Mám a kde mám nárok na porodné? SR vs. ČR

terezkazv
20. únor 2012

Dobrý den , potřebovala bych poradit. Jsem občankou české republiky momentálně ještě s trv. pobytem v ČR, ale vybavuju si trv. pobyt na Slovensku. No nevím či při rychlosti českých úřadů si trv. pobyt stihnu vyřídit do porodu. Jsem zaměstnaná na Slovensku po dobu víc jak 270 dní, tudíž mateřskou budu pobírat na Slovensku. Jsem vdaná za slováka, se kterým maličkého čekám a který má trvalý pobyt zde na Slovensku. Na poradnu chodím taky zde na Slovesnko, kde budu i rodit. Je to mé první dítě, manželo druhé. Chtěla jsem vědět, či mám nárok na tzv. porodné na Slovensku i kdybych si trv. pobyt nestihla vybavit nebo ne ? V ČR vzhledem k zákonům o porodném nesplňujeme nároky, jelikož manžel je poberatel výsluhového důchodu a překročili bychom měsíční příjem, než jaký se stanovný na porodné v ČR. Děkuji všem za radu.

kristis
24. únor 2013

Ahoj tak skusim ti napisat ako to bolo somnou.Ja zas pracujem v cz trvaly mam na slovensku a ked som otehotnela tak vsetko som riesila tu myslim ako navsetvy lekara a tak.Nakolko prisla kriza museli sme s manzelom na sk domou a tiez som riesila situaciu som zamestnana v cz na neurcito sla som na matersku a a nakolko som rodit chcela na sk musela som sa pytat ci vobec mozem ked mam kontroly a vsetko tu v cz.Nebol problem 2 mesiace pred porodom sme sli domou navstevovala som lekara na sk a porodila som malu na sk dostala som porodne normalne zo sk a materska mi chodli z cz ziadny problem.Skus sa popytat na uradoch nakolko je novy zakon na sk a aj ja som poberala napriklad detske pridavky stade lebo narok nemam a od noveho zakonu maju zakaz vyplacat lebo zijem v cz.Dufam ze som aspon trosku pomohla 😉