Nástup na mateřskou z nemocenské

baaja
24. led 2016

Zdravím holky, mám takový dotaz..od 24.11 jsem na nemocenské, která mi končí příští týden 30.1. Nicméně k 30.11 mi také zaměstnavatel ukončil zaměstnání ve zkušební době. Ochranná lhůta se na mě naštěstí vztahuje, takže nárok na mateřskou bych měla mít. Proč ale píšu..za prosinec mi ze sociálky nepřišly žádné peníze, tak nevím, jestli třeba ještě přijdou, nebo jestli máte s tím některá zkušenost a poradíte co dělat. A ještě se chci zeptat, od 31.1 nastupuju na mateřskou, kdy je nejlepší tu žádost odnést na sociálku? (Bývalému zaměstnavateli už to asi nosit nemusím, nebo spíš ani nechci, nerozešli jsme se v nejlepším) Děkuji za rady

citun
24. led 2016

@baaja Pokud ti skončil 30.11. pracovní poměr, měla jsi být od 1.12. hlášena na úřadu práce!

baaja
autor
24. led 2016

Já ale byla na už na nemocenské, ještě než mi zaměstnání skončilo, takže na úřad práce jsem jít nemohla @citun

z_u_z_a_n_a_1988
24. led 2016

@baaja Ahojky, já jsem na tom podobně..na mateřské jsem od 1.1. a předtím jsem byla 2 měsíce na nemocenské..v pracovním poměru ale jsem, tak žádost o mateřskou jsem odevzdávala zaměstnavateli..s tou sociálkou teda nevím, ale asi bych to tam odnesla hned, jak ti ten papír dá doktorka..maximálně ti řeknou, že to neseš brzo, ale to je pořád lepší než pozdě..🙂 co se ale týká těch peněz za prosinec, také mi ještě nepřišly, čas mají do konce měsíce..pak se tam asi půjdu zeptat..

baaja
autor
24. led 2016

@z_u_z_a_n_a_1988 moc děkuji, 🙂 tak ještě mají týden na to! Taky jsem si říkala, že tam zajdu už zítra, páč doktorka mi papír k mateřské dala teď ve čtvrtek. A jak píšeš, při nejhorším řekne, že jdu moc brzy 🙂

z_u_z_a_n_a_1988
24. led 2016

@baaja Tak to bych tam šla určitě, když už ti ten papír doktorka dala..a rovnou se můžeš pro klid zeptat na ty peníze, abys tam pak nemusela případně podruhý..🙂

baaja
autor
24. led 2016

No spíš abych tam nemusela víckrát, chodila jsem tam teď docela často i kvůli ukončení toho zaměstnání 🙂 ale radši ať už to mám z krku, děkuji ještě jednou @z_u_z_a_n_a_1988

citun
24. led 2016

@baaja No ale dnem ukončení pracovního poměru ses tam měla hlásit i když jsi na nemocenské. 😉

z_u_z_a_n_a_1988
24. led 2016

@baaja není vůbec zač! 🙂 přeju příjemnou mateřskou a bezproblémový porod..🙂

baaja
autor
24. led 2016

@citun na sociálce mi řekli, že když jsem na nemocenské nemůžu se hlásit na úřadu práce! @z_u_z_a_n_a_1988 děkuji moc i tobě hezkou mateřskou a klidný porod 🙂

citun
24. led 2016

@baaja Tak to určitě budou vědět dobře. 😉
Určitě sis nahlásila a prokázala neschopnost i na zdravotní pojištovně, 🙂

baaja
autor
24. led 2016

Bylo mi řečeno, že to je povinnost zaměstnavatele nahlásit to na pojišťovně, jelikož jsem nastoupila na neschopenku ještě v zaměstnání..a pokud by byl nějaký problém (nedoplatky či něco podobného) dali by mi prý vědět..každopádně si to teď můžu už v klidu vše oběhat sama, do teď jsem měla nařízeno co nejvíc ležet @citun

jitavrtule
24. led 2016

@baaja s tou ochrannou lhůtou a nárokem na mateřskou to počítáš jak? Jen že ochranná lhůta sice je 180 dní, ale (cituju) " pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo. " zdroj http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davk...

