Příspěvek na bydlení a přídavky na děti

partyzanka91
11. lis 2016

ahoj všechny maminky,
po delší době konečně normálně bydlím a zas mohu být více aktivní. Ale mimo zařizování bytu a péče o děti (s čímž mi naštěstí moc pomáhají babička s dědou) musím řešit také věci úřední a to vyplnění formulářů abych získala příspěvek na děti a na bydlení. Jelikož až doposud jsem žádné dávky mimo rodičáku nepobírala, tak s tím nemám žádné zkušenosti. Při kolotoči vyřizování (když jsem se byla přihlašovat do bytu a žádat o nový OP) jsem vyfásla štos formulářů a až doma si to prohlídla. Sice se v tom docela vyznám naštěstí mám na tyhle věci přehled (jedna z opravdu mála mých předností) ale s něčím přeci jen potřebuju poradit.
Nejdřív nastíním situaci aby jste věděli z čeho vycházet. Vdaná sem od roku 2012, od roku 2011 až do 1.7.2016 jsem sdílela společnou domácnost s manželem, děti se narodili: Míša 22.5.14 na tu jsem brala nejdříve mateřskou, potom rodičák, Péťa 28.4.16 rodičák na Míšu jsem nestihla dočerpat a rovnou přešla na další rodičák (tentokrát bez nároku na MD). Porodné jsem nedostala ani u jednoho z dětí. Příspěvek na bydlení jsme nepobírali. Od 1.7.16 jsem žila s dětmi v kojeneckém ústavu. Podala jsem žádost o rozvod, rozvedeni ještě nejsme ale máme úpravu poměrů před a po rozvodu. Mám v ruce rozsudek ve kterém se píše že od 1.7.16 žijeme s manželem odděleně, že mi má platit alimenty 3000 na obě děti dohromady a že děti jsou svěřeny do mé péče. Od 6.11.16 bydlím už v pronajatém bytě, ale nájem na listopad jsem dávala ještě předchozím nájemníkům takže faktické náklady pro mou osobu začínají až od prosince, nájemné činí 6400 včetně poplatků, jen elektřina se bude platit zvlášť (cca + 1000 kč). Výše rodičáku je 7 600 kč a bude tomu tak až do Péťových 2,5 roku. Za manžela platím půjčku 3 325 kč a na to vlastně padnou ty alíky. Což znamená že když mám příjem 10 600 (RP + alíky) a výdaj stejně vysoký (půjčka + nájem) nezbývá mi už ani koruna na jídlo, půjčka bohužel už snížit nejde je to na maximum, osobní bankrot vyhlásit nemůžu a přestat platit půjčku taky ne. Jedinou šancí je tedy příspěvek na bydlení a snad alespoň nějaké dorovnání do životního minima, vím že půjčky nikoho nezajímají, ale platit jí zkrátka musím. Teď tedy žádám alespoň o tyto příspěvky
co se týče přídavku na dítě, pokud jsem z dokumentu správně pochopila tak pokud žádám o přídavky od toho 1.7.16 kdy už žiju prokazatelně odděleně, mělo by rozhodné období pro výpočet nároku být rok 2015. A každý mi říká něco jiného. Pí. Maršálková z pražského OSPODu že se můžu přihlásit o přídavky hned když mám rozsudek v roce. Nicméně na úřadě v Novém Městě kde žiji mi bylo řečeno že musím nejdříve zažádat o vykázáním manžela z mých příjmů, on musí 3 měsíce doložit příjmy a pak budu mít nárok. No a mě jde hlavně o to co mám napsat do formuláře a kde přesně mi potvrdí jaké mám příjmy (přesněji řečeno rodičák). Taky jestli tam mám vypsat alimenty a do jaké kolonky
Co se týče příspěvku na bydlení tak družstvu budu platit nájem až za prosinec (za listopad jsem dala předchozím nájemníkům) ale bylo mi řečeno že nárok na příspěvek mi vzniká až od ledna kdy započne kvartál. Tam jsem jalová hlavně z toho že mám formuláře na příjmy dětí do 15ti let. Do toho se zahrnují alimenty na ně vyplácené? Jelikož si neumím představit jaký jiný příjem by takhle malé děti mohli mít. Ostatně pokud je mezi vámi někdo kdo tyhlety formuláře už vyplňoval budu moc vděčná za vaše rady. Děkuji vám moc a přeji příjemný víkend

anina32
11. lis 2016

@partyzanka91 Dětské přídavky dají zpětně tuším za max 3měsíce, když půjdeš teď žádat, tak budeš dokládat příjmy za rok 2015 a přídavky ti tím uznají od letošního října do září příštího roku, pak pro nárok pro další rok budeš muset doložit příjmy za rok 2016. Přídavky chodí zpětně, teď v listopadu přišly za říjen atd. Pokud budeš chtít přídavky zpětně už od toho července, což ale nevím jestli je vůbec možné, tak by si musela doložit příjmy už za rok 2014. Pokud jsi měla jen ten rodičák tak ten do formuláře nikam nevyplňuješ, to mají v počítači rovnou, a alimenty se uvádí jako příjmy dětí. U příspěvku na bydlení to bývalo tak, že se musely doložit příjmy a náklady, to znamená zaplacené nájemné, zálohy na energie a poplatky za popelnice, za uplynulé čtvrtletí a na základě toho vypočítají výši příspěvku na bydlení na následující tři měsíce. Takže když o něj půjdeš žádat v lednu a zaplacený nájem doložíš jen za ten prosinec, tak příspěvek na leden únor březen nebude moc vysoký, zvednou ti to až pak v dalším čtvrtletí. Ale třeba se pletu a je to teď jinak než před lety a vezmou v potaz výši nájmu uvedenou ve smlouvě. Ta půjčka nikoho zajímat nebude, to není výdaj který by se někde uváděl. Myslím ale že by si měla mít nárok na nějaké to dorovnání do životního minima, to se dělí na doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí plus jsou možné i jednorázové mimořádné dávky, to si umím v tvém případě představit třeba jako částku na pořízení pračky do bytu kam si se nastěhovala. U těchto dávek je to ale hodně individuální, příjmy i výdaje na bydlení se dokládají každý měsíc a chodí dělat i šetření do bytu, jestli nemáš nadstandartní vybavení, které by si mohla prodat, případně zkontrolují tu zmíněnou pračku atd. Určitě na nic nečekej a jdi se na úřad zeptat a zažádat co nejdříve, protože tohle jsou dávky, které nevyplácejí zpětně, když budeš čekat příjdeš o dávku za listopad. Lehké to mít nebudeš, snad máš nějakou rodinu, která tě podrží aspoň v prvních měsících, aby si nezahučela do dluhové pasti. Drž se, hodně síly...