Lékařky na mateřské, jak jste skloubily děti a atestaci?

helulela
29. dub 2010

Ahoj, zajímalo by mě, jak jste skloubily děti a atestaci, kdy se chystáte do práce a vůbec všechno okolo... 🙂

helulela
autor
11. dub 2012

@jasekd dík🙂 Co vy? Koukala jsem, že Vendy za chvíli slaví rok!!!
@cell bylo by to fajn, kdyby vám příkrmy pomohly na spaní, ale radši se moc netěš... Mě už to Adámkovo buzení co 2-3 hodiny přestalo bavit a zkusila jsem být nekompromisní á la @bublina09 - kojení nejdřív ve tři 😉 A zázrak, jsme na jednom vstávání ve 4, dneska dokonce až v šest. Ani to nebylo nijak dramatický, vždycky si tak čtvrt hodiny stěžoval, žádný hysterický řev, a pak zas usnul. Postupně to buzení vypouští, když z toho nic nekápne 😉 Ale troufla jsem si na to taky až teď, se třemi příkrmy, kdy jsem si byla jistá, že ve 22 hod opravdu nemůže mít hlad, když večer snědl misku kaše...

helulela
autor
11. dub 2012

@cell nemytý vlasy? Tak to máš bezúdržbový účes, fakt vypadá super 🙂

jasekd
11. dub 2012

@helulela Dik za optani, slavi za tyden 🙂 Martin uz ma dva roky cerstve za sebou. Rada bych napsala, jak vsechno slape, ale bohuzel. M. stale ceka na tu operaci, dneska si ho vzali zpatky do pece na neurologii, protoze furt chodi blbe, a ceka ho ortopedie. To jeste jde. Venynka - cekame na vysledky genetiky, bohuzel odbery se nejak nedarily a asi se povede jen jedno vysetreni a budem jeste odebirat, takze jeste nic nevime. Uz mela termin na operaci oka do Liberce (ma asi dermoidni cystu u vnejsiho koutku) a vcera jsme tam jeli a doktor mi rekl, ze to teda u nich operovat nebudou a at si zaridim Motol, pritom uz mela i termin! Zarizenej od nasi ocni, cili ta jim urcite podala podrobne info, nevim, proc tak otocili, uplne me to vzalo. Manzel uz vytelefonoval konzultaci v Motole, sice je nelekar, ale ja uz kolikrat nemam nervy, tak me zastoupil 🙂 Tam nas snad nevyhodi 🙂 Jinak cvicime Vojtu s minimalnimi pokroky, dneska neurologie, holka je motoricky 4-5 mesicu pozadu, hypotonicka, spatne vybavne reflexy, ceka nas UZ mozku (ale mozna uz to nepujde, pry jsme prisli pozde, no jo, mne se dlouho jevila daleko lepsi nez M. a nad nim tenhle doktor mavnul rukou, ze je OK, jen linej, tak mi vysvetlil, ze M. byl uplne jina situace, normotonickej, jen mozna slabsi nohy, proste linej, Vendy ma problem.), no nejsem neurolog. Plus metabolicky vysetreni... Na tu nozicku mi mistni doktori rikaji, ze to je hemangiom a muze rust jen z nej, a ze by terapie betablokatory mohla zabrat a kdyz hem. zmizi, ze by prestala noha tak rust. Onko mame v cervnu, doufam, ze tam bude Dr., co tam ma byt a ne jeji zaskok jako minule a na vsechno se podrobne zeptam, mozna uz by byla aspon castecne hotova genetika. Kez by to byl jen hemangiom, to by se mi zamlouvalo 🙂 Jenze i kdyz geneticka ty ruzne syndromy spis vylucuje, tak dnesni neurologie me zas trochu nahlodala, i kdyz psychicky je Vendy dobra, mluvi asi 6 slov, ukazuje, upozornuje treba na psy, na auta, opakuje slova, je asi sikovnejsi nez byl M. Takze mentalne snad bude OK, zbytek snad dozene taky.

