Mám nárok na mateřskou?

nikolas89
11. bře 2019

Ahoj holky, jsem na pocatku tehotenstvi a minuly tyden jsem nastoupila na neschopenku. Vrta mi ted hlavou, jak je to s materskou. Pracovni pomer mi konci 30.6. Odpracovano mam nekolik let vkuse, v soucasnem zamestnani pracuji od pulky cervence 2018. Vim o ochranne lhute,ktera cini 180 dni od konce pracovniho pomeru, jak je to ovsem s tim,pokud jsem od pocatku teh.na neschopence ? Budu mit tez narok na materskou ? Pripadne nemohu dostat vypoved pokud jsem na neschopence a pracovni pomer bude trvat az do 30.6.? Dekuji.

materskou? ? Dekuji.

nolies
11. bře 2019

@nikolas89 Ahoj, nárok na MD máš. Neschopenka v tom nehraje roli. Výpověď by ti mohli dát pouze ve zkušební době nebo z organizačních důvodu. 30.6. to skončí poměr a neschopenka bude trvat až do nástupu na MD.

nikolas89
autor
11. bře 2019

@nolies Ahoj, organizacni duvody jsou pokud zamestnavatel skonci nebo zmeni misto pracoviste ?

nolies
11. bře 2019

@nikolas89 jj, přesně tak 😃

nikolas89
autor
11. bře 2019

@nolies dekuji za radu,tak snad bude vse v pohode 😀

ninka115
11. bře 2019

držím palce

mamemimomu
12. bře 2019

Ahoj, já se přidám z dotazem ohledně mateřské. S prvním dítětem jsem byla na 3leté RD, která skončila v dubnu. Protože mi malou nevzali do školky, měla jsem jsem od dubna do konce září 2018 neplacené volno. Mezitím jsem otěhotněla takže 1.10.2018 jsem místo do práce nastoupila na neschopenku. Zaměstnání mi trvá, mám smlouvu na dobu neurčitou. Na mateřskou budu nastupovat ale až po 4. narozeninách prvního dítěte. Budu mít vůbec nárok na mateřskou? a z čeho se případně bude počítat? Děkuju...

mykys
13. bře 2019

Ahoj,
chci zeptat, zda se někdo setkal se stejným problémem jako já.

Chtěla jsem nastoupit z nemocenské na MD 6.týdnů před porodem.
Doktorka mi ale řekla, že po nemoci se MD nastupuje 8.týdnů před porodem. Nedalo mi to a tak jsem zavolala na okr.soc.správu. Tam mi řekli, že není staveno zákonem, že se musí po nemocenské nastoupit 8.týdnů před porodem. Je to o domluvě pacientky s lékařem. Ale je vhodnější nastoupit 6.týdnů před...budete mít proplacených ještě 14dní nemoci a ty 2 týdny MD budete mít po porodu k dobru na vyplácení MD.
Tak jsem své lékařce volala a řekla jí, co jsem se dozvěděla na OSS a že bych chtěla nastoupit MD 6.týdnů před porodem.
Opět mě ubezpečila, že po nemoci se nastupuje 8.týdnů před porodem. Prý v čem mám jako problém. Tak jsem jí to vysvětlila znovu.
Doktorka: "Já nevidím důvod, proč, bych Vám měla psát MD 6.týdnů před porodem. Napíšu Vám tedy MD 6.týdnů před porodem, ale nemocenskou Vám ukončím o 14 dní dříve. Vezměte si v práci na 14 dní dovolenou, neplacené volno nebo jděte na 14 dní do práce."
...a bylo vymalováno...

verunka95
13. bře 2019

@mykys takovou doktorku kopnout do zadele ona nemá právo ti mluvit do toho kdy půjdeš na md. Dělá jak kdyby ti těch 14 dni měla platit ze svého! Normálně bych za ní došla ať ti kouká vyhovět nebo že dáš stížnost na lékařskou komoru

krasna_neznama86
13. bře 2019

@mykys to je fakt blbost, ja nastupovala po neschopence na md 6 tydnu predem

tulikiss
13. bře 2019

@mykys pani doktorka je pekna krava. nevim teda z jakeho duvodu mas PN, pokud ji mas opravdu opravnenou tak bych si na doktorku stezovala, ze ukoncuje neschopenku i kdyz ty si prokazatelne i nadale neschopna prace.

nolies
13. bře 2019

@mykys o nástupu na MD si rozhoduje žena sama a to v rozmezí 8-6 týdnů před porodem. Lékař má pouze na žádost vypsat termín porodu. Tohle bych si nenechala líbit. Já budu po neschopence nastupovat 7 týdnů pred TP.

mykys
13. bře 2019

Její tvrzení je, že nevidí důvod mě nechávat ještě 14dní na nemocenské, když jsem zcela v pořádku. Na nemocenskou jsem nastoupila od 6měsíce, po domluvě s doktorkou, protože jsem už nemohla vydržet sedět 8h hodin v kuse u PC se skoliozou.

Chtěla jsem se podělit o smutnou zkušenost. Prostě si to nedala vymluvit.

Teď se bojím, aby mě vůbec do porodu dovyšetřila. Ještě, že jsem zapsaná na rizikové poradně v nemocnici. Tam můžu naštěstí přijít kdykoliv, když budu mít problémy. Kdyby se mi nezdálo vyšetření u doktorky, tak si tam dojdu. Teď měsíc a půl před porodem nebudu hledat nového G.

nolies
13. bře 2019

@mykys a nemůže ti na ty 2 týdny napsat neschopenku obvoďák? Já bych mu řekla, jak to je.

mykys
13. bře 2019

@nolies No...to mě nenapadlo... Za zeptání nic nedám. Dík za tip.

nolies
13. bře 2019

@mykys myslím, že ti ji napíše, zvlášť v takovým stupni těhotenství.

mykys
14. bře 2019

@nolies podařilo se... 🙂

nolies
14. bře 2019

@mykys tak super 😃

mamemimomu
18. bře 2019

Ahoj, já se přidám z dotazem ohledně mateřské. S prvním dítětem jsem byla na 3leté RD, která skončila v dubnu. Protože mi malou nevzali do školky, měla jsem jsem od dubna do konce září 2018 neplacené volno. Mezitím jsem otěhotněla takže 1.10.2018 jsem místo do práce nastoupila na neschopenku. Zaměstnání mi trvá, mám smlouvu na dobu neurčitou. Na mateřskou budu nastupovat ale až po 4. narozeninách prvního dítěte. Budu mít vůbec nárok na mateřskou? a z čeho se případně bude počítat? Děkuju...