Mám nárok na mateřskou v Německu? Přítel je Němec

jarkaa23
14. led 2016

Ahoj Holky.
mám otázku když žiji v Čr a možná jsem těhotná ( test si budu dělat ) mám nějaký nárok na finanční příspěvek na dítě nebo na mateřskou v Německu? Můj přítel ( nikoli manžel ) je rodilí němec. Já sama jsem nikdy v německu nežila a ani nepracovala, ale kdybych byla těhotná chtěla bych se za ním okamžitě přestěhovat.
Předem děkuji za jakoukoliv odpověď na internetu toho moc není.

terrazz
15. led 2016

Dobry den, pokud se dite narodi v Nemecku, tak si myslim ze mate narok na pridavek na dite (kolem 190 EUR mesicne). ale zrejme si tam musite nahlasit i prechodnou adresu. S materskou to Vam neporadim, to si nejsem jista, kdyz jste tam nepracovala. Ale tak at se vas pritel tam informuje. Vetsinou jsou vsichni velmi ochotni.

majkoz
15. led 2016

Je jedno, jestli žiješ tu nebo v De, přídavek dostaneš so wie so, jen si musíš sama zažádat(teda, pokud partner v De žije a pracuje). K RP:Pokud porodíš až tam, což nevím nevím, raději bych rodila tu,tak záleží, jestli je De primárně nebo sekundárně kompetentní k vyplácení rodičovského příspěvku...o tom, jak je to v De nevím, ale myslím, že když se partner obrátí s prosbou o radu na zaměstnavatele, tak mu poradí, případně doporučí někoho, kdo by poradil... Dobrá poradna je aperio.cz....zkus juknout, možná tam už podobná otázka zazněla 😉

kozichstar
22. únor 2016

Ahoj holky mam obdobny problem: manzel je pendler v De a jezdi normalne k nam dom,zajima me,jestli mam normalne narok na rodicak u nas,protoze dnes mi pani na socialce rekla,ze pry nemam narok,coz je dle meho totalni hloupost,nebot jsem hledala na netu a nikde tam zminka o tutom nrbyla,naopak,ze na nej ma narok kazdy,ale taky mi kamaradka rikala,co tam pracuje,ze se pry da soucasne pobirat rodicak jak u nas,tak i c DE,jsem 22.tyden, at vum za vcasu co si vybehat,jinak kindergeldy davaji i bez trvaleho pobytu,staci mit jen zamestnaneho muze ci zenu🙂