Mám nárok na mateřskou dovolenou? Konec smlouvy na PN

vejjinka
10. únor 2017

Dobrý den, prosím vás, mám dotaz 🙂 pracovala jsem jako servírka a smlouvu jsem měla do konce roku 2016, v polovině prosince 2016 jsem nastoupila na nemocenskou kvůli rizikovému těhotenství a na nemocenské budu určitě až do porodu (termín mám 8.8.17) chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na mateřskou dovolenou. Děkuji moc za odpovědi 🙂

xpila
10. únor 2017

@vejjinka Pokud máš za předchozí dva roky k datu nástupu odpracováno min. 270 dní, tak ano, máš. vejdeš se totiž do ochranné lhůty.

2veverka
10. únor 2017

Holky můžu se připojit? Nastupuji za 14 dní na MD a dnes se dovídám, že bude velice nízká. Bude se mi vypočítávat z úvazku 0, 2, který jsem teď měla při péči o děti. Je prosím vás ještě možnost, jak si situaci vylepšit?

xpila
10. únor 2017

@2veverka Můžeš si ji nechat dorovnat do 7600 Kč, ale ten dopočet se ti už bude odečítat od těch 220 tisc. určených na RP.

2veverka
10. únor 2017

@xpila A prosím tě, jiná forma není? Není možné požadovat, aby byla odvozena např. z průměru předchozí mateřské? Tuto možnost zmiňovala paní na osobním odd. v mé práci, ale nevěděla to jistě.

j.a.n.i
10. únor 2017

@2veverka No, pokud pro to splňuješ podmínky, tak to OSSZ udělá automaticky, pokud ne, tak můžeš požadovat co chceš a nebude to nic platné.

xpila
10. únor 2017

@2veverka A ty jdeš na druhou/třetí mateřskou? Kolik je let předchozímu dítěti?

vejjinka
autor
10. únor 2017

@xpila Děkuji za info 🙂

2veverka
10. únor 2017

@xpila Na třetí mateřskou, moje druhorozená má pět let. Když vidím, z čeho se to bude vypočítávat, fakt úpím...

2veverka
10. únor 2017

@j.a.n.i
A jaké jsou ty podmínky?

xpila
10. únor 2017

@2veverka Tak to máš bohužel smůlu a jediná možnost je opravdu jen ten doplatek z RP.

j.a.n.i
10. únor 2017

@2veverka Tak to se obávám, že se do podmínek nevejdeš, nástup na další mateřskou musí být do 4 let věku předchozího dítěte a musí trvat ten samý pracovní poměr.

2veverka
10. únor 2017

@j.a.n.i
@xpila To jste mě, milé ženy, nepotěšily....

sabush97
10. únor 2017

Holky ja jsem bemela splněno těch 270 dni chybělo mi odpracovane 5 dni jak naschval, na ossz mi řekli že stačí donest potvrzení že jsem dodělala školu střední (vyucni lost si okopirovali a zapocitali) tak jsem na mateřskou nárok měla 🙂

xpila
10. únor 2017

@sabush97 Vždyť ano, to je normální.

2veverka
10. únor 2017

@xpila
@j.a.n.i Ještě mě napadá: kdybych si požádala o příspěvěk na bydlení (na dorovnání finanční situace), počítá se PPM jako příjem?

j.a.n.i
10. únor 2017

@2veverka Samozřejmě.

daisy07
19. únor 2017

Ahoj holky,mam dotaz,pravdepodobne dostanu ze zdr.duvodu okamzitou vypoved,ale zaroven se snazime umele o miminko.pracuju uz pet let.ale pokud me vyhodi tak narok na materskou nemam,ze?a rodicach by mi flakli rovnou na ctyri roky,je to rak?dekuju za jakoukoli rada a odpoved

blahova_andrea
19. únor 2017

@daisy07 na mateřskou bohužel mít nárok nebudeš, pokud si nenajdeš jinou práci, z které by ti pak vyplynula. rodičák nemusíš mít na 4 roky, můžeš žádat přes příjem otce dítěte, pokud on splňuje podmínky na ppm, tak si budeš moct délku čerpání vybrat

daisy07
19. únor 2017

Ja se omlouvam,ze se hloupe ptam,ale jsem v tomhle uplne mimo a jeste na nervy,z toho co se deje.ale je to preklem nebo penezitou pomoc v materstvi muze byt vypocitana i od chlapa?mamzel zamestnany je.nebo tim byl myslen rodicak?dekuju

blahova_andrea
19. únor 2017

@daisy07 pokud má manžel nárok na ppm (teoretickou = pracuje), tak lze přes jeho příjem nechat vypočítat maximální výši tvého rodičáku. on bude dál chodit do práce a doma budeš na rodičáku ty, ale díky tomu, že je zaměstnaný si budeš moct volit výši rp. prostě si místo svých příjmů, které nemáš, nechat potvrdit na formulář ty jeho 😉

daisy07
19. únor 2017

Dekuju moc

emtinka
19. únor 2017

@j.a.n.i Ta podmínka, že musí trvat předchozí pracovní poměr... to jsem nikde nenašla ...?? díky za info

blahova_andrea
19. únor 2017

@emtinka no pokud chce někdo pobírat u dalšího dítěte zase ppm, tak musí trvat pp, ze kterého by ppm počítali

j.a.n.i
19. únor 2017

@emtinka Zákon o nemocenském pojištění

§ 19
(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

emtinka
19. únor 2017

@j.a.n.i no a když mi smlouva vyprší, tak nárok nemám, to vím, ale co když mám možnost jít na malý úvazek do práce a otěhotním a mám za poslední dva roky odpracované 270 dní, nebo jak se říká mám pojištění. Tak nárok mám nebo ne? Je mi jasný že vyměřovací základ klesne, ale lepší něco než nic, ne?

j.a.n.i
19. únor 2017

@emtinka Jo to samozřejmě nárok máš, ale už bude z toho aktuálního malého příjmu.

puutalo
19. únor 2017

@sabush97 @xpila To jsem nepochopila. Jak to spolu souvisi? Vyuceni a materska?

j.a.n.i
19. únor 2017

@puutalo Souvisí to spolu tak, že pro splnění těch potřebných 270 dní za poslední 2 roky se dá započítat i úspěšně ukončená škola, pokud je člověk v práci kratší dobu.

puutalo
19. únor 2017

@j.a.n.i To muze byt jakakoliv skola? Uniklo mi to. Jinak bych tehotenstvi tolik neoddalovala :(

j.a.n.i
19. únor 2017

@puutalo Jo, celkem jakákoliv, tedy myslím, že kterákoliv střední či vysoká studovaná v denním studiu... A upřímně, přijde mi dobré získat nějakou praxi, a ne těhotnět ještě před nástupem do své první práce, či ve zkušební době v ní.