Mám nárok na porodné? Jsem nezaměstnaná, žiju s přítelem

luciestastna20
14. únor 2017

Ahoj, mám dotaz ohledně porodného. V říjnu semnou zaměstnavatel ukončil pracovní poměr, takže jsem nezaměstnaná. Malá se nám narodila před týdnem. S přítelem nejsme oddaní,ale žijeme ve společné domácnosti. Ráda bych věděla zda mám nárok na porodné. Nevím jestli jsem samoživitelka moc tomu nerozumím 🙂 předem děkuji 🙂

xpila
14. únor 2017

@luciestastna20 Ne, samoživitelka nejsi. Počítá se příjem tvůj a otce dítěte za poslední čtvrtletí před narozením dítěte, tudíž u vás za říjen-prosinec.

kika266
14. únor 2017

Samozivitelka nejsi, protoze zijete ve spolecne domacnosti, narok na porodne muzete mit, pokud splnite podminky, myslim ze dohromady nesmite presahnout prijem za mesic v predchozim kalendarnim ctvrtleti pred porodem. myslim, ze je to nejakych 20tisic.

absintka19
14. únor 2017

@luciestastna20 jak rika xpila :
Spocitej si vase prijmy rijen+listopad+prosinec.

Pro rok 2017 se pravidla ani částky nemění.

Zatímco u prvního dítěte činí částka porodného 13 tisíc korun, u druhého jde „jen“ o 10 tisíc.

Nárok na porodné mají pouze rodiny s příjmy do 2,7 násobku životního minima rodiny. Na porodné u prvního dítěte tak v roce 2017 dosáhnou domácnosti s čistým příjmem do 20 817 korun, u matky-samoživitelky do 13 176 korun.

Při narození druhého dítěte se do životního minima rodiny počítají už dvě děti. Pokud je první z nich mladší šesti let, mají na porodné u druhého dítěte nárok rodiny s příjmem do 25 515 korun měsíčně, u matky-samoživitelky do 17 874 korun. V případě staršího sourozence se hranice životního minima ještě mírně zvyšuje.

andie90
14. únor 2017

"Rodina ve složení matka, otec a jedno čerstvě narozené dítě, která žije společně, má nárok na porodné, pokud její celkový čistý měsíční příjem nepřesáhne částku 20 817 korun. Kdo má vyšší příjmy, porodné nedostane.

"Do limitu příjmů se přitom počítají nejen výdělky ze zaměstnání nebo podnikání (čisté, tj. po zaplacení daní a pojistného), ale také sociální dávky, podpora v nezaměstnanosti či třeba důchody."

Zdroj: http://www.penize.cz/porodne-a-pohrebne/308519-...

20817,- průměrem.. Tzn.když jeden měsíc bude 60.000,- a další dva měsíce 0,-, máš nárok...
Počítá se tedy tvůj i partnera plat a podpora v nezamestnanosti..

luciestastna20
autor
14. únor 2017

Děkuji tak to nárok nemáme i přítel bere více než 20 000.