Příspěvky pro registrované uživatele se ti nezobrazují.
  helulela
  3. dub 2019    Čtené 2063x

  Medvěd Wrr rozpitván

  Upozornění: Autorům budu v článku říkat "kluci", doufám, že to nebude nikoho drásat😉

  Knížku o medvědovi Wrr a další navazující produkty vymysleli dva kluci z Hradce Králové. Na financování vydání zrealizovali úspěšnou kampaň na Hithitu a neusnuli na vavřínech, ale pokračují v dalších projektech, což lehko zjistíte, když si projedete jejich internetové stránky a profily na sociálních sítích. Z jejich postaviček, knížek a her přímo sálá, jak moc na nich klukům záleží, jsou do detailu vymazlené. Už jen to, že produkty na testování dorazily v papírové krabici s adresním štítkem, převázané červenými tkaničkami od bot - přesně v takové krabici, v jaké se medvěd Wrr ocitne na staré poště. A děti si takových detailů všimnou, to mi věřte🙂

  Knížka Medvěd Wrr: Po přečtení zavřít je plná krásných celostránkových ilustrací a jejím cílem je nalákat v dnešní digitální době děti ke čtení. Moji synové (7 a 9 let) se okamžitě zaradovali, když zjistili, že moc psaní v knize není, takže ji budou mít rychle přečtenou a téměř zadarmo jim tak přibyde další kniha do čtenářského deníku. Já si ji přečetla taky a musím říct (nerada), že kluci líp malujou než píšou. Příběh je akční, ale místy by neuškodilo vsunout 2-3 věty navíc, aby děj lépe navazoval a byl srozumitelnější. Takhle jsem občas po otočení stránky listovala zpátky, jestli jsem nějakou nepřeskočila.

  Druhá knížka - Prckův deník - je parádní. Je to deníček vašeho dítěte od narození, vlastně už od početí, až do tří let a má přesně takový rozsah, jaký bych si u takové knížky já představovala. Opět v ní hrají výraznou úlohu ilustrace, které jsou hravé a vtipné, nic sentimentálního, nic růžového, pořídit ji můžete pro holčičku i pro chlapečka. Uvnitř je dostatek místa na fotky, vlastní psaní a najdete tam i originální prvky jako shrnutí milníků za každý rok, které si vyznačíte nalepením samolepky k příslušnému měsíci. O knížce jsem v záchvatu činorodosti natočila před pár dny krátké video, kde si ji můžete se mnou celou prolistovat - video na Youtube.

  Na příběh mědvěda Wrr navazuje stejnojmenná karetní hra určená pro 2-4 hráče od 7 let. Pravidla nejsou složitá, ale doporučuju nechat si na nastudování klidnou půlhodinku a až potom hru vytáhnout před dětmi. Partie má spád, netrvá dlouho, pobavíte se, k výhře vám pomůže z části štěstí, z části taktika, prostě ideální kombinace🙂 Věk 7 let je tak akorát, s mladším dítětem si sice můžete zahrát taky, ale budete ho muset při hře vést a neužijete si naplno to taktizování. Oceňuju i hezkou pevnou krabičku a hře dávám 10/10.

  V balíčku byl v neposlední řadě ještě sám plyšový medvěd Wrr, o kterého se kluci, samozřejmě, nejdřív shádali, aby na něj po pár dnech zapomněli. Dále pexeso s postavičkami z knížky, které jsem, přiznám se, zatím nerozstříhala, protože mě odrazuje jeho šestiúhelníkový tvar. A nakonec ještě papírová vystřihovánka medvěda, kterou jsem si nechala do zálohy na tvoření za nějakého deštivého odpoledne.

  Testování všech produktů byla radost. Jsou opravdu moc povedené a s nadšením je můžu doporučit i vašim dětem nebo jako dárek pro jejich kamarády. Doufám, že se autorům bude dařit a můžeme se těšit na další přírůstky do Wrr rodiny.

  #test_wrr #recenze #zkusenosti_wrr

  helulela
  21. únor 2019    Čtené 2698x

  10 fotek, které nikdy nedávejte na sociální síť

  ... pokud nechcete schytat 3225 negativních komentářů😉

  1. Načančané selfie před zapatlaným zrcadlem.
  2. Načančané selfie v pozadí s rozhrabanou postelí nebo jiným bordelem.
  3. Fotku z ultrazvuku se jménem a rodným číslem.
  4. Nahaté dítě, které nemá přes ty správné partie smajlíka, hvězdičku nebo domalované trenýrky.
  5. Dítě mladší 6 měsíců, které sedí ve sporťáku, v židličce, na gauči, kdekoliv. I kdyby si umělo sednout samo, nikdo vám to neuvěří.
  6. Dítě v klokance / neergonomickém nosítku a v žádném případě navíc čelem dopředu.
  7. Dítě v chodítku.
  8. Dítě v hopsátku.
  9. Dítě zkoumající půllitr s pivem.
  10. Dítě mladší tří let, které jí pribiňáka, Brumíka nebo Kinder čokoládu. Určité riziko tu je i u fotek staršího dítěte, které jí pribiňáka, Brumíka nebo Kinder čokoládu.

