Moje dítě nechce mluvit. Jak ho to naučit?

annabbell
20. říj 2009

I přes svou klidnou povahu mě toto začíná pomalu znervózňovat. Malej zkrátka tu mluvu asi nepotřebuje, zkrátka si mě nebo tátu kam zrovna chce odvleče a odmítá cokoli jinak. Dnes jsem si už řekla dost a zkoušela jsem to začít nějak řešit. Např.jsem se ho zeptala, jestli chce jablíčko - on hned přiběhl ke mě a už mě zvedal ze židle jako obvykle. Zkrátka jsem mu snažila vysvětlit, že jestli toto či ono neřekne, tak jablíčko nebude. Pak už jsem se do něj i ze zoufalství zakousla a to už byl vzteky bez sebe, ale kromě řevu jsem z něj nic nevypáčila a na každou mojí pobídku řekni - mi odpoví jen ne ne ne. Mluvit zkrátka nechce a nebude.Nenapadá vás nějakej fígl, jak donutit mluvit?

andelka
2. bře 2015

@kolackova22 není to nemoc.
Promiň ale někdy mě překvapuje celkem základní neznalost (o pravopisu pomlčím, možná jsi původně cizinka? Každopádně hodně moc chyb), internet máš, spousta věcí se dá zjistit, z netu, z knížek, nebo se jen prostě zeptat doktorky.
ADHD není nemoc. Pořád řešíš tu nejhorší možnost a zbytečně se stresuješ. Navíc bych řekla že vyšetření ani ADHD neprokáže. Nicméně není to nic s čím by se nedalo pracovat a není to tragédie.

andelka
2. bře 2015

Jinak my dneska trága u logopedky, vůbec nespolupracoval, dělá si z těch cvičení srandu, schválně to říká špatně..takže zas máme to samé na další měsíc. Za trest nedostal bonbon ani razítko. Fakt to dělal schválně.
No a rozvinuly jsme otázku případného odkladu, a vypadá to na něj. Pořád je tak o rok pozadu, pokroky jsou, ale teď se zasekl, takže nemůžeme tlačit. Obecně už chtěla začít s nápravou výslovnosti, ale ještě neumí měkčit (pě, mě..) Navíc už dlouho o sobě mluví v ženském rodě (prý je to normální a přejde to). Takže uvidíme jak to půjde dál. Popravdě si neumím představit že by začátkem ledna šel na zápis a byl školně zralý. Kromě mluvení má potíže i s jemnou motorikou. Oboje bude asi vyžadovat čas. Jinak je hodně chytrý, zvídavý, ale aby se ve čtení a psaní trápil, to mi za to nestojí. holt budou oba spolu dva roky ve školce. No taky dobře, pořád je to jednodušší než škola (organizačně, finančně, časově).

smardik
2. bře 2015

@kolackova22 jo já ted objednávám z Aglie - 670 stojí lahvička i s poštou z anglie + pošta po ČR, jeden kus s poštou 720 Kč ale pokud chceš tak prosím napiš hned a pošlu podklady, zítra budu peníze už posílat do Anglie

smardik
2. bře 2015

@andelka Honzík taky o sobě dost dlouho mluvil jako o holce, no ted nedávno takže těsně před 5 rokem ho to přešlo a už je kluk. No a ten odklad taky s ním počítám, měl 5 ted v lednu.ale já se přiznám, že jsem za něj i ráda protože kdyby šel, jak má, tak jdou do školy oba příští rok, takže bych měla mít dva prvnáčky, každého na jiné škole což zrovna to pravé není takže jsem i ráda. takhle si odbudeme 1 třídu první s Tomíkem, zvykne si a pak další rok s Hanym no. sice Tomík taky bude v první třídě, když je to na 10, ale přece jen už to bude o něčem jiném trošku, oba budeme vědět o co jde, trošku si zvykne

smardik
2. bře 2015

@kolackova22 a jinak souhlasím, stačí si zadat do vyhledavače ADHD a nejde ti to toho hromadu

smardik
2. bře 2015

@andelka víš co je ale sranda, že paradoxně je ADHD lepší diagnoza, víc na ni dostaneš no. Ptala jsem se na možnost asistenta-přece jen každý se není ochotný stěhovat, nemůže a se svoji dysfázii a opoždění, které ted podle zprávy už je hraniční s mentální retardací má na asistenta prostě smůlu, nemá nárok, je podle nich ok. ale kdyby měl ADHD, tak mu žádost o asistenta napíšou

