Lze si vybrat pozdější nástup na mateřskou dovolenou?

veronika.h
22. led 2009

Ahoj holy, potřebovala bych prosím poradit. Můžu si sama určit nástup na MD později než 6 týdnů před porodem???

Abych měla nárok na PPM, potřebovala bych oficiálně být v zaměstnání až zhruba 14 dní před porodem, to budu účastna 270 dní nemocenskému pojištění. V zákonech jsem ale našla toto:

O nemocenském pojištění:
Podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství začíná nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává:

a) dnem, který pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, začíná podpůrčí doba od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu.

Zákoník práce píše, že vyčerpá-li však zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů z jiného důvodu (než že porod nastal dříve), poskytne se jí mateřská dovolené ode dne porodu jen do uplynutí 22 týdnů.

To je podle mě v rozporu, ale co je správně?? Na OSSZ ve Vyškově mi neporadili ☹

vojtisek2007
22. led 2009

veru - můžeš nastoupit na mateřkou kdy chceš, nejpozději dnem porodu - ale mateřská se ti bude krátit - ve finále pak nebudeš mít ceých těch 28týdnů....