  Berte to s nadhledem, nepochybně vymyslíte nejmíň deset dalších. 

  helulela
  23. říj 2018    Čtené 988x

  Neznáte Koníkovskou dražbu? Čtěte...

  Protože tenhle tradiční předdražební článek píšu potolikáte, vážně nevím, co nového a jiného sem napsat.  Ale chtěla bych, aby o dražbě vědělo co nejvíc z vás, protože je to super akce, na které s nadšením pracuje spousta lidí a která má smysl. A je naše, něco jako v duchu "koníkovky koníkovkám"🙂

  Co se nemění

  Opět budeme dražit přes 80 vašich handmade výrobků, které jsou už komplet nachystané nebo finišují poslední úpravy. Můžete se těšit na šité oblečení pro děti, pletení a háčkování, hračky, dekorace - spousta jich bude vánočních - a několik unikátních kousků, které nelze zařadit do žádná kategorie😉

  Dražba začíná 1.11. ve skupině Charitativní dražba (klik) a bude probíhat celý měsíc listopad. Výtěžek dražby bude věnován rodině, která pečuje o vážně nemocné dítě, k zajištění jeho potřeb - rehabilitace, lázně, pomůcky... Akce je povolená jako veřejná sbírka.

  Stále platí, že rodina dostane vydělané peníze do poslední koruny a že přesně víte, komu a na co přispíváte.

  Letošní speciality

  Listopadová dražba bude už 11. Včera jsme ve skupině tipovali, kolik se za dobu konání dražeb vydělalo, a došli jsme k částce 965 957 Kč! Pro mě je stále úžasné a nepochopitelné, že abychom dospěli k takovému číslu, nemusíme být velká organizace, nemusíme být veřejně známá osobnost, stačí nadšení a schopnost "zblbnout" další lidi, aby do toho šli s námi🙂 Děkuju všem, kteří se tímhle nadšením už nakazili, ve svém volném čase vyrábějí do dražby úžasné věci, nebo se na každou další dražbu těší a přihazují, nebo prostě o dražbě mluví, kudy chodí. Doufáme, že se brzy přehoupneme přes ten milion.

  Pár bodů na závěr

  • Nenabízejte už, prosím, do dražby své výrobky, máme stop stav. Budeme rádi, když se zapojíte příště - více o tom zde.
  • Zatím neposílejte tipy na další děti, které by potřebovali pomoc, do této dražby už bychom je nestihli zařadit. Vhodná doba na to bude po skončení dražby, tedy po Novém roce. Pro koho se může dražit a jak ho přihlásit, se dočtete zde.
  • A že s penězi z dražby zacházíme zodpovědně a doputují, kam mají, píšeme zde.
  • Nejdůležitější informaci - pro koho budeme dražit tentokrát - se dozvíte po víkendu.

  Těšíme se na vás všechny a doufáme, že zase všechno klapne!

  Hela (@helulela), Věrka (@vera_vila) a všechny naše nadšením nakažené holky, manželé, tatínci a babičky🙂

  helulela
  29. říj 2017    Čtené 1435x

  Pro koho budeme už za pár dnů dražit?

  Tvůrci výrobků pro listopadovou dražbu odhlasovali, že peníze věnujeme pro malého Zdendu, kterého do dražby navrhla kamarádka Marcela @marses . Více o Zdendovi od jeho rodičů:

  "Dobrý den, jsme rodiči dvou malých kluků, Zdendy (2 roky) a Ondry (4 roky). Tuto žádost však nepíšeme za sebe, nýbrž za našeho mladšího syna Zdendu. Zdenda se narodil se vzácnou nemocí spinální svalová atrofie II. typu (známou také pod zkratkou SMA).

  SMA je progresivní neuromuskulární onemocnění projevující se postupným ubýváním svalstva. Začíná ochabováním svalů dolních a horních končetin, pokračuje odkázáním jedince na mechanický, posléze elektrický vozík, umělou plicní ventilaci a trvalou 24hodinovou péči druhé osoby.

  Na toto progresivní onemocnění bohužel zatím není v ČR běžně dostupný lék, který by nemoc vyléčil. Léčba probíhá především symptomaticky, přičemž nezastupitelnou roli ovlivňující kvalitu a délku života pacientů hraje rehabilitace. Komplexní rehabilitace, pravidelné každodenní cvičení, posilování a protahování za pomoci různých rehabilitačních principů a pomůcek zpomaluje progresi nemoci a tak zlepšuje kvalitu a délku života u dětí se SMA.