andelka
2. bře 2015

@smardik to je fakt. Když má dítě kombinované problémy ani nic jako jasnou diagnozu, tak je to kolikrát těžší se k něčemu dostat. Není to dost blbé (víš jak to myslím).
No, kluci to tak budou mít taky, napřed jeden prvňák, za rok druhý.
Kamarádka má dceru lednovou, a šla taky o rok později, takže v7 a třičtvrtě. Druhou dceru má v červenci další rok (takže taky brzo po sobě jako ty) a ta byla ok a šikovná, tak šla v září. Jsou spolu ve třídě. ale říkala že kdyby si mohla znova vybrat, tak by je dala jinak. Že tu "horší" to nemotivuje, že spoléhá, že ségra si všechno zapíše, zapamatuje, a víc to fláká.
Kluci určitě budou mít školy nedaleko sebe, to zvládnete.
Dan je květnový, takže by šel v 7 a čtvrt.

smardik
2. bře 2015

@andelka jo no má ruce, nohy tak máme smůlu, ale tak to přežijem jen je to na houby, kdyby jsme nebyli ochotni stěhovat se nebo to nešlo tak je v normální škole, nosí snad 5 a trápí se jen.

No Tomík půjde v září a v říjnu mu bude 8 let do první třídy, je to na 10 let takže vyjde skoro v 18 no

nám to ani logopedka nedoporučuje, at jdou oba že první třída je záhul, 2 prvnáčci že by byli na houby. No a Hanyho řeč není ok - jo není to jak Tomova ale ok taky ne, je strašný mamánek, stále hodně nemocný - v lednu ve školce 10 dní, v únoru 5 dní. Ted byl 4 dny a první střevní chřipka a ted plynuje přešel na kašel a má to na průduškách, u něj těch důvodů pro odklad bude asi víc. Sice učitelka mi říká neřešte to, za rok se může hodně posunout měli jsme tu takové děti ale nějak v to nevěřím a spíš počítám s odkladem a jsem ráda, usnadní to asi dost věcí no

andelka
2. bře 2015

@smardik asi tak no. Dany taky, v listopadu byl ve školce tři dny, v prosinci pět, leden vůbec únor teď poslední týden (před lázněma jsem ho nedávala a hned po návratu měl zas průdušky). Tak i snad ta nemocnost bude trochu lepší.

smardik
2. bře 2015

@andelka je to děs ☹ 4týdny byl doma, 4 dny ve školce a od čtvrtka zvládl střevní chřipku a ted průdušky, takže zas min. 14 dní doma bude určitě

smardik
2. bře 2015

@andelka nechcete se zase někdy sejít? jak bude tne zázrak a budeme zdraví že bychom někde zašli

andelka
2. bře 2015

@smardik no my to máme to samý. Loni taky, týden ve školce, 3 týdny doma. Nemocní oba od půlky září do začátku května.
Určitě jo. 🙂

smardik
2. bře 2015

@andelka ok jak pak někdy budeme zdraví-snad v dubnu to loni už byl lepší tak bychom něco vymysleli, přijedem do Poruby nemáme problém, děcka mají rádi tramvaje

andelka
2. bře 2015

@smardik moji kluci taky 🙂 Určitě ten duben a dál už bude co se týká nemocí lepší.

andelka
2. bře 2015

@smardik jo a ty seš dobrá..prý zase sejít 😀 jsem tě naposledy viděla myslím když jsi byla ještě těhotná s mladším 😀 toto utíká co? Ale byla bych rozhodně moc moc ráda.
Popravdě, když někam jdu s Danym, tak vypadá po chvíli jak retard 😅 teda když promluví, jinak je šikovnej, standard pro jeho věk (ale např. kolo zatím neplánuju, myslím že oběma bude stačit koloodrážedlo).

smardik
2. bře 2015

@andelka počkej to fakt byl mladší, nebyl to starší? jo to Tomík taky vypadá jako retard je co promluví. no o kole nemluv, letos je hodlám trápit teda, loni mi ještě jezdili na koloodrážedle

smardik
2. bře 2015

@andelka jo mladší to musel být. no letí šíleně ten náš hokus pokus měl už 5let

smardik
2. bře 2015

chci miminko fakt, Tomík bude mít letos 7, Hany měl ted 5 let, my 6let manželí

andelka
2. bře 2015

@smardik mladší,byly jsme těhotné stopro tři,pamatuji si tebe a Lucku,a my jsme čekaly Danecky co budou mít v květnu pět.
Letos na kolo nebudu mít nervy. Poridim mladšímu odráželo z druhé ruky.
Fakt? Ještě třetí mi mimi? Já taky skrytě uvažuju..uvidíme,ale tak za 4-5let.

