Mluvení ve 21 měsících. Je opoždění řeči velké? Jak ji rozvíjet?

kikisa311
3. zář 2021

Zdravím. Chtěla bych se zeptat a poradit ohledně mluvení skoro 21 měsíční dcery...dcerka umí asi 40 slov včetně citoslovcí. Zatím nespojuje. Ale co se týče opakování. Třeba ryba řekne baba, bagr je gagr, králík je káká, nebo jinde zase opakuje jen první slabiky. Teď poslední dny si začala slova ale ještě zkracovat. Třeba čáp říkala páp a teď je to jen pa, nebo dům je du, Pepa je pa, nebo koko je ko🤷‍♀️. Jinak rozumí dobře. Ukáže na sobě části těla, ukazuje na obrázky v knize, napodobuje říkanky třeba kutálí se brambora a nějaké slůvko umí i doplnit🙂. Máte nějakou radu jak rozvíjet řeč a jestli je opoždění v řeči velké? Moc děkuji🙏

mdch91
3. zář 2021

Opozdeny vyvoj reci se resi ve 3 letech. Ani u pediatra neni zadna prohlidka mezi 18 mesici a 3 lety, protoze jsou v tomto veku mezi detmi velke rozdily. Kamaradky stejne stary syn pouziva pouze citoslovce, nas od dvou let mluvil ve vetach a dalsi dve deti nemluvil, v te dobe vubec. Podporujte pasivni slovni zasobu.

kkacca
3. zář 2021

Vždyť je to v 21m úplně normalni 🙂

syslounek
3. zář 2021

Co se "opoždění řeči" týče, máte 39 slov náskok před naším dvouletým synem. Ten umí jen mama a znamená to táta, máma, ham. Je to běžné. Nemluvení se řeší od tří let věku, už jsem se na to ptala doktora u prvního dítěte. To začlo mluvit tak v 30 měsících.

skarma007
3. zář 2021

Synovec ma 29 měsíců a rekne jen auto, lo, traktor, tata.. Rozumi dobře, chápe, reknu mu popros, poprosi rukama nebo dones mi tohle a donese. Jen zvatla a slov rekne hrozne málo, prý je důležitý, aby rozumel..pry deti běžně nemluví do 3 let veku i 4 lete děti, rikala paní ve skolce,sestra s nim zacne chodit od zari na logopedii, tak se uvidi🙂

lucifux
3. zář 2021

@kikisa311 vůbec se nestresuj, mám chlapečka skoro 2,5 roku a až teď asi týden zpět pozoruji, že se snaží opakovat a dává si pozor aby vyslovoval jak to slyší. Jinak to bylo to samé bagr=agr, babi=abi, když chce dudlika na noc, tak křičí áka. Takže naprostá pohoda 😀. Teď to nemá cenu řešit, počkej až po tom druhém roce. Takhle mi to říkala i pediatrička, když jsem plašila u prvního v roce a půl. A teď jsem to nechala na menším. Přišlo to samo.

zmrzlinka
3. zář 2021

@kikisa311 podle je to normální

malenka3
3. zář 2021

Opoždění? 🙈 Přestaň ji sledovat a věnuj se jí dál jako dosud.
Moje 22 měsíců stará holčička asi 6 slov a 6 zvuků zvířat. Šmitec. Je šikovná jinak, ale na mluvu je líná, protože maminka rozumí 🙈 takže v nedůležitých věcech už dělám, že nerozumím, abych ji motivovala, ale zatím marně. To my jsme pozadu 😄

mdch91
3. zář 2021

@malenka3 tohle mi jedna ucitelka radila u syna, logopedka mi na to rekla, ze maminka ma diteti rozumet vzdy, kdyz mu nerozumi mama, demotivuje ho to v komunikaci (ta nemusi byt nutne jen verbalni)

malenka3
3. zář 2021

@mdch91 máš pravdu, napsala jsem to příliš zjednodušeně, nemyslím, že bych ji frustrovala tím, že budu dělat blbou, ale dám jí prostor, aby to zkusila vyjádřit jinak, ne že zakňučí a já hned udělám, co chce, protože to poznám podle situace. Ale děkuji za věcnou připomínku.

kikisa311
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
malenka3
3. zář 2021

@kikisa311 já ti rozumím (na Koníkovi si všichni tykají, tak žádné vykání 😉). Ta mladší je taky druhé dítě, takže neporovnávat se ségrou je těžké. A pak v okolí stejně stará holčička, která je mnohem šikovnější a mluvnější a nebudu lhát, že i mně to dvakrát nepřidá a tu tendenci srovnávat mám taky. Chce to se snažit od toho oprostit, mezi tím rokem a půl a třetím rokem bývají mezi dětmi obrovské rozdíly a srovnává se to trochu až kolem těch 3 let.