  V květnu 2017 byl v Evropě schválen lék Spinraza (Nusinersen), který je však velice drahý a tak uvidíme, zda nám ho pojišťovna schválí a zaplatí. 1 injekce tohoto léku stojí 3 250 000,- Kč, přičemž v první fázi léčby je nutné aplikovat sedm injekcí v průběhu jednoho roku a následně jednu injekci ročně. Momentálně děláme vše pro to, aby syn mohl dostat léky dřív, než bude pozdě. Než však bude léčba dostupná i pro našeho syna, je důležité za pomoci rehabilitace udržet jeho fyzický stav alespoň na úrovni, v jaké je teď, případně ho ještě zlepšit.

  Zdenda se narodil se vzácným neuro-svalovým onemocněním spinální muskulární atrofie II. typu (SMA). Zdenda sám nechodí ani neleze, zvládne se pohybovat na dětském mechanickém vozíčku (který ale bohužel zatím nemáme). Nestabilně sedí. Musíme mu asistovat při všech běžných činnostech, při přemisťování, podávání věcí, oblékání, hraní…. Přesto je Zdenda stále usměvavý kluk, který chce být všude, kde se něco děje, a zkusit všechno, co se nabízí.

  I přes svůj hendikep je to veselý dvouletý kluk, který by rád dělal vše, co dělají jeho vrstevníci. Aby však mohl být co nejvíce samostatný, bezpečně sedět u jídla a dětských her, a především, aby mohl pravidelně pořádně cvičit, což je pro děti s jeho diagnózou zásadní, potřebuje spoustu kompenzačních a polohovacích pomůcek.

  Aby získal tolik potřebnou svobodu pohybu, potřeboval by speciální mechanický vozík Panthera Micro. K správnému a především bezpečnému sedu by mu pomohla polohovací zdravotní židlička. Aby mohl každý den poctivě cvičit ještě lépe, než cvičíme dosud, potřeboval by vertikalizační stojan, MOTOmed a Kašlacího asistenta (CoughAssist). Kromě těchto pomůcek také potřebuje pravidelně navštěvovat bazén a hippoterapie, jež jsou důležitou součástí rehabilitace a několikrát za rok lázně. V blízké budoucnosti bude také potřebovat asistenčního psa, který mu bude nápomocen při každodenních činnostech, a speciálně upravené auto, které uveze všechny jeho pomocníky.

  Bohužel pořizovací cena zdravotních pomůcek je velice vysoká, a ačkoliv na některé z nich částečně přispívá zdravotní pojišťovna, pořád zbývá velká částka na nás. Tu si však nemůžeme vzhledem k dalším nemalým nákladům spojeným s léčbou a rehabilitací našeho syna dovolit zaplatit sami. Peníze z dražby bychom tak využili právě na některou z výše zmíněných zdravotních pomůcek.

  Syn má velkou touhu žít, hrát si s dětmi, pohybovat se. Mentálně je naprosto v pořádku a tak je pro něj moc těžké, když nemůže běhat za starším bratrem a dětmi v okolí, stát jako oni, stačit jim v jejich hrách. Pro nás rodiče zase není hezká myšlenka, zda stihne dostudovat základní, střední nebo vysokou školu? Kdy začne potřebovat dýchací přístroj a kdy ho ztratíme úplně? Tyto pomůcky by Zdendovi pomohly splnit si svůj sen, dohonit své vrstevníky (ač za pomoci určitých kompenzačních pomůcek), a nám by daly naději, že Zdenda zvládne včas posílit celé tělo a zpomalit progresi jeho vážné nemoci. Že s pravidelným cvičením i za pomoci zmíněných pomůcek vydrží alespoň v takovém zdravotním stavu jako je teď do doby, než pro něj bude dostupný lék. Že bude moci dospět a žít pokud možno co nejnaplněnějším životem.

  Za pomoc vám jsme z celého srdce vděčni.

  Tereza a Zdeněk, rodiče"

  Tfuj, tfuj, tfuj... všichni se budeme pro Zdendu snažit vydělat co nejvíc! Sejdeme se ve skupině Charitativní dražba 🙂

  helulela
  15. říj 2017    Čtené 1479x

  Jak se vybírají děti do koníkovské dražby?

  Ve chvíli, kdy ohlásíme další charitativní dražbu, začne nám takových dotazů chodit hodně. Odteď už nebudu muset každému jednotlivě proces vysvětlovat, ale odkážu ho na tenhle článek😉 Určitě to vrtalo hlavou spoustě z vás, takže čtěte.

