Úmorné dítě 😃. Co si to tom myslíte?

12. bře 2022

Zdravím, ráda bych nějaké názory, případně rady ohledně mé dcerky 🙂
Skoro 6 leté holčička plná života, ze všeho se raduje, pro všechno se nadchne, je kamarádská, společenská a velmi aktivní tedy až spíše hyperaktivní a tady nastává ten problém :-/
Dcera mě prostě neustále terorizuje, neposlouchá, dělá ustavičně naschvály...neustále, ale naprosto každou vteřinu něco chce a dohání to k totálnímu přehrocení situace , pakliže neudělám to co chce... ...minutu nedokáže být samostatná, u všeho pořád vyžaduje asistenci, pozornost...pusu nezavře vůbec... dělá naprosto příšerný nepořádek, cokoliv jí odpadne od pusy- nechá ležet...donutit jí to uklidit mě stojí energie na týden dopředu... doma absolutně neposlechne, dělá si z člověka spíše blázny.... prostě mě naprosto terorizuje úplně se vším... nenechá mě se najíst, dojít si na záchod- tam mě pořád zhasíná, bliká světlem a to třeba dělá i když jsem v koupelně ve vaně- že mi zhasne a přitom ví, že z vany těžko budu lézt ven, abych si rozsvítila a klidně si jde pryč...prostě jako taková vysírací vsuvka , když jde kolem.... udělat jakoukoliv práci mě taky nenechá- pořád, ale pořád vyžaduje pozornost, kterou si pak vyhrocuje podle situace, když nedělám co chce... Stále po mě leze, houpe se po mě...když si sednu třeba s jídlem, tak my leze na záda.... když jí člověk vysvětlí, že se chce najíst- nezájem, ještě přidá na intenzitě....
Nemá ke mě absolutně žádnou empatii...mladší ségru neustále vysírá, dělá jí naschvály...
Ráno se někam vypravit, taky děs... všechno jí vadí...ponožky, legíny, mikina... na urgenci, že za 5 minut zavírá školka nereaguje....člověk jí dá oblečení, aby se oblékla a ona budto dělá scény a nebo naprosto ignoruje a jde si třeba vytáhnout vodovky a malovat si... Obléknout jí musím já a ještě mě u toho vysírá a dělá naschvály...Domácnost je k vůli ní vzhůru nohama... všude neustále bordel...protože ona prostě všechno vytahá a nechá to ležet... Pořád huláká na celý byt...Neustále mě terorizuje s tím, že má hlad, dostane najíst a pak má zase hlad a zase hlad a zase hlad... pak to ani nedojí... nebo si něco otevře, ani se toho nedotkne a už to nechce... Samozřejmě, že se snažím být výchovná, když je to něco nového, chápu, že nechutná a neřeším, ale když jsou to věci co normálně jí...už jí prostě nic jiného nedám....
A ono nemyslete si, že jsem nějaká moc přísná, že se jí nevěnuji, nebo naopak ani nejsem splachovácí a neskáču jen podle ní... ale ona má prostě takovou povahu... hrozně těžko se sní bojuje.... Ono hlavně každá minuta je s ní náročná....
Když jsem Já byla dítě, tak my v dětství diagnostikovali ADHD... V dospělosti už spíše jen trpím poruchou soustředěnosti, jinak by si u mě člověk ani ničeho nevšiml a ani můj nynější partner o ničem neví a myslím, že by ho to ani ve snu nenapadlo 🙂
Jenže.... já před partnerem už X krát mluvila o tom, že mi přijde jako kdyby naše dcera měla ADHD, že má hrozně příznaků tomu podobných, ale on tomu nevěří a myslím si, že je prostě jen, jak se říká z divokých vajec... je pravda, že děti jsou z 95% na mě, takže to leckdy nevidí...
Co si o tom myslíte? 🙂

autor
12. bře 2022

ještě dodám, že taková byla od malička, aby to nevypadalo, že je to jen poslední dobou, jen člověk doufal, že z toho prostě vyroste 🙂

zelenaesmolda
12. bře 2022

Tak proc nejdete k doktorovi jestli mas podezreni na ADHD?

