .vela sa snou rozpravaj a drž ju v dobbrej nalade to je najlepšie .
a neboj sa neni si sama kto nepozera televizor a nesedi s vyloženymi nohami.som rada ked postiham zakladne veci.

atrami • 3d • Dnes o 08:18
Tiež mám názor, že je to v rodičoch.
Najstarší to robil tiež. Väčšinou sa sťažujú mamy s jednym dieťaťom. Dieťa vycíti, že matka je nervózna a ostane aj ono.
Pritom najstarší syn mal veľmi oslabenú imunitu. Do jedného roka sme sa museli vyhýbať veľkým kolektívom. Vonku sme museli byť v každom počasí. Ešte teraz si pamätám ako v knižnici vystrájala ako sme ho ťahali z obchodu lebo nedostala to čo chcel. Narodením druhého dieťata som sa mu nestíhala toľko venovať a zmenil sa.
Pri druhom synovi sme sa presťahovali mesiac pred termínom do dediny, kde som nikoho nepoznala a tiež som bývala sama. Syn bol ale veľmi pokojné dieťa. Teraz je za 100 čertov.
Teraz mám 3 deti /dokonca teraz sú 2 chorí, takže budú doma všetci/, nehovorím, že niesom nervózna, ale fungujem ďalej.
Dieťa vycíti čo si može dovoliť.
elizabeth,
skús si odsledovať ako sa chová malá vonku, v kolektíve, doma.
Variť možeš večer, navariť si na viac dní naraz.

denduska • 1d, 31tt • Dnes o 08:54
tak ja nahodou poznam maminu ktora ma take dieta ze pri nom moze normalne sediet v obyvacke pozerat telku a popijat kavicku a jej mala sa pekne hra v detskej.... je to moja kamoska z vysky, minule bola u nas a ked videla co robi nasa Emma, nestacila sa cudovat..ze ona si to nevie predstavit. Pritom to jej dievcatko je uplne okej, mile, usmievave, pokojne.

elizabeth, uplne ta chapem, my uz tiez mame asi zubov ako krokodil 😀 ja nemam inu moznost, nemam tu nikoho a manzel je v kuse v praci..tym myslim aj noc..napr.tento tyzden ho uvidim dokopy 12 hodin od pondelka do nedele...a co mu mam este strcit nervozne dieta? On sa pritom nebrani, rad sa s nou hra.
A ked sme nahodou u nasich, tak s nou nikto dlhsie nevydrzi nez polhodinu, lebo jednoducho nema nervy...a to ma dost mrzi...lebo potom to tak vyzera ze jej daju hocico, len nech da pokoj a uz to skoncilo vselijak - hrncek - spadla s nim a dorezala si ruku....sampon - vyliala si chuderka do ust...a tak by som mohla pokracovat...tak potom som len ja nastvata.... Jedine moja babka - 85 rocna!!! sa s nou dokaze bavit a je z toho stastna. Pritom je malinka naozaj velmi bystre a vnimave dietatko.

Ja som uz rozmyslala ze ju dam na niekolko hodin denne do jasiel, len my tu mame problem s dopravou. Ty si neskusala?

a ked si to tak zhrniem, za den toho vela nenarobim ale unavena som jak kon z toho, ze musim udrziavat vzdy 110% pozornost.

no ved uvidime co bude s druhym babom 😅

dadis • 2d • Dnes o 09:37
elizabeth, podla toho co pises, malej doprajes vela hraciek, mozno to je na skodu...mna nikdy nenapadlo malemu kupovat kuchynku, vysavac...naco? ved v kuchyni je milion bezpecnych veci na hranie, a vysavac? minule uz vysaval sam aj so zapnutym, predtym si vzdy zobral taku malu metlicku - co je k tomu prislusenstvo a s tym sa hral. Ja malemu niektore hracky vzdy nacas schovam, pretoze si ich potom viac vazi...teraz sa pri mne hra s roztrhanym katalogom a nabera tie utrzky bagrom, v pohode potom to upraceme...minule som vesala zavesy - odvtedy ma v hrackach haciky, oblubene su aj "vzacne" kamene - z tych vari, naklada na nakladiak. Z kuskom gazy prebaluje macka...skus jej dat pri kazdej svojej praci nejake "prkotinky", bude sa citit dolezito.

