Porodné 2011. Jak se počítá?

karmenta
10. črc 2010

porodné bude nově jen na první dítě a pouze pro rodiče s příjmy do 2,4násobku životního minima -------- můžete mi někdo říct jak si to vypočítat? Počítá se plat můj nebo i mého manžela?
Těch 13tis je tak na kočárek a základní výbavičku, proč to nenechají aspoň pro všechny prvorodičky? Zase na to dosáhne jen naše slavná menšina?? Tento systém mě už opravdu nebaví. Člověk je potrestaný za to že šel do práce. Nemám ani průměrný plat ale už téměř 3roky odvádím daně, můj manžel už 14let. Asi se přihlásíme na pracák a budeme se mít líp.

zuzik03
4. srp 2010

@1anna docela by me zajimalo, jaka by to podle tebe mela byt revoluce a kam by mela vest ? 😅 zpet ke komunismu, kdy byla "plna" zamestnanost a vsichni meli stejne ? nebo jen smerem k levici ? k pravici evidentne ne, kdyz mame konecne po dlouhe dobe vladu, ktera ma tu silu udelat nejake reformy a vetsina lidi to tu kritizuje...

zeny, tak sup do politiky, kdyz vam to tak vadi, to prece je cesta jak to zmenit, ne ? 🙂

lenkabu
4. srp 2010

Zmenšit zadlužení a nechat si všechny výhody nelze. Porodné je jedna z těch postradatelných dávek. A dovolím si jednu nepopulární větu ... děti mají živit rodiče,ne stát.

kaaatinka
4. srp 2010

@lenkabu 😀 ted budeš děsně nepopulární 😀 😀

lenkabu
4. srp 2010

@ kaaatinka to přežiju,nebude to poprvé 😀

j.a.n.i
4. srp 2010

@lenkabu Nepopulární budeš, ale já s tebou souhlasím 🙂

lajla
4. srp 2010

lenkabu naprosto s tebou souhlasim...osobne bych rada ty penize mela, ale i kdyby zrusili porodne ted tak se nezblaznim..kde pomalu jinde na svete ma matka tolik vyhod a muze byt s ditetem tak dlouho doma za penize???????
my bychom vsechny mely zavrit "huby" a byt opravdu rady za to co mame...
jinak co mam rikat treba ja????? mela jsem plat opravdu krasny, ale bohuzel praci na dobu urcitou, materska v te dobe byla max kolem 12000kc coz jsem mela..a ted? pri druhem diteti nejenze nemam narok na materskou..ale musim na ctyri roky..a to jsem odvadela opravdu tisicove dane atd..., berou me jako studentku nebo cloveka na pracaku..mam stejne jako oni..nelibi se mi to, ale s tim nadelam? jsem rada, ze aspon neco mam...

lenkabu
4. srp 2010

@lajla s prací a platem to má naprosto,ale naprosto stejné jako já 😉

nikes
4. srp 2010

úplně ze všeho nesnáším takové ty řeči, že kde má ženská tolik výhod a může být s dítětem tak dlouho doma, jako u nás. A k čemu to jako je? Já bych byla pro to, aby se rodičák zkrátil tak na 1,5 - 2 roky a pobíralo se tak max. 5000,-/měsíčně, ale aby se vytvořily takové podmínky pro podnikatele, že by se jim vyplatilo zaměstnávat maminky na zkrácené úvazky a aby se rozšířily jesle a mateřské školky, Nemusí se hned stavět nové budovy, ale stačily by ty nafukovací, které jsou srovnatelné s pevnými stavbami a pokud by se porodnost snížila, tak by se prostě rozebraly. Např. v Německu je to běžné. Jako to je sice hezké, že můžu být doma s dítětem 4 roky, ale co ty další roky, to mě už dítě tolik nepotřebuje. Úderem čtvrtého roku šoupnu dítě do školky a jsem v práci min. 8 hodin. Dítě celá uřícená vyzvednu ze školky, chvilku si s ním pohraji a pak šup do postele. Tak já říkám za sebe, že toto bych nechtěla a proto bych byla pro zkrácení rodičáku a možnosti pracovat na pol. úvazek. Jenže málokterá má to štěstí, že ji zaměstnavatel umožní pracovat na zkrácený úvazek a ještě méně je těch, které mohou pracovat z domova. Já jsem u dcery začala pracovat od jejich 5 měsíců, abych později neměla problém s hledáním práce, páč podle maminek z mého okolí vím, že po 3, 4 letech se jednak hodně špatně zapojuje do prac. procesu, pokud máte stále práci a ještě hůř se hledá práce. Pracovala jsem na zkrácený úvazek a pouze noční služby , abych mohla být celý den s malou a teď, pokud bude druhé dítě stejně hodně, jako prvorozená, bych byla moc ráda, kdyby mi zaměstnavatel opět vyšel vstříc. Ale kdo má takové štěstí. Vím, že hodně maminek by chtělo pracovat mnohem dříve, ale nemají tu možnost ☹