  Začne to tak, že nám někdo napíše, že má kamarádku, sousedku, švagrovou, kolegyni manžela..., která má nemocné dítě a že by jim rád pomohl. Přihlásit se nám může i sama rodina, ale to se stává málokdy. Maminka (samozřejmě i tatínek, ale pro zjednodušení) nemocného dítěte nemusí být registrovaná na MK, může ji tu aktivně zastupovat třeba ta kamarádka. Máme to radši kvůli zpětné vazbě a i kvůli vám dražitelům. Lépe se sbírají peníze pro někoho, koho odtud znáte a s kým už třeba nějakou dobu jeho starosti prožíváte. A taky je moc milé, když tu maminka s účastníky dražby komunikuje nebo vloží fotku, jak se dítě veze v novém vozíku nebo jak byly za peníze z dražby na rehabilitaci v lázních.

  Pokud nám chcete o nějaké potřebné rodině dát vědět, nejdřív se s nimi spojte vy. Vysvětlete jim, o čem dražba je a jestli by se vůbec zapojit chtěli, ne každý o to stojí. Také je potřeba vědět, že peníze z dražby nedostane rodina "na ruku" a nelze  je použít na běžný provoz domácnosti. I když to je často největší svízel, když maminka zůstane s dítětem doma a tatínek nevydělává dost nebo dokonce vůbec není. Peníze z dražby se dají použít jen na zdravotní pomůcky, rehabilitace, ošetřovatelské služby apod. Jejich využití musíme úřadům dokladovat, takže to funguje v praxi tak, že proplácíme faktury, které nám rodina posílá, až do celkové částky, kterou u nás mají.

  Když tohle všechno rodině povíte a zapojit se chtějí, pošlete nám na ně emailový kontakt a my se jim ozveme. Budeme po nich chtít osobní údaje, povídání o dítěti a jejich rodině, lékařské zprávy nebo třeba i fotky, na co potřebují peníze, kolik to stojí... Je to kvůli prověření jejich údajů a taky k představení dítěte tady mezi vámi.

  Všechny údaje o dítěti a rodině evidujeme dlouhodobě, pro každého mám extra složku v počítači. A když přijde čas přípravy další dražby, vybíráme z aktuálně vedených dětí to jedno nebo víc, pro které se bude dražit tentokrát. Aby ten těžký výběr nebyl jen na nás organizátorkách, hlasují pro jednotlivé děti všichni, kdo do dané dražby vyrábí výrobky. Výtěžek dražby se pak věnuje dítěti s největším počtem hlasů. Ostatní děti "nevypadávají", zařadíme je do hlasování zase v příští dražbě.

  Rekapitulace v kostce:

  • do dražby se rodina může přihlásit sama nebo nám o nich může napsat kdokoliv jiný
  • rodiče nemusí být registrovaní na MK, ale je to lepší. Pokud nejsou, prosíme, aby je tu zastupovala například kamarádka, která nám o nich psala.
  • za peníze z dražby se proplácí faktury za zdravotní pomůcky nebo služby
  • to jedno dítě pro dražbu vybírají hlasování tvůrci výrobků
  • na koho se nedostane tentokrát, přijde na řadu někdy příště
  • od rodičů dítěte požadujeme vyplněný dotazník s osobními údaji, povídání o dítěti a jeho potřebách, lékařské zprávy a fotografie

  Tohle se tedy děje v zákulisí, ostatní už znáte🙂 Kdo ne, rozklikněte si tag #drazba a dočtete se všechno, co budete potřebovat. Dražit začínáme 1. listopadu ve skupině Charitativní dražba 🙂

  helulela
  9. zář 2017    Čtené 854x

  A další koníkovská dražba

  Víte, co je to koníkovská dražba? 

  Víte a už se těšíte?

  Vůbec netušíte a zajímalo by vás to?

  Chtěli byste se zapojit darováním vlastnoručního výrobku nebo vydražením nějaké parádní věci?

  Všechny vás rádi přivítáme ve skupině Charitativní dražba 🙂

  Dražba je akce, která se tady koná pravidelně dvakrát do roka - v dubnu a v listopadu. Princip je jednoduchý. 80 šikovných uživatelek MK vyrobí každá něco, svá díla nabídnou v dražbě a všichni ostatní se je můžou pokusit získat. Cílem je vybrat tímhle způsobem co nejvíc peněz pro rodinu s nemocným dítětem, aby za ně mohli pořídit zdravotní pomůcky nehrazené pojišťovnou nebo jet třeba na rehabilitační pobyt. Pro koho budeme dražit tentokrát, to se brzy dozvíte. Celá akce je řádně ohlášená jako veřejná sbírka, probíhá pod záštitou Dobročinného spolku šikovných holek a je oficiálně schválená vedením MK. Tolik suchá fakta. Hlavní myšlenkou je vlastně to, že my - maminky, čekatelky, babičky a případně i muži z MK - můžeme sami, svými vlastními silami, usnadnit život někomu z nás, kdo potřebuje pomoc. A opravdu nejde o maličkost. Až doteď se nám všem povedlo dát dohromady několik set tisíc... A kdo jste se ještě žádné předchozí dražby nezúčastnil, tak věřte, že se budete divit, jaké parády umí holky do dražby vyrobit. A že souboje o ně jsou často napínavé do poslední vteřiny.

