Mám nárok na proplacení dovolené?

freliska1
15. kvě 2018

Maminky, prosím o radu. Jsem na mateřské dovolené a 2.7.2018 mi bude končit. Chtěla jsem se zeptat zda mám nárok na proplacení dovolené jako u prvního syna když mi končila mateřská?

Děkuji za rady🙂

monjura
15. kvě 2018

Rekla bych, ze ano. Take jsem to tak mela

soleilll
15. kvě 2018

@freliska1 Máš nárok na čerpání letošní dovolené v plné výši. Musíš v práci požádat o čerpání dovolené bezprostředně navazující na konec mateřské dovolené. Zaměstnavatel ti musí vyhovět.
Proplácení jako takové se nedělá, i když v souběhu rodičovské to tak může vypadat. Rodičovský příspěvek můžeš čerpat buď souběžně s klasickou dovolenou nebo až po jejím skončení.

mazeret
15. kvě 2018

Já budu mít proplaceno, ale je to po speciálním schválení, jinak si to ženský spíš vybírají...nechtějí proplácet.

gnozka
15. kvě 2018

Určitě ano . Jsem teď na druhé mateřské navazující na první a sami mi poslali z práce papír Ze mm nárok na dovolenou v plné výši kterou mi budou proplacet

pavca94
15. kvě 2018

Ahoj ja se pridam takze kdyz jsem nastoupila na materskou 23.12. 2017 a konci mi 6.7. 2018 tak mam narok na proplaceni letosni dovolene? U nas v praci mi pravdu nereknou jen aby usetrili :(

mku
15. kvě 2018

No ja ji nedostala proplacenou, ale cerpala jsem ji zaroven pri rodicaku...

lussinka88
15. kvě 2018

@mazeret ale tak to je to samy prece ne?? Dostanes vyplatu jako bys byla v praci, ale mas dovolenou. Cerpani = proplaceni

barchen
15. kvě 2018

@lussinka88 Není to samé 🙂. U čerpání je žena jakoby zaměstnancem podle zák. práce v průběhu čerpání, u proplacení je to jednorázová částka (vyšší než u čerpání, jelikož se proplatí) a status matky na MD nebo RD se nemění. Ale už se neproplácí téměř vůbec, nedovoluje to novela zákoníka, minimálně v klasickém prac. poměru.

lussinka88
15. kvě 2018

@barchen aha. Ja teda asi cerpala soubezne s RD a prisla mi castka o neco vyssi nez plat. Tak jsem si myslela ze je to to same...

barchen
15. kvě 2018

@lussinka88 Souběžně s RD to čerpat nelze 🙂. Souběžně s pobíráním RP ano. Když čerpáš dovolenou, tak si jakoby zaměstnanec firmy, nemůžeš být na RD, jelikož zdravotní ti hradí zaměstnavatel ty dny a když si na RD, tak hradí stát. Záleží kolik dní si čerpala. Je možné, že si dostala víc než plat.

lussinka88
15. kvě 2018

@barchen ja jsem to cerpala (podle toho formulare to bylo cerpani) a zaroven jsem byla na RD. Me to takhle rekli i na urade prace i ucetni mi to potvrdila ze to jde... tak nevim. Cerpala jsem to ale v prosinci a cast ledna

priefi
15. kvě 2018

@freliska1 ano, mas narok na celou dovcu 😉

magdadunajova
15. kvě 2018

Pokud možno tak se pridávám. Nastoupila jsem na mateřskou 25.12 a končí mi 8.7. Pokud tomu rozumím, tak vzniká mi nárok na dovolenou, ano? A ještě otázka k tomu. Musím tu dovolenou vybrat? Stane se něco, pokud bych to nevybrala? Děkuji za odpovědi.

barchen
15. kvě 2018

@lussinka88 Nemyslíš tím čerpání RP? To je nezávislé na RD. Ty můžeš čerpat RP ale vůbec nemusíš být na RD. Je to zvláštní, pokud ti účetní řekla, že můžeš být na RD a současně čerpat dovolenou ze zaměstnání, protože to nelze. Když čerpáš dovolenou, tak pro tebe neplatí ani ochranná lhůta, zaměstnavatel s tebou může např. kdykoliv rozvázat prac. poměr. Ale když si na RD, tak pro tebe platí ochranná lhůta. Tady to pak koliduje i se zdravotním. V průběhu čerpání dovolené zdravotní za tebe hradí zaměstnavatel. V průběhu RD stát. A dvě instituce ho platit nemůžou 🙂

barchen
15. kvě 2018

@magdadunajova Propadne bez náhrady v roce 2019.

magdadunajova
15. kvě 2018

@barchen Děkuji.