Tj. pokud jsi byla zaměstnaná méně než 180 dnů (což jsi byla, když tě propustili ve zkušebce), trvá ochranná lhůta tolik dní, kolik jsi dní byla zaměstnaná.

baaja
autor
25. led 2016

Ano ochranná lhůta v mém případě byla stanovena na 90 dní, což byla doba trvání zaměstnání..a jelikož mi skončilo na konci listopadu, tak ochranná lhůta se na mě vztahuje až do konce února 🙂 toto mám vše probrané s paní ze sociálky! @jitavrtule

j.a.n.i
25. led 2016

@baaja Jinak žádost o PPM bys měla dát bývalému zaměstnavateli, protože on k němu vyplňuje přílohu o příjmech, kterou OSSZ potřebuje pro výpočet mateřské.

j.a.n.i
25. led 2016

@citun To je naprostá blbost, na UP se člověk může hlásit pouze v případě, že je práce schopen, tedy těžko když je na nemocenské. A i kdyby na ni nebyla, tak nahlášení se na UP je pouze možnost a nikoliv povinnost. A i pokud by to chtěla kvůli placení zdravotního, tak by stačilo se tam přihlásit kdykoliv v průběhu prosince.

sisstin
25. led 2016

@citun pokud je neschopenka zapocata v dobe zamestnani, vse resi zamestnavatel, i kdyz pracovni pomer skoncil. Ja sla na PN v dubnu, pomer mi skoncil posledniho cervence, na MD jsem odchazela v zari a vse zarizovala ucetni v praci ;)

sisstin
25. led 2016

@citun nikomu jsem nic neprokazovala, normalne jsem byla dal pn az do md a nosila zamestnavateli listky na penize. Pises bludy ;)

citun
25. led 2016

Tak to se opravdu všem omlouvám, že píšu bludy! ☹ Já to měla bohužel jinak.

sisstin
25. led 2016

@citun tak to je pak ale chyba úřednic, a tvýho zaměstnavatele. Pokud ti nárok na PN vznikne za trvání poměru, tak jsi na PN, dokud ti ji neukončí lékař, nekončí zánikem pracovního poměru. Toho někteří lidi úspěšně využívají, a jsou na PN třeba roky, byť jim poměr už dávno skončil 😉 Při přechodu z PN na MD se pro tebe jako těhuli nic nemění, pouze místo lístku na peníze doneseš zaměstnavateli ukončení PN a papíry, který ti vystaví tvůj gynekolog a plynule z PN přejdeš na MD. Vše zařizuje zaměstnavatel, který OSSZ musí dát podklady pro výpočet výše mateřské. Pak jen pošleš zaměstnavateli rodný list, když se miminko narodí.... měla jsem to tak u obou těhotenství, u obou mi poměr skončil během PN 😉

sisstin
25. led 2016

@citun a na UP se nemůžeš přihlásit, pokud jsi v pracovní neschopnosti, to je celkem i logický 😉

citun
25. led 2016

@sisstin Už bych to neřešila

baaja
autor
25. led 2016

Holky děkuji moc za reakce! V praci to bohužel neskončilo moc dobře, takže bych se s nima už nerada viděla, v čem mi i paní na sociálce vyšla vstříc, že lístky na peníze mam nosit ji! Nicméně započtovy list a všechny papíry mi od zaměstnavatele už přišly, takže s tím zajdu na sociálku a uvidim!

malirek
28. led 2016

Ahoj holky mam dotaz. Mateřska dovolena se počita z hrubeho prijmu za poslednich 12 měsicu. Pocitaji se do toho i měsice kdy jsem na neschopence?

sisstin
28. led 2016

@malirek ne 😉

lenkaor
28. led 2016

Holky chtěla bych se jen ujistit od 23.11. Jsem na neschopence- úraz . Dne 31.12 mi skončil HPP na dobu určitou( od 19.1). Mateřská mi vychází od konce května, chtěla bych jít 8 týdnů před TP. Nárok na mateřskou mám, že? Vejdu se do těch odpracovaných dnů i do ochranné lhůty, je to tak?
Ještě nevím jestli mi smlouvu prodlouží.
Díky

malirek
28. led 2016

@sisstin díky za odpověď

baaja
autor
29. led 2016

@lenkaor nárok na mateřskou určitě máš protože máš odpracovaných těch 270 dni. A myslím, že i ta ochranná lhůta se na tebe vztahuje 🙂 ta je myslím max 180 dni 🙂 nebo podle toho jak dlouho jsi byla pojištěna 🙂

luciestancova
1. únor 2016

holky, taky bych se ráda zeptala, kamarádka nastoupila do práce, kde byla cca 3 týdny a poté musela nastoupit na PN, kde bude nejspíš do porodu, jak to bude mít s mateřskou? díky

luciestancova
1. únor 2016

jen ještě poznámka k předešlému dotazu, 270 dní má odpracováno v minulém zaměstnání, takž nárok má, spíš nám jde o to z čeho se jí bude vypočítavat?

j.a.n.i
1. únor 2016

@luciestancova No, to je otázkou kdy přesně otěhotněla, zda v tom aktuálním zaměstnání, v minulém nebo v mezidobí mezi nimi, protože pokud mezi či v posledním, tak se taky klidně může stát, že ji ukončí pracovní poměr ve zkušební době a nárok na mateřskou mít nebude. Pokud bude, tak se to bude počítt z toho posledního zaměstnání.