  V pondělí 11.9. ve skupině spouštíme nábor na nové tvůrce. Pak tam bude zdánlivě mrtvo, jen se sem tam vynoří nějaký článek o rodině, které pomáháme, nebo o pravidlech dražby. Zatím ale v zákulisí bude velký šrumec, abychom nachystali ty nej, nej výrobky. A 1.11. to celé vypukne.

  Kdo chcete vědět o dražbě víc, rozklikněte si tag #drazba a určitě se přidejte do skupiny. Těšíme se na vás🙂

  helulela
  28. kvě 2017    Čtené 1203x

  Dražba pro Nelinku a Štěpánku - závěrečná děkovačka

  Tenhle článek vám dlužím už měsíc. Taková akce by měla mít i nějaké oficiální zakončení a ne vyšumět do prázdna. Tady je🙂

  Psaní závěrečného článku vždycky odkládám, protože pořádně nevím, co v něm psát. Samozřejmě tam musí být, kolik se vybralo, a poděkovat všem, kdo za to můžou, ale jinak to všechno okolo je nuda a hlavně, když ho píšete poosmé, hrozí, že budete omílat pořád to samé. Tak mi to, prosím, odpusťte, stejně je nejdůležitější ten výsledek.

  Vybralo se... 108 319,81 Kč !!! Z částky jsme všichni nadšení, že se dostaneme opět přes 100 tisíc, jsme nečekali. Kdyby někomu vrtalo hlavou, kde se tam vezmou ty haléře, to vznikne převodem plateb ze zahraničí, které jdou přes paypal. Všechny peníze se dostanou k dětem, nic "na provoz" si nestrháváme. Nelince @natalkanelinka uhradíme doplatek za kočárek a Štěpánce @pospisilovaluca pomůžeme s rehabilitací.

  Pokračujeme k děkovačce. V první řadě našim úžasným výrobcům, kteří do dražby věnovali svá díla, těm, co se účastní pravidelně, i těm, co se zapojili poprvé. Máme velkou radost z toho, že vás neubývá a že se s každou další dražbou víc a víc překonáváte. A že už teď přemýšlíte, do čeho se pustíte na Vánoce😉 Jste nejlepší!!!

  Speciální poděkování patří Zitě @zebra2009 , Martině @mates22 a Míše @myspule1 , které úspěšně převzaly část našich organizačních povinností a moc nám tím pomohly.

  Dalším bodem děkovačky jste vy. Vaše nicky opravdu dohromady nedám, je vás spousta a bez vás by to nemělo smysl. Udělali jste dobrou věc a my vám slibujeme, že vaše příspěvky se dostanou tam, kde je chcete mít.

  Nejvíc ze všeho si samozřejmě přejeme, abychom Nelince a Štěpánce opravdu pomohli. Jejich rodiče a blízcí musí každodenně řešit věci, které na sebe nikdo jiný vzít nemůže, ale s čím pomoci můžeme, to bychom měli udělat. A když už píšu takový článek, ještě dodám, že bychom se vůbec měli rozhlížet kolem sebe a myslet na ostatní, v dobrém se nám to vrátí.

  Nashledanou v listopadu🙂

  Hela (helulela) a Věrka (vera_vila)

  helulela
  29. bře 2017    Čtené 144x

  Další charitativní dražba je tu

  Ještě se pamatujete, co to je? Doufám, že jste to za ten necelý půlrok nezapomněli. V dubnu bude na MK opět probíhat dražba handmade výrobků, vlastnoručně vyrobených úžasně šikovnými uživatelkami, které navíc neváhají věnovat svůj čas a často i nervy, aby se blýskly a pomohly tak rodinám s dětmi, které se potýkají se zdravotními problémy.

  Pokud o dražbě slyšíte poprvé a chcete se dozvědět víc, rozklikněte si tag #drazba

  O aktualitách kolem dubnové dražby tentokrát nebudu psát já, ale k naší velké radosti se toho velmi profesionálně ujala Zita @zebra2009 , proto pokud nechcete přijít o žádné informace, určitě sleduje její blog.

  A to nejdůležitější - přidejte se do skupiny Charitativní dražba, něco pěkného vydražte a pomáhejte tak s námi. Začínáme 1.4.