lenkabu
4. srp 2010

@nikes......souhlasím a doufám že s tím nová vláda trochu pohne 😉

zuzik03
4. srp 2010

@nikes máš recht, snad se toho dočkáme 😉

jijitka
4. srp 2010

@lenkabu - s tvojí nepopulární větou naprosto souhlasím a myslím, že by se měla hlavně šířit mezi určitou skupinu .....

karmenta
autor
4. srp 2010

ano, děti mají živit rodiče, ne stát, ale myslím že porodný se jako "živení" moc brát nedá. Naopak. Jejich zamýšlenou změnou se z "odměny" za nového občánka, nevím jak to mám jinak pojmenovat, stává obyčejná sociální dávka, na kterou budou mít nárok jen ti, které stát již vesele živí. Zatímco ti, kteří se snaží o sebe sami postarat nedostanou nic. A to je to co mi vadí.
Pořád se tu dokola řeší jak by měl stát radši umožnit maminkám jít do práce, vyřešit školky atd. Naprostý souhlas. Jenomže těm, kteří do práce za celý život nepůjdou je to šumák a ještě je podpoříme tím, že jim dáme porodný.
Tak proč to nezrušili úplně? Prostě mi ten jejich navrhovaný systém - státe dej jen těm co ti nikdy nic nedali a nedaj - přijde nesmyslný.

lajla
4. srp 2010

karmenta..mozna na to zruseni prijde..kdo vi🙂 ze by prespristi rok?
dostat nejakou kacku navic se vzdy hodi..my porodne pouzivame na zalozeni stavebniho sporeni..mala tam hned mela par tisic🙂 ale kdyz nebude nevadi...
je potreba snizit statni dluh, to je to nejdulezitejsi
mam dojem ze podminky jsou pro vsechny stejne..nevim jak to je, kdyz je nekdo na pracaku kolik dostane..ale pokud vim, tak na pracaku se muze byt max 5mesicu..pak se dostavaji soc davky? coz je nejake minimum...s tim se urcite vyzit neda, a urcite to nestaci ani na pokryti bydleni...tak moc nechapu...koho ze podporime tim, ze jim dame porodne...?
ja doufam, ze ty penize ktere nam nedaji muzou pouzit bud na zlepseni statniho rozpoctu a tim padem postavit ci obnovit nejakou tu skolku, ci jesle..protoze ja..tak rada bych sla do prace aspon na castecny uvazek, je pravda, ze ten mozek za tri roky doma uz tak nemysli🙂 a buhvi jak to bude po dalsi materske..ale bohuzel jsem nemela malou kam dat☹((((

lavazza
5. srp 2010

@lenkabu - souhlasím s tebou, že děti mají živit rodiče, ale pokud to takhle bude dál, tak rodiče nebudou mít živit z čeho a hlavně bude klesat porodnost, protože rodiče si rozmyslí, jestli mít nebo nemít dítě, když nejsou finančně zabezpečeni. Proto taky roste věk matek a s věkem i problémy, bohužel.

@nikes - tak s tou prací souhlasím na zkrácený úvazek, já sem třeba pro obnovení jeslí třeba pro děti od 2 let. Hodně lidí mě za to pomalu kamenuje, ale většina mamin nemá možnost být doma dýl.

Ve vládě neřeší, co to udělá, když zruší porodné, hlavně když klesne státní schodek.

