Mateřská. Kdy mi končí?

esteryno
13. únor 2020

Ahoj holky, jsem úplně tupá na počty, takže se nemůžu dobrat, kdy mi končí mateřska dovolená, takže nevím kdy mi mám jít včas zažádat o rodičák :D.
Termín porodu jsem měla 24.9.2019, ale rodila jsem 13.9.
Na žádosti k mateřské dovolené jsem měla původně vypněný datum z 13.8.2019.
Když na s tím šla na úřad moje mamka jakožto můj nadřízený tak jí řekli, že ať si vezme novou žádost a přepíšem tam datup nástupu od 1.9.2019. V říjnu mi tedy přišla mateřská za září i říjen. Tak se ptám vás, těch co umí počítat líp než já a více tomu rozumí, kdy mi končí mateřská? Doufám, že mi někdo pomůže 😂

petracig
13. únor 2020

Délka MD je 28 týdnů, takže 28 týdnů od 1.9.2019, tudíž končí 15.3. jestli dobře počítám 🙂

volfici
13. únor 2020

Určitě máš ty data dobře? Na PPM se nastupuje šest až osm týdnů před termínem porodu.

martaskaaa
13. únor 2020

Jak tam muzes mít 1.9.? Když termín byl 24.9? Já měla termín taky 24.zari a šla jsem na MD nějak 8tydnu předem od 1.srpna...tak nechápu, kde bereš 1.září 😀 a stejně, však jsi stejně toho 1.zari na MD reálně nenastoupila přeci... Tak do žádosti napíšeš datum, kdy jsi prostě nan tu MD nastoupila, tak asi toho 13.srpna.

martaskaaa
13. únor 2020

Jak to znovu čtu, tak to stejně moc nechápu co je špatně na tom,že jsi do žádosti vyplnila 13.8. kdy jsi nastoupila oficiálně na mateřskou. Je jedno, že jsi porodila o trochu dřív než termín, protože stejně běží těch 28tydnů. Já naopak místo 24.9 porodila až 1.10. pořád teda nechápu proč tam máš mít od 1.9. 😀

andelka
13. únor 2020

Nech to tak jak to je. Je fuk že jsi porodila dřív než byl TP. Délka je 28 týdnů tak jako tak. Jinak den kdy ti končí md ti můžou i říct na ČSSZ. Já jsem tam byla kvůli nahlášení na pojišťovnu,a rovnou mi i řekli dokdy ji mám, tudíž kdy si mám jít vyřídit rp.

jironymou
13. únor 2020

Holky a ted dotaz...tady mi nekdo tvrdil, ze kdyz na materskou nenastoupim 6-8 tydnu pred porodem, ze o ty 2 mesice prijdu o penize? Napr.kdybych na ni chtela nastoupit az kdyz porodim... tak ze o ty 2 mesice (6-8 tydnu) vyplaceni materske pred porodem prijdu a ze se to neposune?Snad to pisu srozumitelne?Sama se neumim uz ani vymacknout 😭

betelgeuzz
13. únor 2020

@jironymou ano, to je pravda. POkud nenastoupíš na MD nejpozději 6 týdnů před porodem, mateřská se bude vyplacen jen 22 týdnů po porodu (neplatí pro předčasné porody). Prostě o tu část, kdy budeš ještě pracovat navíc, se ti pokrátí i celkové pobírání MD

betelgeuzz
13. únor 2020

@andelka to není pravda, pokud nastoupila na MD 1. 9., i když plánovaný porod měla 24. 9, tak nastoupila 3 týdny před plánovaným porodem a o to se jí celkový nárok pokrátí, takže MD nebude celých 28 týdnů.

jironymou
13. únor 2020

@betelgeuzz Dekuji, proto mi to tady nesedelo, ze tu vsichni psali 28 tydnu a me nekdo rikal, ze kdyz nenastoupim driv, ze se mi to pokrati.Dekuji za info 🙂

betelgeuzz
13. únor 2020

Pro přesnost paragraf 195 zákoníku práce:
(3) Vyčerpá-li zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů, protože porod nastal dříve, než určil lékař, přísluší mateřská dovolená ode dne jejího nástupu až do uplynutí doby stanovené v odstavci 1. Vyčerpá-li však zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů z jiného důvodu, přísluší jí mateřská dovolená ode dne porodu jen do uplynutí 22 týdnů, popřípadě 31 týdnů, jde-li o zaměstnankyni, která porodila zároveň 2 nebo více dětí.

andelka
13. únor 2020

@betelgeuzz nastoupila podle papírů 13.8. Když to tak nechá,tak se nic krátit nebude ne?

andelka
13. únor 2020

@jironymou tak v tomto případě jo. Ale popravdě se to stává málokdy,že by šel někdo na MD později než 6 týdnů před.

betelgeuzz
13. únor 2020

@andelka píše, že v žádosti má vyplněno 1. 9., je to celé zamotané, nebo tam je někde chyba. Buď by měla mít doma nějaký papír, kde bude nárok na dávku od - do, nebo bych se zašla zeptat na OSSZ.

andelka
13. únor 2020

@betelgeuzz je to nějaké zmatené. Nechápu proč po ní chtěli vypsat novou žádost s jiným datem,když 6 týdnů před TP je právě 13.8. a to je cajk.
Já teda doma žádný papír nemám,proto jsem právě nevěděla ( spíš se mi to nechtělo počítat) dokdy md mám a kdy mám nástup na rodicak. Ale na počkání mi všechno sdělili na ČSSZ.