Opožděný vývoj řeči 2leté dcery. Bude někdy mluvit?

terafili
28. říj 2012

Dobrý den, jsem maminkou 3 děti, (15 a 8 let, nejmladší dcera 2 roky 10 měsíců). Nejmladší dcera má problémy s řečí.
Co se týče vývoje, byl v normě. První slova začala říkat v 18m, od té doby přibylo pár slov, ale slovník má více méně chudý. V srpnu ( 2 a 7 měsíců) jsme byli poprvé na logopedii u klinického logopeda. V podstatě nám jen doporučil jak s ní pracovat a že má ještě čas. Dojíždíme tam 1x za 14 dní k logopedce, zatím jsme ale kvůli nemoci měli jen 2 sezení. Dále začala malá v září chodit do školky, zde mají taky logopedku, která tam dochází 1xtýdně , s dcerou cvičí 15 min. Je pravda, že za ten měsíc, k nějakému pokroku došlo, začala používat pár nových slov a někdy nějaké slovo zopakuje nebo zničeho nic použije, ale většinou ho už potom znovu neříká. Místo "Ty" si začala říkat "Já", ale jak se jmenuje neřekne.Jinak povídá pořád, jenže svou řečí. Když něco chce pomáhá si gesty. Pořád jen slyším jak to bude dobré, že má ještě čas. Jenže já s ní mám vždy pocit, že mi toho chce hodně říct, ale nějak to nejde.
Ješte si chci dodat že dceři zpívám, večer vždy vykládám pohádku. Máme spoustu her od Granny , dále zkoušíme i Primo Logico, kombinaci zvuků a obrázků na iPadu.Ještě dodávám, že na foniatrii vše v pořádku a k psychologovi je objednaná v polovině prosince.
Chci zeptat maminek, které si prošly něčím podobným, jaký bude vůbec další vývoj, jak dlouho trvalo než se vaše děti srovnali v řeči na úroveň vrstevníků? Kdy se dá diagnostikovat Vývojová dysfázie? Jestli máte nějaké další typy na rozvoj řeči nebo se osvědčilo něco u vás.

speedygon
19. bře 2013

Lenička umí ukázat na požádání většinu částí těla, většinu částí oblečení, některé základní tvary, většinu základních barev, pozná dost zvířátek....Pozná, co je jedna a co dvě, ostatní už je moc. S tím, že na požádání podá věc dané barvy..to spíš ne, ještě tak ukáže, co má barvu stejnou...ale ne vždy. Nahoře a dole ještě pozná, význam slova těžký taky chápe....Ty předložky ještě asi tak nad a pod, možná vedle....ale před a za asi ne...

speedygon
19. bře 2013

S tím napodobením toho, co kreslím...jak co...ale hlavonožce kreslí pěkné, sama je pojmenovává....Zrakové rozlišení...to co popisuješ by snad většinou zvládla, u toho logického možná taky něco jo...ale asi ne až tak moc...

speedygon
19. bře 2013

vizuomotorika:kostky a puzzle skádá, ale většinou ještě špatně...ale snaží se...tvary by snad přiřadit zvládla...pozná kruh,čtverec(byť pod názvy kolo,kostka)...obdélník a trojúhelníček jak kdy...a jak jsem psala: pozná, co je jedna a dvě...

speedygon
19. bře 2013

@sisstin jak to myslíš s těmi podobně znějícími slovy??? vytleskávat slabiky? To vůbec teda ne....jakože rytmus napodobuje slušně, ale tak průměr bych řekla...

andelka
19. bře 2013

@sisstin tohle si musím překopírovat...malej je taky případ pro logopeda 😒 než půjdem na 3letou prohlídku tak si musím ujasnit a zjistit, co zvládá a co ne.
Nemáš tip na dobré doktory (logoped, psycholog..) v MS kraji?

sisstin
19. bře 2013

@speedygon no že ji dáš obrázky právě těch podobně znejících slov a řekneš to slovo a zda to ukáže správně 😉 vytleskat slabiky samo u slov, které říká aktivně a používá je 😉 no jinak je to i o tréningu samozřejmě, ale jde o to, že právě většina rodičů asi v tomhle věku nic cíleně neprocvičuje, takže pokud ten deficit v nějaký oblasti není nějaký fakt do očí bijící, tak si vůbec nemusí všimnout, že nějaká ta složka narušená je.

