Můžu si zvolit délku rodičovského příspěvku?

m_m_m
30. led 2015

Ahoj, chtěla bych se zeptat, zda si můžu zvolit délku (výši) rodičovského příspěvku. Nyní pobírám "mateřskou", během ní mi ale skončila pracovní smlouva (byla na dobu určitou). Nyní jsem s hrůzou zjistila, že možná budu muset mít nejdelší (4letou) variantu?? Podotýkám, že manžel je OSVČ a nemocenské připojištění si neplatí. Kdybych skutečně musela zvoli tu nejdelší variantu a manžel si to připojištění začal platit (do rodičovské mám asi 2 měsíce), tak bych si délku zvolit mohla? Prosím o radu. Díky moc!! 🙂

frantiska85
30. led 2015

Mám pocit, že kdo měl nárok na mateřskou, splńuje zároveň podmínky pro volbu délky rodičovské dovolené a čerpání rod. příspěvku.

katerina32
30. led 2015

Pokud pobíráme mateřskou, můžete si volit délku rodičáku, jestli vám skončila smlouva na to vliv už nemá.

mysonek
30. led 2015

Záleží na tom jak vysoký jsi měla plat, podle toho můžeš volit. Ale ukončený pracovní poměr na to vliv nemá. To se bude týkat až případně dalšího zaměstnání. Pokud bys z rodičovské otěhotněla a nepracovala, tak na další mateřskou a ani na volbu délky RP nebudeš mít nárok.