Náramkové vodítko na dítě?

lucifux
10. srp 2023

Mám doma malého ďábla s tendencí chodit si po své ose. Bojím se reakcí lidí. Ale u nás už je to na hranici bezpečnosti. Nedávno se nám rozeběhl přes parkoviště u obchodního domu. A to jen pro to, že viděl domeček pro děti, když jsme přijížděli. A vzhledem k tomu že máme 4 kluky a nejsem 🐙, tak bohužel není jiného zbytí 😔. Nerada těm našim rošťákům beru prostor a svobodu. Jsme z malé vesnice, kde máme dětské hřiště přímo před domem, tady je to 2-3 auta za celý den. Nejsou zvyklí na tak ohromný provoz. Pro to taky když s nima někam vyrazíme, tak je zrovna tenhle ďáblík jako urvaný ze řetězu. Mám doma kluky - skoro 7let (už je rozumný, půjde do školy), tenhle malý ďábel 4r, zlatíčko skoro 3, a malého 1,5r... Máme domek se dvorkem a velikou zahradou. Doma se nebojím je pustit na zahradu. I když zrovna tenhle ďábel si vezme do ruky cokoli, kladivo, pilu, šroubovák... A už jede ... Říkám si super, ty se práce bát nebudeš, budeš šikovný po tatínkovi...., ale!!! Jedeme s nimi do města. Ruce mám od něho vytahané bolí mě ramena. Jsem z toho otrávená. Je jako malá žížala. Dostane se všude, i tam kde si myslím, že už to dál nejde... Na zavolání nereaguje. Domluva... nic, na prdel...nic, čerti...nic. Zákazy typu, nedostaneš bonbón nebo něco podobného...nic. Už nevím... Pravděpodobně z toho musí vyrůst, protože co všechno už jsem na něj zkoušela a stejně nic nepomohlo...

Bojím se reakcí lidí na toto vodítko. Jsem dost citlivá na to když mě někdo začne urážet atd.

kamino
10. srp 2023

@lucifux Taky jsem mívala prcka na vodítku - lepší než v silnici 🙂 Tchyně ho takto vodila, po mrtvici - jinak by ho nedoběhla https://www.modrykonik.cz/blog/kamino/album/bob...

krisstina93
10. srp 2023

Já taky měla syny na vodítku :D meli takový batuzek a na něm bylo vodítko a když bylo třeba, někde u silnice apod, sem je za to chytla. Mě se stalo hned několikrát, ze mi dítě vlezlo do silnice, nebo uteklo z obchodu, když sem platila, tak se mi nechtělo už nic dalšího riskovat a pohledy lidi mi byly ukradené. Lepší snést blby ksichty kolemjdoucích, než seskrabovat dítě ze silnice.

elesse
10. srp 2023

Ty naramky jsem zrovna vcera videla. Obcas vidim i ty batuzky, hlavne treba na dvojcata. My jsme to nikdy nepotrebovali, ale od te doby co mam deti chapu, ze nikdy nerikej nikdy. Jestli myslis, ze to vyuzijete, jsi s tim v pohode, tak proc ne. Presne, lepsi nez mit dite v silnici, kdyz na to neni zvykle

cilkat
10. srp 2023

DOporučuju zvážit, co to s dítětem udělá, když se vám bez varování rozběhne a škubne. Za mě náramkové vodítko není v tomhel ohledu bezpečné, protože prostě škubne mimo těžiště a dítě hodí na zem. Vím, že to vypadá mnohem diskretněji, než kšíry či batůžek, ale volila bych raději ty. Náramkové mi přijde spíš pro případy, kdy to dítě potřebuje konatkt s mámou protože se samo bojí a máma z nějakého důvodu nemůže dát přímo ruku (třeba proto, že kočár s mladším sourozencem do kopce jednou rukou neukočíruješ).

