Používáme cookies. Více informací zde. OK

Můžu si na mateřské vydělávat? Na jaký pracovní poměr?

smisek21
19. říj 2009
Ahoj chtěla bych se vás na něco zeptat, jsem na mateřské dovolené mám 2měsíčního syna a byla mi nabídnuta práce z domova na 6-8ho. denně. jak je to s prací při mateřské?můžu si vydělávat?a na jaký pracovní poměr musí být smlouva?dík.
kacka.va
20. říj 2009
já mám zatím dohodu o provedení práce, jenže to je jen na 150 hod/rok, pak se musím domluvit, co bude pro mě výhodné.
marecek4
21. říj 2009
taky jsem si našla práci,ale bylo mi řečeno že pokud mám ppm tak nesmím pracovat,až na rodičáku
smisek21
autor
21. říj 2009
tohle jsem našla na netu
estačí Vám částka, kterou dostáváte v průběhu mateřské dovolené?

Přivydělejte si! Na mateřské dovolené
si můžete vydělat tolik, kolik chcete a máte na výběr z jakéhokoli pracovního úvazku. Podmínkou je, že nebudete pracovat
u toho samého zaměstnavatele, pro kterého jste dělali před nástupem na mateřskou. Také nemůžete osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost.
Mateřská a rodičovská dovolená neznamená totéž

Je třeba od sebe odlišovat pojmy mateřská a rodičovská dovolená. Pokud s někým běžně mluvíme, možná ani jednotlivá spojení nerozlišujeme. Hlubší význam budou mít v oblasti zaměstnání a sociálního zabezpečení. Mateřská dovolená je 28 týdnů a pokud se narodí současně 2 a více dětí, činí 37 týdnů. Jako „mateřskou“ nazýváme dávku z nemocenského pojištění. Máme na mysli peněžitou pomoc v mateřství. Pro nárok na mateřskou musí zaměstnankyně splnit jisté podmínky. Rodičovská dovolená začíná od konce pobírání mateřské dovolené. Rodiči, kterému nebyl přiznán nárok na mateřskou dovolenou, začíná rodičovská dovolená od okamžiku narození dítěte.
Splňujete podmínky pro vyplácení mateřské?

Vyplácení mateřské je vázáno účastí ženy na nemocenském pojištění, ochrannou
lhůtou nebo pobíráním nemocenské až do počátku šestého týdne před stanoveným termínem porodu. Je nutné si platit nemocenské pojištění alespoň po dobu 270 dnů v posledních dvou letech před porodem. Dále musí dojít k porodu. Nezbytné je nevykonávání práce v zaměstnání, ze kterého náleží peněžitá pomoc v mateřství. U osob samostatně výdělečně činných platí také nutnost účasti na nemocenském pojištění minimálně 270 dnů, z toho alespoň 180 dnů za poslední rok před porodem. Rovněž budou muset zaplatit pojistné na nemocenské pojištění a je jim zakázáno vykonávat samostatnou výdělečnou činnost.
Úprava mateřské od roku 2009

Ze změn ohledně mateřské se těší nejvíce ženy, které vydělávají nadprůměrně, tzn. od 25 000 do 71 000 Kč hrubého měsíčně. Maximální výše mateřské je stanovena na 28 890 Kč. Ta se týká žen, které vydělají nad 71 tisíc hrubého měsíčně. Pro tyto ženy už porod nebude představovat tak výrazný skok v příjmu, jako doteď. Do roku 2009 byla hranice peněžité pomoci v mateřství 14 300 Kč a částka byla určena pro ženy se mzdou 25 tisíc korun.
Mateřská dovolená nově i pro otce

To, že muži mohou odejít jen na rodičovskou dovolenou (po 22
. týdnu věku dítěte), je už dávno minulostí. V současnosti totiž mohou pobírat i mateřské dávky. Tato možnost se týká všech otců, přičemž rodiče nemusí být manželé. Tatínek dítěte se dohodne s matkou, že nastoupí na „mateřskou“ a bude mu náležet dávka. To platí až od 7. týdne věku dítěte, jelikož šestinedělí je určeno pro péči matky. Mezi rodiči musí vzniknout písemná dohoda ohledně péče o dítě. Dohoda se odevzdá zaměstnavateli nebo správě sociálního zabezpečení (v závislosti na faktu, zda jsou zaměstnanci nebo OSVČ). Ani otec není nijak ušetřen od splnění podmínek pro vyplácení mateřské. Výpočet mateřské probíhá stejně jako u žen, ale přirozeně se počítá z mužova platu.
Zjistěte si předběžně výši Vaší mateřské