1anna
5. srp 2010

@zuzik03 s tou revoluci myslim nejen na pravici ci levici! ono je jedno kdo tam sedi i tak kract budou,akorad by jsi meli uvedomit ze stat bez obcanu neni statem a to je holi fakt,kdyz jse tu budou rodit jen pristehovalci bude to porad ceska republika?pokud jse nezamysli zakonodarci tak kdo ?

j.a.n.i
5. srp 2010

@1anna Tak pokud píšeš, že je jedno kdo tam sedí, tak pak ale nemá cenu dělat revoluci... podle téhle definice budou krát i ti další...

j.a.n.i
5. srp 2010

@karmenta Jo, taky mi to štve, ať buď nechají porodné všem nebo nikomu, nebo třeba všem na první dítě. A ne zas jen těm, co nic nedělají...

hanulik
5. srp 2010

Rádi bychom další dítě a porodné o tom nerozhodne. I když bychom ho moc rádi dostali, je to takový start do nového života. Syn měl od narození speciání mléko, které stálo několik tisíc měsíčně. Naštěstí jen do půl roku, pak jsme najeli na obyčejný Nutrilon, což je položka v srovnání do půl roku naprosto minimální. Přídavky jsme samozřejmě nedostali. Upřímně bych jim řekla, že si porodné můžou strčit někam, hlavně když dostanu pro malýho ve třech letech školku a poloviční pracovní úvazek. Vzhledem k tomu, že můj zaměstavatel zrušil podnikatelkou činnost, malý je v červnu a do školky mi ho snad vezmou až od září (to mě taky fascinuje), půjdu si s hlavou skloněnou zažádat o sociální dávky a přihlásit na pracák. Tohle je nejbolavěvější místo rodin s malými dětmi a ne porodný. I když samozřejmě bodne.

veveruska0504
5. srp 2010

@karmenta tleskám a souhlasím se všema tebou nadatlenýma písmenkama 😀

Se tak na tebe koukám, máš solidní termín porodu 😀 😢 , to celkem naštve. Mě by to naštvalo, že místo mě dostane penízky někdo, komu je to šumák, já to naštěstí stíhám. Ale radost z toho stejně nemám, z tohoto systému je mi smutno.

zuzik03
5. srp 2010

@1anna jak pise j.a.n.i., jestli je to fuk, tak v tom pripade nezbyva nez se s tim naucit zit nebo se jit odstrelit 😅

@lavazza myslim, ze kdo dite opravdu chce, tak to zvladne za jakychkoliv podminek, znam holky, co jsou na materske, manzel nosi domu 12 tisic a v zivote jsem neslysela aby si stezovali, ze jim stat dava malo, naopak jim 7.600 prijde jako dost 😉 prece po statu nemuzu chtit, aby me financne zabezpecil, ten ma jen vytvaret vhodne podminky. zruseni porodneho porodnost nijak neovlivni.

lucie81
5. srp 2010

@zuzik03 souhlasím s tebou.

veveruska0504
5. srp 2010

@zuzik03 Zuzíku, já jsem zrovna ten případ, co díky krizi došel o práci a našel si druhou, ale brigádně a tzv. ve zkušebce jsem otěhotněla. Takže jsem na pracáku, který jsem vyčerpala, tudiž niente money. Můj je v nové práci a penízky normální průměr a je fakt, že si nestěžuji, tak či tak vše nakoupit musíme, nějak to udělat musíme a taky to jako všichni kolem nás zvládneme.
Za porodné, které já ještě dostanu budu postupně kupovat plenky a kosmetiku malé.

Máš pravdu, že stát není od toho, aby nás zabespečil, ale vytvářel vhodné podmínky. Já osobně si nestěžuji, nějak bylo, nějak bude a za malé jsme šťastní, bez ohledu na situaci, kdyby si v tomto státě měl člověk říci, že si malé pořídí až bude vhodná doba a stát nám vytvoří vhodné podmínky, tak umřu jako bezdětná.

Co jsou podle tebe ty vhodné podmínky, já mám hodně kamarádek a známých co mají děti a řešily jsme spolu všelijaká témata, ale hoooodně dlouho čekám na ty vhodné podmínky pro matky na mateřské a žel bohu, asi se nedočkám.

