Mám nárok na mateřskou? Kdy můžu zažádat o rodičák?

24bodlinka
11. pro 2013

diky za ODPOVEDI HOLKY:O))
kdy teda muzu zadat o ten rodičák?az po porodu?
ja uz sem od července 2013 bez koruny nedostavam nic ani prispevek na bydleni ani na zivobyti.
muj chlap vydela do tech 10 000 kč a i tak nemam narok na nic.
mame najemni smlouvu ktera je psana na mne a i presto mi byla zadost zamitnuta:o(
nechapu ten system 😒
tim padem nemam asi ani narok na materskou ze?
diky za odpovedi 😉

ann_87
Autor odpověď smazal
Zobraz
killi
11. pro 2013

Moje mamka to taky řešila, že nedostala příspěvek na bydlení z důvodu toho, že dům nechala napsat na nás. Vím, že jsme to tam taky řešili, že bychom uzavřeli s ní nájemní smlouvu. Jsou tam nějaké podmínky a musí být v pronajatém bytě trvalý pobyt. Na rodičák ti vznikne nárok po porodu. Jak se mimi narodí tak si tam o něj zažádáš. 😉

evitaa
11. pro 2013

@ann_87 No já bych neřekla, že rodičák se dostává automaticky. Náš malý má 4,5 měsíce a ještě jsme nedostali ani korunu. Furt nám vnucujou mateřskou (peněžitá pomoc v mateřství), ale nedokáží pochopit, že ani jeden nechceme přestat pracovat. No nevím, jak to vyřešíme.

ann_87
11. pro 2013

@evitaa Automaticky v tom smyslu, že pokud je žena s dítětem doma. Pokud oba pracujete na plný úvazek, nevím jak to je...

j.a.n.i
11. pro 2013

@evitaa Normálně podáte žádost o rodičák, doložíte od OSSZ papír o denním vyměřovacím základu a hotovo.

24bodlinka
autor
12. pro 2013

@j.a.n.i co je to ten vymerovaci zaklad?to dostane mladej potvrzeni v praci nebo jak?
nezlobte se ale ja temto vecem vubec nerozumim a na urade mi jen reknou ze nemam na nic narok ze nemam odpracovano tolik a tolik tot vse 😖

24bodlinka
autor
12. pro 2013

@ann_87 to uz si zarizuju ale na urade mi pani rekla ze ani to nam nepomuze bo muj chlap vydela vic nez je zivotni minimum pro dva lidi ve stejne domacnosti:o(
tak uz nevim

j.a.n.i
12. pro 2013

@24bodlinka v práci mu vyplní přílohu k žádosti o mateřskou k datu narozeni dítěte a na základě té mu na ossz vyplní ten formulář o denním vymerovacim základu a díky němu ty budeš moct volit rodicak a nebudeš muset na 4 roky.

24bodlinka
autor
13. pro 2013

@j.a.n.i aha tak to diky za info:o))

nikoleta4
8. led 2014

dobrý večer chci se zeptat,když jsem nastoupila 21.12.2013 na mateřskou ,kdy mám jít žádat o rodičák? Už si to nepamatuju je to 9 let co jsem rodila druhou dceru ta první má 12 let. Děkuji vám předem za odpovědi

megy
8. led 2014

@nikoleta4 já nastupovala 23.12. a vypočítali mi, že na rodičák nastupuju 7.7. takže já bych šla žádat ke konci května, ať nemáš problémy, že měli málo času 🙂

nikoleta4
11. led 2014

@megy děkuji vám za odpověd

24bodlinka
autor
19. led 2014

tak nakonec sem porodila driv nez byl termin uz 23.12.2013
od kdy muzu zadat rodicak a porodne?nevim co napsat do kolonky na zadosti
diky za odpoved

muddledgirl
28. led 2014

Ahojky....těch 270 dní odpracovaných se počítá od nástupu na MD?Pokud bych šla 8 t před termínem na mateřskou,bylo by to cca 22.5.2014
Za tu dobu jsem byla v práci 22.5.-24.10.2012 tj... 5 měsíců a dva dny...
4.4.-3.10.2013 tj..půl roku bez dne...

Takže bych měla mít nárok na MD,je to tak? Děkuji moc za případné rady... 😉