Vývojová disfázie nebo jen tvrdá hlava?

zlatik1
21. únor 2017

Ahoj, jsem už docela nešťastná.Mám doma skoro 3-letého kloučka ( 05/14) a máme problémy ho vůbec rozmluvit.. nechce nic opakovat, obrázky a knížky ignoruju, na směr když něco vysvětluji tak se nepodívá.. nebo jen když on chce. Máme doma i sourozence už 1 rok a od jeho narození je náš starší jako vyměněn. Myslela jsem, že je to žárlivost, ale asi není.. Já jsem také začala mluvit později.. ale říkáme jen mami, dej, hami, tati, děda, babi.. ale už řekl bojím se, boty, čepa ( čepice) ale jen když chce. Vždycky hrozně překvapí, když něco poví. A problém bude nejspíše ve mě, podle psychologa i neurologa jsem mu nechala dudlíka, když ho chce.. vidí ho u brášky tak si ho vezme..- ale mám mu ho nechat, když chce.. Jinak vyšetření máme za sebou a nic se neobjevilo ( foniatrie, ORL, neurolog, psycholog) Podle neurologa máme vvojovou dysfázii v oblasti řeči.. Já si myslím, že jen nechce, všemu rozumí, přinese a když chce tak i ukáže.. Chceme ho dát do školky, tak snad tam nám taky pomůžou.. ale jak ho mám učit nové věci, slova.. já už sama nevím .. díky za rady

panickatlamicka
21. únor 2017

Vyvojove dysfazie jsou tri typy. Receptivni, expresivni a smisena. Pokud rozumi, ale nemluvi, jde o expresivni v.d.. s recovym centtrem uzce souvisi jdmna motorika.Takze at maly prebira lusteniny, navleka koralky, lepi samolepky...vyborne je Logico primo. Delej s nim i oromotoricka cviceni, musi rozhybat mluvidla. A samozrejme mu cist, povidat si z nim.

panickatlamicka
21. únor 2017

Pardon za hrubku, uz se mi klizi oci...

zlatik1
autor
22. únor 2017

@panickatlamicka děkuji .. pokusíme se, on hrozně rád má vkládačky, malování a kreslení.. s korálky nemá problém.

kackakastanka
22. únor 2017

@zlatik1 promin, ja neporadim, ale chci se zeptat, podle neurologa a psychologa jsi na vine ty, protoze jsi mu nechala dudlik?? a neurolog vam diagnostikoval vyvojovou dysfazii? ale ty si tim nejses jista?

cacenka_d
22. únor 2017

Tak nasi 4/14 jeste stale po vsech vysetreni nediagnostikovali nic, ale nemluvi vubec, nechape moc co se po ni chce apod. Ale starsi teda mela dudlik minimalne do 3, ne teda do skolky a pres den minimalne, spis kdyz ho nasla, na noc skoro do 5, protoze mela jinak nocni mury a ze by ji to teda ovlivnilo na reci se rict neda. S dudlikem je to podle me blbost a jemu neublizite kdyz s nim budete vic pracovat, ba naopak 🙂

zlatik1
autor
22. únor 2017

@kackakastanka psycholog neřekl nic, podle něho je v pořádku jen neurolog řekl, že když jsem nemluvila brzy já ( začla jsem asi kolem 3 roku) tak je to hned vývojem a genetikou a po 5 minutách v ordinaci je jistý že je to dysfázie

cacenka_d
22. únor 2017

@zlatik1 Trochu divne 🙂 Nam teda i starsi mluvila pozdeji, nasledne spis jen huhlala silene, pak kdyz ji ve 3,5 vyndali nosni mandli tak behem hodiny zacala mluvit, mela ji narvanou az do hlasivek :/

kackakastanka
22. únor 2017

@zlatik1 aha, no, rika se, ze kdyz rodice mluvi pozdeji, ze se to casto dedi...a jinak diagnostikovat dysfazii behem peti minut a nic ti k tomu nerict...to je borec

zlatik1
autor
23. únor 2017

@kackakastanka,
@cacenka_d já si stále myslím, že je úplně normální jen nechce mluvit.. brementí si pořád, ale nemá to význam.. ale to přijde.. Mě jen udivilo, žebyl dr tak rychle hotový.. Druhý už chce mluvit a to je mu za týden rok.

anlek
23. únor 2017

@zlatik1 Děti chtějí mluvit. Chtějí komunikovat, pokud to není, tak to většinou znamená problém. Ať už jen prostý opožděný vývoj řeči, VD, autismus ...

cacenka_d
23. únor 2017

@zlatik1 Ja chodim s dcerou od tak mozna i 7 mesicu po ruznych doktorech a teda nikdo si do ted nedovolil rict nic presnejsiho spis jsou to takove naznaky, tak me to dost udivuje, nase mudr rika vzdycky, ze dulezita je tendence k mluveni - coz treba ta mala fakt nema. Zkuste to trochu jkinak, budete tvrda palice vy, kamaradce to pomohlo, rekni znova, nerozumim, nechapu co rikas, co chces apod., protoze jasne, ze je to v prvni rade vzdycky o tom, ze maminka vi, maminka poda a nemusis si ani rikat 🙂 Thle vim, ze jim zabralo, ale oni umeji byt fakt vytrvaly a tvrdy, to ja ne 🙂

zlatik1
autor
23. únor 2017

@cacenka_d já tohle taky neumím, být tvrdá, ale asi budu muset začít.. už tedy týden neskáču jak chce a ono to trochu jde.. zkusíme a uvidíme.. a já už doktory beru s rezervou..

cacenka_d
23. únor 2017

@zlatik1 Mala je o mesic starsi a jeste nezacala, respektive par slov bylo, pak prestalo duvod? Jenze ona ma spoutu autistickych rysu, nicmene obcas ma svetle okamziky kdy je zase uplne normalni tyden, apk si zase spadne do sveho sveta. Me rekli vsude, ze do 3 let se to moc neresi a pediatricka tenkrat ze pockat do 4 let, fakt je ze u nas kluka z rodiny nerozmluvil niko a pak zacal sam plyne v 5 letech

jirka766
26. kvě 2022

Ahoj,
máte nějaké nové poznatky jak jste pokračovali dále, v jakém jste nyní stavu s těmito dětmi ?

Máme doma podobného - už skoro 3,5 roku, mluví asi tak 4 slova a ne moc často. Téměř neopakuje. Poslední 2 měsíce se moc nechce ani soustředit, chci s ním vkládat, kreslit, navlíkat - dlouho ho k tomu přesvědčuju, a když už začneme tak dlouho nevydrží. Kouká se jinam a podobně. Bývalo to lepší. Podle psycholožky možná období vzdoru, což by bylo znamení pokroku, ale je to s ním někdy k nevydržení. Člověk se snaží a on nejradši jenom vyndá hračky , rozhází a pak nechá být anebo je uklízí a chce zase další. Jakštakš už zvládnul oblékání, teď ale nechce a většinou ho ve spěchu musíme nakonec oblíknout sami.