helulela
autor
11. dub 2012

@jasekd mám pocit, že vám to spíš příbývá, než aby postupně ubývalo ☹ Je to fakt náročné, ještě když si vás takhle přehazují. Ale jak píšeš s tím mluvením a ukazováním, to je šikovná, od Víti tohle v roce vůbec neznám. Je hezký, když nedostatky kompenzuje zase někde jinde, jinak by to bylo úplně na budku... Mně akorát vrtá hlavou, že se to může zvrtnout až takhle později. Žila jsem v tom, že na dítěti s neurologickými problémy, je to od začátku někde vidět...
A Martinovi dodatečně všechno nejlepší, ať se brzo dočkáte termínu. Víťa měl teď taky dva roky, už je to človíček, žádné zvířátko jako před rokem 🙂

jasekd
11. dub 2012

@helulela Obe moje deti se zasekly cca v 7.-8. mesici 😕 S tim mluvenim, ja uz se ani neraduju, Martin treba mluvil krasne a ted patla, vety netvori, zadnej zazrka proste, a kdyz si vzpomenu, jak se Venyna otacela ve 4 mesicich na obe strany, na 4,5 mesicich na zada, to vse ukazkove, zadny zaklony apod. a ted mi neurolog rekne, ze jsem tam uz mela davno byt... Nechapu. Ve 4 mesicich jsme se smali, ze bude chodit driv nez M., jak se zdala sikovna,a placali jsme se po zadech, jak mame sikovnou holku a konecne zdrave dite! Prej za odmenu... A ted mi Martinova operace pripada z nasich starosti ta mensi 😅 A jak nas vcera vykopli v LBC, to me teda dostalo, mam z nich pocit, ze se nas chteli zbavit uz jak jsem jim dala papiry. protoze na ambulanci davy duchodcu, k tomu asi 3 batolata, my prisli posledni (objednani jsme nebyli) a dovnitr jsem sla behem 5 minut prvni! a behem 5minut venku, jako oparena, nezmohla jsem se ani na kloudny dotaz, proc a jak...

cell
12. dub 2012

@jasekd : teda jasi, to mě moc mrzí takový starosti. Držím palce, ať se to v tom Motole konečně rozsekne!

helulela
autor
12. dub 2012

@jasekd máte to těžký. Nevím, co na to jiného říct. Je mi líto, že se to u vás všechno takhle kupí ☹

bublina09
12. dub 2012

@jasekd taky vás lítuju takových starostí. Ale určitě se to brzo vyřeší a budete mít pokoj! držím pěsti! a víš jak to je, když se dostane dítě do spárů neurologa 😅 vždycky na něm něco najde 😝
@helulela tak to je fajn, že jsou noci prospanější to jsem ráda, že jsem tě třeba nakopla 😉

cell
13. dub 2012

@bublina09 : i mně jste holky nakoply a moje kolegyně z práce, které se chlapeček narodil o 1,5 hodiny později, mě dokopla - takže včera Šimon usnul po půlhodině brekotu sám a od půl jedné do půl druhé druhé jsme si dali hodinku řevu, ale zvládla jsem to, vydržela a nakonec usnul sám! Kolegyňce to trvalo 6 nocí a docílila 11 hodinového spánku, tak doufám, že se zadaří něco podobného 🙂

bublina09
13. dub 2012

@cell ty brďo, tak ses do toho obula, co? ty noční jsou na bednu, to je fakt. A zkoušíte to bez kojení, jo? Neboj dneska si tipuju, že to bude minimálně tak o polovinu kratší ty řevy! 😉

cell
13. dub 2012

@bublina09 : no je to trochu nutný - už jsem nespala déle jak 2 hodiny v kuse mnoho týdnů, nad ránem se budí á hodinu a občas vypadám jak zombie. S tím nočním kojením nevím, jestli to můžu utnout úplně - doteď jsem kojila 2-3-4-5x za noc a najednou nic, no nevím nevím. Dneska v noci jsme mu dala jen jednou kolem čtvrté ráno a fakt je, že moc nepil, něco pocúcnul a usnul. Pak se budil kolem šesté, ale to se jen strašně mrskal, ale neřval, to jsem považovala za úspěch. Jsem pevně rozhodnutá vydržet!!!

