Doma i po skončení RD. Musím na úřad práce?

holcina83
14. led 2014

Hezký den, mamky. Potřebovala bych poradit. Bude mi končit rodičovská dovolená. Jenže pro dceru nemám školku ani jiné hlídání, tak bych s ní chtěla ještě třeba půl roku zůstat doma. Zaměstnání nemám. Musím se tedy jít hned hlásit na ÚP, když zaměstnání zatím hledat nemůžu nebo stačí nahlásít na pojišťovnu, že budu ještě doma pěčovat o dítě...? Pamatuji si, že mi kdysi říkali něco o tom, že stát za mě může platit pojištění při pěčování doma o dítě zhruba do věku 7 let. Akorát nevím, jaké jsou podmínky. Tak dlouho bych samozřejmě doma nebyla, ale už i vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu se děsím toho, jak by zvládla školku už od 3 let... Nejvhodnější by pro nás bylo až od 4let... Rodičovská dovolená, ale již prodloužit nejde. Snad jsem to vysvětlila aspoň trochu srozumitelně 🙂

smisek24
14. led 2014

jde si rodičovskou protáhnout do 4 let dítěte, peníze které ti ještě zbývají dočerpat se ti rozpočítaj mezi tu dobu 🙂

zamilovanadonej
14. led 2014

@holcina83 Pokud ti rodičák skončí tak na ÚP určitě zajdi.

blahova_andrea
14. led 2014

pochopila jsem to tak, že celou částku 220 000 na RP jsi už vyčerpala, tudíž si to nemáš jak prodloužit a pobírat nižší částku. do 4 let dcery stačí zajít na pojišťovnu a nahlásit se jako matka pečující o dítě. nebudeš dostávat žádné peníze, ale bude ti hrazeno státem aspoň to zdravotní pojištění. pokud bys šla na ÚP, tak bys nějakou korunu možná dostávala, ale zase by jsi tam musela pořád chodit, odmítat případné nabídky práce a riskovat problémy a vyhození z úřadu.

lenjii
14. led 2014

Podle mě musíte určitě na ÚP, tam vám dají lístek propojištovnu. Pak jde o to na jakou narazáte pracovnici a jde se domluvit, že nabídky vám nabízet nebude. 😉

arrowka
14. led 2014

@holcina83 A já zase nevím, co bys na ÚP dělala. Na ÚP jde ten, kdo hledá práci, kdo ji nehledá, nemá tam podle mého co dělat. Byla jsem v životě párkrát bez práce a dost často jsem na ÚP ani nešla, není to žádná povinnost. Prostě jsem pojišťovně nahlásila, že si budu zdravotní platit sama.
Udělej to tak, jak radí @blahova_andrea , stačí se nahlásit pojišťovně a zdravotní za tebe bude platit stát.

laurital
14. led 2014

@holcina83 Zašla bych na ÚP, máš nárok na podporu po dobu pěti měsíců.Ale samozřejmě můžeš i nahlásit, že budeš pečovat o nezl. dítě na ZP.Ve tvé situaci bych zašla na ÚP, konečně ukončit evidenci a nahlásit, že budeš pečovat o dítě, můžeš vždy.
@blahova_andrea Že by musela odmítat nabídky bych se nebála 🙂 , sestřenice dělá na ÚP v Brně a říkala, že maminy po RD, které nemají školku, pozve tak jednou za dva měsíce něco podepsat s naprostým posvěcením vedení.Nabídky prý ani v Brně z ÚP téměř nedostávají, takže předpokládám, že v UH nebude situace lepší.
Čímž neříkám, že si myslím, že takto je to OK.

blahova_andrea
14. led 2014

@laurital aha, tak to jsem nevěděla, že jsou na úp k maminkám takto tolerantní. to je zase hezké, že ještě někdo takto u té práce přemýšlí 😉 tak v tom případě bych si šla tady raději pro těch pár korun a na vzp se šla nahlásit třeba později nebo vůbec.

laurital
14. led 2014

@blahova_andrea Právě proto píšu, že evidenci může ukončit kdykoliv.Sama určitě víš, jak je to dnes s prací bez školky a po RD.

arrowka
14. led 2014

@blahova_andrea Řekla bych, že na pojišťovnu musí tak jak tak, musí se jim hlásit veškeré změny. Mě jednou upozornili, že jsem jim nenahlásila ukončení evidence na ÚP. Nastoupila jsem do nové práce a myslela jsem, že tím, že mě zaměstnavatel nahlásí, se rozumí samosebou, že ukončuji evidenci na ÚP. Nebylo to tak, musela jsem tam s papírem nahlásit jim ukončení.

