Používáme cookies. Více informací zde. OK

Lze si vybrat pozdější nástup na mateřskou dovolenou?

veronika.h
22. led 2009

Ahoj holy, potřebovala bych prosím poradit. Můžu si sama určit nástup na MD později než 6 týdnů před porodem???

Abych měla nárok na PPM, potřebovala bych oficiálně být v zaměstnání až zhruba 14 dní před porodem, to budu účastna 270 dní nemocenskému pojištění. V zákonech jsem ale našla toto:

O nemocenském pojištění:
Podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství začíná nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává:

a) dnem, který pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, začíná podpůrčí doba od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu.

Zákoník práce píše, že vyčerpá-li však zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů z jiného důvodu (než že porod nastal dříve), poskytne se jí mateřská dovolené ode dne porodu jen do uplynutí 22 týdnů.

To je podle mě v rozporu, ale co je správně?? Na OSSZ ve Vyškově mi neporadili ☹

vojtisek2007
22. led 2009

veru - můžeš nastoupit na mateřkou kdy chceš, nejpozději dnem porodu - ale mateřská se ti bude krátit - ve finále pak nebudeš mít ceých těch 28týdnů....

Sem začni psát odpověď...

Odešli