Nechci rodičák v Německu ale v ČR. Jak na to?

miguelita88
23. dub 2020

Zdravím všechny, prosím o radu. Měla jsem pracovní smlouvu na dobu určitou, do 31.3.2020. Samozřejmě mi prodloužena nebyla. Začala jsem vyřizovat rodicak, jenže ejhle, tím, ze přítel (otec dítěte) pracuje v Německu, dostala jsem info, ze je třeba zadat o rodicak tam. Což mi přijde naprosto scestné. Od školy pracuju v ČR, nejsme manžele, trvale bydliště každý jiné. Ještě k tomu je pendler, na zimu dávají někomu výpovědi a musí na česky ÚP, po zimě zase zaměstnání. Někde jsem se docetla, ze by mi stačila Dohoda o pracovní činnosti (brigáda) a mohla bych si údajně požádat znovu tady sama na sebe. Víte o tom některá něco? Prosím o jakoukoliv radu. Moc děkuji.

lucie_1986
4. kvě 2020

Od koho takova odpoved?? Vzdyt to je nesmysl pokud jste byla zamestnana v CR a mate tu trvaly pobyt. Bylo by vhodne domluvit se s gynekologem na nemocenske do te doby, nez budete moci pobirat PPM. Ted uz nevim, zda se odevzdava jedna kopie na uradu prace? Ale urcite bych tam zasla/resp. v soucasne situaci zavolala.

tasimia
4. kvě 2020

@miguelita88 mám kamarádku v Německu a RP bere odtud. Kdo ti dal takovou informaci? Přímo úřad?

miguelita88
autor
7. kvě 2020

@tasimia ano, odpoved primo z uradu prace zde v CR

veronicka89
7. kvě 2020

V evropské unii platí to že v tom státě ve kterém se vydělávají peníze (aktuálně) ten daný rodič dostává přidavky na dítě...

S mateřskou si Teda nejsem jistá...

Nepopletla to ta ženská...?

veronicka89
7. kvě 2020

Pokud daný stát dávku odmítá vyplatit.. (nějaký bod v požadavcích na rodiče) vyplácti pak už mateřskou pokud člověku náleží druhý stát... Kde se zije

olga_
7. kvě 2020

@miguelita88 A ty máš trvalý pobyt v ČR a žiješ v ČR i reálně? Na to je RP vázaná. Pokud nechceš RP čerpat přes partnera (což nevím, jestli je u nesezdaných vůbec možné), tak by je při žádosti partner ani neměl co zajímat...

miguelita88
autor
9. kvě 2020

@olga_ ano, ziju v cr, mam zde TP. Partner dokonce jinde, nemame ani spolecny TP. Jsem z toho vyrizena, v zivote jsem z nemeckem nemela nic spolecneho. Co je komu do toho, kde se bere prijem. Ja mam nyni narok na cerpani rodicaku, tak nevim proc resi myho pritele. Kdyby jsme spolu najednou nebyli, tak bych nemela nic, kdyz se ma zadat tam. No sileny.

olga_
9. kvě 2020

@miguelita88 Podle mě tě na úřadě špatně pochopili. Tys jim vyplňovala už nějaký dokument se žádostí?

mariti
9. kvě 2020

@tasimia to je zvláštní, ne? přece jedna z podmínek pobírání RP je reálně pobyt v ČR, sama jsem si to zjišťovala.

tasimia
9. kvě 2020

@mariti no to po ní nechtěli, ale jinak ona tu má byt, budou se do něho vracet v Německu má její přítel zakázku. Takže fakt se divím 🙂