Nástup na mateřskou na nemocenské 8 týdnů před porodem

eva.konczynova
8. dub 2008

Holky, potřebuji se poradit. Jsem na neschopence a zaměstnavatel tvrdí, že bych na mateřskou tím pádem měla nastoupit 8 týdnů před porodem, nikoliv 6. Ptala jsem se na to sestry u gynekologa, a ta mi řekla že klidně můžu 6 týdnů, že to bude pro mně lepší. Tak tedy vůbec nevím... vypisoval vám doktor mateřskou automaticky, nebo jste si to hlídaly samy? Díky za rady

alenka83
8. dub 2008

ahoj, jsem na tom koukám stejně jako ty. Mě mateřskou terpve budou vypisovat a to 6 týdnů před porodem, takže 01.05. mám nástup. Myslím, že to určuje lékař a není to nic neobvyklého jít z nemocenské 6. týdnů. Ale nevím proč. mě ještě do toho končí smlouva, takže nevím, jak je to s nevybranou dovolenou...

mikca
8. dub 2008

U mě si to taky hlídal doktro a vypisoval to on
alenka dovcu si vybereš po mateřské až nastoupíš na rodičák..teda já to tak měla u obou..můžeš to pobírat současně s rodičákem

zusma
8. dub 2008

já byla na neschopence a dr se mě ptala, zda to chci 6nebo 8 týdnů před porodem. dala jsem si to 6 a vše ok i v práci. Ted jsem skončila MD, začínají mi vyplácet rodičák a zárovrn nastupuji na dovču kterou jsem si díky neschopence nestihla vybrat

eva.konczynova
autor
8. dub 2008

holky díky za rady, zusma taky ti to doktor hlídal sám?

dckami
8. dub 2008

ahoj kočky,
pracuji ve státní správě, tak vám trochu poradím, alespoň užitečný odkaz.
Ohledně dotazů na dávky státní sociální podpory či PPM a podobně vám doporučuji tuto adresu, kde si sami vše najdete: http://portal.mpsv.cz/soc, je zde i zelená linka (call centrum) zdarma, kde zodpoví veškeré dotazy.

Snad vám to pomůže.
😉

eva.konczynova
autor
9. dub 2008

dckami, díky za odkaz, ale nějak tam tu PPM nemůžu najít 😒

luciv
9. dub 2008

Evi: ja slyšela pokud jsem na nemocenské že právě musím jít až 6tydnu před porodem, takže taky nevím na poradnu jdu 18.8. a šest tydnu vychází od 28.4. tak uvidím příště na poradně co a jak.

niki2
12. dub 2008

Na materskou nastupujes 6-8 tydnu pred porodem. Ja taky nastupovala z nemocenske, sla jsem 6 tydnu pred porodem, abych dostavala o 2 tydny dele penize. Domluvila jsem se bez problemu s doktorem. Myslim, ze kdyz reknes svemu lekari, kdy chces nastoupit na materskou, mel by ti vyjit vstric. Dovolenou si muzes vycerpat po ukonceni materske dovolene pred nastupem na rodicovskou dovolenou. To je pro zamestnavatele, socialka ti uz bude rodicovsky prispevek vyplacet.

kinsli
15. dub 2008

Holky, tak co vím 8 týdnů před TP chodí pracující a 6 týdnů z nemocenské 😉

atreides
15. dub 2008

ahojky, já byla taky na nemocenské a na mateřskou jsem šla 6 týdnu před a hlídal mi to dr. 😉

alenka83
16. dub 2008

holky a nevíte jak je to s výběrem na jak dlouho jít na mateřskou, když mi končí v červnu smlouva? Jak je to i s nevybranou dovolenou?

maxkatka
17. dub 2008

no tak dle mě to záleží na doktorovi...

taky jsem po celou dobu v pracovní neschopnosti a teď mi doktor vypsal papír a nastupuji 6 týdnů před porodem (od 30.4.), ale třeba kamarádka, která byla taktéž po celou dobu v pracovní neschopnosti (u jiného doktora) a ten jí poslal už 8 týdnů před plánovaným porodem... z toho mi opravdu vychází, že to záleží jen na rozhodnutí lékaře...

já spíš řeším jiný problém...

už nemám pracovní smlouvu a můj bývalý zaměstnavatel je tzv. malá organizace do 25 lidí (na rizikové těhotenství jsem nastupovala ještě za platnosti pracovní smlouvy), tak jsem skočila na zdravotku a tam jsem se dozvěděla, že bývalý zaměstnavatel mě už před půl rokem odhlásil ze zdravotního pojištění, ale mě to nedal vědět... naštěstí jsem měla u sebe ještě potvrzení o ukončení neschopnosti, tak to snad problém nebude... ale teď mám ten papír s mateřskou a nevím, kam ho mám na sociálce dát... chjo... nesnáším vyřizování, když nevím kde a co udělat...

tak pokud některá víte, tak napište...

cacenka_d
5. srp 2013

Mam dotaz na nekoho kdo tomu rozumi, at pripadne pak rovnou zmaknu gynekozku 🙂
Moje prvni ditatko se narodilo (o mesic drive, ale to asi nehraje roli) 1. 2. 2012, mám 2 letou mateřskou tj. do 1. 2. 2014 plus 8 týdnu je to do 29. 3. 2014, ale TP by mi mělo případně vycházet 16. 4. coz teda podle me mi plavou 2 tydny na neschopenku, abch nemusela do prace a tudiz prijdu o puvodni materskou, pokud teda neukecam gynekolozku aby me hodinla na materskou drive, chapu to dobre?