smardik
2. bře 2015

@andelka no jo se nezdá že je to tak dlouho. No kluci jsou proti kolu, mají first bike ale už vypadají dost srandovně, takže budu macecha a bud budete jezdit na kole nebo chodit pěšky, to samé jsem udělala s endurem, vzala jsem jim enduro a bud jezděte na odrážedle nebo chodte pěšky

no ještě tu holčičku bych chtěla, ale uvidíme časem no, jedno je chtít a druhé an to mít že, uvidíme. zas chlap už není nejmladší-bude mít 38 tak za 10 let už asi nic

andelka
2. bře 2015

@smardik no malej má ještě enduro, ale to už je malinké. Starší má yedoo, dostal ho ke třetím narozkám, a dá se ještě zvednout. Tak myslím že by ještě stálo za to koupit ještě jedno, ať jezdí oba.
Jo, holčičku..no,to znám 😅 ale máš pravdu, jedno je chtít a druhé do toho opravdu jít. Tak uvidíme jak to bude. Já mám 38 strop, takže ještě 6 let a končím.Chlap naštěstí je stejně starý.

kolackova22
3. bře 2015

@smardik Ahojik.Prosim te posli podklady a ja kdys to budes priste posilat tak ja by sem take to chtela.A nemuzu si to ja sama objednat?

kolackova22
3. bře 2015

@andelka Ja nevym ale ja si mislim ze se tady neresi gramatika ale neco jineho a dkys nechces tak nemusis odpovidat na to co tady napisu.Docela me to mrzi co si napsala proto ze ja sem ti nic neudelala aby si mi neco takoveho napsala.

kolackova22
3. bře 2015

@andelka Asi si najdu jiny porta a tam me nikdo nebude nic takoveho psat

andelka
3. bře 2015

@kolackova22 já jsem to nemyslela zle, ale udivuje mě to od začátku. Nevím,tipuju dyslexií nebo tak něco,protože ty chyby jsou šílené a kvůli tomu se příspěvky těžko čtou (a to bude stejné na každém fóru). To ze se obavas o malého bych asi přisoudila i tomu že sama máš nějaký problém.
Teď mám v příspěvku taky chyby,ale píšu z tabletu.

sisstin
4. bře 2015

@kolackova22 no obavam se, ze tvuj pisemny projev zarazi asi kazdeho vsude 😉 pokud to o sobe vis, je treba fajn si napsat prispevek do wordu a zapnout si kontrolu gramatiky. Neopravi to treba vse, ale takove ty zakladni veci jo 😉 ty prispevky se pak opravdu strasne spatne ctou, a nepusobi to zrovna dobre na citatele 😉 urcite mas nejakou SPU, v dospelosti s tim uz asi nic moc neudelas, ale lze to aspon trosku korigovat tim, ze ti text opravi nejaky editor v PC.

kolackova22
4. bře 2015

@sisstin SPU?

kolackova22
4. bře 2015

@andelka Nejaky problem a jaky mam problem?Takze ja su taky nemocna tak to je dobry to sem se docela dobre propracovala tady ja sem chtela pomoct a me tady tady soudej.Tak zbohem nemam todleto za potreby

sisstin
4. bře 2015

@kolackova22 SPU je specificka porucha uceni jako dysgrafie, dyslexie, dysortografie atd. Je to problem naucit se dobre cist, nebo psat, nebo osvojovat si gramaticka pravidla pri jinak normalnim intelektu. Docela me zarazi, ze o tom u sebe nevis, vzdyt jsi musela mit problemy i ve skole s tim ne? Na tom neni nic spatneho, ma to spousta lidi, ale chce se tomu aspon nejak venovat 😉

andelka
4. bře 2015

@kolackova22 myslím že si to myslí všichni co tvůj psaný projev čtou. Sistin tomu rozumí víc než já. Já mám pouze přítele dyslektika,jeho SMS ,když nedává pozor a píše rychle, vypadají podobně. Rozhodně to nikdo z nás nemyslí zle,ale vypadá to u vás možná i na dědičné zatížení. A je dobře si to uvědomit a pracovat s tím. A ne se nastvat. Pochybuju že by ti na jiném fóru někdo řekl něco jiného.