Porod 2. dítěte před koncem RD. Jak to chodí?

datela
12. únor 2013

Ahojky,planujeme druhe dite.Mam RD na 3 roky.Kdyz mi ukončili MD,tak zaměstnavatel semnou ukončil pracovní poměr (mela jsem na dobu určitou) a já navázala na RD.Jak to chodi při druhém dítěti?Mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství a nebo budu pokračovat v RD.A délku RD si zvolím a nebo budu mít automaticky na 4 roky?Děkuji!

michaelka83
15. únor 2013

@j.a.n.i Teď to zase nechápu.-) a pak mě ještě napadla jedna věc - až mi bude začínat druhá MD, musím jít na úřad a oznámit to, aby mi přestali posílat RP, nebo to mají nějak propojený a já se o to nemusím starat?Mám otázky, viď?🙂

michaelka83
15. únor 2013

@j.a.n.i Takže jestli to správně chápu, tak rodičovský příspěvek můžu čerpat 4roky,ale rodičovskou dovolenou mi může zaměstnavatel akceptovat max.na 3roky?

j.a.n.i
16. únor 2013

@michaelka83 Jo, přesně tak, pak buď nastoupíš do práce a při tom ještě bereš rodičák ten 4. rok, nebo se domluvíš na neplaceném volnu nebo dáš výpověď. A až ti bude začínat nová MD, tak to musíš oznámit, propojené to nemají a pak bys rodičák vracela, ale je lepší si ho po zjištění těhotenství zvýšit, abys do ideálně dočerpala ten předcházející měsíc než nastupuješ na MD.

michaelka83
16. únor 2013

@j.a.n.i Děkuji. Já si ho zvýším, ikdyž ho už asi nedočerpám úplně, ale to nevadí. Takže na sociálce mám nahlásit, že toho a toho data nastupuju na MD, tudíž žádám o ukončení vyplácení RP?Nebo jak ideálně to udělat. Samozřejmně o druhé RD a tudíž i o vyplácení PPM budu muset předběžně informovat a požádat i zaměstnavatele, to vím.

j.a.n.i
16. únor 2013

@michaelka83 Jojo, přesně tak.

misul2207
27. říj 2013

Ahojte holky..prosim o radu..
Mam smlouvu na dobu urcitou..v ptaci jsem pracovala 8 mesicu (pred tim nikde)..takze na tech povinnych 270 dnu jsem nedosahla..po tech 8 mesicich jsem otehotnela a nastoupila na neschopenku..mesic pred porodem jsem klasicky nastoupila na materkou ktera se mi vypovitava podle tech od pracovanych dni..smlouva mi konci mesic pred koncem matetske..to je dubec 2015..moc bych se chtela zeptat kdybych byla porad na materske a napriklad v lednu 2015 bych otehotnela znovu,pobirala bych stejnou materskou jako ted nebo by mi proste behem druheho tehotenstvi smlouva zanikla a na druhe dite bych brala jen to minimum 3500,- nebo kolik to dela..??. Moc vam dekuji za odpoved 🙂

j.a.n.i
27. říj 2013

@misul2207 Na další mateřskou bys musela nastoupit do 180 dnů od ukončení smlouvy, aby si na ni měla nárok.