Předčasné ukončení 4 leté varianty rodičáku

hanka.knizkova
6. čer 2012

Ahoj..mám pár dotazů tak jestli mi někteá dokážete poradit?Nevim jestli to chápu dobře..
Mám 4.letý rodičák ,chtěla sem 3.letou ale jelikož sem předtím pracovala na ŽL a neplatila si nemocenské připojištění tak sem dostala automaticky 4.letou variantu,už od začátku sem říkala že 4 roky doma určitě být nechci..dcera (ted v červnu 3 roky) se dostala do státní školky od září nastupuje,já si teda budu muset dojít na sociálku a požádat o přerušení rodičáku a kdy tam mám jít v srpnu nebo až v září?Práci zatim žádnou nemám,ale hledám,když do září nic nenajdu tak si budu moc zažádat o podporu?Abych nezůstala úplně bez peněz než nastoupím do práce..nebo nemám nárok když sem rodičák předčasně ukončila? 😕
Děkuji všem za odpovědi 🙂

j.a.n.i
6. čer 2012

@hanka.knizkova Převeď si rodičák na novou variantu a pak může dcerka do školky a ty dál pobírat rodičák.

hanka.knizkova
autor
7. čer 2012

@j.a.n.i Ahoj,díky za odpověd..ale když sem si předtím nemola vybrat délku rodičáku tak ted si to můžu převéct na novou variantu?Já myslela že ne.. 😕

j.a.n.i
7. čer 2012

@hanka.knizkova No, můžeš si to převést na novou, ale zase jen 4 letou, takže se vlastně změní jen to, že bude moct dítko do školky. Oni ti tedy možná budou tvrdit, že to nejde, ale prostě vyplníš ten nový papír, zatrhneš na něm, že nemůžeš volit a podáš ho.

hanka.knizkova
autor
7. čer 2012

@j.a.n.i a kdy tam mám jít v srpnu nebo až v září?nebo radši co nejdřív? Prostě tam přijdu a řeknu že chci 4 letou variantu změnit na novou 4 letou variantu a bude to 🙂 a proč nemůžu volit?A nevíš jak je to finančně?

j.a.n.i
7. čer 2012

@hanka.knizkova No, pokud si neměl mateřskou, tak nemůžeš, leda by měl k datu narození dítka nárok partner, to byste to pak změnit mohli a zvolit nějaký kratší. A řešila bych to určitě v srpnu.

hanka.knizkova
autor
8. čer 2012

@j.a.n.i Ted nechápu co nemůžu- volit nebo si změnit tu variantu? 😕 Manžel taky nemá nárok je OSVČ a to nemocenské připojištění si taky neplatí,začal až ted.. 😒 Já tam v pondělí zavolám a poptám se co a jak..

j.a.n.i
8. čer 2012

@hanka.knizkova No, tak v tom případě nemůžeš měnit variantu jako takovou, ale můžeš přejít ze staré 4 leté na novou 4 letou 🙂 ty jsou vlastně úplně stejné, pouze u nové ve 2 letech věku dítka odpadne to omezení školky.

beibina
12. čer 2012

Tak z toho jsem zmatená jak lesní včela. Mám totiž ten samý problém :( Hani, už ti někdo poradil?

j.a.n.i
12. čer 2012

@beibina Co na tom nechápeš?

beibina
15. čer 2012

@j.a.n.i mám totiž taky 4 letou a když jsem se na to ptala, bylo mi řečeno, že na školku nemám nárok :(

j.a.n.i
15. čer 2012

@beibina Nějak nechápu na co a kde si se ptala?

beibina
15. čer 2012

promiň.... nějak sem to zamotala. Ptala jsem se na školku, ale pokud mám mateřskou na 4 roky, tak mi malého prostě do školky nevezmou. Já hlavně nepochopila to s tím volením :(

j.a.n.i
16. čer 2012

@beibina Tak to je věc podmínek, které mají nastavené ve školce, musejí je mít někde oficiálně uvedené, nicméně mělo by jim to být jedno.
Ad volba, pokud má jeden v rodině nárok na PPM, tak se dá 4 letá změnit na kratšíp, okud nárok nikdo nemá, tak zůstává 4 letá, ale i tak lze přejít na novou, kde bys ji dostávala i s dítkem ve školce. Nicméně nijak to neřeší problém, zda ti ho vezmou nebo ne.