autor
12. bře 2022

@zelenaesmolda zatím jí nechci zbytečně nikde tahat...chci počkat až jak bude prospívat ve škole, jestli zvládne udržet pozornost atd. mě v dětství až přemíru všude tahala máma a hrozně mi tím v životě ubližovala, až zbytečně....protože já byla jinak v celku normální dítě 🙂

petrasipkova1
12. bře 2022

Takhle, mám 6 letou slečnu doma a to co ty popisuješ je jako zvířátko, to si neumím ani představit, naše holcicka je jako mala dospěla, všechno už chápe, se vším pomáhá, na všem se domluvime. Asi bych nečekala až do školy,
bala bych se ze se špatně zapíše, šla bych aspoň do PPP. Co říká paní učitelka ve školce ? Tam se chová jak ?

drep
12. bře 2022

Vůbec nepochybuju, že to musí být náročné. Jen si říkám: co přesně diagnóza ADHD změní? Slečna dcera bude pořád stejná. Já bych asi šla cestou spíš načtení si, jak s ADHD dítětem jednat, zamyslela se, jestli něco z toho můžu aplikovat na své dítě a snažila se najít nějakou společnou cestou. S diagnozou či bez.

darinka84
12. bře 2022

A byla taková i když byla jedinácek? Píšeš že zlobí mladší.. Takže ona je nejstarší? Nemůže na sebe strhávat pozornost? Žárlit? Trávís s ní čas i jen o samotě? Jen vy dvě?

autor
12. bře 2022

@petrasipkova1 Já to vidím u jiných dětí, že jsou prostě klidnější a že to s nimi funguje už v tomto věku... Jako dá se s ní i občas domluvit, občas s něčím pomůže nebo se občas chová i normálně, ale z větší části převažuje to co jsem psala :-/ já nevím... pořád jsem v tomhle na vážkách... jinak ve školce učitelky neříkají nic... mají jí spíše jako za divoké aktivní dítě, ale tam v celku poslechne...

autor
12. bře 2022

@drep Ano, to máš pravdu, to si právě také říkám, sama jsem si to prožila a ono na to opravdu nic moc není... Spíše prostě člověk pořád tak nějak doufá, že z toho vyroste a ono ne a ne 😀 😀 😀

autor
12. bře 2022

@darinka84 Jj chovala se tak už bych řekla od miminka 😀 byla prostě taková jiná, nenechala mě chvíli vydechnout-měla na mě velké nároky 😀 těžko se to popisuje 🙂

zelenaesmolda
12. bře 2022

Ja bych naopak do te PPP sla driv nez nastoupi do skoly a dostane tam nalepku nezvladatelneho spratka

autor
12. bře 2022

@zelenaesmolda jenže ona se právě třeba ve školce chová plus mínus normálně, je živá, pořád něco vymýšlí,hodně společenská a v té školce se to ztratí....nemají jí tam za nezvladatelného spratka, je docela oblíbená... Tu ustavičnou pozornost si dobije u svých spolužáků... doma je to, ale pro mě těžší, protože mě prostě chvíli nenechá a asi tím vším jak se chová se snaží získat tu pozornost, která je, ale extrémní a prostě nepřiměřená k tomu, aby se z toho člověk nezbláznil 😀

petrasipkova1
12. bře 2022

@zelenaesmolda prave tak jsem to myslela a i učitelky by s ni určitě pracovaly jinak než jen s nezvladatelnou holčičkou.

petrasipkova1
12. bře 2022

To je zajímavé s tou skolkou. A dokáže se uklidnit a třeba půl hodiny na něčem v kuse pracovat ?

moudivlacek
12. bře 2022

syn 12,5 let vypravy do skoly des do dneska, od mimina neskutecne narocny a to je jedinacek, vic bych uz nedala, on ma teda ADD + Aspergera, ale vetsinu z toho, co jsi psala znam, nedelal teda naschval,ze bych se nenajedla, ale neustale sceny, breceni, bohuzel to nevymizelo, ve skole funguje celkem bez problemu, urcite bych do PPP dosla, lepsi papir prip pro skolu, protoze to, ze funguje ve skolce, nechci strasit, ale neznamena,ze to bude bez potizi i ve skole, u nas byla 1. trida fakt kriticka (ne uceni), ale ta socializace a to uz umel cist psat pocitat a to ve skolce byl zlatej a bez potizi...