  Za pár minut končí dražba pro Vanesku... už jako fakt končí... další bonus nemáme😉
  https://www.modrykonik.cz/group/4603/

  Udělejte si čtvrt hodiny a pusťte si video o kardiopulmonální resuscitaci http://www.fsps.muni.cz/sdetmivpohode/kurzy/gl2...
  Jak se resuscituje dospělý, miminko i větší dítě, jak se používá automatický externí defibrilátor... Nikdy nevíte, kdy to budete potřebovat. Naučte se to a možná jednou někomu zachráníte život.

  helulela
  3. kvě 2013    Čtené 0x

  Rádoby manuál pro nastávající maminky skorodvojčátek

  To, co bylo za dob našich matek běžné, se dnes stává výstředností. Aneb každý mladší sourozenec, který se narodí dřív, než ten starší jde alespoň do školky, je prostě BRZO. Ve chvíli, kdy vaše okolí zjistí, že vám zase začíná růst pupík, budete označena za blázna, hrdinku nebo za tu, která se až doteď doma nudila, že zvládne ještě další dítě. Už v téhle době budete muset čelit zvídavým otázkám nejen rodiny a přátel, ale i úplně cizích lidí: „To je plánované? Jak to budete s dvěma dělat? Co až…?“ Rozhovor bude většinou zakončen: „To vás teda lituju!“ I kdyby vás druhé miminko zaskočilo a sami z toho měli hlavu v pejru, doporučuju s úsměvem odpovědět: „Miminko jsme chtěli, těšíme se na něj a určitě to zvládneme.“ Stejně vám s ním nikdo nepomůže, akorát se popase na vašem zoufalství😉 To samé platí i po porodu – postěžujte si nejlepší kamarádce, před cizími se snažte držet formu.

  Spousta otázek, se kterými si teď lámete hlavu, se sama vyřeší a objeví se jiné, u kterých vás ani nenapadlo, že by to mohl být problém. Alespoň po materiální stránce je dobré se připravit.

  První, co každého napadne, je většinou: „Jak to uděláme s kočárem?“ Jestli se váš starší pár týdnů před porodem bez kočárku úplně obejde, je to nadějné. Pokud ne, rozhodně zapřemýšlejte nad sourozeneckým kočárkem, buggypodem nebo skejtem pro ty nejsamostatnější. Takové vozítko vám ušetří spoustu nervů a starostí, pokud se chcete pohybovat v okruhu větším než 15 metrů od domu.

  Hned po kočárku přijde na přetřes případné kojení , dudlík, plíny a miminkovská postýlka jedničky. Neplašte se. Na co se všichni cítíte, to řešte, na co se necítíte, nechte svému vývoji.

  Jak se blíží termín porodu (a to je sakra rychle), je dobré naplánovat, kdo se postará o vašeho prvorozeného, až TO přijde a vyrazíte s nastávajícím druhootcem do porodnice. Ne vždycky se takový plán vejde na A4.

  Druhý porod bude možná rychlejší, za to bude víc bolet. Zjistíte, i když se to zdálo nemožné, že ten pocit z nového človíčka je stejně úžasný jako poprvé. Možná budete hned fit, že byste se klidně sbalily a za pár hodin odkráčely i s miminkem domů, přestože poprvé jste se ploužily podél zdí ještě tři dny…

  Veleočekávanou chvílí je první setkání miminka se starším bráškou nebo sestřičkou. Všichni chceme, aby spolu začali dobře, na bitky je času dost. Tak pěkně vezměte staršího do náruče a představte mu miminko 😵

  Všem bych moc přála, aby doma ve čtyřech zjistili, že to není zdaleka tak hrozné, jak čekali. Pokud to je ještě horší, nehroutěte se, zvládnete to. Postarejte se o jídlo, pití, spaní, čisté plíny a hlavně o sebe… no, není toho zrovna málo. Jestli netaháte vzorně navařená jídla z mrazáku, pořiďte ešusy a vyražte pro jídlo po stopách místních důchodců. Od návštěv si místo dárků pro miminko přejte hrnec hovězí polívky nebo poukázky na vykonání domácích prací, případně venčení dětí. Pokud se něco takového nabízí, zásadně posílejte na procházku s babičkou děti obě.

  Jestli prvních pár dnů váš prvorozený nežárlil, nejásejte, nemáte vyhráno. Často to přijde až za pár týdnů, kdy nejspíš zjistí, že to zvířátko tu bude napořád. A často se jeho zlost a bezradnost obrátí ne proti vetřelci, ale proti vám. Znáte tu výstižnou historku, jak si muž přivede domů novou ženu... Skvělá maminka budete, když si najdete zvlášť čas pro staršího i pro mladšího, kdy budete jen jeho.

