Rodičák dobraný dřív, než skončí RD

pet359
20. únor 2019

Ahoj, budu ted za unor pobirat posledni RP, ale RD mam hlasenou u zamestnavatele az do 06/2020....nekde jsem vycetla, ze po dobrani RP je treba se hlasit na pojistovnu a budu vedena jako osoba v domacnosti pecujici o dite? mne se to zda jako blbost, mela jsem za to, ze proste budu dal na RP....? nevite nekdo, prosim prosim?

gruyerre
20. únor 2019

@pet359 máš pravdu, budeš na RD, jen nebudeš pobírat RP, hlásit nic nemusíš

lnk84
20. únor 2019

@pet359 Řešila jsem to nedávno, protože mi rodičák skončil dřív než mi začala MD na další dítě (zkracovala jsem si dobu čerpání). A na ZP mi řekli, že pokud jsem zaměstnaná, jsem na rodičovské dovolené po dobu , kterou mám hlášenou u zaměstnavatele - to jestli pobírám peníze nebo ne nehraje roli..

poah
20. únor 2019

Do 3 let veku ditete nic neresite, az pokud byste zustala doma jeste po 3. narozeninach,tak je to trochu komplikovanejsi.
Statut Osoba pecujici o dite je navic jen pro matky ,ktere nemaji zamestnavatele, zamestane tak byt vedene nemuzou-tak mi to aspon rekla zenska na zdr.pojistovne

j.a.n.i
20. únor 2019

@poah To ti ale rekla blbost, je to pro vsechny osoby bez prijmu a nezáleží na tom, zda je to z duvodu nezamestnanosti nebo neplaceneho volna. Pouze za tu zamestnanou to se ZP vyrizuje zamestnavazel.

pet359
autor
20. únor 2019

holky diky moc ....v rijnu bych mela rodit, tak od zari zas materska...diky za rady 🙂

poah
20. únor 2019

@j.a.n.i dekuji za informaci,ja uz se z tech zenskych na uradech fakt zblaznim, kde to kruci ma clovek zjistit,kdyz ani ony samy nic nevi a radi blbosti. Opravdu na tuto konkretni vec jsem se tam byla zeptat. Ach jo. 😢

j.a.n.i
20. únor 2019

@poah Tak jestli to spis nebylo mysleno tak, ze to nemuzes vyrizovat ty...

netopejr
21. únor 2019

Zdravotní pojištění za Tebe platí stát, pokud pečuješ o dítě do 4 let věku. Což pečuješ. Doba pobírání RP ani délka RD s tím nemá co dělat.

poah
22. únor 2019

@j.a.n.i ted jsem to znova googlila,opravdu mi rekla,ze nesmim byt zamestnana,ale proste se blbe vyjadrila, nesmis mit prijem ze zamestnani(dpp,dpc byt muze), coz je rozdil.Ja jsem zamestnanec na RD (mozna nevedela,ze to vim), jsem rada,ze jsem si to sama ujasnila.
@netopejr to je trochu zavedejici tvrzeni, uplne tak to neni, plati to za tebe, pokud pobiras RP nebo jsi na RD, nebo pecujes o ditedo 7 let veku(ale to uz se musis na pojistovne nahlasit)

j.a.n.i
22. únor 2019

@poah No, ono muzes mit i prijem ze zamestnani... Akorat je to pak podle jineho paragrafu (stejne jako dpc), ale to jsem sem tak uplne tahat nechtela.

poah
22. únor 2019

@j.a.n.i jasne,to je na jinou debatu,na to se tazatelka neptala,tak ji totu nebudeme plevelit 🙂 kazdopadne ja dekuju,ze jsem si to po vasi poznamce konecne ujasnila 👍