lucifux
autor
10. srp 2023

@cilkat já si právě myslím, že zrovna ty náramkové je to co potřebuji. Potřebuji volné ruce a zároveň aby nikam neutekl, když ho chytne chuť. Hlavně si myslím, že když to zkusí jednou a nepovede se... Že už bude vědět že je zbytečné se o to pokusit znovu.

malytlustyhroch
10. srp 2023

@lucifux nesoudila bych, kdybych s tim nekoho videla, za zkousku to asi ve vasi situaci stoji. Mezi rokem dvema jsem deti na ksirach mela par mesicu. Ale jestli je to to, co jsem vygooglila, tak treba muj ctyrletak by s tim byl do 30s hotov. Verim, ze na poslusne, ale impulzivni dite to muze byt fajn. Muj "nikdy neudelam co se mi rekne" syn by to bud sundal nebo by sebou prastil o zem.

irmamala
10. srp 2023

No ve 4 letech uz mi to pripada potupne pro obe strany a asi bych si myslela, ze ma nejaky mentalni problem. Vzdyt prece uz chodi do skolky, kde taky chodi na vychazky, uci se fungovat v “civilizaci”. Mas nejaky deadline, do kdy ho takhle budes vodit? Co kdyz to bude delat i v 6-ti? 😀

gdpr
10. srp 2023

V zahraničí je to bežné tu na východe Európy, co sa tyka výchovy a starostlivosti sú dosť zastaralé názory... (píšem tu vo všeobecnosti samozrejme neplatí to pre všetkých) Ja som na deti nepotrebovala vodíka ale nemyslim si, ze je to nieco zle pokiaľ to tvoje potrebujú tak prečo nie ale radšej sa priprav minimálne na divne pohľady staršej generácie, tým sa nevyhneš.

emillyhk
10. srp 2023

Asi si budeš muset srovnat v hlavě, co je pro tebe menší zlo - blbé kecy okolí nebo dítě pod autem. Záměrně to píšu natvrdo. Syn má 2,5 a většinu času funguje v pohodě, přes silnici za ruku, na odrážedle počká. Ale pak mu přeskočí a je schopný vjet do silnice nebo prostě na pokyn "stůj" zareaguje tím, že se rozběhne a má z toho strašnou legraci. 🤦‍♀️ Mám jen jeho, takže prostě všechno pustím, doběhnu, zpacifikuju a dobrý. Mít dětí víc, tak o kšírách taky uvažuju. Jenom teda nevím jak jsou jištěné proti rozepnutí, ale můj syn je už teď schopný překonat veškeré dětské pojistky, pokud to nevyžaduje vyvinutí fyzické síly...

fyii
10. srp 2023

zrovna nedavno jsme jeli autem a nejaka maminka mela dite na voditku. Me deti nemohli pochopit proc je na voditku, kdyz neni pejsek🙈, je jim.5 a 7. Jako podle me timhle obdobim proslo kazde dite a je jen o cas, kdy pochopi, ze proste jsou pravidla, ktera se musi dodrzet kdyby cokoliv. Co reknou lidi bych resila az jako posledni. Me kolikrat prijde usmevne, kdyz deti rikaji pani ucitelka v MŠ rikala, ze pravidla se musi dodrzovat...

malytlustyhroch
Autor odpověď smazal
Zobraz
emillyhk
10. srp 2023

@malytlustyhroch Otevřít dětskou pojistku na brance ke krbovkám mu zabralo dvě minuty - to měl rok a tři čtvrtě. Tak tam máme zámek na kolo. 🙈 Pokaždé když jedeme autem, se modlím, aby ho nenapadlo rozepnout si pásy. Ale on je celkově ten typ, co přijde, koukne, otevře nebo rozebere 😆😂😂

pampelina18
14. srp 2023

4roky a na ,, vodítku,, no nevím, ale to už by mi přišlo nebo spíš přijde, že je lehce postižený.... Většinou to mívají děti do cca těch 3 let... Asi to chce být důslednější

valelinka
14. srp 2023

Taky mám na syna, který teď má lehce přes rok a půl batůžek s vodítkem. Hodně se mi hodil třeba na letisti.
Hele, jsi máma, Tvoje dítě, Tvoje pravidla. Na světě je tolik děti, kterým někdo ubližuje, trpí hlady, (...) takže se rozhodne nemusís omlouvat za to, že se o své dítě bojíš a využijes bezpečnostní prvek na jeho ochranu.