  A až přijde ta doba, kdy se všechno zlomí a budete s přehledem zvládat, aspoň většinou😉 , povzbuďte ostatní nastávající dvojmatky ve stejné situaci. A vydržte, když to bude později než po pověstném prvním roce😉

  Auta, do kterých poskládáte tři dětské autosedačky http://www.auto.cz/detske-autosedacky-hledame-r...

  helulela
  16. črc 2012    Čtené 0x

  Sestavujeme látkovkovou výbavičku

  Vymýšlení výbavičky je na celém látkování to nejkomplikovanější, zvlášť pokud čekáte svoje první miminko, nikdy jste nepřebalovali a tak vůbec nevíte, do čeho jdete. U látkovek platí, že neexistuje jedna nejlepší, univerzální plenka pro všechna miminka i jejich rodiče, a to situaci moc neulehčuje. Také se nedá určit přesný počet jednotlivých plen. Nezbývá nic jiného, než se řídit několika obecnými radami a plenky otestovat na svém dítěti🙂

  Na začátku je zásadní rozmyslet si, kolik můžete investovat do výbavičky peněz a kolik práce si chcete s látkovkami dát. Nejlevnější a zároveň relativně nejpracnější variantou je přebalování s klasickými čtvercovými plenami. Nejvíc peněz dáte za kalhotovky, příp. plenky "vše v jednom", ale za to budete přebalovat téměř jako s jednorázovkami. V reálu si většinou každý jednotlivé typy plen ve výbavičce nakombinuje podle toho, jak mu to vyhovuje.

  Následující seznamy výbaviček jsou jen orientační, aby si každý mohl udělat představu.

  Nejlevnější startovací výbavička (cca 2 tis. Kč)

  • 40 ks čč 70*70 cm
  • 3 ks svrchních kalhotek (např. 2x PUL, 1x flís)
  • cca 30 ks vkládaček (buď další čč nebo jako levná varianta froté žínky, vkládačky našité ze starých ručníků...)
  • (snappi sponka, separačky)

  Čtvercovky se pro novorozence skládají na "novosklad", aby těsnily kolem nožiček. U větších dětí se pak dávají narovno nebo na "draka". Sklady si můžete prohlédnout zde http://www.branakdetem.cz/clanky/galerie

  S podobnou výbavičkou se dá vystačit prvních pár měsíců, později je potřeba dokupovat savější plenky jako třeba bambusové vícevrstvé nebo kalhotkové.

  Mix od každého něco (podle mě optimální, cenově kolem 6 tis. Kč)

  • 20 ks čč
  • 8 bambusových vv pružných
  • 4 ks kalhotkových plen
  • 2 ks AIO
  • 10 ks vkládaček do čč
  • 3-4 ks svrchních kalhotek (např. 3x PUL, z toho jedny jednovelikostní, a 1x flís)
  • snappi sponka
  • separačky

  Pružné vícevrstvé plenky jsou velmi variabilní, za dobrou cenu a opravdu použitelné od narození až po nočník. Na novorozence se skládají většinou na kalhotkový sklad, který těsní kolem nožiček http://www.anavy.cz/user/upload/skladani.jpg Později se dávají poskládané na třetiny. Můžete je využít jako vkládačku do kapsovek nebo nočních plenek... prostě se hodí do každé výbavičky.

  AIO plenky jsou nadstandart, mají je rádi hlavně tatínkové a babičky. Fajn jsou také k doktorům, kde potřebujete rychle přebalit a jít, nebo na starší zdrhající děti.

  Flísové svrchní kalhotky jsou prodyšnější než PUL, zároveň ale nejsou tak náročné na údržbu jako vlňáčky. U malého miminka se může stát, že je budete muset prát opravdu často a na to se vlňáčky moc nehodí. Vlňáčky ale určitě stojí za vyzkoušení u trochu staršího miminka, alespoň na noc.

  U této výbavičky si vyzkoušíte různé plenkové systémy a postupně dokoupíte, co vám bude nejvíc vyhovovat.

  Komfortní výbavička z kalhotovek (začíná cca na 9 tis. Kč)

  • 24 ks kalhotkových plen
  • 10 ks čč
  • 3 ks svrchních kalhotek
  • separačky
  • libovolný počet kalhotovek můžete nahradit plenkami AIO/kapsovkami, zároveň tak nebudete potřebovat tolik svrchních kalhotek

  I když chcete používat hlavně kalhotovky, určitě si pořiďte i pár obyčejných čtvercovek. Když potřebujete dát plínku třeba jen na půl hodiny před koupáním, na to je kalhotovka opravdu zbytečná.

  Doplňky

  Určitě se neobejdete bez

  • plastový kbelík s víkem na skladování špinavých plen

  Hodí se

  • žlučové mýdlo - na zapírání pokakaných plen
  • lanolin - pokud chcete používat vlňáčky
  • PUL pytel - pokud chcete látkovat i mimo domov
  • tenká dětská flísová deka - když ji rozstříháte na obdélníky cca 15*30 cm, máte výborné pratelné separačky, které krásně drží pocit sucha
  • látkové ubrousky nebo rozstříhaný Perlan, příp. mycí olej Medvídek a lahvička s rozprašovačem - pokud nechcete používat kupované vlhčené ubrousky

  ------------------------------------------------------

  Jednovelikostní vs. vícevelikostní plenky

  O vícevelikostních (novorozeneckých) plenkách uvažujte, když předpokládaná porodní váha miminka je menší než cca 3 kg... když nechcete, aby měl novorozenec v plence objemný zadeček... pokud plánujete plenky použít pro více dětí, vícevelikostní se méně opotřebují.

