Řeč tříletého dítěte

barumat
28. dub 2019

Mám dotaz ohledně rozvoje řeči. Nejde mi teď o pilování výslovnosti hlásek ani drobné gramatiky (půjdeme venku místo půjdeme ven, budeme si hrát na hřiště místo na hřišti, atp.). Jde mi pochopení otázky, tvorbu odpovědi a správnou osobu věty.

Abych to vysvětlila.

Dcera na žádnou otázku v podstatě neodpoví. Buď ji opapouškuje, nebo mlčí. Takže na otázku "tak co, půjdeme ven?" odpoví prostě tou samou větou i intonací. To samé u "jsou tam koníci?" nebo "chceš napít?". Když dlouho naléhám, měním otázku, tak z ni někdy odpověď vypadne, ale při pohledu na ni si nejsem úplně jistá, že chápe celý význam, tj. že od ní chci nějakou informaci a ona mi jí odpovědí poskytne. Pak tím pádem i pochybuju, že ví, co mi odpověděla.

A druhá věc, pořád mluví ve druhé nebo třetí osobě a já moc nevím, jak jí to vysvětlit. Třeba říká "Pája je unavená." Když jí opravím a řeknu "ne, říká se já jsem unavená", celé to po mně prostě zopakuje. Nebo třeba říká "nechceš pití", a když jí opravím "řekni nechci", řekne "řekni nechci". Když to řeknu bez úvodu, prostě jen "nechci pití", tak to samozřejmě zopakuje taky, ale pochybuju, že ví, proč to říkám.

No a tím pádem je komunikace pořád dost jednostranná, už jsem z toho dost nešťastná. Přitom nezavře pusu, vypráví i se správným použitím času stylem pojedeme autem na nákup, jdeme na hřiště, budou tam děti, už jsou napapaný, támhle jsou kravičky, papají trávu, byli jsme u babičky, byl tam pejsek, jeli jsme s maminkou na výlet mašinkou... ale jen sama od sebe, na otázku "kde jste byly s maminkou" neodpoví, papouškuje nebo jde pryč... jinak zpívá, recituje, má paměť na názvy, jména... Nechápu to, je to v tomto věku normální?

Ještě dodám, že chodíme na logopedii kvůli sluchové vadě, logopedka nic na to neříká a tváří se spokojeně, ale ráda bych zvala další názory nebo zkušenosti. Děkuji.

A druha

jbzirafa
30. dub 2019

zdravých dětí je ve třech letech ještě běžné, myslím, že o sobě mluví ve třetí osobě,kluci používají ženský rod,.. syn je starší a také to u něj ještě přetrvává. S tím opakováním otázek a neadekvátní odpovědí to také znám, chápu, že vás to vytáčí.zrejmě únik od nepochopení,u nás občas odpověď úplně z cesty.urcite to chce

jbzirafa
30. dub 2019

Čas, každé dítě je jiné.ja se snažím opravovat správnou modulací nebo jinou otázkou,aby si uvědomil JÁ. x:,,x chce čokoládu.ja: kdo chce čokoládu?x: já chci..

jbzirafa
30. dub 2019

Mnoho věcí se ty děti musí naučit jako básničku, nenaposlouchaji to samy.intonaci nemusí slyšet správně.

barumat
autor
1. kvě 2019

@kattynka1 @martiina_k Já netvrdím, že tam ta vada není, vážím si názoru odborníka a budu dál konzultovat. Pravda je, že je rozdíl opakování písniček a básniček bez pochopení, a rozdíl tupé opakování otázek. To neporozumění je někdy opravdu zarážející. Příklad: "Je Ben pejsek nebo kočička?" Zopakuje "pejsek nebo kočička?" Řeknu "Odpověz mi, je Ben kočička?" Zopakuje "Je Ben kočička?" Atd. Přitom Ben je náš pes, a kočky má druhá babička, dcera má v těchhle věcech úplně jasno. Ale zase doufám, že pokud ano, není to tak těžká vada. Protože mi nepřijde, že bychom se úplně míjely, studovala jsem trošku tuhle vadu a dcera na tom zdaleka není tak zle. Třeba včera mi při vyndavání upadlo jedno sluchadlo. Řekla jsem "Dej pozor ať na něj nešlápneš." A ona se podívala dolů a zvedla nohu a dala ji stranou, což by bez pochopení otázky neudělala, samozřejmě by se koukala, kam to spadlo, ale tu nohu by tak opatrně úplně pryč nedala. Taky už několikrát odpověděla na výběr "nebo" (chceš papat termix nebo lipánka), což dřív nedělala, a asi dva dny na otázku odpovídá i "ne", což je ve třech letech ŽHAVÁ novinka 🙄 Takže až se vylíže z virózy a přestane být protivná, zkusíme obrázky a budu tohle možnost konzultovat s logopedkou. No a při tom budu doufat, že je dcera prostě jen originál a brzda a časem to přejde 🙈

martiina_k
1. kvě 2019

@kattynka1 ta zakladatelčina dcerka neodpoví na otázku (to píše ve druhém odstavci úvodního příspěvku), že buď opapouškuje to, co slyšela, nebo odejde. Sama když něco chce, tak řekne, ale neodpoví. U tvého příspěvku mi přišlo, že tvůj synek nepapouškuje, jen odpoví gramaticky špatně, ale možná jsem to jen blbě pochopila. Když mu řekneš třeba "půjdeme ven" "vidíš kočičku" "Chceš papat" apod. tak to zopakuje, nebo ti odpoví, ale gramaticky blbě?

