Kratší doba mateřské. Můžu si ji zkrátit?

nikcis2
7. lis 2019

Ahoj maminky chtěla jsem se zeptat jsem Osvč a za 2 týdny nastupuju na mateřskou. Můžu tu mateřskou zkrátit a po narození miminka jit hned na rodičák nebo si musím počkat těch 28 týdnů a pak az nastoupit na rodicak ? Dekuju moc

vikinkav
7. lis 2019

Jde o to - jsi na materske a pobiras penezitou pomoc v materstvi? Nevim jak je to u OSVC, zalezi jestli sis platila socku

vikinkav
7. lis 2019

Protoze kdybys ji pobirala, pak nerozumim proc bys chtela misto toho rodic. prispevek? Pokud na PPM nemas narok, dostavas rodicak

xcassiopea
7. lis 2019

Ahoj, jestli tomu dobře rozumím, ptáš se proto, že sis platila málo na nemocenské pojištění a mateřská je tak nízká, že chceš rovnou rodičovskou dovolenou? Zákon nevylučuje možnost si nepožádat o mateřskou dovolenou i když vzniká nárok a jít rovnou na rodičovskou dovolenou narozením dítěte. Je tu ale i možnost na mateřskou nastoupit později, ale potom se nárok krátí od 6tého týdne před porodem a o nevyčerpanou část přijdeš. Co se týče rodičovské dovolené, částka bude stejná, tak si nejsem jistá, jestli se Ti vyplatí jít rovnou na rodičovskou.

drep
7. lis 2019

Já myslím, že se ti to tak jako tak nevyplatí - když budeš rovnou žádat o rodičovský přídavek, dostaneš 220000 (možná 300000) a nějak si je rozdělíš. Když budeš pobírat i ppm, tak to bude 220000 plus šest měsíců i nízkého ppm, což je v součtu pořád víc.

nikcis2
autor
7. lis 2019

@drep akorat tu castku si nemuzu rozdelit jak chci ne ? Ptala jsem se na urade a tam me rekli ze muzu brat nejvíc 7600kc coz by vychazelo ze bych sla na materskou a pak do 3 let ditete na rodicak.. ale pokud schvali tech 300 000 tak by me zajimalo jak to bude jestli budu moct brat i tak jenom 7600 tak se me delka rodicovske prodlouzi pokud to dobre chapu a musela bych byt na rodicaku skoro 4 roky coz jsem tak dlouho byt nechtěla.. no mam v tom uz zmatky 😀

nikcis2
autor
7. lis 2019

@xcassiopea ano platila jsem si malo a rodicak by byl větší.. akorat by me zajimalo jestli to jde udelat tak ze kdyz uz na materske jsem jestli bych ji mohla ukončit driv a přejít na rodicak tim padem hned potom po narozeni ditete.. ted jsem na mateřské 8 tydnu pred porodem co je..

drep
7. lis 2019

Pleteš dohromady rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek. Rodičák můžeš mít měsíčně maximálně takový, jako rodičovskou, což je 70% denního vyměřovacího základu, takže když to nastavíš na 7600, tak to vyjde na 29 měsíců. Když přidají dalších 80000, tak ti rodićák bude chodit o 10 měsíců dýl. To ale neznamená, že musíš být na rodičovské dovolené. Já měla rodičovskou dovolenou jen tři měsíce, od 8 měsíců dcery mám 0.1 úvazek, čili jsem ukončila rodičovskou dovolenou, ale rodičák mi chodí dál, jen jsem nahlásila, že ho pobírám.

nikcis2
autor
7. lis 2019

@drep a muzu si pri pobirani rodicovskeho příspěvku prividelat kolik chci nebo je to nějak omezené? a dekuju ze me to tady tak vysvetlujete hned je me to jasnější

drep
7. lis 2019

@nikcis2 do dvou let věku dítěte je limit na počet hodin pobytu tvého dítěte ve školce/jeslích na 46 hodin měsíčně. Pokud bys ho překročila, přijdeš o rp. Od dvou let už limit není. O mou dceru se stará v mé nepřítomnosti můj muž a obě babičky a přivydělávám si. Hodně.

tynka9
7. lis 2019

pokud to projde i senátem, tak se i ta měsíční max výše mění - z 7600 na 10 000, takže by sis nutně rodičák nemusela prodlužovat

nikcis2
autor
7. lis 2019

@tynka9 no prave to jsem si taky myslela ze to tak bude.. jenze dneska jsem si o tom cetla a byla u toho nejaka kalkulacka a vypocitala me ze vyssi příspěvek brat nemuzu ale prodlouzi se me doba pobirani Rp. No tak uvidime jak to bude ve vysledku

katjja123
7. lis 2019

@nikcis2 můžeš si taky výši RP zvolit podle DVZ otce dítěte

nikcis2
autor
8. lis 2019

@katjja123 no manzel je taky zivnostnik.. ale od ledna bude normalne zaměstnanec.. muzu zmenit rodicak podle neho treba potom za rok ?
Nebo nevíře jakou dobu musí normálně pracovat na smlouvu abych si to mohla urcit podle jeho zakladu?

katjja123
8. lis 2019

@nikcis2 dvz se počítá z příjmů rok před narozením dítěte, nejde to jinak