nicedaisy
5. srp 2013

Já jsem taky byla na neschopence a šla jsem na MD 6 týdnů před porodem. Na zaměstnavateli nezáleží, záleží kdy ti to napíše Dr. A je lepší jít 6t před, protože po porodu budeš mít MD delší o 2t. A ty penízky se ti budou víc hodit když budeš mít mimčo, než před porodem 🙂

milujtusek
12. srp 2013

@cacenka_d ahoj, takže ty jsi momentálně na rodičáku s prvním dítětem a otěhotněla jsi podruhé, pokud jsem to pochopila správně, termín porodu máš určen zatím na 16.4.2014. Což znamená že nezávisle na tom, zda jsi na rodičáku nebo v práci, tak nastupuješ na mateřskou 6-8týdnů před plánovaným porodem(pokud máš tedy stále platnou pracovní smlouvu a pokud jsi i v prvním těhotenství měla nárok na mateřskou, myslím tu, která trvá půl roku a pak se po ní nastupuje na rodičák) což znamená, že od 19.2. až do 5.3.2014 nastoupíš na mateřskou, rodičák ti skončí(pokud ti zbývá nějaká část na vybrání, bohužel ti propadne) a pojedeš jako v prvním těhu.takže zas půl roku mateřská a pak nástup na rodičák.

cacenka_d
12. srp 2013

@milujtusek to ja chapu, ale me rodicak/materska dovolena konci k 1. 2. o to jde 🙂

milujtusek
12. srp 2013

@cacenka_d aha, no tak bych se domluvila s doktorkou, co a jak, bud nemocenská(což si myslím, že asi bude)nebo teda práce,ale tak se to většinou nedělá,když je to tak málo dní

cacenka_d
12. srp 2013

@milujtusek Nemocenska na 14 dni ano jde, ale domluvim se s doktorkou, me nejde o to, ze bych nebyla 14 dni doma, ale o to, ze by se mi materska pak nepocitala ta minula, ale z rodicaku takze nizka.

milujtusek
12. srp 2013

@cacenka_d ještě mě napadlo, nemůžeš si rodičák prodloužit? vždyt to jde co čtvrtroku měnit 🙂

cacenka_d
12. srp 2013

@milujtusek Ale na socialce ne v praci to mate 2 veci.

cacenka_d
12. srp 2013

@milujtusek Opravdu jedina varianta domluvit se s doktorkou, coz myslim pujde, jde cca o 10-13 dni a i Lucka byla o mesic driv narozena coz ona vi.

milujtusek
12. srp 2013

@cacenka_d tak s doktory se dá domluvit určitě. Já to myslela tak,že dokud jste na rodičáku s malou,tak by se to dalo jakoby prodloužit na té sociálce, jen by poměrově bylo mín penízků 😒 no každopádně přeji pohodové těhu a at vše dopadne jak nejlépe bude moct.

cacenka_d
12. srp 2013

@milujtusek Ale ja nepotrebuju, mam to v praci i na socialce na 2 roky. Na socialce je mi jedno, tak nebudu mit za 9 dni penize, to me netankuje, ale 1. 2. mi konci materska dovolena v praci, to nema se socialkou nic spolecneho, o to tu celou dobu jde.

slaboska
14. srp 2013

ahojky,potřebovala bych poradit.k 30,6.jsem ukončila neschopenku a 8 tt před porodem,tudiž 1.července šla na mateřskou.ale do tedka mi jěště nedošly žadne penize,kdy chodi?děkuji.

vojtisek2007
14. srp 2013

@slaboska chodí jak kde, někde 5tého, někde až v půli měsíce...ale když si najdeš infolinku ČSSZ, tak ti podle tvého rodného čísla řeknou, jestli tam máš všechno doložený (od zaměstanvatele a tak.) a kdy máš čekat výplatu. Jinak by ti mateřská měla chodit ve stejný termín jako nemocenská

slaboska
14. srp 2013

@vojtisek2007 aha,tak papiry tam všechny mam,to mam zjištene od učetni,tak leda ten termin nemocenske jsem měla kolem 20 tak možna proto.ja myslela,že tohle mame všichni stejně.

vojtisek2007
15. srp 2013

@slaboska jsou to dávky,které vyplácí jedna institutce,takže si myslím, že v tu dobu,kdy vyplácejí nemocenské se budou vyplácet i mateřské....

monikabie
15. srp 2013

Mě dala sestra potvrzený papír a at si tam datum doplním sama. Hlavně at je to v tom trozmezí🙂

kvedlinka
24. srp 2013

Ahoj, jak je to prosím s výplatou peněz při ukončení neschopenky a nástupu na MD? jsem 6 týdnů před TP a doktorka mi ukončila neschopenku. Dala mi do ruky 2 papíry - jedna část neschopenky a pak žádost o PPM. To jsem měla zanést zaměstnavateli. Ale zapomněla jsem se zeptat, jestli nemusím mít i ten papír na peníze (co mi po dobu neschopenky vždy ke konci měsíce psala doktorka).. Nebo podle čeho mi pošlou zbylou nemocenskou? Díky 🙂

dostyna
2. zář 2013

Jestli tady řešíte stejný nárok na PPM jako u prvního dítěte tak je to takto.
Když nastoupíš na PPM do 4 let předchozího dítěte – zaměstnavatel zašle na sociálku přehled tvých posledních příjmů (v rozhodném období). ČSSZ si z toho spočítá vyměřovací základ (VZ) pro výpočet PPM a tento spočítaný VZ porovná s VZ ze kterého byla vypočítávána první PPM. Pro výpočet nové PPM a vybere ten vyšší VZ. Když nenastoupíš na PPM do 4 let věku předchozího dítěte - zaměstnavatel zašle na sociálku přehled tvých posledních příjmů (v rozhodném období). Nic se s ničím neporovnává a tak jak VZ vyšel, tak ti dávky spočítají.