Máš pravdu, že zrušení porodného porodnost nijak neovlivní, ale aspoň mě ty jejich nesmyslné čachry marchry unavují a rozčiluji - demotivují. Sleduji internet a zprávy s myšlenkou, co zase ti pantáti vymysleli.

j.a.n.i
5. srp 2010

@nikes Naprostý souhlas 😎 Umožnit zkrácené úvazky, pružnou pracovní dobu, omezit ochranu danou zákoníkem práce... ale to hlavní a to je myšlení zaměstnavatelů a zaměstnanců, to půjde změnit jen těžko ☹

zuzik03
5. srp 2010

@veveruska0504 vhodne podminky popisuje vyse nikes, myslim tim skolky, zkracene uvazky atd. 😉

veveruska0504
5. srp 2010

@zuzik03 ach tak, no nikes má štěstí, bohužel to v tomto státě tak obecně nechodí.
Bylo by fajn zrušit to všem prvorodičkám a raději se postarat o to, aby znás co nejdříve udělali opět produktivní sílu.

Třeba je smutné, že moje známá má syna cca akorát do školky a půl roční holčičku a ve školce jí řekli, že syna nevemou, že když má malou je vlastně doma a může se o syna starat až do poviné předškolní.

Hezky ji poradili, že???? Prý nemá blokovat synem místo pro maminku, co má jen jedno dítě. to jsou naše školky.

Její myšlenka byla mít syna zabespečeného ve školce na kterou má právo po nějaké době malou na hlídání a ona do práce.

Bohužel. Pro mě taky nové zjištění, že pokud má žena více jak jedno dítě, školka kvůli tzv. kapacitě nemusí dítě příjmout.

Taky na hlavu postavené. Kvůli tzv. krizi, si vzpomínám že po celé ČR rušili školky, teď nás chtějí jakože podporovat školkama a jeslema. Jakýma školkama, je jich málo, to jako těma zrušenýma.
Četba koaliční dohody a volebních programů té naší slavné vlády mě opravdu pobavila.

zuzik03
5. srp 2010

@veveruska0504 to je bohuzel klasika s tema dvema detma a to je prave to, co podle me pali nejvic. pritom rozsirit kapacitu skolek by bylo tak jednoduche, kazda obec presne vi, kolik se na jejim uzemi rodi deti, tak neni problem si pripocist dva tri roky a dostanu cislo potrebne kapacity a sup, mam chvili na to to vyresit. klidne kdyby byli o neco drazsi, ale bylo misto.

kaaatinka
5. srp 2010

já mám tokový dojem že to lepší bohžel nebude. Já mám naštěstí holku která má povinnou přeškolní takže je vzitá a malej se narodí na Vánoce tak nás čeká i porodné...tedapokud se zas nic nezmění. I tak pořád dumám co budu dělat pak až malý vyroste..návrat do práce. Taky jsem dostala před otěhotněním padáka kvůli snižování stavů a tak jsem ted na UP. Štěstí že mi to vychází akorád že dávky z UP nahradí mateřská...navíc komplikovaný vztah s partnerem mi jistotu financí do budoucna moc nezaručuje takže jsem opravdu ráda za každou kačku. Už ted mám sehnanou brigádu od půl roku malého, ale jen do konce mateřský. co bude pak...uvidí se. třeba seza ty 3 roky něco v zemi pohne a bude lépe. Udělají se podmínky pro maminky s dětmi na zkrácené úvazky..osi by to dost pomohlo

casiopeia
5. srp 2010

@nikes Super názor - naprosto s tím souhlasím. Jako jesle jsou dá se říci skoro nedostižné a začíná to být podobné i se školkama. Jsem zvědavá jestli se to alespoň časem změní.

lavazza
5. srp 2010

@zuzik03-jo je pravda že kdo chce děti tak je bude mít, ale všude píšou i v zákoníku že žena má právo na porodný pokud se o dítě stará a takový ty řeči, ale jen říkám, že stát prostě nedělá podmínky a já chci třeba dítě zabezpečit něco mu dopřát, ale pokud bude žít od výplaty k výplatě, tak třeba nepojedem ani na výlet ani na dovču protože na to nebude.
Jen mě prostě mrzí, že lidi co dělají sou na všem bytí.

veveruska0504
5. srp 2010

@kaaatinka jaká mateřská????? Pokud jsi na UP, nemáš podle mě nárok na mateřskou.
Aspoň net to říká, nebo víš víc jako já???? Poraď prosím 😨

http://www.mesec.cz/clanky/tehotna-a-nezamestna...