Jak zjistím, na kolik let můžu mít rodičák?

jarai
9. zář 2015

Holky, chci se zeptat jsem teď na mateřské dovolené, DVZ z mateřské mám 544,-, nevíte jak zjistím na kolik můžu mít rodičák? Chtěla bych na 2 roky. Děkuji.

j.a.n.i
10. zář 2015

@jarai Maximální rodičák mi vychází cca 11 400,-

jarai
autor
10. zář 2015

@j.a.n.i a nevíš jak zjistím jestli mi vyjde mít rodičák na 2 roky, když mám DVZ 544,-Kč, nebo jak se zjistí volba příspěvku, zda si můžu volit, nebo mi navolí samy.

xpila
10. zář 2015

@jarai Tak si spočítej 220000/11400 a dostaneš 19 měsíců a kousek.

jarai
autor
10. zář 2015

jo já vím, jde mi jen o to, že jsem slyšela, že někdo má nárok si volit počet let a někdo to má automaticky, tak jsem myslela, že to počítají podle DVZ, jde mi o to jestli dosáhnu na 2 roky, nebo jestli mi řeknou, že to nejde a dají mi to na 3 roky.

stastnaivka
10. zář 2015

@jarai max. rodičák je 11500 Kč, dnes mi zrovna přišel papír z úřadu práce. Aby sis mohla zvolit výši v rozmezí 7600-11500, musí ti denní vyměřovací základ převyšovat 7600. U tebe to vychází 544*30 a z toho 70% (70% 30ti násobku DVZ) =11424. Takže si na formulář můžeš napsat to maximum 11500 Kč a oni to pak rozpočítají na počet měsíců, vyjde to zhruba do dvou let dítěte.

elu
10. zář 2015

@jarai já doufala, že už to takto není a že si to na dva muže vybrat každý

maqggienka
10. zář 2015

Zkuste kalkulačku na výpočet rodičáku. Délku si nemůže zvolit akorát, kdo nemá odpracováno. Nevím, ale kolik je to dní. Já mám rodičák tu max. částku. Bralo se to podle mateřské. Kolik jsem měla DVZ, už nevím.

stastnaivka
10. zář 2015

@jarai automaticky je to u těch co ani jeden z rodičů nedosáhne příjmem na ten výpočet co jsem psala. Je fajn, že se v případě, že to nevyjde u matky (předtím studuje, je nezaměstnaná...), může posuzovat otec.

elu
10. zář 2015
xpila
10. zář 2015

@jarai Automaticky je jen 4letá varianta, jinak dle DVZ. Takže jak píšu, dle tvého DVZ ti pobírání RP vychází na 19 měsíců a kousek (takže 20 měsíců, ale ten 20. dostaneš už je doplatek do 220 tisíc).

@stastnaivka Maximum 11500 Kč si napsat nemůže, když jí to vychází na 11424 Kč. Vždyť to píšeš sama.

@elu Ne nemůže, tohle platí už několik let.

@maqggienka Tak úplně to není pravda. Pokud jsi třeba pracovala, ale měla velmi nízké příjmy, tak si pak stejně můžeš zvolit max. 7600 Kč.

elu
10. zář 2015

holky mrkněte na tu kalkulačku, ta vám to spočítá úplně na všechny možné varianty a je to teda těch 70 procent z hrubé mzdy...ale když to jde i na chlapa, tak tím pádem to snad výjde většině

maqggienka
10. zář 2015

@xpila To jo, vím, že ještě záleží na výši příjmu, ale ten, kdo nemá odpracováno, jde rovnou na 4-letou variantu.

j.a.n.i
10. zář 2015

@jarai Už několik let se rodičák nevolí na 2 nebo 3 roky, ale volí se částka.

stastnaivka
10. zář 2015

@maqggienka to není tak úplně pravda. Můžou se brát příjmy otce dítěte a pak si i ta co nemá odpracováno může zvolit nejvyšší částku rodičáku, pokud chlap má dostatečný příjem.

