Neplacené volno, výpověď, těhotenství. Budu mít nárok na mateřskou?

10. pro 2020

Dobry den, predem se omlouvam za anonym, ale nerada bych, aby me nekdo poznal.
Dceri jiz byly 3 roky, nevzali ji do skolky, tak mam v praci domluvene neplacene volno az do jejich 4 let. Momentalne jsem opet tehotna ve 3. mesici. Zamestnavatel ted rozesila vypovedi pro nadbytecnost (konkretne se jedna o postu, tam fakt nadbytecnost nehrozi 🙄 no to je jedno....) a ja se obavam, ze mi vypoved take dorazi. A ted k veci, kdyz jsem tehotna, tak jsem se docetla, ze me zamestnavatel vyhodit nemuze? A i kdyby vyloved platna byla, tak bude se me tykat ochr. doba 180 dni, abych mela narok na materskou? Dekuji za rady, jsem z toho ted na nervy, s materskou jsem jaksi dost pocitala 🙂

zelenaesmolda
10. pro 2020

@meronym poradi 🙂

priefi
10. pro 2020

Jako těhotné Ti výpověď dát nemůže, chrání té ZP, takže kdyby Ti omylem poslali výpověď, tak odepsat, že jsi těhotná a dle ZP Ti nemůže dát výpověď.

lachtanice86
10. pro 2020

Holky a neni zaměstnavatel povinen držet místo jen do 3let?

amazonkajanik
10. pro 2020

Česká pošta ráda propouští pro nadbytecnost,aby pak za pár měsíců přiběhli s prosikem,aby se člověk vrátil a to odstupné,to ať neřeší (můj případ mezi lety 2012-2013)
jinak,neměli by dát výpověď těhotné,ale to se myslím netýká rušení pracovního místa 😟

priefi
10. pro 2020

@lachtanice86 to povinen je, ale neplacené volno je na bázi domluvy mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Je to sjednané na určitou dobu. Pak zaměstnavatel může říci buď nastoupíš, anebo konec, ale pokud schválil neplacené volno, tak je to schválené. Co se týče té výpovědi, tak on by jí tu výpověď dát mohl, ale jen kdyby nebyla těhotná. Jako těhotná je už chráněna.

Anonymní, neměla bys lepší, kdybys šla na dpn než být na neplaceném volnu?

astyna88
11. pro 2020

@lachtanice86

Já jsem slyšela, že drží místo jen na období mateřské. Po nástupu na rodičovskou už jen místo podobně ve firmě, nemusí ti dát původní, ale adekvátní...

ajja87
11. pro 2020

Ahoj, jsem teď na tom podobně jako ty(též pošta) jen mě už doba 4 let před měsícem skončila a jsem znova těhotná... Jako těhotnou tě vyhodit nemůžou, taky jsem se bála, jelikož jsem se vracela v době oznamování výpovědí...

marcelkahub
5. lis 2021

Ahoj mám k tomuto tématu dotaz : v práci jsme dostali všichni výpověď pro nadbytečnost. Výpověd máme k 30.11. - dostaneme v prosincové výplatě odstupné platy. Hledám si práci. Ale snažíme se o miminko. A teď můj dotaz - cca za 14dní budu vědět jestli jsem těhotná. Jako těhotnou mě nikde jentak nezaměstnají - pokud vůbec. Takže bych šla na rizikové v této práci (měla jsem problémy se spodkem, takže mi říkali, že bych musela být doma). Dostanu v tom prosinci to odstupné nebo bych ho dostala až po ukončení mateřské?