Já jako netvrdim, že tvá dcera má dysfázii, to v žádném případě, to fakt musí posoudit psycholog, jen to, že jako vyloučit dysfázie se z toho, že už něco říká a opakuje fakt vyloučit nedá. Jsou různé závažné formy, takže děti s těmi lehkými nemusí nějak viditelně být "jiné", až na tu špatnou řeč.

sisstin
19. bře 2013

@andelka jinak zase já nechci nikoho plašit, u každý tý složky je opoždění v rámci 6 měsíců ještě širší norma, takže to neznamená, že když něco z toho neumí, že je hned na diagnozu 😉 Jinak jak jsem psala, psychologů, co se fakt věnuje vadám řeči a umí kvalitně vyšetřit malé a nemluvící (málo mluvící dítě) je tak 5 a většina v Praze, valná většina logopedů zas nechce brát děti mladší tří, někdy i 4let, takže je to dost těžký s tou návaznou péčí. Člověk dost často dojíždí a platí jak mourovatej 😒

sisstin
19. bře 2013

@andelka a co jsem psala, to je norma pro 3,5 letý dítě, ne pro tříletáka 😉

andelka
19. bře 2013

@sisstin musím pohledat normu pro 3leté..už ti koukám do blogu 🙂
Dany začal teprve v 16m žvatlat, první slova baba, mama, ham říkal chvíli před 2rokem...teď říká slov celkem dost, ale hodně věcí má zafixovaných z minula (pes - haf, auto - brrm..přitom když řekneme, řekni au, řekne au, a řekni to, řekně to, ale auto dohromady ne). Víceslabičné neříká a neskloňuje, nepoužívá já - ty...sobě říká Nana. Teď poslední dobou se trochu snaží opakovat, ale vychází z toho takové komoleniny jednoslabičné..slovesa říká jen aa (čurat), ham (jíst), mám. A první větu řekl minulý týden Mimi a-a..Dominik se počural. Kreslí čárky a kolečka. Miluje puzzle, hraje si s legem..schody se snaží střídat, jezdí na odrížedle, ale odstrkuje s eoběma nohama zároveň, nestřídá je. Ukázat umí všechny části těla, tvary pozná, ale neumí je říct. Barvy nepozná, možná tak červenou a žlutou..Počítá stylem, že jedno je a, dvě jsou aa, a hodně je aaaaa.
Ach jo, to je blbý, jestli budem muset někam jezdit, tak bez auta.. 😒

speedygon
19. bře 2013

@sisstin my jsme z Prahy a na psychlologii a logopedii jsme byly poslány v rámci polikliniky, kam chodíme...akorát na tu logopedii se tam nedostanem,no..tak mi naše mudr ještě poslala odkaz na foniatrii, co taky nemáme daleko...ale tam bych ná objednala až po té psychologii, kam jdeme 15.4....je to taková babča, mám dojem, že malinko hůř slyší...no, uvidíme, vypadala fajn...

sisstin
19. bře 2013

@andelka tak OVR máte určitě... 😉 to by to logo péči už asi chtělo, ideální by byla logo třída v MS...

speedygon
19. bře 2013

@andelka to jste na tom podobně...malá taky u dost věcí řekne slabiky jednotlivě, ale celek už neřekne...samo, že neskloňuje, nečasuje...o sobě mluví jako o "JÁ" nebo o "MIMI"(říká teda mami)....takže když chce něco udělat sama, tak huláká: JÁÁÁ....a nebo když se zeptám na jméno, tak řekne, že je "MAMI"....

andelka
19. bře 2013

@sisstin co je OVR? 😅 a jo, asi opožděný vývoj řeči 😀 mi to nějak nemyslí dneska. No, pokud ho vůbec vezmou, tak asi do normální.

sisstin
19. bře 2013

@speedygon no těch kvalitních psychologů je fakt malinko - Krejčířová, která bere pacienty až na rok 2015, pak kolegyně Junková, pak Wawrozsová - tam se platí 500Kč za vyšetření, pak ještě Magdalena Nováková a tím to asi bohužel hasne 😉 ale dobré je SPC pro vady řeči v Tyršově ulici, tam tomu fakt rozumí. A foniatrická klinika je v Žitné ulici, ale všude jsou prostě šílený čekačky 😒

speedygon
19. bře 2013

@sisstin jj, na té logo mi právě řekla, že bych to musela hradit přímo(pro nás každá kačka dobrá) a nebo na čekací listinu, která je dlouhá...možná bude lepší, když budeme trénovat to, co píšeš a uvidíme..ale tu foniatrii asi zkusíme...za to nic nedám....