maqggienka
10. zář 2015

@stastnaivka I tak se to dá. Já psala jen o příjmu matky.

pajinaaa
20. zář 2015

Já jsem si rodičák dávala teďka a jelikož se v tom nevyznám a neměla jsem tam napsanou částku kterou chci měsíčně posílat,myslela jsem,že to určujou oni...tak jsem tam napsala 10 000 kč což jsem udělala asi blbost,jelikož chci rodičák aspoň na 3 roky a s takovou mi to vyjde sotva na dva...nevíte jestli se to dá ještě změnit,kdybych si zavolala na sociálku?? DÍKY

jamia
20. zář 2015

@pajinaaa Částku můžeš měnit každé tři měsíce.

fifina86
20. zář 2015

@pajinaaa a musis kvuli tomu osobne na pracak 😉

j.a.n.i
20. zář 2015

@fifina86 Tak osobně nezbytně nutně nemusí, lze to i poslat poštou (nebo přes datovku, pokud ji člověk má).

peelsa
20. zář 2015

Tak já jsem si nevolila částku, ale roky. A pán na úřadě, pak podle papírů počítal kolik budu dostávat.

j.a.n.i
20. zář 2015

@peelsa Ale to byla pouze dobrá vůle toho pána... ve formuláři máš vyplnit částku, takže se ti s tím počítat nemusel.

pajinaaa
20. zář 2015

No paní se na mě dívala a čekala co tam napíšu a nevypadala na to,že by mi to chtěla spočítat....

class
8. říj 2015

Já jsem ted na rodičáku a volit jsem si nemohla automaticky jsem ho dostla na 4 roky.Do dovršení 9.měsíců syna jsem pobírala 7600kč a ted už mám jen 3600kč

thea27
9. říj 2015

Ahoj všem, nevíte prosím někdo, kde mám vzít "potvrzení o DVZ"?? Koukala jsem na ten formulář, který se má vyplnit na úřadu práce a je tam, že k tomu potřebuji i tohle. Plus tu částku, kterou nevím jak mám spočítat....

xpila
9. říj 2015

@thea27 Získáš ho na OSSZ. Proč nevíš, jak spočítat částku?

thea27
9. říj 2015

Ještě bych se teda ráda zeptala na jednu věc. Nastoupila jsem do práce a dostala jsem smlouvu na rok - teď mi končí a od prvního listopadu jsem "nezaměstnaná" - od května jsem na mateřské. Účetní mi říkala, že stačí, když si na konci října zajdu na zdravotku, ale to úřadu práce a tomhle formuláři neříkala nic?? Musím tedy i na UP?? (asi se ptám jako blbec, ale zatím jsem nepotkala nikoho, kdo by mi to vysvětlil, sousedky neví a to jsou všechny taky doma...)

xpila
9. říj 2015

@thea27 Tak účetní nemá s vyřízováním rodičáku nic společného, tak není důvod, proč by ti měla říkat o ÚP a formuláři.
Po skončení smlouvy budeš normálně dál pobírat RP, jen si pak zavolej na zdravotní pojišťovnu, jestli tě tam opravdu jako osobu pobírající RP mají.

thea27
9. říj 2015

xpila: K částce DVZ se dopočítám, ale nevím, jakou mam napsat do toho formuláře, je to víc než 11500,- a chci být doma dva roky... Jinak vím, že s tím účetní nemá nic moc společnýho, ale řekla mi, že stačí jen zdravotka a já vůbec netušila že musím na úřad práce. Moc děkuji za informaci🙂

xpila
9. říj 2015

@thea27 Maximum je 11500 Kč, takže tam můžeš uvést max. to.

j.a.n.i
9. říj 2015

@thea27 Tak na UP nemusíš, není povinností pobírat rodičák, klidně můžeš být doma zadarmo a pak stačí jen zdravotka.