nunik
20. zář 2012

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pokud jsem šla na mateřskou z úřadu práce a tím pádem měla mateřskou na 4 roky a chtěla bych ji zhruba po třech letech ukončit a jít do práce, ztratím tím nárok na zbytek peněz? Asi nejde mateřskou dobrat najednou, že?

j.a.n.i
20. zář 2012

@nunik Ne, najednou to vybrat nejde, ale můžeš klidně pracovat a brát rodičák, pokud dítko splní podmínky té omezené docházky do školky.

scai
20. zář 2012

@j.a.n.i a když nastoupím ted na 4 letou,... a poslední rok bude dítě ve školce normálně, budu moct pracovat a pobírat to? Teda ptám se teoreticky co bude za 3 roky

j.a.n.i
20. zář 2012

@scai No, pokud se zase něco nezmění, tak jo, protože teď je od 2 let docházka u nových rodičáků neomezená.

sipkovarose
5. čer 2016

Holky mám dotaz měním práci a plánuji mimčo popř.kdybych otěhotněla neměla bych nárok na mateřskou a musela bych jít na 4 roční variantu automaticky,lze i tam měnit peněžní výše?a kdybych měla třeba po 3 letech další mimčo tak ty nevyplacené peníze mi propadnou?moc děkuji za odpověď 😉

blondynka400
5. čer 2016

@sipkovarose a proč by jsi neměla nárok na MD, když jenom měníš práci?
Jinak je též možnost si vzít RP přes příjem otce dítěte (jestli je tedy zaměstnaný) a pak není problém si zvolit dle potřeb (záleží i na výšce jeho přijmu)

sipkovarose
5. čer 2016

@blondynka400 pokud budu mit novou praci a budu ve zkušebce tak mě určitě propustí,a nebo budu mit smlouvu na dobu určitou a to taky neni výhra .

blondynka400
5. čer 2016

@sipkovarose ale jestliže budeš mít odpracované dny, je jedno, že budeš mít smlouvu na dobu určitou. Ano, propustit tě ve ZD můžou, ale těhotenství se přeci utajit dá na začátku ne? A pak máš taky ochranou lhůtu po skončení PP.

sipkovarose
5. čer 2016

@blondynka400 tak že teoreticky nastup do práce 1.8.2016 z toho 3 měsíce zkušebka po té zkušebce bych šla na neschopenku a mělo by mi to vyjít .smliuva by byla na rok

sipkovarose
5. čer 2016

@blondynka400 horší by byla smlouva na půl roku toby asi nic neřešilo že? Moc děkuji za odpovědi mám v tom totální zmatek 😒

blondynka400
5. čer 2016

@sipkovarose a proč chodit na neschopenku, když nebudeš mít rizikové těhotenství? 😉
Uvidíš, jak otěhotníš, ale toho, že b jsi přišla o MD bych se nebála, jestli si doteď zaměstnána a v novém zaměstnání to klapne. Je spíš otáka, jestli má smysl měnit práci, když chceš miminko, ale to už jiná diskuze...

blondynka400
5. čer 2016

@sipkovarose ale řešilo, pak by jsi byla v ochrané lhůtě. Ale všechno je to jenom teorie, záleží, kdy otěhotníš co jsi pak schopná "utajit"

sipkovarose
5. čer 2016

@blondynka400 myslela jsem popr.kdybych šla na neschopenku,měním práci z důvodu stěhování za přítelem 😉

sipkovarose
5. čer 2016

@blondynka400 mám v tom úplný chaoz 10 let pracuji nemarodím a ted když plánuji dítě zjistím že nemám nárok pomalu na nic 😒

blondynka400
5. čer 2016

@sipkovarose jo takto, tak to je pak změna práce pochopitelná. Pak je tu i další věc, jestli nenechat miminko o nějaký měsíc později, až budeš po ZD. Ale i tak bych to neviděla jako problém viz to co jsem psala předtím.

blondynka400
5. čer 2016

@sipkovarose a proč by jsi neměla nárok na nic? Je to jednoduché, musíš míít odpracovaných 270 dní za dva roky, to máš. A na MD jít buď z pracovního poměru a nebo ochrané doby.

sipkovarose
5. čer 2016

@blondynka400 to je nějak že musíš byt zaměstnaná v té době kdy nastupuješ na tu mateřskou že ,těch 6-8týdnů.