Půlroční dítě se nepřetáčí

white_
18. únor 2018

Ahoj, prosím o radu. Syn je narozený ve 36tt a za pár dní mu bude půl roku a stále se neumí přetočit ze zad na bříško. Otáčí se na bok, ale dál nemá snahu. Kdyz mu nadzvedneme nožičku, dotočí se sám, s tím problém nemá, ale sám od sebe nic. Motivování hračkou nepomahá, když ji nemá na dosah ztratí zájem a zaměří se na něco jiného. Jak mu pomoci? Nebo to nechat na něm, at si k tomu dojde sam? Začínám z toho být nervozní, ale pak si říkám, že mu třeba ten mesíc o který se narodil dřive chybí a že k tomu dojde, ale nerada bych něco zanedbala...

smudlinka24
18. únor 2018

Doporučuji se poradit s pediatrem, nejspíše napíše fyzioterapii. Nemusí jít hned nutne o nepříjemné vojtovo cvičení, jen ukážou jak mimi popostrcit ve vývoji.

yelowangel
18. únor 2018

domluv se pediatrem jak píše @smudlinka24 náš malej se v půl roce netočil ani na bok, až mu doktor pohrozil na kontrole že nám napíše rehabilitaci tak začal mít snahu a během 2 měsíců se točil na obě strany i na bříško. Třeba to bude v pohodě 🙂

berenika39
18. únor 2018

Je mu 6 měsíců od narození? To jsou 4 měsíce - kdyby se narodil v termínu.

white_
autor
18. únor 2018

@berenika39 Ano, od narození 6měsíců. Dr říkala, že mu máme ve vývoji odečítat měsíc.

berenika39
18. únor 2018

@white_ v tom případě bych byla v klidu, syn je také tak narozený, a věř, že snad všechno měl přesně o měsíc "opožděné"...víš , jak se říká, že děti chodí v roce - tak začal o měsíc později. 🙂)). Do ofic půl roku bych to neřešila, on se do té doby přetočí, zatím motivuj hračkami stranou, at se točí na bok, dávej ho v postýlce střídavě hlavou - aby se točil za pohybem na obě strany a uvidíš, že to zkusí🙂

treasurka
18. únor 2018

Zkus se podívat sem, jestli tu není nějaká rada http://janatumova.cz/

lukysa
18. únor 2018

Vůbec bych si nedělala hlavu nám je právě 6 a půl měsíce (narození v relativně v termínu ale poměrně těžcí) a od včera se začal bez pomoci sám otáčet . předtím teda už couval když ležel na břiše a otočít se jako hodiny.ted čekáme na pohyb do předu. 😁

priefi
18. únor 2018

@white_ nase mrne se poprve samo pretocilo na zacatku 8.m, a pak uz vse slo rychle. Od 4.m umel na bok, ale zacaly rust zoubky a jakoby se vse zastavilo. Muzu doporucit velky nafukovaci balon a jezdit s nim po nem, procvici svalstvo a pujde to rychleji 😊

luj89
18. únor 2018

Ahoj, vubec neres tabulky, zvlast, kdyz mas o par tydnu drive narozene mimi. bides akorat zbytecne ve stresu... Muzes ale treba jeste zkusit nechavat casto bez plenky. Dcera se asi prvni mesic dokazala otocit jen bez plenky...

smudlinka24
18. únor 2018

Nenechavala bych to, at se na miminko podiva odbornik, pekne v klidu, nic se nedeje, ale lepe nic nezanedbat.

terla
19. únor 2018

Mam holcicku v 35+4 a byly jsme sledovany automaticky na neurologii.Vse bylo vporadku,akorat nase madam je pohodlna a celkove klidne dite,tak ji vse dlouho trvalo.Chodila az v roce a pul a na neuru pro prihmatani vsech svslu bylo bse vporadku.Abysme ale nic nezanedbali,tak na Vojtovku jsme chodili.Nemyslim si,ze by nas to nejak vyrazne posunulo.Proste madam pohodlna.Neni to u vas taky tak?Hlavne nesrovnavej a nas teda vzdy uklidnila neurolozka.

white_
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
white_
autor
19. únor 2018

