Moje dítě nechce mluvit. Jak ho to naučit?

annabbell
20. říj 2009

I přes svou klidnou povahu mě toto začíná pomalu znervózňovat. Malej zkrátka tu mluvu asi nepotřebuje, zkrátka si mě nebo tátu kam zrovna chce odvleče a odmítá cokoli jinak. Dnes jsem si už řekla dost a zkoušela jsem to začít nějak řešit. Např.jsem se ho zeptala, jestli chce jablíčko - on hned přiběhl ke mě a už mě zvedal ze židle jako obvykle. Zkrátka jsem mu snažila vysvětlit, že jestli toto či ono neřekne, tak jablíčko nebude. Pak už jsem se do něj i ze zoufalství zakousla a to už byl vzteky bez sebe, ale kromě řevu jsem z něj nic nevypáčila a na každou mojí pobídku řekni - mi odpoví jen ne ne ne. Mluvit zkrátka nechce a nebude.Nenapadá vás nějakej fígl, jak donutit mluvit?

kolackova22
20. únor 2015

@kajule jo to delam ptam se ho a taky rikam mu to co tam je a on opakuje pome.a u toho naseho krtecka jak mame tak tam i mluvy

kolackova22
20. únor 2015

@smardik Ja si mislim ze tych slov je kolem tak 100

kajule
20. únor 2015

@kolackova22 Zkuste si kdyžtak pročíst tenhle článek. Nadpisu si vůbec nevšímejte, to s vámi nesouvisí. Spíše jde o to, jak se řeč vyvíjí a jak ji třeba podpořit. 🙂 http://www.nejenmaminkam.cz/zdravi/187-kdy-dite...

kolackova22
20. únor 2015

@kajule dekuji moc hn edka se du nato podivat.moc dekuji ze mi takhle pomahate a podporujete me

kajule
20. únor 2015

@kolackova22 To není vůbec za co, já věřím, že to bude dobré a za chvilku se rozjede, že ho nebudete stíhat. 🙂

kolackova22
20. únor 2015

@kajule tak to bych si prala todleto se vseho nejvic.a je zaco su moc rada zato ze se najdou tady lide ktery dokazou poradit atake povzbudit.ja sem premislela tedkom a ja du s malou tedkom v breznu k neurologovy tam sni jezdim pravydelne tak vemu sebou i maleho a nech se na neho podiva a budu aspon mit jistotu ze je ok.

sisstin
20. únor 2015

@kajule je, muj clanek 😀

andelka
20. únor 2015

Ve 3 letech už je to více jak 1000 slov, dítě tvoří složitá souvětí, skloňuje, časuje, agramatismy se projevují už velmi málo..
No tak tohle ten můj tříleťák nesplňuje ani náhodou, ale po zkušenostech se starším jsem v klidu, vím že stejně bych si nepomohla, nejlepší je počkat.

kajule
20. únor 2015

@sisstin Já vím. ;) Já jsem původně i paní chtěla přesměrovat na tebe, že bys ji jistě poradila víc. Potom jsem si vzpomněla, že určitě někde najdu aspoň nějaký článek. 🙂

sisstin
20. únor 2015

@andelka no tak by to udealne melo byt, ale v dnesni dobe ma opravdu hodne deti OVR a ty tabulky se meni ;)

kolackova22
20. únor 2015

@andelka asi je to lepsi pockat.

kolackova22
20. únor 2015

@kajule su moc vam vdecna.dneska mi tedkom pred chvili ten muj roscacek rek uz de pohadka

andelka
20. únor 2015

@sisstin tak jako znám děti které tohle splňují, hlavně holčičky, ale i spoustu dalších které ne. OVŘ třeba mají, ale tohle nějak nepovažuju za problém nebo tragédii, srovná se to, dá se s tím pracovat, pomoct. Dysfázie je horší, je potřeba být obezřetná, ale zas zbytečně nestresovat, protože rozvoj může nastat sám, jen je pomalejší a dysfázie to není.

kolackova22
20. únor 2015

@sisstin jo?a co by ste mi poradila vy?

kolackova22
20. únor 2015

@andelka mislite ze to ta dysfazie neni?

andelka
20. únor 2015

@kolackova22 rozhodně ne.Maximálně opožděný vývoj řeči a to taky jen moooožnááá.

kolackova22
20. únor 2015

@andelkaaha ale stim opozdenym vyvojem reci to neni as tak hrozne doufam?Me prijde ze dela pokroky skoro kazdy den.Sam uz chte abych mu cetla knizku kdys neco reknu tak to opakuje a taky ten tablet stima tabulkama to dneska vzal a postel si ty obrasky a opakoval ponich co to je nekdy to nebylo uplne stejne jak to tam bylo receno ale snazi se a vydim ze ma snahu!A to je asi taky dulezite ze uz sam chce

andelka
20. únor 2015

@kolackova22 není. Můj má taky rád tablet, ale co z něho padá..no to není skoro ani podobné,jedině tak melodika 😅 ale každý pokrok dobrý.