helulela
autor
13. dub 2012

@cell máš moji podporu, fakt není nad to, když dítě v klidu usíná a spí celou noc, jak pro něj, tak pro ostatní. V nějaké chytré knize jsem vyčetla, že od pěti měsíců a 7 kg nepotřebuje už dítě v noci jíst, když je jinak v pořádku a dobře přibírá. Ještě se tam doporučovalo, že když chceš přece jen v noci krmit, tak ho trochu probrat a nakrmit, když jdeš ty spát. U nás to ale neprošlo. Adámek spí od půl osmé, já chodím tak v jedenáct, vždycky si jen trochu cucnul a byl dál tuhý, takže nic. S Víťou jsem noční odstavování neřešila, budil se čím dál později, takže stíhal nejdřív dvě jídla, pak jen jedno a pak už žádné a rovnou jsme vstávali. Zatím čekám, že A. to jedno kojení taky takhle vypustí.
Dneska v noci už to bude určitě jednodušší!

bublina09
13. dub 2012

@helulela přesně toto jsem taky kdesi četla, akorát ty kila a měsíce byly ještě trochu nižší 😅

jasekd
13. dub 2012

Teda holky, na tohle ja nemam, jsem unavena, vystresovana a prave proto drzim stale to kojeni, i kdyz me obtezuje uz, abych se priznala. Chtela jsem kojit do roka. To bude ve stredu.Pak jsem chtela kojit, kdyz budem v nemocnici s ocickem, zrusili to, tak ted cekam, co rekne Motol a kdybychom sli na zakrok v dohledne dobe, tak jeste vydrzim, a pak odstavit, abych mohla do nemocnice s M. 😝 Takze kdyz je u nas plac, kojim v noci i ted a kdyz je stale plac, tak i delam UM, nesnesu ten rev a nemam pevnou vuli s tim ted neco delat, nakojit je pohodlnejsi, i kdyz si myslim, ze uz by davno spat mela celou noc. Ale nemame revy po dvou hodinach, to ne, taky uz mam vetsi dite nez @bublina a @cell 🙂 I @helulela vlstne ma mensiho Adamka.
@bublina09 Prave ten samy neurolog byl v naprostym klidu u naseho Martina, ktery nechodil do 22 mesicu, Pry je naprosto OK, krome slabsich nozicek, tak jsem se ptala, proc Vendy najednou hroti, a on mi rekl, ze ty dve deti jsou neurologicky uplne odlisne 😕 Mne prisly zabrzdene obe tak nejak podobne 😅

cell
13. dub 2012

@helulela : Šimon má 5 měsíců příští týden a 7 kg už jistě taky má - uvidím, jak to bude vypadat další noci, pár nocí mu asi ještě jednou dám a pak se to pokusím zrušit úplně. Pravdou je, že se každé noci bojím - i té dnešní, držte nám palce!

@jasekd : jsem moc zvědavá, co ti motolští vymyslí. Každopádně Tě obdivuji, že kojíš v noci ještě v roce, to já to nevydržím ani o víc než polovinu kratší dobu ☹

jasekd
13. dub 2012

@cell pro me je to pohodlnejsi nez ted resit nocni rev, i kdyz by to treba bylo jen otazka par dni, proste jsem na ni nejaka mekka, i na sebe. Ono ji tak nejak vic povolime, nez jsme povolili Macinkovi, holt jsou dva, sil je min a ted jak mame ty starosti, tak nejsem dusledna, jinak vam fandim a preju lepsi noci 😉 U nas to neni tak tragicke jako u vas, celkem se vyspim. Martinka jsem kojila jen 4 mesice a s dokrmovanim, s nim nam to nejak neslo, o to vic ted cumim, jak ted jeste kojim, i kdyz uz je to spis jen uklidnovak (dudlika za boha necvhce, jen kojit nebo cucat palec 🙄 )

cell
13. dub 2012

@jasekd : tak pokud je to pro Tebe takto pohodlnější, není co řešit. U nás je to krize, takže řešení to potřebuje 😔

bublina09
13. dub 2012

@jasekd tak pokud by holky měly zdravotrní problém tak bych to kojení rozhodně neomezovala, to je jasné.
U nás teď po velikonocích byla dost krize s mlíkem a neustála jsem ji. Už mě to neustálé řvaní u prsa ničilo. takže teď kojím pouze jednou nad ránem, tajně 😅 A přes den už mají pouze UM. A co mně to kojení stálo sil, i zpětně si vybavuju, že s peťou jsem bojovala o každou kapku. Toho jsem kojila do 9.m.
Závidím všem co jim to jde jako po másle.