  U jednovelikostních plenek nebo svrchních kalhotek bývá výhodou zapínání na patentky, které se za dlouhou dobu používání neopotřebovávají tak jako suché zipy.

  Noční plenky aneb plenky, které vydrží celou noc

  Pro starší dítě, které už v noci nekaká, můžete použít jednu plenku na celou noc podobně jako u jednorázovek. Prodávají se speciální, velmi savé noční plenky nebo můžete jakoukoliv dostatečně velikou plenku vycpat hodně savými vkládačkami, např. bmb vv plenkou.

  ------------------------------------------------------

  Pár poznámek na závěr

  Nedělejte si iluze, že ještě před porodem pořídíte kompletní výbavičku látkových plen a vydržíte s nimi až do odplenkování. Dopředu je prakticky nemožné odhadnout, jaké plenky (systémy, materiály, střihy) budou vám a vašemu miminku vyhovovat. Také nároky na výbavičku se mění, jak dítě roste. Z těchto důvodů také nekupujte "sady od narození po nočník" jedné značky. Radši ozkoušejte jednu, dvě plenky a když se osvědčí, dokupte další. Nepořizujte do zásoby ani větší velikosti svrchních kalhotek.

  Pokud už máte svoji výbavičku promyšlenou a chtěli byste ji doladit, můžete ji napsat do této diskuze http://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/latkove-pleny-konkretni-vybava-jste-spokojene/ Ostatní, kteří už mají praktické zkušenosti, se vám na nic podívají a "zkritizují" ji.

  A nebojte, látkovky jsou jen plíny, žádná věda! 🙂

  helulela
  11. črc 2012    Čtené 0x

  Látkovací teorie v kostce

  Používání látkových plínek vypadá jako strašná věda, ale jen do chvíle, dokud to sami v reálu nezkusíte.

  Základní princip je, že vždy potřebujete savou vrstvu a nepropustnou vrstvu, a to buď odděleně jako plínku a svrchní kalhotky nebo dohromady jako plínku "vše v jednom".

  Typy plen (= savá vrstva)

  • čtvercové - nejlevnější, rychle schnou, méně sají a před použitím se musí poskládat
  • vícevrstvé - mají tvar obdélníku rozděleného na třetiny, kde uprostřed je nejvíc vrstev látky. To zjednodušuje skládání.
  • kalhotkové - plínka šitá do tvaru kalhotek. Vyšší cena, jednoduchá manipulace, delší schnutí. Často tvoří pilíř látkovkové výbavičky.

  Typy svrchních kalhotek (= nepropustná vrstva)

  • PUL kalhotky - spolehlivé, snadno udržovatelné
  • flísové - prodyšnější, ale méně spolehlivé, snadno udržovatelné
  • vlněné - prodyšné, spolehlivé, z přírodního materiálu, náročnější na údržbu

  Pleny "vše v jednom" AIO (all-in-one) = savá a nepropustná vrstva v jednom, nejjednodušší manipulace (obdobně jako s jednorázovkou), zpravidla nejdražší.

  Podle typu uspořádání se dají rozdělit na:

  • "pravé" AIO - savá vrstva a nepropustné kalhotky jsou sešité dohromady, zacházení s nimi je nejjednodušší
  • kapsovky - savá vrstva je vložená v kapse svrchních kalhotek - dají se rozebrat a tím rychleji schnou
  • SIO (snap-in-one) - savá vrstva se ke kalhotkám připíná na patentky. U některých systémů se po použití nemusí hned celá plínka prát, vymění se jen savé jádro a kalhotky se použijí opakovaně.

  Další potřeby

  • separačky - dávají se na vnitřní stranu plenky, zajišťují pocit sucha a usnadňují údržbu pokakaných plenek
  • vkládačky - zvyšují savost plenky
  • snappi sponka - k připevnění plenek, které nemají vlastní zapínání

  V článku jsem pro přehlednost a snadné pochopení shrnula opravdu jen základ. Mnohem víc se můžete dočíst třeba na www.latkovepleny.info.

  Na postup při skládání plenek se můžete podívat například sem - nejpoužívanější je novosklad ze čtvercovek a kalhotkový sklad z vícevrstvých plen - http://www.branakdetem.cz/clanky/galerie

  Výborné video s novoskladem najdete tu http://www.youtube.com/watch?v=gasWvBJEDlU&feature=fvwrel (cca od 1:35 min)