barumat
autor
1. kvě 2019

Ještě podotknu, že tu nohu nedala pryč stylem, že se rozkročila, aby na to sluchadlo líp viděla, prostě tu nohu u sluchadla úplně zvedla a křížem dala pryč přes druhou nohu, proto mě to tak zarazilo, že v tom byl opravdu patrný ten záměr "dát pryč a nešlápnout".

kattynka1
1. kvě 2019

@martiina_k ja se ho zeptam:chces curat?a on mi odpovi:chces curat,ale na konci jinak intonuje nez ja,nezveda na konci hlas nahoru,ale rekne mi to jako oznamovaci vetu. Tahle to je vetsinou. Ale je schopnej mi i hezky odpovedet:nechci curat. Ale zaroven mi nekdy odpovi:chces curat? (vylozene jen zopakuje,co jsem rekla vcetne intonace). V mych ocich je tedy u triletaka mozne cokoliv,...ale snazim se ho posuzovat prave jako celek-jeho samostatne mluveni,atp.,proto nemam pocit,ze by u nej bylo neco spatne.

martiina_k
1. kvě 2019

@kattynka1 ono se to takhle z popisu blbě hodnotí, vyzkoušej si to, co jsem psala v jednom z prvních příspěvků, tedy když před něj dáš obrázky (tak třeba osm z nějakého pexesa, na kterých bude např. hřeben, ptáček, pejsek, boty, čepice, auto...) a zeptáš se - čím si češeme vlasy? Kdo umí lítat? Kdo běhá po zahrádce? Co si dáš na nohy? Co nosíme na hlavě? Co jezdí po silnici? .... tak by ti měl podat správný obrázek... Tříleté dítě by ti mělo ale i odpovědět, pokud ten obrázek před sebou nemá (samozřejmě musí mít to slovo v aktivní slovní zásobě). Potom je porozumění v pořádku.

barumat
autor
1. kvě 2019

@martiina_k Jsem na tenhle test zvědavá. Protože mám dojem, že obrázek na takový dotaz ukazuje správně, ale aby se nad otázkou úplně abstraktně bez pomoci obrázků zamyslela a odpověděla, to vím úplně jistě, že nedá. Tak snad by to znamenalo, že to má jen celé opožděné, plus je paličatá a nechce se "shodit" když neví. Pravda je, že aktivně prostě mluví ten půl rok, víc ani den. No, test a konzultace ukáže víc.

martiina_k
1. kvě 2019

@barumat tak tvoje dcerka to určitě může mít opožděné z důvodu té sluchové vady

alcar
1. kvě 2019

@barumat ja ti nevim, ale podle toho, co pises mi neprijde, ze by mela nejakou vadu reci. Prijde mi spis, ze je to proste vekem (nektere deti jsou bystrejsi, nektere naopak) a ze to nepochopeni a opakovani tvoji otazky souvisi jeste s dusevni nevyzralosti, ktera souvisi s vekem. Ve trech letech jsou nektera decka jeste tumpachova. A ona uz chodi do skolky?

alcar
1. kvě 2019

@martiina_k nejak mi to v diskuzi uniklo. Ja myslela, ze sluchovou vadu nema dcerka, ale barumat. ???

alcar
1. kvě 2019

@martiina_k aha, uz to ctu v prvnim prispevku, omlouvam se. V tom pripade to leccos vysvetluje.

alcar
1. kvě 2019

@barumat zkus se jeste obratit i na centrum Tamtam. http://www.detskysluch.cz/kontakt Kamaradka ma take sluchove hendikepovanou dcerku a spolupracuji s nimi, hodne si to pochvaluje. K logopedovi vubec nechodi.

evikh84
1. kvě 2019

@barumat necetla jsem celou diskuzi, tak nevim, zda uz neopakuju vyrcene....ale z me zkusenosti - dcera ma opozdeny vyvoj reci a behem navstev logopeda mi doslo, ze je treba ty dotazy ucit postupne. Tzn. Pokud uz chape 'co to je?' Pridat 'a co dela?' 'Kde je?' Zjistit, jak dlouhou vetu je schopna sama slozit a pochopit a od toho se podrazit a navazovat, rozsirovat,... Super jsou na to ruzna logopedicka pexesa nebo jakekoli obrazky lidi a cinnosti. Pokud papouskuje, je dost mozne, ze dane otazce proste jeste nerozumi. Kazdemu to naskakuje jinak. Jsou deti, ktere vam ve dvou letech popisi sve pocity a ctyrletaci, kteri mluvi porad na urovni dvouslovnych vet. Chce to cas a pripadne i nejake cilene cviceni.

barumat
autor
1. kvě 2019

Děkuju moc všem, udělala jsem si představu, to je to, co jsem potřebovala 🌼

astyna88
6. kvě 2019

Mluva ve 3.os je pro tento vek bezna. Ale mela by ti uz byt schopna odpovedet...mam 3,5 leteho kluka,ktery do dvou temer nemluvil. Uz i vtipkuje,tak si jeho hlasky pisu 😀

dancaherman
12. dub 2024

Zdravím, řeším nyní podobný problém...můžu prosím vědět, jak jste na tom ...dotaz na zakladatelku diskuze.. děkuji