bublina09
13. dub 2012

@jasekd a co je teda Vendy neurologicky? je hypotonická? neplazí se?

jasekd
13. dub 2012

@bublina09 Ona ale nema problemy, co by ji nejak trapily, ze by potrebovala spesl peci, spis ja jsem takova lina na radikalnejsi reseni ted 😅 a rikam si, ze po narkoze nebo v pripade neklidu v nemocnici se to hodi, kdyby akceptovala dudlik, tak uz davno nekojim, uz me to fakt nebavi. Proc kojis tajne? Ja jsem s kojenim u M. hodne bojovala a nic moc (viz vyse) a ted s V. jsem se az tak snazit nemusela, Vendy je zrout a uz od narozeni si o kojeni rikala, v noci jecela, a ja byla rada, protoze M. mel zloutenku, furt spal, k tomu GER, a slo to rychle do kopru. Martin moc neji ani ted, jako malinkej nepribejval a Vendy na to, jak se cpala, taky moc nepribejvala, nechapu ty matky a jejich deti, co pribejvaj kilo mesicne, to fakt neznam 😕 JO, je hypotonicka, plazi se, ale neleze, ale po 5ti tydnech Vojty mini pokroky vidim 🙂 Jeste se udela sono mozku a nejaky dalsi vysetreni a uvidime. Ono je u ni stale v reseni, zda nema nejaky ten jiny syndrom (kvuli te noze, i kdyz jine projevy tech syndromu nema)

bublina09
13. dub 2012

@jasekd stejně je to strašně deptající, když jí vlastně "nic není" a furt se vyšetřuje a je možné, že se na něco přijde. ach jo 😒
Jo a ta matka co jí děti přibývají, jsem já. I 1400g měsíčně. Ale kombinace MM a UM.

jasekd
13. dub 2012

@bublina09 Ty jo, to jsou prirustky 😕 U nas to bylo tak do pul kg mesicne.

bublina09
13. dub 2012

@jasekd aspoň nějaká odměna za tu dřinu s krmením 😅 Ale jasně, že se to mění, zpočátku Laura třeba přibrala za 2 týdny jen 190g....

jasekd
13. dub 2012

Martin zpocatku 30 g za 5 dni, pamatuju so to presne, od propusteni z porodnice do prvni kontroly u pediatra, a pak se zeblil a pokakal a vsadila bych se , ze zhubnul 😀 Se smeju, ale tenkrat to byl mazec. Takze diky za Vendy a jeji zravost.

helulela
autor
13. dub 2012

@jasekd to je jasný, to musíš cítit, že to pro vás bude lepší a vnitřně s tím souhlasit, jinak to nemá cenu. Akorát bys stresovala sebe i dítě a kdybys to nevydržela, brečelo by zbytečně. Já bych teda na nějaký hysterák taky výdrž neměla, naštěstí to šlo hladce. A aby to teda nevypadalo, že je to nějaká drsná metoda necitelných matek, která spočívá v tom, že necháš chudáka dítě do vysílení křičet samotné v postýlce... to jen že už jsem na koníkovi četla dost odsuzující názory 😉
S kojením u nás už taky žádná sláva. Měla jsem psychologickou hranici, že chci vydržet do 8 měsíců jako s Víťou. To je za námi, tak teď si říkám, než naplno zavedeme BKM. No a pak uvidíme, jestli ještě něco vymyslím. Ale kojím už jen odpo na svačinu a v noci, ráno má UM a jinak příkrmy. Žádné extra příjemné zážitky už z toho nemám a Adík mi taky přijde, že už ho to moc nebere.
@bublina09 taky mě zajímá, proč to tajné kojení? 🙂 Ono když se to tak vezme, co tys nakojila do 4 měsíců, to já ani doteď možná ne 😉

helulela
autor
13. dub 2012

@cell palce držím, usínání už máte určitě za sebou a dál to taky zvládnete, odhodlání je to nejdůležitější a pak to bude bájo 🙂 Napiš jo? A jak to šlo u kolegyně, lepšilo se to s každou nocí?