soleilll
15. kvě 2018

@pavca94 @magdadunajova Mateřská dovolená se počítá do odpracované doby. Na celou letošní dovolenou máš nárok, pokud jsi od 1.1. odpracovala (tedy i pobývala na MD) déle, než 60 pracovních dní.
Trchu specifické je to u směnných pracovníků, ale u běžné pracovní doby stačí spočítat, že jsi za daný rok na MD 60 prac. dnů a máš nárok na celou dovolenou. Nicméně musíš si požádat o její čerpání "bezprostředně navazující na MD".

lussinka88
15. kvě 2018

@barchen aha, tak se nekde stala chyba, ja jsem cerpala oboje 🙂 specialne jsem se na to ptala jak ucetni tak na tom pracaku a rikali ze to jde, tak nevim. 🙈

soleilll
15. kvě 2018

@magdadunajova @barchen Myslím, že nepropadne, ale budeš si ji moci vyčerpat až po ukončení rodičovské dovolené a bude se ti krátit podle toho, jak dlouho na RD budeš (jak dlouhá bude absence v práci). Proto je lepší si o čerpání letošní dovolené zažádat ihned po skončení mateřské dovolené.

barchen
15. kvě 2018

@soleilll Podle novely z r. 2016 už propadá. I zaměstnancům co nejsou na RD, přenášení dovolené do dalšího roku už také nefunguje, resp. těžce, na velice krátkou dobu. Tedy, já alespoň takhle chápu tu novelu zákoníku práce. Ale možná ji nechápu správně 🙂

priefi
15. kvě 2018

@freliska1 dovcu se obvykle cerpa mezi md a rd 😉

swetlusska
16. kvě 2018

základem je dát do práce písemnou žádost-o poskytnutí dovolené, která bezprostředně navazuje na MD. Oni ti pošlou vyjádření (spočítají ty termíny) od kdy do kdy čerpáš dovču a od kdy do kdy ti pak na to navazuje a trvá rodičovská dovolená. A samozřejmě ti přijdou i peníze za tu dovolenou (po vyčerpání té dovolené).

pavca94
17. kvě 2018

Tak to je super, akorat bych to potrebovala od nekoho na papire, protoze u nas v praci mi verit nebudou je to tam slozite :( . Kde myslite ze by mi tohle mohli podtvrdit tak aby se semnou zamestnavatel nedohadoval,.

elinka90
17. kvě 2018

@pavca94 zákoník práce 🙂

ivis314
22. kvě 2018

Ahoj holky, moc prosím o radu, jak je to s tou dovčou 🙂 Jen o předběžné info, abych něco nezanedbala. 🙂 Hlavně kvůli sobě. 🙂
Jsem v 7. měsíci těhotenství, ještě chodím do práce, na mateřskou odcházím začátkem července, resp. 4.7., poté mi teda běží 28. týdnů PPM. Mám nárok na 20 dnů dovolené, které již nevyčerpám. Kdy si tedy mám zažádat o čerpání dovolené za tento rok? Vím, že čerpání dovolené musí navazovat na MD, před RD. (někde jsem četla, že přesně na dny to musím nahlásit, ale přesný datum bude vědět spíš zaměstnavatel,ne?)
Díky moc za info🙂))

priefi
22. kvě 2018

@ivis314 mas narok a kdyz budes zadat zamestnavatele o rd, tak jen napises, ze chces po md vycerpat v plne vysi radnou dovolenou a nasledne po ni zadas rd do (zalezi na Tobe, max do 3 let ditete). Hotovo, smitec, konec, oni Ti poslou info o tom, kolik mas dnu dovci, kdy Ti zacina a konci RD

ivis314
22. kvě 2018

@priefi Moc díky a žádost jim mám předat kdy? Než budu odcházet? 🙂))

absintka19
22. kvě 2018

@mazeret proplatit lze pouze pri ukonceni ptac.pomeru. jinak se jedna o cerpani dovolene.

absintka19
22. kvě 2018

@ivis314 Ja jsem napsala do prace dopis jelikoz je zam. az v Praze, oznamila jsem narozeni ditete+kopie RL ditete (uleva na dani a pod.) +info ze nastupuji na RD do 3.let veku ditete coz je dd.mm.yyyy a zaroven ze zadam po ukonceni MD coz je dd.mm.yyyy o cerpani radne dovolene na kterou mi vznikl narok, po ukonceni teto radne dovolene ze zacinam cerpat jiz zminenou RD. (jiz meli papir do kdy mam MD).

priefi
22. kvě 2018

@ivis314 ke konci materske dovolene. Ty jim ke konci pobytu v praci jen predas papir od gynekologa, kde budes uvadet, zda nastupujes 8 nebo 6 tydnu pred porodem na md. Pak by Ti meli dat info ohledne Tve materske od kdy do kdy ji cerpas, nasledne jim posles kopii rodneho listu ditete az se narodi a nekdy pred koncem materske (mej urcite nejakou rezervu, ne posledni tyden), jim posles zadost