atalante
19. bře 2013

Náhodně jsem narazila na tuto diskuzi a rozhodla se přidat se svou zkušeností. Dcerce bylo v prosinci 6 let, ve 3 letech jsem si vyžádala logopedické vyšetření. Zde nám sdělili že má Isabelka dysfazii. Ve svých 3 letech používala jen minimum slov jako mama, tata, baba atd. pak používala vždy jen první slabiku ze slova které chtěla říci takže auto bylo au..... Prvotní šok byl strašný, zrovna se mi narodila druhá dcera a já měla strach jak to budeme zvladat cvičit logopedii a starat se o nemluvně. Isabelka je však bojovnice a teď po více jak 3 letech cvičení, nám logopedka řekla že přehodnotila svou diagnozu na opožděný vývoj řeči. Dokonce při zápisu do školy, mi bylo řečeno, že byla moc šikovná ve všem se vyrovnala svým vrstevníkům, jen ještě musíme pilovat dále řeč, ne všechny písmenka umí. Třeba s písmenem L bojujeme už více jak rok.
Teď se připravujeme na nástup do školy, z čehož mám obavy, jestli se nám k dysfázii nepřidají další poruchy, já sama trpím dislexii a disgrafii, takže mám obavy z toho jak budu moci pomáhat dcerce s učením když si sama nebudu jistá co tam má být. Dislexii jsem dokázala zvládnout, nemám problém se čtením i pro širší veřejnost, ale disgrafie mi dělá problémy stále. Hlavně mám strach z toho že nás za včasu ve škole neupozorní na vznikající problém. Bydlíme v obci s 2000 obyvatel a bohužel nevěřím moc v aktivní přístup naší školy k dětem s vadami učení. Zároveň bych nerada dceru brala z kolektivu dětí, které zná a vozila jí do školy do města. Uvidíme co přinese čas.

sisstin
19. bře 2013

@atalante syn má taky slabší formu, ted má 5,5roku skoro, obsahově mluví normálně (čili se vyjadřuje jako každý jiný dítě jeho věku), gramatika tak na 80-90 %, není to nějak strašný, ale motá rody a občas vytvoří divnej tvar slova, jako že chce "oba chleba" apod. Co je u nás nejhorší, tak to je fakt výslovnost, s tím bojujeme a pokroky jsou fakt miniaturní. Jinak ze začátku měl opožděnou motoriku, vizuomotoriku a grafomotoriku, to jsme srovnali. Momentálně je na tom dobře, je v horním průměru kognitivních dovedností, znalosti má slušný, že by klidně mohl jít už do první třídy, ale ta řeč je problém. Další problém je, že moc dobře ví, že blbě mluví, takže mimo rodinu mluví fakt málo (a to doma nezavře pusu), on spolupracuje atd, ale prostě mluví, jen když je tázán a ještě z toho má stres. Celkově je hodně úzkostný + vyšší IQ, což je celkem vražedná kombinace, vše řeší 10x víc než děti, které úzkostné nejsou. Sociálně ve vztahu k dětem je asi taky pozadu.

Co se týče dys poruch, tak zatím náběh nemá, čte krátká slova, písmena pozná od 2,5, to samé čísla, ted sčítá a odčítá přes desítku atd.

Je super, že jste se té dysfázky zbavily ještě před nástupem do školy, já se obávám, že nám se to bohužel nepovede 😝

sisstin
19. bře 2013

@speedygon my si logo platíme od začátku - 120Kč/lekci, já už jsem jí za ty skoro 4roky tam nechala desetitisíce, rehabilitaci si taky platím, dojíždíme, pomůcky všechny možný atd. Peněz to stojí fakt jak šlupek, ale nárok na příspěvek na péči nula nula prd. Ty dysfatické děti a obecně všechny děti s těžší vadou řeči jsou na tom hrozně bité, ani ryba ani rak...ani zdravé, ani postižené.... 🙄

speedygon
19. bře 2013

@sisstin je to děs...přítelův syn, dokud s námi žil, tak taky, ač atypický autista, neměl nárok na ZTP. Důvod dle lékaře(v životě jej ani neviděl): je mobilní, orientuje se...ale že se kluk není schopný sám o sebe postarat, atd, to nikoho nezajímá...Bohužel nastaly jisté problémy, které nás přiměly po¨žádat soud o nařízení ústavní výchovy...ale takto má zas kluk naději na to, že o něj bude postaráno...takže vím, jaká je na světě "spravedlnost" 😠

terafili
autor
19. bře 2013

@sisstin logopedka nám právě při poslední návštěvě řekla, že si myslí že je u Sofi problém s porozuměním. Tak nevím. Dnes jsem jí dala úkoly z knížky Diagnostika dítěte předškolního věku, kde byla postel, hrnek, hřeben atd. A ptala jsem se čím se češe, z čeho pije, kde spí, vše věděla. I u dalších kde bylo plavání, spánek, atd. Potom jsem zkoušela nahoře/dole, taky správně. Málo a víc už jsem zkoušela dřív a šlo jí to , dnes to ale třeba měla špatně.