Mě na ten batůžek nikdo nijak negativně nereagoval, jednou nějaká postarší paní podotkla, že je jak pejsek, ale nevím, jestli to bylo míněno z legrace nebo jako výtka. A je mi to fuk.

ruzovyjednorozec77
14. srp 2023

Taky mi to na ctyrlete dítě přijde už úlet 😳..jako ja mam taky satana, ale představa voditka, tak je chudak asi cerveny až na prdeli. To me přijde trošku vůči dítěti už nesprávné..souhlasim, že by čtyřleté dítě uz utíkat nemělo a uz vůbec ne do cesty. Pediatra o chování vi? Teď to nemyslím blbe, alw nemůže za tím být jiný problém? Psychicky?

veronikav31
14. srp 2023

@lucifux já si neumím představit,že by 4 leté dítě bylo na vodítku. Již tady někdo psal,že v Evropě je to normální,tak nevím, hodně cestujeme a ještě jsem to nikde neviděla.mam dabliky dva,ale oba dva se naučili brzo respektovat pravidla,jen pro zajímavost,bydlíme ve městě,denně chodíme ven přes silnice(syn nyní 5,5r, dcera 7,5r).co na něj říkají ve školce učitelky?jak tam chodí na procházky,taky utíká?

veronikav31
14. srp 2023

@valelinka 1,5r staré dítě je rozdíl oproti 4 letému dítěti,to už většinou jezdí na kole nebo koloodrazedle, chodí do školky.

atevii
14. srp 2023

Pokud to pomůže, pořídila bych. S dcerou (čtyři a půl roku) jsem měla podobné problémy. Pak se teda ukázalo, že má těžkou oboustrannou vadu sluchu. . Co má nově sluchadla, je to lepší. Taky ale někdy utíká vyloženě naschvál. Nemít k ní jen jedno starší a velmi rozumné dítě, tak ji taky musím mít v některých situacích přikurtnovanou . . Jak se píše výše, tak lepší pohledy okolí, než přejeté dítě. Stejně to budete používat hlavně ve městě - alespoň z toho, co jsem pochopila.

skarol
14. srp 2023

A jak funguje ve školce? Vždyť tam přeci chodí na procházku. Já bych asi co nejvíc jezdila do města a trénovala pohyb mezi auty na bezpečných místech, aby pak z toho nebyl tak vyjukaný a vyjančený. Pochopím vodítko u dvouletých, ale ctyřleté dítě už prostě musí poslechnout, přes to nejede vlak. Ptala ses ho, proč to dělá? Nežárlí na sourozence a nesnaží se ti to tím zlobením osolit a upozornit na sebe?

veronikav31
14. srp 2023

@atevii a jak reaguje ve školce?taky ji mají učitelky na vodítku?

atevii
14. srp 2023

@veronikav31 Musely ji držet za ruku, než dostala sluchadla. Chodí ale do speciální školky pro sluchově postižené - a to až letos od dubna. Tam je max 11 dětí a na ně tři dospělí. Od září bude kombinovat s klasickou školkou a tam bude mít asistenta. Před tím jsme zkoušeli školku lesní. A tam nebylo možné pokračovat, protože utíkala, nerozuměla, nemluvila, atd atd. Poté se zjistila ta vada sluchu (má problémů víc, ale tento je ten hlavní - velmi rychle se od začátku používání sluchadel zlepšila). Takže - ani ve školce ji nemohli nechat bez dozoru.

