Mám nárok na MD? Som na PN, pracovný pomer trval rok

lenkka1122
8. led 2015

Ahojte. Neviem ci tato tema patri do tejto kategorie, ale nevedela som kam inam ju zaradit. V CR pracujem a zijem od brezna 2014. Momentalne som pn kvoli tehotenstvu. Pracovny pomer mi skonci 28.2 a neviem co potom, ako mam postupovat. Chcem sa spytat ci mam vobec narok na materske davky a ked mi zanikne pracovny pomer a zamestnavatel mi prestane platit zdravotne poistenie musim sa hlasit na pracovny urad? Mam vobec sancu, ze by som dostavala prispevky na dieta tu v CR? Priatel ma dobru pracovnu poziciu a preto chceme zostat zit tu. Prosim ak mi niekto viete poradit budem vdacna 😒

loilla
8. led 2015

@lenkka1122 Ahoj.. K tomu, co po zaniknutí pracovního poměru - měla jsem teď to samé. PP mi končil 31.12., od 13.9. jsem na PN kvůli těhotenství. Došla jsem si na pojišťovnu, kde jsem nahlásila, že již nejsem v pracovním poměru, paní na pojišťovně se podívala do pracovní smlouvy, aby se přesvědčila, kterým dnem končila, okopírovala si ode mě neschopenku a řekla, ať přijdu, až mi neschopenka skončí - do té doby za mě zdravotní platí pojišťovna. Poté jsem si sjela na sociálku, kde jsem opět nastínila svou situaci a bylo mi řečeno, že do MD za mě budou oni platit sociální.

Na úřadě práce jsem byla taky, ale tam mi bylo řečeno, že i když jsem vlastně nezaměstnaná, tak pokud jsem na pracovní neschopnosti kvůli těhotenství - nemají se mnou nic společného a nebudou mě evidovat..

🙂

loilla
8. led 2015

@lenkka1122 A co se týče nároku na mateřskou:

1) Zaměstnankyně má nárok na výplatu mateřské, jestliže v den nástupu na mateřskou dovolenou ji trvá účast na nemocenském pojištění (tj. je v zaměstnaneckém poměru). Případně nastupuje na mateřskou (osm až šest týdnů před očekávaným porodem) v ochranné lhůtě. Základní délka ochranné lhůty je 7 dní, u těhotných žen je však prodloužena na 180 dní.

2) Žena je účastna na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na mateřskou.

martinahost
8. led 2015

Na matersku by si nárok mala mat ak máš odpracovaných 270 dní ( počíta sa do toho aj nemocenská), aj ked ti skončí pracovný pomer, tak ešte budeš v ochrannej lehote 180 dní a do 180 dní musíš nastupit na matersku, čo určite stíhaš. Ale neviem ako to bude s poistením, ak by ste boli manželia tak by si ta manžel mohol naviazat na teba ako nezaopatrenu manželku a ked budeš na materskej tak ti bude platit zdravotku štát, ale kedže nieste manželia tak potom si ta naviazat na seba nemože a v tom prípade neviem ako to bude, či ta vobec na up zaeviduju ked budeš na materskej.. My budeme tiež onedlho riešit podobný problém , 😒 zmluva mi končí koncom juna, ale my máme výhodu že sme manželia, tak si ma len manžel naviaže na seba a vyriešene, už sme to tak mali. Inak mimčo ked sa narodí tak priatel si ho može na seba naviazat ak je tu zamestnaný, ale teba noo, neviem neviem.

snehurka845
9. led 2015

Pokial budes PN az do porodu,naUPn sa vobc hlasit nemusis, Na matersku by si narok mala mat. Po skonceni materskej,poziadas o rodicak.Ak si tu pracovala,rodicak normalne budes poberat a mozes si aj volit dlzku rodicaku.

blahova_andrea
9. led 2015

@loilla zdravotní ti neplatí pojišťovna, ale pojišťovně to platí stát a sociální hrazené rozhodně nikdo jiný než zaměstnavatel nebo přímo ty sama dobrovolně neplatí 😅

blahova_andrea
9. led 2015

@martinahost žena, která je na mateřské nemůže být vedena na úp 😉

blahova_andrea
9. led 2015

@snehurka845 souhlasím.

pn až do nástupu na mateřskou, pak rodičák, u obou je zdravotní hrazené. jen je třeba tyto změny hlásit pojišťovně...že už nejsem zaměstnaná, nástup na md, pobírání rp...teda tak to mají češky, nevím jak slovenky. ale pokud jsi tu pracovala, dítě se tu narodí a vy tu budete žít, tak by to pro vás mělo platit taky, ne? 😅
@lenkka1122

loilla
9. led 2015

@blahova_andrea Tak já nevím 😒 .. takto mi to bylo řečeno na pojišťovně a na sociálce

loilla
9. led 2015

@blahova_andrea Každopádně tedy, pokud jsem byla na pojišťovně a nahlásila jim, že nejsem v PP a že jsem na PN a ona si to vše zapsala.. Tak je to v pořádku? A po skončení PN to tam zajdu nahlásit a na sociálku požádat o MD.. nebo jak? ☹ Teď už tedy vůbec nevím, jak to je.. a to jsem s tím strávila celé odpoledne a nemám dobré informace.. 😒

xpila
9. led 2015

@loilla Ty žádnou MD mít nebudeš, pokud nejsou zaměstnaná, tak si rovnou půjdeš zažádat o rodičovský příspěvek (ani nebude na RD, na té jsou jen zaměstnané).