Mateřská se počítá ve mzdové účtárně. Pro svou orientaci si ale můžete mateřskou spočítat na kalkulačce na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí (www.mpsv.cz). Najedete si na nemocenské pojištění, dále na kalkulačku nemocenských dávek v roce 2009 a nakonec zvolte „výpočet výše peněžité podpory v mateřství“. Pro výpočet je nutné znát výši denního vyměřovacího základu, kterou zjistíte na výplatní pásce. Mateřská bude představovat 70 % z denního vyměřovacího základu. Pokud si ovšem někdo vydělá více než 24 000 Kč za měsíc, jeho vyměřovací základ se upraví na základě redukčních hranic.
Příjmy při rodičovské dovolené

Za dobu čerpání rodičovské dovolené nedostanete náhradu mzdy. Můžete si ale zažádat o dávku státní sociální podpory- rodičovský příspěvek. Při čerpání rodičovské dovolené, včetně pobírání rodičovského příspěvku, je dovoleno si přivydělávat, ať už jste zaměstnanec, nebo osoba samostatně výdělečně činná. Rodičovský příspěvek nijak neomezuje výši Vašeho možného příjmu. Ovšem pokud pobíráte rodičovský příspěvek a vykonáváte výdělečnou činnost, musíte během ní zajistit dohled nad dítětem nějakou zletilou osobou. Dítěti mladšímu 3 let je dovoleno navštěvovat předškolní zařízení maximálně 5 dní v měsíci. 3-4leté dítě pak může takové zařízení navštěvovat nejvýše 4 hodiny za den nebo 5 dní v měsíci.
Sami si zvolte typ pracovního úvazku!

Můžete využít libovolné pracovní úvazky. Například smlouvu na dobu určitou či neurčitou, dohodu o provedení práce, dohodu o pracovní činnosti, smlouvu o dílo či práci na doma. Práce na doma se řadí mezi nejoblíbenější a nejžádanější. Práce na doma se liší od klasického zaměstnání jistými specifiky. V případě důležitých osobních překážek v práci neobdržíte náhradu mzdy. Nevztahuje se na Vás práce přesčas a nedočkáte se ani náhradního volna nebo příplatku za přesčas.
Pracujete i nadále u svého zaměstnavatele?

Pozor na různé úpravy pracovní smlouvy! V průběhu mateřské dovolené je zakázáno vydělávat u dosavadního zaměstnavatele (přičemž u jiného je to povoleno), nebo být OSVČ, čili osobou samostatně výdělečně činnou. Jestliže i při rodičovské dovolené budete nadále pracovat u svého stávajícího zaměstnavatele, dejte si pozor na možné úpravy ve Vaší původní pracovní smlouvě. Při přistoupení na práci na zkrácený úvazek se ujistěte, zda tato změna skončí souběžně s ukončením Vaší rodičovské dovolené a Vy se budete moci vrátit do původní pozice za předchozích podmínek.
Návrat ženy do zaměstnání je někdy doslova noční můrou

Návrat ženy po mateřské nebo rodičovské dovolené do zaměstnání je velmi problematickou oblastí. Problémy postihují jak ženy, které se vrací do svého původního zaměstnání, tak i ženy, které si hledají novou práci. Mnoho zaměstnavatelů pohlíží na ženy po mateřské jako na absolventy škol. Jejich zkušenosti, které získali, se stávají za dobu tří nebo čtyř let, strávených na mateřské, značně neaktuální. Do většiny činností se musí dostat úplně znovu, nebo se s nimi setkávají dokonce poprvé. Velkým problémem je zejména zaměstnání, kde je nutná znalost cizího jazyka, protože ten za dobu mateřské, kdy jej nebudeme procvičovat, jakoby „zakrní“. Mnoho zaměstnavatelů se obává, že pokud zaměstnají ženu s malým dítětem, bude muset bývat s dětmi často doma v důsledku nemocí.
Co by mohlo být východiskem

K částečnému vyřešení problému by přispělo více flexibilnějších pracovních nabídek. Někdy se zdá téměř nemožné najít si práci na poloviční úvazek, přitom takové řešení je pro přechod z rodičovské dovolené přímo ideální. Mateřská a rodičovská dovolená se každopádně řadí do důležitých osobních překážek v práci a zaměstnanec na ně má nárok!
weweruschka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz

Sem začni psát odpověď...

Odešli