atevii
14. srp 2023

@veronikav31 Uvidíme, jak to bude teď od září. Sluchadla má až od června. Ale člověk prostě musí být blízko tak, aby mohl hned zasáhnout. Babička s ní na procházky odmítá chodit, protože se bojí. . Nedohoní ji.

veronikav31
14. srp 2023

@atevii tak ale vaší holčičce zjistili co jí je,že to nedělá schválně,když nerozuměla co se jí říká,tak to chápu.ale zda je tazatelky chlapeček v pořádku se nezmiňuje.zda absolvoval nějaká vyšetření netuším.ne vždy dítě dělá něco schválně, aspektů může být víc a vodítkem se to nemusí vyřešit

veronikav31
14. srp 2023

@atevii pokud neslyšela,tak chápu,že po nasazení sluchadel je to pro ni jiný svět,ve kterým se naučí žít,chce to čas.ale tazatelka se nezmiňuje zda syn chodí do školky,zda toto dělá i někomu jinému,zda absolvoval nějaká vyšetření

jerrabina
14. srp 2023

První co mě napadlo bylo ADHD. A jak píšou někteří, že ve 4 už by se za vodítko styděl, tak asi tím líp. Já čtyřletou motivovala plenkama aby si dávala větší pozor 🙂 A když to jinak nejde, nasadí se adekvátní opatření, no.
Spíš bych byla opatrná na ty čerty, na prdel, a tak. Ono to nemusí mít viditelný efekt, ale může to působit přesně opačně než má. Dítě to třeba znejisti a pak zlobí i proto že je nejisté. Třeba moji dceru strasily čertama starší holčičky ze školky, taky to myslely dobře, ale efekt to mělo dost špatný. Noční děsy, uzkostlivost a z nevyspani pak větší zlobeni.

veronikav31
14. srp 2023

@lucifux určitě doporučuji nestrašit certami,dělal to můj brácha a švagrová neteři a ta z toho měla noční můry a později i tiky.my děti neztrasime a čerty milují, chodí k nim, děti jsou převlečený za čerty též,tancují s nimi.dokonce milují i Krampus čerty,jezdíme na ně, plácají si s nimi rukami, fotí se s nimi. ví,že to jsou převlečený lidí,berou je jako běžnou součást života,stejně jako policii,hasiče atd.

mdch91
14. srp 2023

@pampelina18 mam 8leta dvojcata, u kterych se popravde kazdy rano divim, ze jeste zijou. Nekdy se muzes treba rozkrajet a dite ma dal svuj svet a nulovy pud sebezachovy. A vzhledem k tomu, ze mame i dalsi deti, tak jsem si zcela jista tim, ze nedostatkem duslednosti to neni.

aiky33
14. srp 2023

Já nedávno viděla na městě jít matku,děcko na vodítku,měl kolem sebe nějaký postroj. Tam se mu nemělo ani co stat. Ale psycho bylo že dva kroky za ní šel její chlap,vezl prázdný kočár od toho malého který měl tak 2 roky a zarazilo mě že dva lidi neumí pohlídat jedno dítě ...

atevii
14. srp 2023

@veronikav31 Určitě s Vámi souhlasím. Může tam být problém či opoždění v určitém směru. Třeba tazatelka diagnózy atd uvádět nechce. Jde jí jen o řešení dané situace. Ať už s diagnózou či bez ní. A i když člověk začne diagnózy zjišťovat, je to u nás běh na dlouhou trať, bohužel 😔 . Takže pokud je problém s utíkajícím dítětem a po ruce není dostatek rukou, je potřeba zajistit jeho bezpečnost, bez ohledu na to, zda někdo blbě kouká, či nikoli.

nataliezdenka
15. srp 2023

@lucifux proč né, dobrý nápad , i já bych to v době syna kdy byl mladší(dnes již 19)to brala, byl hyperaktivní ☺️🤣