dadis • 2d • Dnes o 09:42
inak narocnejsie jedla tiez varim vecer (nastastie nie casto 😀 ), take jednoduchsie jedla s detmi, niekedy rozdam Hippky 😀 😀 ale nervy v koncoch urcite nemam

hanka274 • 2d • Dnes o 09:48
dadis...kuchynku pre dievcatko, myslela...to je teraz darcek "in" 🙄 ....proste, ze je to fajn kupit, co by som ja dala za take hracky ked som bola mala 😀 😀 😀
elizabeth, suhlasim s dievcatami, povinnosti aj zaluby spolu, aby vedela, ze aj hrat sa mame, aj pracovat...ked umyvas riad, nech ti plastove veci utiera ona! a podobne! presne ako pise dadis, bude sa ciiti dolezito a to je pre decka oblbovak jak hova..do 😉 , skus, zmente si takto dni a uvidis, bude aj tebe lepsie, aj ju trosku vystavis, pospinka si, budes mat navarene, bo ste uz navarili, upratali spolu a mozes pozret daco na nete pocas spinkania...neboj. 😉 , presne, nie si sama co nesedi s vylozenymi nohami pri TV...a tak by som si chcela niekedy aspon pocasie v tichosti kuknut...xixixixi

dadis • 2d • Dnes o 09:59
ja viem hanka 😀 😀 ...ja som tiez ako decko po takej tuzila...mali sme ju v skolke, ale myslim si ze k zivotu a najma k zivotu deti patria tuzby...aj tie nesplnene

hanka274 • 2d • Dnes o 10:01
hm...ako v skolke?? ja som taku nemala 😠 😠 to kam som chodila?? 😠 😠 😠
😀 😀

dadis • 2d • Dnes o 10:04
teda v tej skolke sme nemali taku modernu ako teraz predavaju 😀 ...a s vodou ...ach jaj

hanka274 • 2d • Dnes o 10:05
my sme mali iba gumene babiky...a kocky snad...no uz odbacam od temy...

dadis • 2d • Dnes o 10:42
takze k teme, chcela som tym povedat, ze ani dostatok hraciek nezabezpeci, ze sa ti dieta nebude nudit, skor by som povedala, ze naopak - k nude prispieva nedostatok fantazie. A ked je moj maly umrncany, tak ho vyzvem, nech si to vypyta "normalnym" tonom, lebo tomu nerozumiem, ale neznamena to, ze mu to vtedy splnim...len ak usudim, ze je to vhodne...ked nie, tak sa mu to snazim vysvetlit, niekedy sa nepodari, ale co uz 😅 😅 .,vtedy nasadim klapky na usi 😀 😀 😀 ale to "mraucanie"poznaju asi vsetky mamy, nemysli, ze len tvoja mala je taka...

atrami • 3d • Dnes o 10:43
Čo sa týka hračiek.
Najstarší syn mal všetko na čo ukázal. Vlastne tým si kompenzoval túžby z detstva moj manžel.
Autodráha, auto na ovládanie............ ich ale nezaujímajú. Najradšej sa hrajú s drevenými stavebnicami, ktoré majú snáď sto rokov, tie sme dostali.
Dokážu si pri nich rozvíjať fantáziu.

denduska,
druhé dieťa bude ako med.
Práve sme to porovnávali s kamoškami.
Moji synovia sa všetci traja hrajú v izbe a ja pijem kávu. Jednoducho keď sa majú s kým hrať, dajú pokoj 😀

elizabeth453
2. únor 2010

...tak dakujem...teraz som ta najhorsia matka na svete, ale ja by som Vam ju pozicala, a videli by ste sami...
JU NEDOKAZEM ZABAVIT NICIM, ked ma tie svoje svoje dni...
a vysedavat s nou v detskych centrach tiez nemozem od rana do vecera.
a co sa tyka hraciek...ja som sa len snazila kupit jej hracky, ktore ju v tych cenrach zaujimaju, ale ona sa dokaze hrat len spolu s nejakymi detmi, sama a ani somnou nie. a zas ked kamaratka pride na navstevu s malym k nam , tak od neho vsetko berie, a ukazuje ze to je jej. a ked mu to nevrati , tak ho zacen byt, alebo po nom hadzat hracky.
ale toto robi len posledne dva mesiace,
pisete mi vseliake variacie na hranie....ale toto som uz vsetko vyskusala. jednoducho mrauci mi pri nohach, a co jej dam do ruky aby mi pomohla, tak tym treskne o zem.
niekto povie, ze je rozmaznana, ale ja si myslim, ze nie je.
s otcom sa zahra pekne, poslucha ho na slovo....tak nechapem preco to robi somnou.

