• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Mohou nám na sociálce lhát?

6. října 2013 
Ahoj holky,
dnes jsme byli s přítelem na sociálce, zeptat se, jaký máme nárok na PPM. Přítel pracuje 7 let. Já jsem včera úspěšně dodělala nástavbu s maturitou. TP mám za 6 týdnů. Pokud vím, tak když je pojištěnec jeden z rodičů, tak nárok na PPM máme. Pokud by totiž přítel na mateřskou na minimálně 7 dní nastoupil. Toto jsme jí řekli, ale paní na sociálce nám řekla, že na PPM nárok nemáme. Tak buď nám lže a tají PPM, nebo vše, co se dočítám na internetu, chápu špatně. :fearful:

Je možné, že by nám lhala? Že mají nařízeno, aby občanům co nejméně pomáhali a tím stát přicházel o méně peněz?

A dále jsem se chtěla zeptat, když náš společný příjem do dnešního dne byl jen přítelův plat (17.000Kč) máme nárok na porodné?

Moc děkuji za odpověď. Snad jsem to napsala trochu srozumitelně. :sweat_smile:
23. kvě 2012 v 19:05  • Odpověz  •  To se mi líbí
@sariel nepoznam česke zakony, ale myslim, že nie že by vam niekto umyselne klamal, skôr bude nekompetentny a sam to nevie. Preto je asi lepsie ist tam znova a pytat sa, pripadne sa informovat prostrednictvom mailu
23. kvě 2012 v 19:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@sisaha
Třeba jsme se jen špatně chápali. Dnes se pokusíme najít nějaké zákony, které bychom tam zítra předložili. Bylo by mi líto, kdybychom takto zbytečně přišli o mateřskou.
23. kvě 2012 v 19:11  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
Jak je to s PPM přesně nevím, ale nárok na porodné nejspíš nemáte. Ten se vyplací pokud splnujete podmínku, že vyděláváte méně jak 2,4 násobek životního minima. pokud jsou 2 lidi v domácnosti tak to je cca 6000. Takže váš společný výdělek by musel být mín jak 14 300. :unamused: :unamused:
23. kvě 2012 v 19:17  • Odpověz  •  To se mi líbí
na porodné máte nárok, pokud váš příjem nepřesahuje 2,4 násobek životního minima. Počítáš se ty, přítel a dítě. Na PPM má nárok ten, kdo splní podmínku účasti na nemocenském pojištění 280 dní za poslední dva roky a započítává se i doba studia na střední škole, pokud studium bylo úspěšně ukončeno. Řekla bych, že jste narazili na někoho, kdo netuší, která bije. §32 a násl. zákona o nemocenském pojištění.
23. kvě 2012 v 19:18  • Odpověz  •  To se mi líbí
@schnek Trochu to uvedu na pravou míru, studium se sice do 270 dní počítá, ale ke dni nástupu musí být člověk účasten nemocenského pojištění nebo v ochranné lhůtě po jeho skončení a tuhle podmínku @sariel nesplňuje, tj. ona nárok na PPM nemá.
23. kvě 2012 v 19:36  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@schnek Děkuji strašně moc. Opravdu jsi mi pomohla. Hlavně jsi mi dala naději, že mateřskou nakonec mít budeme. :slight_smile: Paragraf si jdu přečíst a zítra bych ho paní předložila. Snad ale nenarazíme na tu samou, která má svou pravdu.
23. kvě 2012 v 19:38  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i kde máš, že musí být v den nástupu účasten?

a koukám, že jsem se uklepla, je to 270 dní, ne 280.
23. kvě 2012 v 19:38  • Odpověz  •  To se mi líbí
@sariel No, pokud je přítel zaměstnaný, tak nárok na PPM má a může na ní nastoupit po tvém šestinedělí, je to ale problém v tom, že po dobu pobírání PPM on nesmí v té práci pracovat, takže místo jeho celého platu a tvého rodičáku byste měli pouze jeho PPM, která by dělala cca 70% platu. A PPM převádět nelze, tu vždy musí čerpat ten kdo na ni má nárok.
Jiná věc je možnost výběru rodičáku, tam stačí pouhý fakt, že nárok na PPM příteli vznikne, vůbec na ní nastupovat nemusí.
A ad informací od úřadů, píšeš, že jste byli na sociálce, ale nepíšeš, co pod tím pojmem myslíš, pokud sociální odbor při UP, tak je pochopitelné, že ti o PPM říkají nesmysly, protože oni to neřeší, takže o tom vědí asi tak stejně jako ty.
23. kvě 2012 v 19:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@j.a.n.i Já už v tom mám bordel. :sweat_smile: Na PPM nemáme nárok ani v případě, že by na mateřskou nastoupil přítel? (Minimálně na sedm dní.) Ten má odpracováno několik let.
23. kvě 2012 v 19:40  • Odpověz  •  To se mi líbí
@schnek Zákon o nemocenském pojištění

§ 14
(1) Nárok na dávku vzniká, jestliže podmínky pro vznik nároku na dávku byly splněny v době pojištění.