Sofi má 3roky a 2 měsíce, barvy roztřídí správně, pozná, ale musím říct : "žlutá jako sluníčko "atd. tvary přiřadí taky správně, pozná kolo, srdce, hvězdu. Puzzle zvládá 24 dílků bez problémů, složitější jsem nezkoušela, pexeso hraje velmi dobře, hraji s ní pexeso na Ipadu, které jsem jí namluvila. Kostky staví, jak komín z obyčejných, tak lego duplo. Jezdí na odrážedle, koloběžce i tříkolce, do schodů nohy střídá teď už někdy i ze schodů. Obleče se, nají se, bez plen je od 2 let a 4měsíců. Říka si taky v první osobě JÁ, neumí zápor, takže např. dnes ráno pršelo, řekla "prší" a když jsme šli ze školy řekla "prší není". Logické myšlení to zvládá asi vše, většinu cvičení máme na Ipadu, jediné co jí z toho moc nejde je co bude následovat, např, jablko, hruška jablko, )
Grafomotorika bych řekla že je ok.
U nás je vážně asi nejhorší ta její vlastní řeč. Zeptám se jí a ona odpoví, ale jsou to v podstatě nesmysly.
Já fakt nevím na OVŘ se mi to nezdá.
S tou psycholožkou je to složité, potřebuji vybrat správnou. Zatím chodí do běžné MŠ, ale ve třídě je jich jen 17. Školka má i logo třídu, s Mgr. co má děti v logo třídě na starosti jsem mluvila, zmínila jsem se i o tom, že by mohla mít Sofi dysfázii, bylo mi řečeno, že je to teď taková módní záležitost a proč vodím dítě po odbornících a zbytečně je stresuji.
Pak jsem ještě volala u nás do SPC, tam mi narovinu řekli, že by mi stejně diagnózu dysfázie nedali, ta se prý dává až ve 4,5 letech. Zaujalo mě, že mi to řekla, bez toho aniž by Sofi viděla a slyšela. Jen tak z doslechu vím, že stát prý platí na děti s OVŘ míň než na děti s dysfázií, tak ji dávají raději až co nejpozději.
Připadám si úplně ztracená, jako matka instiktivně cítím už od jejich 18 měsíců, že u ní není úplně v pořádku, navíc je to moje 3 dítě.

sisstin
19. bře 2013

@terafili je to blbost,my mame dysfazku suspektne od dvou a ctvrt,na tvrdo od 3,5 a uz ve trech mel OVR.pravdepodobne expresivni dysfazie ve zprave 😉 no kez by to byla modni zalezitost,bohuzel deti s autismem a dysfazii pribyva jak hub po desti. Docela bych tem "odbornikum"prala mit takove dite doma. Jinak s tim placenim od statu to nejak nechapu,co by jako meli platit?

sisstin
19. bře 2013

@terafili jinak se mi zda sikovna,to muze byt porad tezsi OVR 😉 u nas byl teda asi nejvetsi problem s hrubou motorikou,to uz celkem srovnal,ale treba ta motoricka napodoba( udelej z rukou dalekohled a priloz ho na jedno oko napr) je furt spatna,neni schopny to z tech rukou udelat 😝

terafili
autor
19. bře 2013

@sisstin co se týče toho placení mám to jen z doslechu. Prostě mi bylo řečeno, že ve SPC tuto diagnózu dávají raději později kvůli penězům. Bylo mi řečeno, že oni jsou resort školství a pokud chci dítě zařadit do logo třídy musím projít vyšetřením logopedky v SPC.

sisstin
19. bře 2013

@terafili jo,tak to je mozny 😉 u nas nastesti SPC nerozhoduje o prijeti,ale uz jsem to od holek slysela,ze nekde to tak je 😉

sisstin
19. bře 2013

@terafili ale jako jinak to je teda hnus,pac cim drivejsi diagnoza,tim samozrejme vetsi sance na reedukaci te poruchy a vetsi moznost pece a vseho ze 😝 tady je jasne videt,ze nejde o deti,ale o uplne neco jinyho 😔

sisstin
19. bře 2013

@terafili my jsme ted zalozily obcansky sdruzeni pro dysfatiky,takze se vrham do boje prave proti podobnym vecem napr. 😉 ,vytiskneme letacky pro pediatry,budeme otravovat kraje kvulu asistentum,prispevku na peci apod. Tak treba se do budoucna neco zlepsi.