bublina09
13. dub 2012

@helulela a jó já jsem vlastně neodhalila to tajné kojení 😀 Protože přes den mi holky křičely jen co jsem je přiložila, popř. sály jen minutu s přestávkama na řev, tak je kojím jenom v noci, pro ně tajně, jak jsou rozespalé, tak to tolerují a napijí se 😉 Navíc ty prsa mám fakt plné, když už přes den nekojím, např. teď...ale musím vydržet do 4 až se vzbudí.

medvik
14. dub 2012

@jasekd gratuluju Martínkovi ke 2 letům a předem radši i Vendulce k prvním narozeninám 😉 Teda s tou operací, to je k naštvání, hlavně že vám dají termín 😠 A nějak se to hromadí, máte teda trápení, to je hrozný. ☹
@cell tak držím palce, ať vyjde ten 11 hodinový spánek 😉 a gratuluju ke zlepšení. Jinak my příkrmy dáváme už teď, vzhledem ke studiím , které prokázaly, že děti kojené do 6 měsíců jsou na tom co se týče alergií hůř než ty přikromované. Pediatři, kteří se vzdělávají, tak to i doporučují. Dítěti je za současného kojení třeba dát do 6 měsíců ochutnat všechno možné ovoce i zeleninu a taky hlavně lepek. Ríša papá krásně, už jsme dali leccos, teď jsem nakoupila pár ovocných příkrmů s ovesnými vločkami (to je super zdroj lepku, ovoce sní dobře) a taky nemléčnou kašičku (tu třeba Zuzanka moc nechtěla). ALe jde mi fakt hlavně o to, vystavit ho alergenům. @bublina09 ono u dvojčat asi málokdy zůstane jen kojení, všichni co znám, dávají UM. Ale každá kapka MM je skvělá, takže je fajn, že aspoň jednou kojíš 😉

cell
14. dub 2012

tak hlášení z bojiště - Šiška včera spal v kočáře do 17,30, ve 20. hod byl okoupám, řádně nakojen a zcela bdělý a vychechtaný uložen do postýlky. Pomazlili jsme se, dostal pusu, zavřela jsem dveře a čekala mega řev. Když se 10 minut nic nedělo, nakoukla jsem - ležel klidně, otevřené oči a kamsi hleděl - zavřela jsem dveře - šla za chvilku zkontrolovat a spal jak dudek!!! Probuzení po půl druhé (čili o hodinu později než bývá zvykem), dostal dudl a spal hned dál. Dále po třetí, to samé, ve 4 jsem nakojila a spal do sedmi. Jsem překvapená, nadšená a doufám, že to tak vydrží!!!! Paradoxem je, že ač bych měla být vyspaná, jsem úplně ko a sotva lezu únavou ....

@medvik : děkuji, četla jsem totéž a začneme příští týden. Zatím dostává lžičku na hraní a tu si nadšeně cpe do pusy - ostatně jako všechno ostatní. Naše dr ale razí názor až od 6 měsíců, tak jsem byla trochu na vážkách.
@bublina09 : to jsi teda holky hezky obelstila 😀 , ale super super, MM jim určitě prospěje a přírůstky máte teda famózní
@helulela . kolegyně docílila těch 11 hodin po 6 nocích, ale ona to má lepší, že se domluvila s manželem a tento celý boj převzal on, že z něj není cítit mléko. To by u nás asi nešlo

helulela
autor
14. dub 2012

@bublina09 tak to je dobrý 🙂
@cell krásný výkon! 🙂 Mám stejný pocit - spím víc a unavená jsem taky víc. Ani já jsem manžela nezapojila. První nekojící noc jsem si naplánovala, když měl službu. Kdybychom na to byli dva, vzájemně bychom se utvrzovali v tom, že našeho broučka přece nemůžeme nechat bez pomoci a bylo by to nanic.
@medvik škoda, že jsem to nevěděla dřív. Sice jsem četla, že se teď příkrmy posouvají zase dopředu a zařídila se podle toho, ale koukám, že jsem se do toho mohla opřít ještě trochu víc. Budu mít doma takovou mini pokusnou skupinku - starší přikrmovaný postaru, mladší ponovu, tak uvidíme.... 😉