blahova_andrea
14. led 2014

@laurital no vlastní zkušenosti zatím nemám 😉 vlastně ani moc z doslechu. zatím jsou kámošky ještě na RD a nebo jsou hodně chytré a šikovné a začaly pracovat už při RD, třeba pro někoho na částečný úvazek, nebo sami na sebe a po RD okamžitě pracovali, školku i když s odřenýma ušima sehnaly. jako fakt jim to všem krásně vyšlo. no já si u sebe tyto iluze nedělám ani ve snu 😀 já to pak poznám v praxi, jak to teda chodí. ale teď jsem si o to pár let ještě odložila tady ty starosti 😀

blahova_andrea
14. led 2014

@arrowka jj, na pojišťovnu půjde s papírem od úp, že je v evidenci. to je ale něco jiného než hlásit matku v domácnosti 😉
s tou pojišťovnou je to těžký. jako zaměstnavatel tě má nahlásit a oni si to tam mají vše předělat, ale povinnost jako taková vše hlásit a hlídat si je na tobě. takže já si tam vždy skočila, když jsem měla cestu kolem se zeptat jestli vše proběhlo, jestli mě všichni nahlásili, jestli mám vše zaplacené a kryté, popř. třeba dodala ty papíry, ač se zpožděním. měla jsem štěstí. všichni vždy všechno dodrželi. ale kdyby to tak nebylo, tak je to stejně můj problém, že to nemám v pořádku a ne jejich ☹

holcina83
autor
14. led 2014

@blahova_andrea vy jste to napsala přesně jak si to myslím... Pokud to není nutné, tak na ÚP se mi nechce právě kvůli tomu, že bych tam musela neustále chodit a odmítat nabídky, kvůli tomu bych pak měla problémy... Trvalé bydliště mám v Otrokovicích, dojíždím tedy na úřady tam. A tam moc vstřícné a příjemné úřednice bohužel nejsou... ☹ Zajdu tedy první na tu pojišťovnu nahlásit, že pečuji o dítě a třeba mi poradí i tam.

petkula
12. únor 2014

@holcina83 můžu se zeptat, jak jste to vyřešila? Jsem teď v podobné situaci - skončila mi RD ale syn má tři roky až v červenci, takže minimálně do té doby bych chtěla být "ženou v domácnosti" - neboli péče o dítě do 4 let věku. Dnes jsem byla na ÚP ale tam mi řekli, že u nich se to nehlásí. Takže stačí opravdu jen ta pojišťovna?

holcina83
autor
7. kvě 2014

Omlouvám se, že píšu až teď, vůbec jsem se tu pak už nedostala... No, pro jistotu jsem byla všude 😲 Chvíli si mě přeposílali, vůbec mi nedokázali říct, jak to teda je 😠 Ale nakonec opravdu stačila jen pojišťovna, volali někam na cenrálu, aby se ujistili, co semnou... Na jedno dítě je péče o dítě v domácnosti do věku 7 let a při dvou dětech to je až do věku 15 let. Takže pojištění za mě teď platí stát a já mohu být s dítkem doma, ale výplatu tedy žádnou nemám... 😖

martinahost
7. kvě 2014

Taky píšu až ted... Já jsem se po RP na UP zaevidovala, ale malou jsem měla v školce a práci jsem hledlala, ale nebylo to jednoduché zkloubit do kopy práci a péči o malou ( nosení a vyzvednutí ze školky ) Na UP jsem řekla v jaké jsem situaci že mi nemá malou kdo nosit do školky a vyzvedávat, že by jsem potřebovala práci od 8:00 , ranní a podobně, co je těžké v dnešní době sehnat takovou práci. A na UP mi žádnou práci nedávali, jenom jsem jednou za dva měsíce chodila podepsat papír že si hledám práci a to je vše... A kdyby vám i nabídli práci a vy ji musíte odmítnout kvuli vážnemu duvodu ( dítě atd. ) tak myslím že vás kvuli tomu vyradit nemužou když nemáte kde nechat dítě. To sice nevím určite, ale měla jsem doma podmínky UP a bylo tam že z vážnich duvodu práci odmítnout mužete..

pavluska88
12. kvě 2014

Můžu se jen zeptat, kdyby paní zvolila úřad práce, z čeho by vypočítali dávku, když v předchozím zaměstnání skončila. Moc se mě to zatím netýká, mám syna 5 měsíců, ale momentálně mi skončil pracovní poměr, který byl na dobu určitou, a prodloužit mi ho nehodlají, tak se případně ptám, kdybych nic po skončení RD nenašla. Děkuji za odpovědi 🙂

marky8822
12. kvě 2014

Tady je příklad, jak je to s RD a následnou podporou...
--------------------------------------------------------------------------------

Modelový příklad - shrnutí variantČistý průměrný měsíční příjem matky je 28 000 korun.