dadis
2. únor 2010

elizabeth, nikto nenapisal, ze si zla matka...ja som napisala, ze aj moj maly ma svoje "umraucane" chvile, to je u deti normalne. Inak ja sa tiez nie velmi viem s malym zahrat, nejako to nemam v krvi...chodila som s nim vsak na plavanie od 6mes-do 1,5r, a od roka na cvicenie s detmi - a odtial beriem inspiraciu - hovorime si basnicky, spievame pesnicky, hrame pohybove hry...ktore si cvicime aj tam a to maleho vzdy velmi bavilo...ked som nieco vymyslela sama od seba, tak to tak "nezral". inak vysedavanie v materskych centrach (v herni), nemyslim, ak tam maju nejaku hudobnu skolku al. iny program, ja velmi neuznavam, to radsej zoberiem deti von (chodime kazdy den 2x s vynimkou dazdivych dni, a dna ako dnes ked sme cakali na svokru od rana, ze pride na navstevu a prisla o 11.30 😒 ) . inak ked si sadnem za net inokedy nez ked maly spi, tak tiez je hned pri mne a je "otravny", je to normalne, aj mne vadi, ked je manzel na nete 😀 😀 a tiez som vtedy ako iperit a zneprijemnujem mu to, najviac ako sa len da, len aby si ma vsimol. Preto chodim na net najma cez obedny spanok, ked nikomu - ani detom, ani manzelovi nechybam.

vanessm
2. únor 2010

Prečítala som si vaše príspevky a nedá mi zezapojiť sa. Neviem prečo my maminy neustále porovnávame deti, treba si uvedomiť, že každé je iné, má iných rodičov, tak nemôže byť také isté ako susedovie. Dieťa veľmi vycíti náladu rodičov a aj ato ako ho vnímame, ak ho vnímame, že je "zlé" aj ono samo to z nás vycíti. Každé dieťa ako aj dospelý má vrodenú potrebu uznania, ak dieťa neustále napomíname a cíti, že nám zavadzia je nervózne, plačlivé a samozrejme sa dožaduje pozornosti a chce ísť na "ruky". Naproti tomu ak cíti, že sme s ním radi a robíme s ním všetky činnosti, alebo mu vysvetľujeme čo práve robíme a prečo to robíme, dieťa cíti že si ho vážime a sme s ním radi tak si bude vážiť aj samo seba. Teraz mu my budujeme jeho sebavedomie, ktoré je podľa mňa dôležitejšie ako či vie farby, alebo čo všetko už ovláda. To si ponesie celý život. Ak si vážime dieťa také aké je aj s chybam ( kto ich nemá) bude si ono vážiť samo seba. Naša malá sa tiež sama nezahrá, ale vôbec mi to nevadí, keď varím je pri mne na stoličke, nepomáha, ale vysvetlujem jej čo robím, keď upratujem tak mi pomáha ale stáále stále sa rozprávame, stíchneme až keď spí. Samozrejme, že mám deň keď mi to lezie na nervy, ale určite je to nepoviem. A všimla som si na jej správaní, že akonáhle znervózniem, alebo ju skritizujem tak má zlú náladu potom celý deň. Keď aj niečo zlé robí, vyberám aj tón hlasu akým jej to poviem. Ak jej to poviem kriticky je zle ale ak zvolím slová a tón hlasu tak, že si myslím, že len na niečo zabudla, má dobrú náladu a niekedy to urobí čo po nej požadujem. A samozrejme uberám zo svojich zásad a nevyčítam je j každú maličkosť. Neviem, ale dúfam, že som dobre vyjadrila, ako som to myslela.

warholette
2. únor 2010

elizabeth, drz sa! moje dieta sa hra len vtedy, ked pri nom sedim. nemusim sa s nim hrat, nemusim robit nic, len sediet a divat sa na neho. ak sa postavim alebo chytim do ruky mobil alebo cosi, uz knuci a taha ma za ruku, aby som sa na neho divala. hrat sa so mnou nechce, len aby som tam bola a pozerala sa na neho. ak si chcem nieco spravit, musim ho posadit pred telku, ale to zas nechcem, aby na nu kukal cely den, este je maly... takze neboj, nie si sama, nie je chyba v tebe, je to v detoch... snad sa to raz naucia 🙂

zelmirka1
2. únor 2010

elizabeth nepochopila si to uplne, verim ze sa citis zle a mala je narocna, ale fakt je to o tvojom pristupe
odporucam knihu Tvoje dieta ako sanca pre teba, tam je to zaujimavo vysvetlene preco su niektore deti take ake su a niektore ine. Ja mam podobny problem a ucim sa ho postupne riesit, maly si zvykol mrncat lebo som vzdy zareagovala na to a dokaze dlho mrncat, takze sa snazim obcas to ignorovat a niekedy to uz pochopil. Dokaze byt velmi nespokojny a nic ho nebavi, no hruza.
Je to o nas matkach, tiez som sa stazovala aky je maly a ze to nezvladam ale deti su v tomto veku napojene na matku tak silne ze vsetko co robia je z vacsej casti odraz jej nalady, pristupu, pocitov....znie to desne ale je to tak.

itsik
Odpověď byla odstraněná
Zobraz