Otcovská dovolená po porodu

juraskova11
7. říj 2018

Maminky, umíte mi někdo objasnit, jak je to s otcovskou dovolenou po porodu? Mám dceru, té jsou tři roky a chodí do školky. Má manžel nárok na paragraf v době, když já budu v porodnici s miminkem? A po návratu z porodnice, jak dlouho má nárok se mnou být doma. Myslím placené volno, ne že bude doma na neplaceném volnu. Moc děkuji za odpovědi, nějak se v tom ztrácím 🙂

naste
7. říj 2018

Na placené volno na dobu pobytu v porodnici nárok je, po porodu, kromě otcovské dovolené není.

chaira
7. říj 2018

Otcovskou může čerpat do 6týdnů od porodu.

priefi
7. říj 2018

@juraskova11 behem pobytu v porodnici dostane osetrovne, muze byt v delce 9 dnu, pak behem sestinedeli muze cerpat jeden tyden otcovskou a je na vas, kdy si ji vybere

lachtanice86
7. říj 2018

@juraskova11 po dobu pobytu v porodnici bude mít očr. Placené 9dnu a po tom má nárok na otcovskou. Ta se platí 7dnu a vybrat ji může až do konce 6ti neděli

juraskova11
autor
7. říj 2018

Mockrát děkuji za reakce. Vypisuje se nějaký papír k otcovské? Nebo to stačí jen nahlásit zaměstnavateli?

verundice
7. říj 2018

@juraskova11 Na ČSSZ je formular žádost o otcovskou online

leilinka1234
7. říj 2018

@lachtanice86 prosím, těch 7 dnů je jakože po-pá nebo 7 pracovních dnů?

lenoulinkaa
7. říj 2018

7 kalendarnich

lachtanice86
7. říj 2018

@leilinka1234 kalendářní za sebou. Nelze přerušovat

juraskova11
autor
7. říj 2018

@verundice dekuji

bajaik
9. říj 2018

Dobrý den, maminky chci se zeptat nějaká zkušenost vím že osetrovne je pouze 9dnu ale co když budu v nemocnici déle hrozí mi předčasný porod a předtím jsem také byla s první v nemocnici celkem dlouho když vyčerpá 9 dní tak si musí vzít dovolenou třeba příklad 1- 2 dny a pak zase dostane osetrovné ???? Dekuji

lachtanice86
9. říj 2018

@bajaik na očr může být tak dlouho jak je potřeba ale zaplaceno dostane 9dnu. A jinak aby si mohl vzít další očr tak by musel do práce a nejsem si jistá jestli by po jednom dni nekontrolovali ještě diagnózu

naste
9. říj 2018

@lachtanice86 Ale někdo mu to musí napsat, sám od sebe nemůže doma být. V nemocnici se to píše ode dne příjmu do dne propuštění, jinak mu to asi nikdo nenapíše. Pokud budete v nemocnici a budete chtít víc ošetřovaček, tak to nejde, mohli by mít problémy. To by sociálka hodně rychle prokoukla.

priefi
9. říj 2018

@naste osetrovne muze napsat i obvodni rodicky, detska starsiho ditka a mozna dokonce i gynekolozka, ale u te si nejsem jista

priefi
9. říj 2018

@bajaik nejsem si ted jista, ale mam pocit, ze tech 9 dnu je max v ramci kalendarniho mesice, ale jista si ted nejsem.

naste
9. říj 2018

@priefi Pokud je ale v nemocnici, tak pediatr může napsat, že je dítě nemocné a zaplatí stejně jenom těch 9 dnů, obvodní gynekolog , pokud je v nemocnici, tak to nenapíše, to píše nemocnice. Potom je asi nejlepší se informovat na správě sociálního zabezpečení, na kolik placených dnů je nárok v jednom měsíci.

priefi
9. říj 2018

@naste ja to myslela tak, ze jsi napsala, ze nemocnice napise osetrovne od dne nastupu do dne propusteni, tak proto jsem doporucila jineho dr., ktery by napsal primo 9 dni

naste
9. říj 2018

@priefi Ale po dobu hospitalizace to píše nemocnice, pokud je to na osobu, která se o dítě stará, potom obvodní gynekolog, pokud důvod trvá, ale určitě nezaplatí víc, než je dané. Je to jako lístek na peníze, pokud je v nemocnici, píše to nemocnice, potom buď obvodní gynekolog nebo těhotenská poradna, kam po propuštění chodí. Možná, že by to šlo napsat na dítě a potom na matku, ale nevím, jestli by to proplatili obojí, nebo jenom těch 9 dnů.

priefi
10. říj 2018

@naste vsak ja netvrdila, ze zaplati vic, ja psala 9 dni celkem 😉

bajaik
10. říj 2018

A teda když mám ošetrovne zaplatí pouze 9 dní ale když jsem dýl v té nemocnici a nemůžu se starat o dítě tak má neplacené ošetrovné??? Jde mi o to že třeba budu dyl jak 14 dní v nemocnici prvních 9 dnu ma placeno ale pak uz ne🙂 dekuji

naste
10. říj 2018

Má omluvenou nepřítomnost v zaměstnání po celou dobu, ale zaplacených bude jenom těch 9 dnů.