V případě plné podpory v nezaměstnanosti by 65 %, resp. 50 % a 45 % činilo 18 200, resp. 14 000 a 12 600 korun. Strop podpory je však 13 307 korun.

Varianta č. 1 - Po dobu 3 let pouze péče o děti
Podpora v nezaměstnanosti:
1. a 2. měsíc: 3 441 korun
3. a 4. měsíc: 2 753 korun
zbytek podpůrčí doby: 2 524 korun

Varianta č. 2 - V posledních 3 letech 12 měsíců matka pracovala
Podpora v nezaměstnanosti:
1. a 2. měsíc: 13 307 korun
3. a 4. měsíc: 13 307 korun
zbytek podpůrčí doby: 12 600 korun

Varianta č. 3 - Matka před nástupem na mateřskou a rodičovskou nepracovala
Podpora v nezaměstnanosti:
1. a 2. měsíc: 3 441 korun
3. a 4. měsíc: 2 753 korun
zbytek podpůrčí doby: 2 524 korun

Varianta č. 4 - Po dobu 3 let odpracováno méně než 12 měsíců
1. Matka pracovala na počátku tříleté doby
Podpora v nezaměstnanosti :
1. a 2. měsíc: 3 441 korun
3. a 4. měsíc: 2 753 korun
zbytek podpůrčí doby: 2 524 korun

2. Matka pracovala na konci tříleté doby - 2 výklady zákona
Podpora v nezaměstnanosti :
1. a 2. měsíc: 3 441 korun, nebo 13 307 korun
3. a 4. měsíc: 2 753 korun, nebo 13 307 korun
zbytek podpůrčí doby: 2 524 korun, nebo 12 600 korun

Zdroj: http://finance.idnes.cz/z-rodicovske-rovnou-na-...

Určitě je lepší si 5 měsíců podpory vyčerpat a pak být doma nebo dál hlášená na UP-vždy se dá domluvit, že nemáte školku a nemlžete do práce...Jde to napsat i přímo do žádosti... Protože když si péči prodloužíte v pojišťovna na těch 7 nebo 15 let, a pak by ste zaměstnání neměla, tak od UP už podporu nedostanete

j.a.n.i
12. kvě 2014

@marky8822 Akorát ty příklady už úplně neplatí, protože se počítá 12 měsíců za poslední 2 roky, nikoliv 3 a čísla jsou taky malinko jiná, ale jinak souhlas. Akorát tedy ty 2 výkklady nevím, ten zákon druhý výklad moc nepřipouští, nebo vlastně při tom pořadí, co tam máš ten první 🙂

pavluska88
13. kvě 2014

snad to chápu dobře 🙂 počítá se tedy můj hrubý příjem z předchozího zaměstnání, ikdyž mi již pracovní poměr skončil a jsem na MD do 3 let?

j.a.n.i
13. kvě 2014

@pavluska88 Nikoliv, po rodičáku budeš mít tu minimální podporu.

pavluska88
13. kvě 2014

a to je zhruba kolik?

j.a.n.i
13. kvě 2014

@pavluska88 Aktuálně cca 3600,- na začátku na nějakých 2800,- ke konci těch 5 měsíců, ale jak to bude za cca 3 roky, to kdo ví.

pavluska88
13. kvě 2014

http://tema.novinky.cz/podpora-v-nezamestnanosti
tady jsem našla článek. ale píší tam, že pokud člověk pečoval o dítě do 4 let věku, já budu pouze do 3.

j.a.n.i
13. kvě 2014

@pavluska88 A ono 3 leté dítě není dítě do 4 let?

pavluska88
15. kvě 2014

Pokud se to bere jako do maximálně 4 let, tak je samozřejmé, že tam spadá i 3 leté dítě. Jen jsem se domnívala, že to je určeno konkrétně těm maminkám, které jsou doma s dítětem, dokud mu nejsou 4 roky.

j.a.n.i
15. kvě 2014

@pavluska88 Nene, je to opravdu myšleno, že pečuješ o dítě mladší než 4 roky, není určeno, že musíš přesně do 4 let. Klidně to může být roční dítko.

holcina83
autor
17. kvě 2014

Tak to teda koukám 😲 Mě "velmi příjemná" paní na ÚP řekla, že tam nemám co dělat, že stejně na peníze nárok nemám... 😲

j.a.n.i
17. kvě 2014

@holcina83 To je podle hesla "kdo se moc ptá, moc se dozví", zásada je se moc neptat, ale jasně formulovat, chci se zaregostrovat, chci požádat o podporu, vyplnit papíry odevzdat...