§ 15
(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů.
23. kvě 2012 v 19:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i jašně, pojištěnka. No dobře, ale pořád je 180 dní v ochr. lhůtě
23. kvě 2012 v 19:42  • Odpověz  •  To se mi líbí
porodné - pouze na první dítě a příjem se bere z posledního kalendářního čtvrtletí, tj. pokud TP v červenci, tak budou chtít příjem za 2. čtvrtletí 2012 - duben + květen + červen
životní minimum dvou dospělých a jednoho dítěte do 6 let = 7710,- Kč
průměrně měsíčně by příjem rodiny nesměl přesáhnout 2,4násobku ŽM, tj. 18.504,- Kč
tak myslím, že porodné byste mohli zkusit, možná by vám o fous vyšlo, a když ne, tak vám hold pošlou rozhodnutí o zamítnutí

PPM - myslím, že má @j.a.n.i. pravdu, jako matka nárok na PPM nemáte, ale otec může uplatnit nárok po ukončení šestinedělí - těch minimálně 7 dní jak píšete v prvním příspěvku - pokud si uplatní a nárok mu vznikne, tak pak budete mít nárok u rodičáku zvolit si měsíční výši a vybrat postupně plných 220.000,- Kč
23. kvě 2012 v 19:44  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@j.a.n.i Pokud by PPM čerpal přítel, tak by nám to nevadilo. Hlavně, abychom měli i jiný příjem, než je přítelův plat a nemuseli už pobírat rodičovský příspěvěk. Na ÚP jsme nebyli. Šli jsme na okresní správu sociálního zabezpečení - snad je to napsáno správně. Nikdy jsem toto nepotřebovala a tak nevím, jak přesně se tento ústav nazývá.
23. kvě 2012 v 19:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
@sariel a k názvu diskuze - aby úředníci vědomě lhali, to pochybuji (by se jim to rychle vrátilo, hodně občanů zná svá práva a na úřady chodí vyzbrojeni detailními informacemi), ale porodné vyplácí úřady práce a PPM vyplácí OSSZ, takže pokud přesné info, tak se musíte ptát na správném úřadě na správnou dávku
a taky se může stát, že narazíte na pracovnici, která neví nebo ví blbě, a tak blbě poradí, ale vědomě určitě ne (i když na OSSZ bych se nedivila, konkrétní OSSZ raději psát nebudu)
23. kvě 2012 v 19:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
@sariel ale pokud otec dítěte nastoupí na PPM, tak to je dávka nemocenského pojištění a nebude mít tím pádem plat...o jeho PPM se rodičák ponižuje...ale díky jeho PPM si může matka zvolit rodičák vyšší
23. kvě 2012 v 19:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
@sariel Motáš mateřskou a rodičák :slight_smile:
Mateřská = PPM, na tu má nárok pouze přítel a musel by ji čerpat on a po tu dobu nesmí ve své práci pracovat. Pak následuje rodičák a na ten nárok máš a díky tomu že přítel má nárok na PPM, tak můžeš volit jak vysokou částku měsíčně chceš brát, celková částka je stejná, 220 000,-
23. kvě 2012 v 19:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
@schnek Není, protože studenti nemocensky pojištěni nejsou.
23. kvě 2012 v 19:52  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@j.a.n.i
@schnek
@djn

