Mateřská a následně rodičák pro OSVČ, psáno na otce

nariel
18. říj 2013

Aktuálně zdravím a pozdravuji milé sečtělé maminky, které se vyznáte lépe než já. (Omlouvám se, pokud tu tento dotaz již je, já ho nenašla) 😉
Potřebuji poradit, jelikož se mi nedostavila MS, tak jsem nejpíš těhotná a bere mě z toho trošku amok ..jedině kvůli financím ☹
Jsem teď na rodičáku s prvním synem ten mi bude končit na začátku prosince 2013. Pak jelikož jsem nejspíš těhotná nebudu moci jít do práce. ( zaměstnavatel tudíž nepřichází v úvahu.) Jedině napsat na manžela, jestli to teda v roce 2014 půjde ☹
Můj manžel je OSVČ a platí si teď 6 měsícem nemocenské to minimální 115kč 1896kč důchod a ještě bude platit za listopad, takže bude 7 měsíců . Ale bohužel na zimní měsíce přerušuje svou činnost a veden na ÚP. (Na stránkám OSSZ jsem pochopila že za 2 roky , nemusí být plynulé jen se musí splnit 280 dni nemocenské z toho posledním roce aspoň 180 dni..tomu rozumím..) to by nám vyšlo že by místo nástupu 2014 obnovil živnost né v dubnu ale třeba už v březnu abychom do nástupu na mateřskou dali ty potřebné dny.
Spíše jsem totálně zmatená z té výše nemocenské a následné mateřské..( stím minimálním bych nejspíš dostala jen tak 3000kč) kolik bychom museli platit abych měla aspoň částku 7600kč, vím že s nemocenským by se musela zvedat i záloha na důchodové a jsem totálně zmatená..jakou výši abych měla aspon mateřkou měsíčne 7600Kč (těch 28 týdnů) a nemusela čerpat s rodičáku z té částky 220 000. Chtěla bych tu tříletou variantu pak.
Omlouvám se že je to tak složitě napsané doufám že pochopíte.

?????Můj dotaz je jakou výši nemocenského a důchodového pojištění má manžel platit, abych dosáhla na PPM ve výši aspoň 7600Kč????????
Jsem z toho totiž totálně zmatená, budu vděčná za vaše rady!!
Děkuji předem za pomoc, abych se mohla těšit z případného druhého těhotenství a né se jít věšet ☹ (Nemohu si totiž z finančních důvodů dovolit spadnout na 4-letou variantu.)

barborka09
18. říj 2013

@nariel No nechci tě nějak strašit, ale jestli nemáš zaměstnavatele kterého jsi měla před nástupem na první mateřskou, tak s porodem druhého nastupuješ ihned na rodičák. To že si manžel platí nemocenské je dobré k tomu, že si můžete volit tu délku rodičáku a nespadáte automaticky do čtyřleté varianty. Ono je uplně jedno kolik si manžel bude platit, protože mateřská se z jeho platu nepočítá, pouze se dá zvolit ten rodičák. Takže jestli teď nemáš zaměstnavatele, tak dnem porodu nastoupíš na rodičák, ten si uděláte přes manžela splňuje-li ty dny které uvádíš no a bohužel ti hned budou brát z těch 220 000,-. Takže do tří let ti to vychází cca 6111,-/měsíc.

vilibalda
18. říj 2013

@nariel Už nemáš zaměstnavatele? Jinak souhlasím s @barborka09, ale úplně si nejsem jistá, jak je to u osob OSVČ.

nariel
autor
18. říj 2013

@barborka09 Ups!! No moc děkuji za objasnění tohle jsem nikde nenašla, ani jsem to netušila, že bych musela mít zaměstnavatele. S druhým dítkem jeto asi jinak než pro první. Ještě že jste tady !!
Musím si z toho pro neomdlívací pocit vybrat to lepší 😉
Dobré je že na volbu 3 ročky stačí jen to minimální..(nemusíme platit více) 😎
Částka 6111 😕 😨 😲 😖 🙄 ...no dýchej, dýchej...je pořád lepší než 3800kč ☹ No tak snad to přežijeme a nebudu muset dávat děti pást na louku 🙄
Moc děkuji jsem hnedle moudřejší, zklamaná 😖 ale nezbývá stejně nic jinýho, tak to jdu rozchodit.. (Teď mi ještě řeknou že čekám 2-3trojčátka a mě fakt klepne.K naší smůle. Manžel to má v rodině.) 😨 😖
Moc děkuji za váš čas holky. 😉

nariel
autor
18. říj 2013

@vilibalda Ne při prvním dítěti jsem nastupovalana mateřskou v ochranné lhůtě..Dostala jsem PPM i možnost volby. Zaměstnavatel mě jako těhotnou zaměstnal abych měla 280 dni ale pak jsme rozvázali PP aby nemusel za mě platit. Byla to tenkrát od něj velká pomoc. No teď takového nemám ☹ Moc děkuji snad se to nějak zvládne 🙂 😉

j.a.n.i
18. říj 2013

@nariel Já jen doplním, že si můžeš při tom manželově minimální nemocenském zvolit i těch 7600,-, akorát ti to prostě nevyjde do 3 let, ale skončí ti rodičák někdy v necelých 2,5 letech dítka.

jitule77
18. říj 2013

pokud manžel splňuje podmínky pro vyplácení PPM, můžeš jít na pracák ty, sepíšete dohodu, že se bude starat o dítě on a mateřskou po šestinedělí budete dostávat 22 týdnů na něj. Pak navolíte rodičák a když manžel bude chtít obnovit živnost, půjdeš pryč z pracáku a pojede to zase na tebe...aspoň tak jsem to pochopila já..

nariel
autor
18. říj 2013

@barborka09 Ještě prosím o info...když teda začnu přímo brát rodičovský příspěvek v den porodu. Tak nebudu vlastně nastupovat těch 6-8 týdnů před porodem na mateřskou. To rovnou doktorovi řeknu že nemám nárok, nebo ten papír budu muset vyplnit.? Prosím jak se tedy postupuje či jak probíhá tato doba když budu mít druhé dítko a nemám nárok na mateřskou.
Budu do doby porodu brát hmotné zabezpěčení z ÚP plus možná sociálku a v den porodu začnu brát RP, stím že vůbec nebude brána ta doba "6-8 týdnů před plánovaným porodem"?????
Díky všem co jsou znalejší než já...🙂 😉

laurital
18. říj 2013

@nariel Po skončení RD máš nárok na podporu od UP po dobu pěti měsíců, celková podpora činí cca 15.500,- za celou podpůrčí dobu, poté budeš mít nárok až na rodičovský příspěvek ode dne porodu.O ten si požádáš po narození dítěte.
Žádost o PPM vyplňovat nebudeš.

nariel
autor
18. říj 2013

@laurital Moc děkuji 😉 A prrosím když budu po porodu žádat o RP a budu chtít uplatnit manželovo nemocenské pojištění pro pružnou délku čerpání a volbu z 220000kč. Budou tojeho nemocenské počítat do dne porodu, tedy spíše den před porodem, nebo se to sčítá jinak???

j.a.n.i
18. říj 2013

@nariel Jojo, do dne porodu, v den porodu musí být nemocenského účasten, takže hlavně nezapomenout ještě zaplatit to pojištění za ten měsíc, neb se platí zpětně.

vycu
20. říj 2013

@mo_cha Chtělo by to něco aktuálnějšího, tohle už je dávno passé.