Návrat do práce dříve než skončí rodičovská

laja64
7. bře 2015

Zdravím Vás maminky 🙂 Do 26.5.2015 mám rodičovský příspěvek. V práci mě už ale potřebují od 1.4. ( RD jsem měla na tři roky ) Příjdu o zbylé peníze z rodičáku nebo mi je normálně budou vyplácet, než dočerpám těch 220.000Kč ? Má někdo zkušenost ? A mám někam zajít nahlásit, že končím RP dříve ? Moc děkuju za odpověď, Lenka 🙂
.

mrabbit
5. črc 2017

@zuzkamed V práci zřejmě ukončíš rodičovskou dovolenou a budeš normálně pracovat, a tak spíš myslíš, že do listopadu máš pobírat rodičovský příspěvek, že? To je rozdíl (RD x RP). Pracovat můžeš libovolně při pobírání RP, nepřijdeš o něj, dítko ale nesmí do dvou let věku chodit do školky na víc jak tuším 46 hodin měsíčně. Pak bys o RP přišla. Nad dva roky se to nesleduje už vůbec.

j.a.n.i
10. črc 2017

@zuzkamed POkud půjde do školky před 2 okem, tak to musíš hlásit a dokládat, že tam není víc jak 46 hodin měsíčně.

zuzkamed
11. črc 2017

Díky holky. Bude chodit do jesliček 1x týdně, tak se do 46 hodin určitě vejdeme 🙂 O tom limitu vím. Takže mi normálně doplatí rodičovský příspěvek do těch 220 000 Kč? Na ten poslední měsíc asi vychází vyšší platba.

j.a.n.i
11. črc 2017

@zuzkamed Jojo, přesně tak.

caseopea
11. črc 2017

Holky já mám jiný dotaz, rodičák mám na tři roky, ale peníze mi dojdou dříve, můžu zůstat doma zadarmo než mi dojde tří letá doba nebo musím do práce dříve?

barchen
25. črc 2017

@caseopea
Asi to myslíte trochu jinak. Rodičovskou dovolenou máte na 3 roky (nahlásila jste to tak zaměstnavateli) ale rodičovský příspěvek si vyčerpáte dřív, je to tak? V tom případě není nutné dělat nic. Na rodičovské dovolené zůstáváte do 3 let věku dítěte ale z úřadu už nic nedostanete. Samozřejmě zdravotní za Vás hradí stát jako doposud.

caseopea
28. črc 2017

@barchen Ano tak jsem to myslela, jen jsem to asi blbě napsala 🙂 Takže můžu sedět doma zadarmo. A musím to někde hlásit nebo tak? třeba na to úřadě, když už nebudu brát rodičovský příspěvek, myslím peníze. Aby si třeba nemysleli, že jsem šla do práce, aby pak neměla problém s pojišťovnou. Mám v plánu jít do práce, ale uvidím jak to klapne se školkou.

barchen
28. črc 2017

@caseopea
Není nutné ani na úřadě. Pokud jste nahlásila zaměstnavateli 3 roky RD, tak nemusíte hlásit nikam. Pokud nastoupíte do práce, tak zaměstnavatel Vás pak přehlásí jako pracující.

caseopea
28. črc 2017

@barchen Super děkuji za informace, doufám, že všechno klapne ve školce a Páťa bude v pohodě 🙂. Děti má rád a rád si s nima hraje, tak snad se adaptuje dobře 🙂

andreajelsovkova
1. zář 2017

Ahoj Maminky, dcérke bude koncom rijna 2 roky, rodicak mam na tri roky. Keby som chcela nastupit v zari / rijnu do prace na HPP a dcérku umiestnit do detského centra (5 dní v týždni,8h denne) prídem o rodicak? Co je všetko nutné vybaviť na úrade pred riadnym nástupom do prace? Ako to tu funguje? Ďakujem

j.a.n.i
1. zář 2017

@andreajelsovkova Počkej až ji budou 2 roky a do dětského centra ji dej až pak, pak nemusíš nikde nic hlásit, ani řešit a rodičák můžeš brát dál.

vercik83
1. zář 2017

a co když jsem do své původní práce nastoupila než mi skončila rodičovská dovolená, ale nejsem na plném úvazku - co pak? Musím v práci hlásit, že ještě nejdu na celej a jak je to se sociálkou atd atd., dík

j.a.n.i
1. zář 2017

@vercik83 Tak pokud ses tam vrátila na svoji původní smlouvu, tak ti rodičovská dovolená skončila tím návratem a samozřejmě se musíš domluvit v práci na délce úvazku, ne.

andreajelsovkova
1. zář 2017

@j.a.n.i dikes..A čo by som musela riešiť keby jej neboli ešte dva roky? A novú zmluvu do prace tiež musím mať až s dátumom keď jej budú dva roky? Skôr nie? Ďakujem za odpoveď

vercik83
1. zář 2017

@j.a.n.i já totiž nevím, zda to nebyl jen nějaký dodatek....budu muset vyzjistit. dík

j.a.n.i
2. zář 2017

@vercik83 Ne, pracovat můžeš klidně dříve, ale do té školky bez omezení smí chodit až od 2 let. Před 2 rokem to musíš hlásit a dokládat, že tam nebyla déle jak 46 hodin měsíčně.

marketaryzi
2. zář 2017

@j.a.n.i Můžu se zeptat, kam musím hlásit, že je dítě v jeslích? Na pracák?

j.a.n.i
2. zář 2017

@marketaryzi Jojo, na UP, tym kde si žádala o rodičák a pak tam dokládat, že nepřekročilo tu povolenou dobu, platí to tedy do 2 let věku, pak už se to nikam nehlásí.

marketaryzi
2. zář 2017

@j.a.n.i Děkuji 😉 Malá bude chodit od října, tak to v hned v pondělí nahlásí.

jijanka
31. pro 2017

@j.a.n.i Mohu Tě také poprosit o radu? Rodičovský příspěvek by mi měl skončit ke konci února (vyplacen bude v březnu). Do práce budu nastupovat až 12.3. Jak je to s placením zdravotního pojištění v té době (od 1.3. do 11.3.)? Musím se někde nahlásit nebo by bylo rozumnější rodičovský příspěvek o ten měsíc natáhnout? Syn bude v té době chodit už na celý den do školky. Děkuji.

j.a.n.i
1. led 2018

@jijanka Půl měsíce nemusíš řešit, řeší se až kdyby se jednalo o celý kalendářní, takže ty jsi v klidu a nemusíš nic 😉