Mateřská-rodičovská dovolená.

sarka49
20. zář 2011

Dobrý den, vloni jsem dostudovala a hned jsem nastoupila do práce, kde mám úvazek na dobu neurčitou. Chtěla jsem se zeptat jak to je s mateřskou-rodičovskou dovolenou, kolik bych dostávala peněz v tomto "prorodinném" období. Nějak se v to neorientuji. Prosím (nejen) maminky o radu. Moc děkuji

vojtisek2007
20. zář 2011

@sarka49 pokud splníš podmínky pro mateřskou, tak 6-8týdnů před porodem na ní nastoupíš, celkem trvá 28týdnů a pak přestupuješ na rod.příspěvek - který si můžeš volit 2-3-4 roky a podle toho dostáváš peníze. Ohledně tý novely rodičáku netuší, tam šlo o to, že za ty roky dostane mamina stejnou částku a v průběhu rod.si může měnit její výšku - což do teď nešlo.....

sarka49
autor
20. zář 2011

A jak to je když pracuji v hlučném prostředí, bezpečák při školení říkal, že až budu těhotná budu muset provděpodobně být doma už od začátku těhotenství. Kdo toto určuje a budu dostávat plat od zaměstnavatele, nebo od někoho jiného (stát?) a kolik?

vojtisek2007
20. zář 2011

@sarka49 pokud kvůli těhu nebudeš moct vykonávat svojí práci a budou tě muset přeradit na jinou, hůře placenou práci, bude ti sociálka (ossz) dorovnávat do výšky původního platu (vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství) , pokud půjdeš na neschopenku, budeš mít neschopenku z platu - což je 60% a nikdo ti nic dorovnávat nebude...

sarka49
autor
20. zář 2011

@vojtisek2007 a jaká je výše mateřské, ta se taky vypočítává nějak z platu, že?

vojtisek2007
20. zář 2011

@sarka49 mateřská je cca 70% hrubého platu

sarka49
autor
20. zář 2011

moc Ti děkuji za odpovědi, pomohla jsi mi v orientaci. 🙂