Přídavek na dítě. Jak to v mém připadě bude?

5. pro 2022

V září jsem si žádala o přídavek na dítě. Tenkrát psali, že je možnost vyplacení až tři měsíce pozpátku. Do listopadu se táhlo vyřizování - mou žádost začali vyřizovat až měsíc a půl po její podání, pak tvrdili, že stále něco chybí. Nakonec mám tedy ke konci listopadu žádost schválenou.

Mé otázky zní:
1. Jak to budu mít tedy s přídavky? V prosinci by mi měl přijít klasicky 630 Kč navíc k rodičáku a ten zbytek mi bude vyplacen pozpátku? Nebo jak to funguje? Nikdy jsem přídavky nepobírala, ale partner přišel o práci a dostali jsme se do finančí tísně, kdy nám i těch 600 Kč navíc pomůže.

2. Nějak jsem z internetu nepochopila, kdo že má nárok na zvýšený přídavek? Já jsem na RD, přítel pracoval + je student. Aktuálně studuje a má ještě brigády.

Děkuji moc za odpovědi.

j.a.n.i
5. pro 2022

No a pozadala sis ty 3 mesice zpětně? Za jake obdobi jsi dokladala prijmy?

autor
5. pro 2022

@j.a.n.i Za červenec, srpen a září.

autor
5. pro 2022

Když jsem žádala v září, šlo to jen do července.

j.a.n.i
5. pro 2022

Ale pokud si dokladala tyhle 3 mesice, tak mas pozadano az od rijna, takze ti prijde ten za rijen navic a ten listopadovy v prosinci v rodicakem.

autor
5. pro 2022

@j.a.n.i Nene, žádala jsem právě v září, možná už na konci srpna. Ale přes datovky, takže bohužel nevím přesné datum. Postupně v listopadu jsem pak dokládala to, co chybělo, protože to dřív neřešili.

no1
5. pro 2022

@j.a.n.i má pravdu, pokud jsi dokládala 7/8/9 tak ti vyplatí 10/11/12
Taky jsem teď zkoušela žádat a přesně tohle mi paní na přepážce řekla
Abys dostala tři měsíce zpětně, musela bys doložit příjem za druhé čtvrtletí, tj 4/5/6

autor
5. pro 2022

@no1 Aha, tak to je “super”. Tak proč jsem tedy musela dokládat příjmy za 7-9, když mi stejně přídavek nevyplatí?

marcicek84
5. pro 2022

Vzdyt ti ho vyplaceji,dokladala jsi 7-9 a ted ti budou vyplacet za toto obdobi,kdyby jsi chtela drivejsi musela bys dokladat prijmy za 4-6 a tos mohla pozadat jen do konce zari,takze uz smolik...

j.a.n.i
5. pro 2022

No protože logicky příjem musíš dokládat za minulé měsíce, těžko můžeš dokládat něco, co ještě nenastalo, tedy pro přídavky za měsíce 10,11,12 se dokládají příjmy za 7,8,9.

lencaa11
5. pro 2022

To vám teď vyplati za to období které zadate postupně a v lednu se podává nové období říjen ,listopad ,prosinec na zvýšené přídavky je nárok když jeden z rodičů má výdělek který si může nechat potvrdit do formuláře jinak bych pozadala o HM ,doplatek na bydlení ,příspěvek na bydlení

autor
5. pro 2022

@marcicek84 To jsem žádala ještě v září.

@lencaa11 Příjmy ve formuláři máme potvrzené.

marcicek84
5. pro 2022

Nevim cos chtela zadat v zari,ale pokud jsi nedokladala prijmy za mesice 4-6,tak zadne pridavky za toto obdobi nedostanes...

autor
5. pro 2022

@marcicek84 Dávala jsem příjmy za 3. čtvrtletí a za 2. jsem tuším dávala, že přítel nemá příjmy.

lencaa11
5. pro 2022

Když jste podávala za 3 čtvrtletí tak jako každý v říjnu tak to vám přijde postupně další se podává v lednu jinak zda se vejde přítel do příjmu tak bys te mohli mít zvýšené přídavky

autor
5. pro 2022

@lencaa11 A to mi sami vypočítají? Ty zvýšené?

lencaa11
5. pro 2022

V případě, že má některá ze společně posuzovaných osob v každém měsíci rozhodného období (kalendářní čtvrtletí) alespoň jeden z níže uvedených druhů příjmů a je při tom zachován nárok na dávku, může být výše přídavku na dítě zvýšena o 500 Kč měsíčně. Jedná se o na tzv. zvýšenou výměru přídavku na dítě.

Druhy příjmů pro zvýšenou výměru přídavku na dítě jsou:

příjem ze zaměstnání, který dosahuje alespoň výše částky životního minima jednotlivce,
příjem ze samostatné výdělečné činnosti,
příjem z náhrady mzdy, platu nebo odměny nebo sníženého platu nebo snížené odměny od prvního do čtrnáctého kalendářního dne dočasné pracovní neschopnosti (karantény),
příjem z dávek nemocenského pojištění,
příjem z dávek důchodového pojištění,
příjem z podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci,
příjem z příspěvku na péči o osobu do 18 let věku,
příjem z rodičovského příspěvku, pokud je poskytován po vyčerpání peněžité pomoci v mateřství.

Měsíční výše přídavku na dítě ve zvýšené výměře dle věku dítěte:

a) do 6 let 1 130 Kč,

b) od 6 do 15 let 1 270 Kč,

c) od 15 do 26 let 1 380 Kč.

marcicek84
6. pro 2022

Zvysene ti sami vypocitaji a na tvem miste si zajdu na urad se poptat,protoze pises dost zmatene,nikdo poradne nevime co jsi kdy podavala a co ti jeste muze prijit atd.

bertik20
6. pro 2022

Za každé čtvrtletí je nutno doložit příjem - pokud se dokládal 7/8/9, tak chodí peníze v 11/12/1
V lednu se zase doloží příjem za 10/11/12 a peníze přijdou 2/3/4 a tak stále dokola. Pokud jeden z rodičů pracuje, je nárok na zvýšené přídavky