autor
12. bře 2022

@petrasipkova1 Já bych řekla, že ve školce ano, ona prostě učitelky poslouchá, pracuje ve školce normálně... tu svojí extra pozornost si dobije kamarády ve školce, kde pořád něco vymýšlí a tím jak je aktivní jí mají i rádi, protože se s ní nenudí... ale prostě doma mě nenechá vteřinu a pořád si vynucuje pozornost.... dělala to už jako menší v herně ...rodiče si sedli do kavárničky s kafíčkem a jejich děti si hrály...ta moje mě nenechala ani dosednout a jakýkoliv moje argumenty, že si jen na chvíli vedly k tomu, že prostě stála u mě a pořád do mě hučela-tak už? Tak už? Tak už konečně? Tak už můžeš?? Tak pojd, pojd... honem, tak už konečně můžeš? A ted už můžeš? A prostě si hrát nešla...

sinicka
12. bře 2022

Máme to velmi podobně. Já ADHD, teď už spíš jen zapomínaní a soustředěnost. Jako dítě jsem byla stejná.. mám doma kluka (jsem presvedcena, ze ma ADHD) a ten popis vasi situace sedi ve 100% na naši domacnost.. zajimave je, ze ve skolce je jak beranek, vsechno spapá, uklidí.. doma jí milionkrát denně a vždycky jen po 2 lřičkách, pak uteče, za 20 min chce papat, ale neco jineho.. je to narocne. U psycholozky sme byli, nic neshledala, jen rysy ADHD, mame prijit za pul roku.
Prejde to snad v puberte no :D
Jinak nejake kontaktni rodicovstvi, nevýchova, kurz…vůbec.. po dobrým ani po zlým. Sem tam vymyslime nejaky kompromis, ale tim, jak je chytry, tak fakt usmlouvá cokoliv.

petrasipkova1
12. bře 2022

😂 no a s ostatními lidmi ? S tatínkem, babickama ?

autor
12. bře 2022

@petrasipkova1 ty terorizuje stejně jako mě 😀 ale tak babička odjede a tatínek, když se zavře do pracovny... zůstávám já, která nikam ,,utéct" nemůže 😀

autor
12. bře 2022

@sinicka Tak to tedy sedí 🙂 u nás taky ve školce úplně v pohodě 😀 a přesně jak píšeš, přijde mi, že na to prostě toho moc neplatí, že je jedno, jestli je to po dobrém nebo po zlém... a taky je dcera hodně chytrá a má tunu argumentů 😀 docela bych si s tebou ráda popovídala i tom našem Dospělém ADHD 😀 🙂 taky občas bojuji s některými věcmi 🙂

zelenaesmolda
12. bře 2022

Jenze skolka a skola je rozdil

autor
12. bře 2022

@zelenaesmolda To máš pravdu, trochu se toho bojím, ale sama si říkám, že škola prostě rozhodne...že v tom předškolním věku se to těžko rozeznává 🙂

volfikovi
12. bře 2022

Nechci tu rozepisovat vše co zažíváme , je to totiž peklo na zemi a mě jako mamku to samozřejmě moc trápí a bolí . Jen chci poradit , řešte to dokud je čas . Může se to srovnat , každé dítě je jiné , u nás to začínalo stejně a dnes je dcera v 10 letech zralá na léčebnu a má léky . Tím neříkám , že je to tak vždy , že Vaše dítě je stejné . Jen neváhejte navštívit odborníka .