kikisa311
autor
3. zář 2021

@malenka3 děkuji. A sem ráda že mě chápeš, a že i ty sama víš že někdy to na tebe prostě padne a říkáš si proč i malá ještě tak nekomunikuje..Budu muset opravdu polevit. Myslím že i malá ten stres a nervozitu ze mně určitě cítí. Vím že děti nejsou žádné stroje a nedají se nacpat do žádných tabulek. A vím taky že to může přijít skokově. I když tomu moc nevěřím. Připadá mi to jako zázrak. Že se dítě probudí a začne mluvit. Ale určitě se dočkáme žejo. Jen to chce čas. Rozdíly mezi dětmi sou opravdu velké. Dcerka začala říkat táta už dávno před prvním rokem. A syn řekl táta poprvé až po druhém roce 🤷

baraskaska
3. zář 2021

Taky jsem byla nervozni. Starsi dcera zvanila v 18.mesicich skoro ve vetach a mladsi ta jeste ve 2a pul letech temer nic. Ale do tech 3 let opravdu netreba vubec vysilovat. Proto to tak je, ten meznik. Protoze vetsina deti to do tech 3 stihne. Mladsi dcerka furt nic nic a pak najednou asi 3 mesice pred 3 rokem zacala rozvazovat a ted ma 3 mesice po 3 narozeninach a uz zvani ve vetach, sice obcas ty slova zkomoli ale spoji celou vetu a to mi staci 🙂

kevi1
3. zář 2021

Ja sa fakt smejem, lebo moj syn v roku a 3/4 nevedel povedat ani "mama" 😂

fouskovi
3. zář 2021

@kikisa311 takže starší má opožděný vývoj řeči pořádně se rozmluvil ve školce a mladší jede tu svojí od dvou let a až teď ve 2,5 začíná slova opravdu má čas na rozmluveni

kikisa311
autor
3. zář 2021

@kevi1 😃 aha. Ale dohnal to pak všechno ne?

jane46
3. zář 2021

Starsi nemluvil (mama, tata, papa a mozna par dalsich, plus citoslovce) do 3 let... Jednoho dne si stoupl prede me a "Mami, kde mam ten muj mec?" Spadla mi brada...
Od te doby mluvil ve vetach, sklonoval... Sice mu delaji problem nektera pismenka, ale to chodime na logo (ted je mu 5).
Mladsi je ted 3,5 a teprve pred par mesici zacala... Sice ne takhle najednou, ale taky uz ji to mele a snazi se.
Nevim na co oba cekali 🤷 Ja byla pry jako dite stejna, nic a pak sup...
Mas sikovnou dcerku, zase umi neco jineho nez ty deti, co recituji v roce basnicky. Nase jsou vic na pohyb, samostatnost a fantazii treba.

misaa56
3. zář 2021

@kikisa311 synovec nemluvil snad do 2 a půl let. Jen máma, táta, Bába, děda, teta, domů... Pak se během měsíce z ničeho nic rozmluvil, ted bude mít 3 a pusu nezavře.

kevi1
3. zář 2021

@kikisa311 no, ma necele 3 roky a nieco uz povie, kazdy den sa zlepsuje 🙂 ale mne doktorka hovorila, ze deti proste nemaju rovnomerny vyvoj - on mi v 5.5 mesiaca lozil, v 6 obchadzal nabytok, v necelych 3 rokoch jazdi na kole, je velmi motoricky "nadany". Sklada puzzle 75+ kuskov, vie pocitat.. ale ta mluva je rozhodne pomalsia oproti rovesnikom. Prve slova zacal hovorit v 2 a pol roku, dovtedy vedel iba zvuky zvierat.. doktorka mi hovorila, ze dolezite je, ci pocuje a rozumie a to on pocul a rozumel

veruuu_kubesovic
3. zář 2021

Mám 3leťáka, který teď začal chodit do školky a začal se "rozkecávat" podle doktorky je tam opožděný vývoj řeči, ale prý pomůže kolektiv ve školce, případně později budeme řešit logopedii 🙂 tohle co píšeš můj syn rozhodně neuměl, takže bych byla v klidu...

izz76
3. zář 2021

@kikisa311 Myslim, že tvoje dítě mluví uměrne svému věku. Možná někteří vrstevníci mluví lépe, ale někteří třeba taky vubec. Nic bych neřešila a nechala tomu volný průběh.

kikisa311
autor
3. zář 2021

Holky, všem vám děkuju za povzbuzení.🤗 Asi sem to potřebovala slyšet abych se trochu uklidnila s přestala dceru tak moc pozorovat a neustále jí pobízet k mluvení. Snad to přijde brzo samo. Jen jí budu nenásilně povzbuzovat 😊

janinasm
3. zář 2021

@kikisa311 já jsem asi mimo, ale když ve 21 měsících používá cca 40 slov, tak jak může být opožděná? 😲😲😲

marcicek84
4. zář 2021

@kikisa311 rec resit az po 3.roce,pokud rozumi,za me opozdena zatim neni.