@terla Je pravda, že je syn celkem lenoch a pohodář. Než aby se nějak namáhal, začne koukat kde co lítá nebo si cucat ručičky a my se můžem stavět třeva na hlavu 😀 nepřijde mi, že by byl nepohyblivý, hraje si s nožičkama, stahuje si ponozky.. Mám pocit, že nemá důvod se točit, na zádech je spokojený, ale když ho na bříško otočíme, vydrží dlouho, kouká, hraje si, jen sám nějak nemá snahu nebo spíš potrebu se přetočit..

ladyhacek
19. únor 2018

má čas 🙂 a zkoušíš na obě strany? mě se syn třeba otočil na jendu a až asi po měsíci a půl mu to šlo na druhou 🙂. 6 měsíců je orientační > děti chodí kolem roku - ale některé až v 16m 🙂. počkala bych měsíc apak se dohodla s pediatričkou

6miska4
26. únor 2018

@white_ Dcera je také narozena 36tt, cvičili jsme Vojtu ale z jiných důvodů. Rozhodně bych to Vojtovkou ještě neřešila. Pokud jde na bok, už je blízko k otočení. Doporučuji cvičení hrou viz video. My takto cvičíme a mám to posvěcené i od fyzio. Pár dnů po tom co jsem začala zvedat jako na videu, se malá otočila.

https://www.youtube.com/watch?v=E385wSWKmDo
mku
2. bře 2018

Ja myslim ze ma dost casu... nas se narodil 37+0 a otacel se sice v pul roce, ale kamaradka rodila 40+3 a holcicka se zacala otacet az v 9m a ve 13m uz krasne chodi... proste to pak vsechno zrychlila...
Je pravda, ze nam asi pomohlo cviceni vojtovky od dvou mesicu kvuli spatnemu paseni koniku...

pratensis
2. bře 2018

Mně se sice mladší syn narodil týden po termínu, ale přetáčet se začal až chvilku po ukončení sedmého měsíce. Je to hrozně individuální a někteří prostě nespěchají. 🙂 Pro klid bych se s pediatričkou poradila, může mrknout, jestli je vše v pořádku (třeba náš starší měl lehkou svalovou hypotonii, kvůli které měl motorický vývoj zpomalený, mladší byl v tomto směru v pořádku). Podle mě to ale pediatrička na pravidelných kontrolách dělá tak jako tak, že sleduje, jestli je vše ok.

white_
autor
3. bře 2018

Všem moc diky za odpoveď! 🙂Je to pár dní, co se malý začal přetáčet! Zatím sice jen na jednu stranu, ale i tak 🙂 Asi je to lenoch a bude potřebovat na všechno víc času 😀

makiszek
3. bře 2018

Mám taky lenocha včera měla 5 měsíců. Myslíte si, že hraje roli, ze ma látkové pliny? Dávám ji teď papírové ale zatím žádný pokrok. Na druhou stranu si říkám, že na latkovych jsme vyrostli všichni a taky jsme se otočili.

smudlinka24
3. bře 2018

Miminkum s latkovkami se doporucuje co nejvice svlekat a placatit na podlozce. Vidim na dceri, ze jak je bez pleny, hned se vice hybe.

6miska4
3. bře 2018

Máme sice plínky jednorázový ale také malou svlékání, aby se jí lépe hýbalo. 🙂

makiszek
3. bře 2018

Když je nahata tak je taky pěkně divoká 😊 ale to bych ji musela mít půl dne svlecenou. Kdyby aspoň bylo léto. Divala jsem se nahoře na odkaz na cvičení, tak zkusím. Ona je totiž i trochu buřtík, měla 4 kg když se narodila, tak není tolik mrštná

yelowangel
3. bře 2018

@makiszek Pokud je jak říkáš "buřtík" tak má ještě čas. Náš malej byl byl extramichelin a doktor říkal že tím jak je těžkej že mu to bude trvat dýl. Navíc teda to je kluk a lenoch od přírody co má na všechno čas. Ale taky jsem ho nechávala při přebalování na podložce nahatýho aspoň chvilku, třeba jenom 10 minut, a zvedala nabalením na ruku z boku. Když jsem pak začínala hysterčit že už dávno má umět to a ono tak jsem si řekla že neznám nikoho kdo by se nikdy nepřetočil, nezačal sedět, chodit..cokoliv na danou situaci. Chce to jenom trpělivost, každý miminko je jiný a do tabulek se prostě napasovat nedají. Taky mě pomáhalo doslova otravovat pediatra když jsem si něčím nebyla jistá, vždycky mě uklidnil že má ještě čas a tabulky jsou jenom orientační.