Moc všem děkuji za pomoc. Reagujete tak rychle, že ani nestíhám číst a odepisovat. Všechny vaše komentáře a rady si s přítelem po jeho příchodu přečteme a zítra tam zajdeme znovu a snad to díky vašim radám dopadne úspěšně.
23. kvě 2012 v 19:52  • Odpověz  •  To se mi líbí
@djn Jen doplním, že pro volbu rodičáku už není nutné aby přítel na tu PPM nastupoval, stačí pouze doložit že nárok vznikl a jaký by byl denní vyměřovací základ.
23. kvě 2012 v 19:53  • Odpověz  •  To se mi líbí
@sariel Zítra nemá cenu nikam chodit, o rodičák můžeš požádat nejdříve po porodu a pokud by chtěl přítel na PPM nastoupit (což upřímně nevím proč, krom toho, kdyby s vámi chtěl být taky doma), tak může nejdříve po šestinedělí.
23. kvě 2012 v 19:55  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@djn Porodné se vyplácí na ÚP? Stejně jako rodičák? Do včerejšího dne jsem se celé dny učila a neměla čas na jiné věci, takže v těchto věcech mám úplný hokej. :sweat_smile: Na OSSZ se tedy žádá jen PPM, pokud to chápu správně. O porodné se zažádat pokusíme.
23. kvě 2012 v 19:56  • Odpověz  •  To se mi líbí
bohužiaľ mne už na socialke klamali takže uplne nemožné to nie je - prajem zdárne vyriešenie problému
23. kvě 2012 v 19:58  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@j.a.n.i Zrovna jsem se chtěla zeptat, od jakého dne do kdy se o PPM žádá? Nemůžeme PPM propásnout, když o ní zažádáme například až dva měsíce po porodu? A jaká dělka PPM je? Je vždy stejná, ať se o ní zažádá např 3 týdny před porodem nebo 3 týdny po porodu?
23. kvě 2012 ve 20:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
@sariel Jojo, porodné a rodičák vyplácí sociální odbor UP (nemusí sídlit tam kde ta část zabývající se nezaměstnanými) a o PPM se žádá na OSSZ podle sídla zaměstnavatele a defacto se žádá přes zaměstnavatele, protože účetní k tomu musí vyplnit přílohu o příjmech.
23. kvě 2012 ve 20:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@jerryjanka Děkuji za přání. :slight_smile: Jak tak koukám, tak asi nebude nic neobvyklého, že klamou.
23. kvě 2012 ve 20:01  • Odpověz  •  To se mi líbí
@sariel O PPM může partner zažádat nejdříve 7. týden po porodu a bere ji 22 týdnů, ale po tu dobu nemůže chodit do své práce. Stojí vám to za to o ni žádat?
23. kvě 2012 ve 20:01  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@j.a.n.i Nám jde o to, že do Vánoc budeme stavět a tak potřebujeme vyšší příjem, abychom vše finančně zvládli. (Péče a věci pro malou, jídlo, energie... + kuchyň, koupelna, nábytek... - zařízení nemáme žádné, dosud nebydlíme ve vlastním) a tak bych musela jít na kratší dobu na rodičák, protože bychom ho měli vyšší. S tím ale souvisí to, že bych byla doma s malou jen na (třeba) 21 měsíců. Takhle bych s ní byla doma o půl roku déle.
(Pokud se bude někdo ptát, proč jsme s těhotenstvím nepočkali, než dostavíme, tak je to tak, že jsme ho plánovali až za rok, ale díky ATB jsem otěhotněla dříve.)
23. kvě 2012 ve 20:18  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i to není, že byla pojištěná, když se doba studia započítává?
23. kvě 2012 ve 20:19  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@j.a.n.i Abych odpověděla. Ano, stojí nám za to o ní žádat. :slight_smile: Díky ní bych byla déle s malou a nemusela jí dávat do školky. Chci si jí co nejvíc užít a pokud tu ta možnost je, tak jí budu chtít využít.
23. kvě 2012 ve 20:20  • Odpověz  •  To se mi líbí
@sariel Já teda nevím, jen letmo jsem to prolétla, ale přijde mi, že nechápeš, že když půjde manžel na mateřskou, tak budete brát 22 týdnů jen tu jeho mateřskou,nebude moct chodit do práce, tudíž nebudete mít jiný příjem, než 70% jeho platu=mateřskou. To manželův plat je vyšší a to se vyplatí víc, ne?
Kdežto, když nastoupíš hned na rodičák, tak budeme mít jeho plat plus tvůj rodičák. To je víc peněz, ne?
A jestli dobře vím, tak stejně tu dobu, co by si pobírala mateškou budeš brát rodičák těch 28 týdnů a pak nastoupíš normálně na rodičák, který si rozpočítáš ty sama jak chceš, aby ses vlezla do 220000 tisíc. Takže jí kratší mít nebudeš.
23. kvě 2012 ve 20:27  • Odpověz  •  To se mi líbí (2)
Tvůj příspěvek