loilla
9. led 2015

@xpila Proč bych neměla mít nárok na MD? Když jsem byla v posledních dvou letech účastna min. 270 dní na pojištění, od začátku roku 2012 do konce roku 2014 jsem byla zaměstnaná a nástup na MD splňuji v ochranné lhůtě?

xpila
9. led 2015

@loilla Promiň, prehlidla jsem tvůj termín porodu, nevim proč jsem myslela, ze ho mas později 😉

loilla
9. led 2015

@xpila V pohodě.. už jsem se lekla.. 🙂

blahova_andrea
9. led 2015

@loilla jj, každou změnu "stavu" prostě pojišťovně nahlaš 😉 s md je to tak, že dostaneš papír u gynekologa, kde bude datum tvého nástupu na md a to zaneseš do posledního zaměstnání. ti tam doplní tvé příjmy a pošlou to na příslušnou ossz. ta ti potom vypočítá a bude vyplácet mateřskou. po skončení mateřské půjdeš na sociálku vyřídit si rodičák 😉

loilla
9. led 2015

@blahova_andrea Děkuju moc!!!!! 🙂

blahova_andrea
9. led 2015

@loilla není zač...a nezapomeň si v práci vybrat nebo nechat proplatit dovolenou, pokud máš 😉

alboo
10. led 2015

@blahova_andrea ahoj, koukám, že sem v tomhle dost vyznáš 🙂 tak si dovolím jednu dost zapeklitou otázku: od 30.12.2013 do 3.7. 2014 jsem byla na PN, pak nastoupila na PMM, která mi končí 15.1.2015. Než sem nastoupila na PN, byla jsem zaměstnaná u 2 zaměstnavatelů, u obou smlouva na dobu určitou, jedna do 11.8. 2014 a druhá do 31.8.2014. Jelikož dámám na OSSZ a i na ÚP přišlo celkem složitý, když jsem byla žádat o RP to že sem měla 2 zaměstnavatele a moc nevěděly jak to vyplnit a mojí otázku moc nechápaly, tak sem kloudnou odpověd nedostala 🙂 Ted budu čerpat RP, dala jsem zatím částku 7600. Jak by to bylo v případě, že bych poté otěhotněla a stihla porodit akorát před vyčerpáním? dostala bych opět PPM a nebo měla jen RP s tou 4-letou variantou? a pak jelikož zvažuji, že bych ted nějak nastoupila opět do práce, ale jen na zkrácený úvazek , jak by to ve stejném případě, ale s tím že bych čerpala RP a ještě pracovala, jde mi o to, aby se mi pak případná PPM nepočítala z toho částečnýho úvazku... doufám, že t píši srozumitelně a předem díky moc 😎

blahova_andrea
10. led 2015

no já se v tom nevyznám tolik, abych mohla radit víc do hloubky, na to jsou tu jiné odbornice. já znám jen to hodně obecné. každopádně pokud by jsi znovu otěhotněla, tak další mateřskou mít nebudeš, protože už nejsi zaměstnaná. šla by jsi teda rovnou na 4-letou variantu. pokud by jsi pracovala při dítěti, tak pak bys měla mateřskou z toho částečného úvazku. prostě od toho aktuálního zaměstnavatele. doufám, že ti nepodávám špatné info. já znám spíš jen to, co jsem sama osobně řešila v reálu, takže ty výjimky a kličky fakt neovládám 😅 já toto sama neřešila, takže je to spíš teorie, kterou jsem si snad přebrala dobře 😅

xpila
10. led 2015

@alboo Jelikož už nejsi zaměstnaná, tak už nárok na druhou PPM mít nebudeš (musíš stále splňovat podmínku být zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě). A pokud není nárok na PPM, je automaticky 4letá varianta čerpání RP. Samozřejmě je zde možnost volby přes otce dítěte, pokud on ty podmínky splňuje.
Pokud bys znovu nastoupila do práce (byť jen na částečný úvazek), PPM by se ti počítala z tohoto úvazku, protože předchozí zaměstnání skončilo.

alboo
10. led 2015

@blahova_andrea
@xpila díky moc za expres odpověd. ale nepotěšilo 😒 ale co se dá dělat... protože PPM placená ze dvou prací je dosti dobrá 🙂

blahova_andrea
11. led 2015

@alboo jo...to jsem ti zapomněla říct...možnost volby výše rp přes příjem otce dítěte. @xpila má pravdu. ppm ze dvou prací by byla fajn, ale ty už dvě práce nemáš, taková je realita.