atalante
20. bře 2013

sisstin je úžasné co se snažíte v občanském sdružení dosáhnout, přeji Vám mnoho úspěchu. Popravdě když jsem se dověděla naši diagnozu, vůbec jsem nevěděla co mám dělat a co přesně nás čeká. Kdybychom neměli naší skvělou logopedku tak by jsme byli naprosto nahraní a Isabelka by se chuděrka trápila.
Naštěstí nemá Isabel problém ani s přednesem na veřejnosti, což se divila i logopedka, že většina dětí má problémy s řečí na veřejnosti. a ta naše holka při všech vystoupeních ve školce má nejvíce textu k přednesu a přímo si to užívá. ostatní rodiče pak nechapou, když jim řeknu že Isabel nemluvila a vše musela pracně dohánět. Bohužel se bojím toho psaní a čtení, tam pozoruji že to není optimální. teprve v 5 letech se naučila podepsat a to většinou přehodila písmenka, až teď v zimně má ten podpis pokaždé dobře. Ke všemu psala jako hebrejec z prava do leva, dalo mi to dost práce jí to naučit správně. I v knížce když ukazovala co mám číst mi jezdila prstem z prava do leva. Počítat umí do 15, pak už se jí to plete sčítání a odčítání bez prstů nedá a to jen do 10. Každopádně my na ní netlačíme naši prioritou je stále správna výslovnost. Okolí celkem nechápe že tak dbáme na spisovné mluvě, což je problém žijeme na Hlučínsku kde se hodně mluví prajzsky, já naštěstí pocházim z Ostravy tak tím nejsem poznamenaná a manžel moc jejich výrazu nepoužívá, ale problém je s babičkou a prababičkou, ty stále nechtějí pochopit že tím Isabelce škodí.
Zaráží mě že musíte za logopedii platit, my platili jen poprvé ten nezbytný 30Kč poplatek a pak už nic. A to Isabel dostává hodně podkladů ke cvičení na doma. Nemuseli jsme si žádné cvičební sešity kupovat, vše nám vždy dala paní logopedka ofocené i barevně. Měli jsme opravdu velké štěstí že jsme se k ní dostali, kamarádka asi tak o rok později chtěla k ní začít chodit a měla smůlu, protože má plno a nemůže si brát nové děti.

sisstin
20. bře 2013

@atalante tady totiž logopedie na pojištovnu stojí za prd, a hlavně tě vezmou tak jednou měsíčně, což je u nás k ničemu. Takže chodíme k soukromé logo, je super. Ted jsme začli chodit k Dr. Baslíkovi do Brna - Centrum poruch řeči, ale opět soukromé pracoviště, a za hodinu se platí 500Kč, ale jako péče opravdu super 😉 My si fakt platíme vše, protože jinak to tady stojí za starou belu s tou péčí 😉 Od dvou let jsme chodili na logo jednou týdně, ted od pěti 2x týdně, +teda začínáme jednou měsíčně ještě k tomu Baslíkovi. Rehabku máme taky jednou týdně, chodí do logo školky, je to tam super, ale moc si nedělám iluze, že při počtu 17dětí to tam paní učitelky zvládají každý den s každým dítětem procvičovat, to asi ne 😉

Jinak existují kurzy na prevence dys poruch, grafomotorické kurzy, kurzy na fonematické rozlišování, v tom odkladovém roku je to ideální 😉

sarkaa
20. bře 2013

Náhodou jsem narazila na toto téma a chtěla bych se zeptat jak pracovat s dítětem, které má opožděný vývoj řeči? Teď nám to na prohlídce potvrdil neurolog ( malej má neurofibromatózu) a v podstatě nám jen řekl , že mu máme hodně vyprávět, číst knížky apod. a to vše děláme. Za rok by nás mělo čekat psych. vyšetření a poté samozřejmě logo. Já vůbec nevím jak s ním pracovat, jak ho motivovat aby se snažil. On má na vše své zkratky a přes to nejede vlak ☹

sisstin
20. bře 2013

@sarkaa mrkni ke mně do alba na "jak rozvíjet řeč u batolat", je to článek 😉