locikaa
20. únor 2015

Také moc nemluvíme,od prosince chodíme na logopedii,tam jí syn sestaví nějakou skládačku,ukáže barvy co poněm chce,řekne jí čau a jdem domu. Synovi jsou skoro 4 roky,už se tedy trochu rozmluvil,ale jak nám řekla logopedka on je prostě lenoch ví že když si ukáže že to dostane,nebo si dojde sám. Občas mi příde že nás má na salámu🙂.

kolackova22
20. únor 2015

@andelka jo presne tak mate pravdu ale u neho vydet ze se snazi a hodne veci rekne stejne nebo podobne

kolackova22
20. únor 2015

@locikaa aha takze mislite ze to prijde samo a bude mluvyt.tak nam sou 3 roky a skoro 3 mesice.a zacal spojovat slova do vet a taky se snazi opakovat veci co reknu

kolackova22
20. únor 2015

@locikaa nejhorsi je kdys vam kamoska rekne ze ste zla mama proto ze ste sveho syn a nenaucila mluvyt. tedkom to uz kamoska prome neni.a to me taky asi hodne sklamalo a taky sem se lekla a zacala si doopravdy m,islet ze su zla mama a zacala sem taky vysilovat

locikaa
20. únor 2015

urcitě bude,mně logopedka rovnou řekla že ho nesmím nutit. Že spolu máme vařit mám ho do všeho zapojovat řikat mu co to je,a zatím to funguje,jen mně to trochu narušujou babičky to je furt řekni mi co to je atd. Pokud vám ukazuje co chcete tak si myslím že se mu jen nechce oni sou kluci trochu linější. 😉

kolackova22
20. únor 2015

@andelka A taky nemuzu ho celej den drzet aby sedel na prdeli a aby sem do neho hustila a cetla mu porad.to proste nevydrzi a potrebuje se i hrat a nejen aby sme sedeli a abych ja mu porad cetla a on aby opakoval.to neide.
@locikaaa taky nemuzu ho celej den drzet aby sedel na prdeli a aby sem do neho hustila a cetla mu porad.to proste nevydrzi a potrebuje se i hrat a nejen aby sme sedeli a abych ja mu porad cetla a on aby opakoval.to neide.
@kajulea taky nemuzu ho celej den drzet aby sedel na prdeli a aby sem do neho hustila a cetla mu porad.to proste nevydrzi a potrebuje se i hrat a nejen aby sme sedeli a abych ja mu porad cetla a on aby opakoval.to neide.

kolackova22
20. únor 2015

@locikaa on ukazuje co chcia taky kdys spolu neco delame tak se snazi opakovat to ale nevydrzi proste todleto delat celej den.potrebuje se take pohrat a taky chce se divat i na pohadky.ale kdys prijde sam s knizkou tak bvym ze chce cits a ukazuju mu obrazky a on rika co to je nebo kdys se ho zeptam co to je? a on mi odpovi to stejne co to je?a je vymalovano 😉

locikaa
20. únor 2015

@kolackova22 já takovou kámošku nemám ,ale bohužel tchýni ☹ vydupala si logopedii protože její děti mluvily v 14 měsicích. Tak mi bylo řečeno žeje syn zaostalí atd. Jenže logopedkami řekla že je psychycky v pohodě a že nejsem jediná komu nemluví dítě že je prostě liný a to není nemoc.

andelka
20. únor 2015

@kolackova22 však takový přístup je na houby. Já taky musím vědět kdy mě syn poslouchá a má na mě čas a náladu a kdy si řeknem pár věcí a končíme, a zkusíme za nějakou dobu zase. Děláš všechno dobře, vůbec se netrap, netlač na něj. On se hodně učí i během hraní, venku, všude.

kolackova22
20. únor 2015

@locikaa tak to je ale dobra sprava na jednu stranu kdys je jen liny od kdys bude chtit tak zacne sam a pak budete se divyt co vsechno vam rekne 😉

kolackova22
20. únor 2015

@andelka dekuji ze ste napsala ze nedelam nic spatne.proto ze sem si uz mislela ze delam.moc me to povzbudilo.a to ani neide nutit pak dite se jen sekne kdys clovek nuti a nechce pak vubec mluvyt.a to je pak spatny pristup podle me.ja si mislim ze dite ma cas kdys se chce neco ucit a ma cas kdys se chce hrat a mi rodice si mislim ze todleto by sme take trosku meli respektovat podle miho nazoru

locikaa
20. únor 2015

@kolackova22 tak dobrý je že opakuje,mi taky nesedíme celí den u knížek. Kouká na pohádky,maluje si hraje si,občasněco z opakuje z televize .