volfikovi
12. bře 2022

@moudivlacek Dobrý večer napsala jsem Vám zprávu,ráda bych se na něco zeptala . Moc děkuji

autor
12. bře 2022

@volfikovi a mohla by jste prosím aspoň nastínit jaké chování má vaše dcerka? Nemusí to být slohovka, ono někdy stačí málo a člověk co si tím také prochází- pochopí 🙂

volfikovi
12. bře 2022

Začalo to jako u Vás . Diagnostikováno ADHD . Obešlo se bez léků . Bohužel se zhoršila . Jak vy říkáte prudi, dělá naschvály ale u nás se to zhoršilo ,že je maximálně agresivní snaží se ublížit mě i starší dceři . Ničí nábytek , vybavení , neustále křičí , jak není něco po jejím , hází s věcmi , nadává opravdu dokáže být zla . ( A není to že by řekla že sem krava ,u nás lítají mnohem horší slova ) mi doma ale takto nemluvíme . Neustále jí ,opravdu neustále ,když ji v nadměrném jídle braníme je samozřejmě agresivní . Bohužel nejdříve brala jen nějaká psychotika, nyní už kulí agresivitě a doslova nemožnosti ji nějak ukočíirovat bere menší dávku antidepresiv . Problémy začali už i ve škole . Nikomu bych to nepřála .

volfikovi
12. bře 2022

A ještě dodám že empatii nemá žádnou ..naopak má radost ,když mě něco bolí a ještě mi dělá schválně bordel ,abych to musela uklidit a s radostí na mě kouká .

autor
12. bře 2022

@volfikovi úplně popisujete mě jako dítě v určitém věku... doted z některých věcí viním mamku, že to nezvládala a nechovala se tak jak jsem potřebovala...kdyby jste to třeba chtěla probrat - můžeme si zkusit napsat sz, třeba vám pomůžu v něčem z pohledu toho dítěte 🙂 Ted jsem už dospělá a rozumná ženská, řekla bych povahově hodná a tedy někdy až hodně citlivá , ale vyrostla jsem prostě z toho všeho problémového, tak si myslím, že vaše dcerka bude taky ok 🙂 Jen bohužel dobrý vztah s mámou nemám, těžko říct, jestli to bylo tím dětstvím nebo tím jaká je.... :-/

zizibou
12. bře 2022

Naše dcera (5,5 roku) je celkem podobná té Vaší. Také vyžaduje neustálou pozornost, leze po nás, je strašně hlučná a akční. Není to tedy v takové míře, jak popisujete (a nebo si to prostě nepřipouštíme). Kvůli chronické nemoci, kterou má rok a čtvrt, jsme s ní byli na různých sezeních a nějaké ADHD apod. absolutně vyloučili. Naopak nám bylo sděleno, že je výjimečně inteligentní s mnohočetným rozšířeným nadáním a vlastně se tak trochu nudí. Ve školce umí být fajn, uklidit si po sobě i poslechnout, ale má to svá ale 😆. Zjistili jsme, že výtvarná činnost na ní působí velice pozitivně a je to jedna z mála věcí, kde se dokáže soustředěně uklidnit. Zkuste popřemýšlet, co by zaujalo Vaší dceru.

volfikovi
12. bře 2022

Ja se jí snažím věnovat . Opravdu . Jdu s ní sama ven , jedeme na výlet , zajdeme si na kebab ,když se teda necpe ten den nějak moc . Občas platí motivace . Aby neměla pocit , že je odstrkovaná nebo cokoliv . Jen prijdeme domů , začne opět prudit , dělá zle a když na ni houknu , snaží se mi ublížit fyzicky a kolikrát mě opravdu praští ,když nestačím uskočit . Psychiatrička už navrhla dvouměsíční pobyt v léčebně , protože si myslí , že má i Aspergera případně nějaké znaky autismu a dosud několikrát změněná medikace nepomáhá . Už sem zralá na antidepresiva já , protože u nás doma je neustále řev . Ona bohužel provokuje , často vyvolává konflikt schválně a když zasáhneme , začne křičet ,že ji týrame . Nebijeme ji , to u ní nemá vůbec smysl ,ale sebereme telefon , vypneme televizi atd . Platíme kroužky , chodí na výtvarné i sportovní . Dříve problém nebyl , teď už je i tam . Když ji řeknu , že půjde do léčebny , bere to jako zábavu , že pojede na tábor a bude mít od nás klid .. pořád se tomu brání , nechci ji tam dát , ale už sem v koncích ,už sama nemohu .

volfikovi
12. bře 2022

Pardon mělo to být ,že já se tomu bráním .